Справа № 2-а-444/08
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2008 року 18 год. 00 хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Шарапи В.М. за участю секретаря судового засідання Пилипчук В.Є. та сторін, які беруть участь у справі:
позивача: представник Слесарчук О.П.,
відповідача:Тарасюк Р.В.,
третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:представник не з’явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства «Промінь» до Державної податкової інспекції у Рівненському районі, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Головне управління Державного казначейства України у Рівненській області про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень від 15.08.2007 року № 0026061650/0, № 0026011550/0, № 0026001550/0, № 0025991550/0, № 0025991650/0, -
В С Т А Н О В И В :
Приватне сільськогосподарське підприємство «Промінь» звернулося з позовом до Державної податкової інспекції у Рівненському районі про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень від 15.08.2007 року № 0026061650/0, № 0026011550/0, № 0026001550/0, № 0025991550/0, № 0025991650/0, якими визначено суми штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов’язань з податку на додану вартість та фіксованого сільськогосподарського податку. Позивач надав суду уточнення позовних вимог. В судовому засіданні представник позивача просить визнати не чинними:
- податкове повідомлення - рішення № 0025991650/0 від 15 серпня 2007 року про визначення податкового зобов’язання з податку на додану вартість на загальну суму 17416 грн. 07 копійок,
- податкове повідомлення - рішення № 0026061650/0 від 15 серпня 2007 року про визначення податкового зобов’язання з податку на додану вартість на суму 1301,37 грн.,
- податкове повідомлення - рішення № 0026011550/0 від 15 серпня 2007 року про визначення податкового зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку на суму 15279,01 грн.,
- податкове повідомлення - рішення № 0026001550/0 від 15 серпня 2007 року про визначення податкового зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку на суму 228,27 грн.,
- податкове повідомлення – рішення № 0025991550/0 від 15 серпня 2007 року про визначення податкового зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку на суму 330 грн. 53 коп. Вважає, що штрафні санкції застосовано відповідачем з порушенням строків, визначених п.п. 15.1.1 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Просить позов задоволити.
Відповідач надав суду письмові заперечення проти позову за № 868/10-15 від 21.01.2008 року. Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав. Обґрунтовує свої заперечення тим, що ДПІ в Рівненському районі при прийнятті спірних податкових повідомлень-рішень діяла у повній відповідності до вимог чинного законодавства, штрафні санкції за порушення позивачем вимог п.п.5.3.1. пункту 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» застосувала відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 цього ж Закону у термін до 1095 днів з моменту настання строку сплати податкових зобов’язань, задекларованих ПСП «Промінь». Просить в задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача в судове засідання не з’явився. Про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. Суд вважає за можливе розглянути справу без його участі на підставі наявних доказів.
Заслухавши пояснення представників сторін, повно і всебічно з’ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково.
Судом встановлено, що Приватне сільськогосподарське підприємство «Промінь» зареєстроване рішенням Рівненською районною державною адміністрацією № 1053 від 30.12.1999 року як суб’єкт підприємницької діяльності – юридична особа. Позивач взятий на податковий облік в ДПІ в Рівненському районі, зареєстрований як платник ПДВ і фіксованого сільськогосподарського податку.
15.08.2007 року працівниками ДПІ в Рівненському районі було проведено перевірки з питань дотримання ПСП «Промінь» своєчасності сплати узгодженого податкового зобов’язання, якими виявлено порушення позивачем абз.1 п.п.5.3.1. пункту 5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 р. (із змінами та доповненнями) (далі, - Закону України № 2181) з податку на додану вартість за період з 01.12.2003 р. по 30.10.2006 р., з фіксованого сільськогосподарського податку за період з 05.05.2004 р. по 31.07.2007 р.
За порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку, з посиланням на п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України № 2181 були прийняті:
- податкове повідомлення-рішення № 0026001550/0 від 15.08.2007 року про застосування штрафних санкцій у розмірі 10% на суму 228,27 грн., на підставі Акта перевірки № 33;
- податкове повідомлення-рішення № 0025991550/0 від 15.08.2007 року про застосування штрафних санкцій у розмірі 20% на суму 330,53 грн.. на підставі Акта перевірки № 34;
- податкове повідомлення-рішення № 0026011550/0 від 15.08.2007 року про застосування штрафних санкцій у розмірі 50% на суму 15279,01 грн., на підставі Акта перевірки № 35.
За порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов’язання з податку на додану вартість на підставі актів перевірки № 140 і № 141 було прийнято відповідно:
податкове повідомлення-рішення № 0025991650/0 від 15.08.2007 р. про застосування штрафних санкцій у розмірі 50% на суму 17416,07 грн. та
податкове повідомлення-рішення № 0026061650/0 від 15.08.2007 р. про застосування штрафних санкцій у розмірі 20% на суму 1301,37 грн.
Дані обставини стверджені дослідженими в судовому засіданні доказами: копією довідки про включення ПСП «Промінь» до ЄДРПОУ (а.с.22-23), копією акта перевірки № 33 від 15.08.07 р. (а.с.8), копією акта перевірки № 34 від 15.085.07 р. (а.с.6), копією акта перевірки № 35 від 15.08.07 р. (а.с.11-12), копією акта перевірки № 140 від 15.08.07 р. (а.с.17-21), копією акта перевірки № 141 від 15.085.07 р. (а.с.13-14), копією податкового повідомлення-рішення № 0026001550/0 від 15.08.07 р. (а.с.9), копією податкового повідомлення-рішення № 0025991550/0 (а.с.7), копією податкового повідомлення-рішення № 0026011550/0 (а.с.10), копією податкового повідомлення-рішення № 0025991650/0 (а.с.16), копією податкового повідомлення-рішення № 0026061650/0 (а.с.15), копією облікової картки платника (а.с.157-204), розрахунком сум штрафних санкцій (а.с.208-212).
Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Преамбулою Закону України № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року зазначено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Частиною 1 ст.5 цього Закону встановлено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно підпункту 5.3.1. пункту 5.3 статті 5 Закону України № 2181 платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп. 4.1.4 п. 4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України № 2181 податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
У відповідності до ч.1 ст. 5 Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок» платники податку визначають суму фіксованого сільськогосподарського податку на поточний рік у порядку і розмірах, передбачених цим Законом, і подають розрахунок органу державної податкової служби за місцем знаходження платника податку до 1 лютого поточного року.
Отже, граничним строком подання декларації з податку на додану вартість є 20-й календарний день наступний за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, а граничним строком сплати ПДВ є 30-й день після останнього календарного дня звітного (податкового) місяця. Граничним строком подання декларації (розрахунку) з фіксованого сільськогосподарського податку відповідно є 60-й календарний день наступний за останнім календарним днем звітного (податкового) року, а граничним строком сплати, згідно ч.2 ст. 5 Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок» - 30-й календарний день, наступний за останнім календарним днем базового звітного (податкового) місяця.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується позивачем, ПСП «Промінь» порушило встановлені строки сплати узгоджених сум податкових зобов’язань по ПДВ та фіксованому сільськогосподарському податку, які самостійно були визначені позивачем у поданих ним податкових деклараціях.
Відповідно до п.п.17.1.7 ст.17 Закону №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти, відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до п.п. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону № 2181 податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку
Як вбачається зі змісту наведеної норми, перебіг строку давності пов‘язується з моментом настання дня наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Згідно з п. 6.1.7 Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17.03.2001 №110, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23.03.2001 за №268/5459 (із змінами та доповненнями), розмір штрафу за несвоєчасне погашення узгодженого податкового зобов'язання розраховуються виходячи з фактично сплаченої (погашеної) суми податкового боргу, а штраф може застосовуватися виключно за фактом сплати (погашення) податкового боргу.
Таким чином, з аналізу пп.15.1.1 ст.15, п.п.17.1.7 ст.17 Закону України № 2181 та Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби випливає, що умовою для застосування штрафу - є факт сплати податкового зобов’язання із затримкою до 30, від 31 до 90, більше 90 днів, однак початком перебігу (відліку) 1095 днів, протягом яких можна визначати штрафні санкції за невчасну сплату узгодженого податкового зобов’язання: з податку на додану вартість – є 21-ий календарний день наступний за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (так як граничним строком подання декларації з податку на додану вартість є 20-й календарний день наступний за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця), а з фіксованого сільськогосподарського податку – 61-ий календарний день наступний за останнім календарним днем звітного (податкового) року (так як граничним строком подання декларації (розрахунку) з фіксованого сільськогосподарського податку є 60-й календарний день наступний за останнім календарним днем звітного (податкового) року).
При визначенні строків давності для застосування штрафних санкцій ДПІ у Рівненському районі, не врахувала цих норм та неправильно застосувала ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Так, при винесенні податкового повідомлення-рішення № 0025991550/0 від 15.08.2007 року ДПІ в Рівненському районі було порушено п. 15.1.1. ст. 15 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме: за межами строку давності в 1095 днів визначено штраф в розмірі 20% за порушення строку сплати узгодженого податкового зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку по платежу в сумі 3,1 грн. (згідно акта перевірки № 34 від 15.08.2007 р.: термін сплати - 05.05.2004 р., дата сплати - 30.07.2004 р., затримка сплати – 87 днів, дата подання декларації (розрахунку) – 30.01.2004 р.).
В даному випадку 1095 днів сплинулоне тільки з дати граничного строку подання розрахунку фіксованого сільськогосподарського податку (30.01.2004 р.), але і з моменту сплати суми податку у розмірі 3,1 грн. (30.07.2004 р.).
Таким чином, за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання з фіксованого сільськогосподарського податку ДПІ в Рівненському районі податковим повідомленням-рішення № 0025991550/0 зайво визначила позивачу штрафні санкції в сумі 0 грн. 62 коп. (3,1 грн. х 20% = 0,62), а тому дане податкове повідомлення-рішення підлягає визнанню нечинним в частині застосування штрафних санкцій в сумі 0,62 грн.
При винесенні податкового повідомлення-рішення № 0026011550/0 від 15.08.2007 р. (акт перевірки № 35) відповідачем за межами строку давності в 1095 днів визначено штраф в розмірі 50% за порушення строку сплати узгодженого податкового зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку по платежах в сумі 20964,46 грн. (терміном сплати - з 05.05.2004 р. по 31.12.2004 р., датою фактичної сплати – з 13.12.2004 р. по 12.09.2005 р., дата подання декларації (розрахунку) – 30.01.2004 р.). Оскільки граничний строк для подання декларації з фіксованого сільськогосподарського податку у 2004 році - 01.03.2004 р., то граничний строк для застосування санкцій - 01.03.2007 р., який пропущено відповідачем.
Отже, податкове повідомленням-рішенням № 0026011550/0 ДПІ в Рівненському районі зайво визначила позивачу штрафні санкції в сумі 10482,23 грн. (20964,46 грн. х 50% = 10482,43 грн.). З цих підстав, дане податкове повідомлення-рішення підлягає визнанню нечинним в частині застосування штрафних санкцій в сумі 10482,23 грн.
Аналогічно відповідачем пропущено строк в 1095 днів і по нарахуванню штрафних санкцій по податку на додану вартість по терміну сплати з 01.12.2003 р. по 01.08.2004 р., (фактично сплаченим в період з 06.09.2004 р. по 23.03.2005 р.), в зв’язку з чим зайво нараховано суму штрафних санкцій з податку на додану вартість у розмірі 9814,12 грн., а тому податкове повідомлення-рішення №0025991650/0 підлягає визнанню нечинним в частині застосування штрафних санкцій в сумі 9814,12 грн.
Відповідно до ч.1,2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Однак, відповідач не довів, що застосовані податковим повідомленням-рішенням № 0025991550/0 штрафні санкції в сумі 0,62 грн., податковим повідомленням-рішенням № 0026011550/0 – в сумі 10482,43 грн., та податковим повідомленням-рішенням № 0025991650/0 – в сумі 9814,12 грн., визначені в межах граничного строку 1095 днів, тобто правомірно, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.
Таким чином, судом вбачається, що застосовуючи до позивача вище зазначені штрафні санкції на підставі пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ” за порушення граничних термінів сплати узгоджених сум податкових зобов’язань з ПДВ і фіксованого сільськогосподарського податку, відповідач діяв з перевищенням меж наданих йому повноважень та у спосіб і на підставах, не передбачених Конституцією та законами України.
Що стосується сум штрафів, які визначені органом державної податкової служби податковими повідомленнями-рішеннями від 15.08.2007 р.:
за № 0026061650/0 на суму 1301,37 грн.,
за № 0026001550/0на суму 228,27 грн.,
за № 0025991550/0 на суму 329,91 грн. (330,53 грн. – 0,62 грн. = 329,91 грн.),
за № 0026011550/0 на суму 4796,78 грн. (15279,01 грн. - 10482,23 грн. = 4796,78 грн.) та
за № 0025991650/0 на суму 7601,95 грн. (17416,07 грн. - 9814,12 грн. = 7601,95 грн.), то вони застосовані в межах строку 1095 днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкових декларацій з податку на додану вартість та розрахунку з фіксованого сільськогосподарського податку і визначені відповідачем правомірно, а тому підстави для визнання таких податкових повідомлень-рішень нечинними відсутні.
Статтею 89 КАС України встановлено, що особа, яка звертається до адміністративного суду із позовною заявою, повинна сплатити судовий збір.
Згідно п.3 Розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» КАС України, до набрання чинності законом, який регулює порядок сплати і розміри судового збору, судовий збір при зверненні до адміністративного суду сплачується у порядку, встановленому законодавством для державного мита. Розмір судового збору визначається відповідно до підпункту "б" пункту 1 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито", крім випадків, встановлених підпунктом 3 цього пункту.o:p>/o:p>
Підпунктом "б" пункту 1 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" встановлено, що розмір судового збору із скарг (позовів) на неправомірні дії органів державного управління і службових осіб, що ущемляють права громадян становить 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Такий розмір судового збору було сплачено позивачем при поданні позову до ДПІ у Рівненському районі про визнання нечинними повідомлень-рішень від 15.08.2007 р.o:p>/o:p>
Однак, як вбачається з позовної заяви, позивач просив визнати нечинними п’ять податкових повідомлень-рішень, кожне з яких прийняте на підставі окремого акта перевірки, тобто заявлено п’ять позовних вимог, кожна з яких повинна бути оплачена державним митом в розмірі 0,2 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а всього в сумі 17 грн.o:p>/o:p>
Судом позовні вимоги задоволено частково, визнано нечинними частково три податкові повідомлення-рішення з п’яти.o:p>/o:p>
При умові сплати позивачем судових витрат в сумі 17 грн., державне мито в сумі 10,20 грн. мало б бути відшкодоване йому з державного бюджету. Оскільки позивачем сплачено лише 3,40 грн. судових витрат, то державне мито в сумі 10,20 грн. поверненню з державного бюджету не підлягає. o:p>/o:p>
Згідно ч.3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено. o:p>/o:p>
Пунктом 79 Інструкції встановлено, що суми державного мита, не сплачені чи сплачені в неповному розмірі підприємствами, установами, організаціями і окремими громадянами за вчинення в їх інтересах дій і видачу їм документів, стягуються з них органами, на які покладено справляння мита. o:p>/o:p>
Згідно ч.1 ст.98 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою. На підставі викладеного вище, судом приймається рішення про стягнення з позивача несплаченого судового збору (держмита) в розмірі 3,40 грн. o:p>/o:p>
Керуючись статтями 94, 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задоволити частково.
2. Визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Рівненському районі від 15 серпня 2007 року:
за № 0025991550/0 - в частині визначення штрафних санкцій в сумі 0 грн. 62 коп. за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання з фіксованого сільськогосподарського податку;
за № 0026011550/0 – в частині визначення штрафних санкцій в сумі 1412 грн. 66 коп. за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання з фіксованого сільськогосподарського податку;
за № 0025991650/0 – в частині визначення штрафних санкцій в сумі 9814 грн. 12 коп. за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість.
3. В задоволенні решти позовних вимог Приватному сільськогосподарському підприємству «Промінь» відмовити.
4. Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства «Промінь» (35330, вул. Невідома, 1/Н, с. Бронники Рівненського району Рівненської області, код 30716520, рахунок 2604001267в РФ АБ «Укргазбанк», МФО 333692) на рахунок 31414537700002 в ГУ ДКУ у Рівненській області , МФО 833017, код платежу 22090100 - 3,40 грн. державного мита
5. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
6. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі – з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова складена в повному обсязі 03 березня 2008 року.
Головуючий: В.М.Шарапа
Cвої позовні вимоги обґрунтовує посиланнями на положення п.п. 15.1.1 Закону України №2181 “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ”, згідно яких податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов’язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана раніше,- за днем її фактичного подання. Позивач стверджує, що якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов’язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов’язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Вказані податкові повідомлення-рішення переглядались в порядку апеляційного узгодження та замість них Шевченківським відділенням Куп'янської ОДПІ Харківської області 13.10.2006 р. були прийняті податкові повідомлення-рішення:
№ 0003712727/2 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 10% за затримку сплати на 29 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання з фіксованого сільгоспподатку в розмірі 17706,20 грн. на суму1770,62 грн.;№ 0002912727/2 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 10% за затримку сплати на 30 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з фіксованого сільгоспподатку в розмірі 23137,00 грн. н суму 2313,70 грн.;
№ 0003742727/2 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 20% за затримку сплати на 82 календарних дня граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з фіксованого сільгоспподатку в розмірі 33723,80 грн. на суму 6744,76 грн.;
№ 0003702727/2 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 50% за затримку сплати на 544 календарних дня граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з фіксованого сільгоспподатку в розмірі 32045,01 грн. на суму 16022,51 грн.
До позивача були застосовані штрафні санкції на загальну суму 26851,59 грн.
При винесенні податкового повідомлення-рішення № 0025991650/0 від 15.08.2007 р.(акт перевірки № 140) відповідачем за межами строку давності в 1095 днів визначено штраф в розмірі 50% за порушення строку сплати узгодженого податкового зобов’язання з податку на додану вартість по платежах в сумі 19628,24 грн. (терміном сплати - з 01.12.2003 р. по 01.08.2004 р.(включно), датою фактичної сплати – з 06.09.2004 р. по 23.03.2005 р.). Оскільки граничним строком подання декларації з ПДВ є 20-й календарний день наступний за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, то перебіг граничного строку для застосування санкцій в 1095 днів - з 21-ого календарного дня наступного за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Отже, за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання з ПДВ повідомленням-рішенням № 0025991650/0 відповідач зайво визначив ПСП «Промінь» штрафні санкції в сумі 9814,12 грн. (19628,24 грн. х 50% = 9814,12 грн.).
Оскільки відповідач не застосував до позивача штрафні санкції одразу після сплати податкових зобов’язань з податку на прибуток в період з 22.05.02р по 19.11.02р. суд вважає, що ним пропущено термін позовної давності по стягненню такої заборгованості (податкові повідомлення-рішення прийнято 29.06.06р.) в зв’язку з чим зайво нараховано суму штрафних санкцій з податку на прибуток у розмірі 6094,25грн., тому податкове повідомлення-рішення №0000540825/3 підлягає скасуванню частково в цій сумі.
Аналогічно відповідачем пропущено такий строк і по нарахуванню штрафних санкцій по податку на додану вартість по фактично сплаченим сумам в період з 14.02.03р. по 26.06.03р., в зв’язку з чим зайво нараховано суму штрафних санкцій з податку на додану вартість у розмірі 201720,58грн., тому податкове повідомлення-рішення №0000510825/3 підлягає визнанню недійсним частково в цій сумі.
З цих же підстав в зв’язку з пропущенням строку позовної давності по стягненню податкового боргу необхідно визнати недійсними повністю податкові повідомлення-рішення №0000440825/3, №0000400825/3, №0000430825/3, №000410825/3, №0000470825/3, №0000420825/3, №0000490825/3, №0000480825/3, №0000500825/3, №0000530825/3, №0000520825/3, №0000720825/3.
У визнанні недійсним податкового повідомлення-рішення №0000380825/3, яким нараховано штрафну санкцію в розмірі 4980,0грн. за платежем частина прибутку господарських організацій, що вилучається до бюджету, необхідно відмовити, оскільки воно винесено у відповідності до чинного законодавства.
Обставини щодо розміру сум податкових зобов‘язань, за несплату яких у встановлені законом терміни застосовані штрафи, та обставини їх (податкових зобов‘язань) виникнення, настання строків оплати та сплати, які зазначені в наявному в матеріалах справи розрахунку штрафних санкцій, були визнані сторонами (позивачем та відповідачем), а тому, місцевий господарський суд, у відповідності до ч.3 ст.72 КАС України, врахувавши, що в їх достовірності та добровільності їх визнання не виникає сумніву, і проти цього не заперечують сторони, вважає за недоцільне не доказувати їх останніми (сторонами). Або Порядок, підстави проведення перевірки, обставини подання позивачем податкових декларацій з ПДВ, задекларовані суми ПДВ, строки сплати податку, суми та дати сплаченого ПДВ, відображені в акті перевірки та розрахунках штрафних санкцій, позивач не заперечує, у суду не викликає сумніву достовірність обставин, відображених в акті перевірки відповідача, тому відповідно до ч.3 ст.72 КАС України зазначені обставини не підлягають доказуванню.
За наведених обставин позовні вимоги Приватної агропромислової фірми «Брошукова» до Державної податкової інспекції в Рівненському районі про визнання протиправним податкового повідомлення-рішення №0001732351/0 від 03 грудня 2007 року до задоволення не підлягають. Відтак, у позивача відсутні підстави віднести до податкового кредиту податок на додану вартість в сумі 165600 грн. та право на його відшкодування з державного бюджету.
враховуючи те, що позивачем було сплачено державне мито в сумі 3,40 грн., а у визнанні
нечинними двох з п’яти податкових повідомлень-рішень було відмовлено, судом приймається рішення про стягнення з позивача судових витрат несплаченого судового збору (держмита) в розмірі 3,40 грн., що є пропорційним до задоволених вимог