Ухвала суду № 1613441, 12.03.2008, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2008
Номер справи
22а-1846/08
Номер документу
1613441
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

       

                         Донецький апеляційний адміністративний суд

                                                 У    Х    В    а    Л    а

                                                Іменем України

« 12 »  березня 2008р.                                         справа  №  22а-1846/08  

                                                                                               м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого   Геращенка І.В.

суддів               Міронової Г.М., Сухарька М.Г.

при секретарі судового засіданняСкопинській А.О.

за участю представників сторін:

від позивача –не з”явились

від відповідача –не з”явились

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргуДержавної податкової інспекції у м. Сніжне Донецької області

на постанову  Донецького окружного адміністративного суду

від 20.11.2007р.

у справі№ 2а-4721

за позовомДержавного підприємства “Сніжнеантрацит” м.Сніжне

до відповідача  Державної податкової інспекції у м. Сніжне Донецької області

про визнання недійсним податкових повідомлень – рішень

ВСТАНОВИВ:

         

Державне підприємство “Сніжнеантрацит” м. Сніжне звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у м. Сніжне Донецької області про визнання недійсними податкового повідомлення – рішення від 17.09.2007 року № 0002311540/0 про зобов”язання сплатити штраф в розмірі 20% в сумі 60024 грн. 20 коп. за затримку на 44 календарних дня граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов”язання по податку на додану вартість в сумі 300121 грн. 07 коп., та податкового повідомлення – рішення від 17.09.2007 року № 0002321540/0 про зобов”язання сплатити штраф в розмірі 10% в сумі 18688 грн. 11 коп. за затримку на 27 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов”язання по податку на додану вартість в сумі 186880 грн. 90 коп. (з урахуванням заяви про зміну позовних вимог – а.с. 61 – 62).

          Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 20.11.2007 року у справі № 2а-4721/07 (суддя Білак С.В.) позовна заява задоволена.

          Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволені позовної заяви.

Апеляційну скаргу мотивує тим, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального права.

 Зазначає, що під час перевірки встановлені порушення позивачем вимог п.п.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” щодо несвоєчасної сплати до бюджету суми узгодженого податкового зобов”язання по податку на додану вартість, при цьому посилається на п.7.7 ст.7 Закону України “Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

З викладеного заявником скарги зроблений висновок, що фінансові санкції на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" застосовані правомірно по факту встановленого порушення.

В запереченнях на апеляційну скаргу позивач вказав на її безпідставність.

Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила.

В основу податкового повідомлення – рішення, що оспорювалось, покладений акт від 12.09.2007 року № 667/15-31906124 про результати проведення невиїзної документальної перевірки з питання своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобов”язань з ПДВ за період з 25.06.2007року по 12.09.2007 року.

За результатами перевірки встановлене порушення вимог п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, з порушенням граничного строку сплати суми узгодженого податкового зобов”язання сплачений ПДВ в сумі 487001 грн. 97 коп.

Як свідчать матеріали справи, позивач сплатив узгоджені суми податкових  зобов”язань по ПДВ платіжними дорученнями, в яких в графі “призначення платежу” визначено – кошти для розрахунку з бюджетом по ПДВ згідно Постанови КМУ від 07.03.2002 року № 270 – перераховується плановий платіж по ПДВ від реалізації вугілля, та за мировою угодою у справі про банкрутство згідно графіку погашення заборгованості.

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої інстанції, податкова інспекція вказує тільки на порушення норм матеріального права.

Як вважає податкова інспекція, оскільки у платіжних дорученнях позивачем не визначений період, за який сплачується ПДВ, вона правомірно на підставі п.7.7 ст.7 Закону України “Про порядок погашення заборгованості платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” зарахувала ці платежі в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість.

Колегія суддів вважає такий висновок помилковим, а апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ст.2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи  зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Статтею19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.

Повноваження податкових органів визначені Законом України "Про державну податкову службу в Україні”  Статтею 10 цього закону визначено функції державних податкових інспекцій у тому числі щодо забезпечення  обліку  платників  податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження  цих  податків, платежів.

На виконання покладених на податковий орган функцій ДПА України було затверджено Інструкцію про порядок ведення органами державної  податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України.

Інструкція, яка була затверджена  Наказом Головної Державної                                      податкової інспекції України від 12.05.94 N 37 (у редакції наказу Державної                                      податкової адміністрації України від 03.09.01 N 342,                                    зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2001 р.                                  за N 887/6078) і яка діяла на моментвиникнення податкових зобов’язань  не містить у собі положень щодо прав податкового органу змінювати призначення платежів визначених платником податку у платіжних документах та  направляти ці суми на погашення податкового боргу попередніх податкових періодів при веденні оперативного обліку платежів до бюджету. Пункт 5.4 Інструкції на яку послався відповідач у апеляційній скарзі встановлювала, що облік надходження платежів в картках особових рахунків здійснюється у порядку календарної черговості настання граничних термінів сплати узгоджених податкових зобов’язань .

Проведення записів в особових рахунках платників податків  в хронологічному порядку, є одним з головних принципів ведення будь-якого обліку і не свідчить про те, що податковий орган наділений повноваженнями за платника податку вирішувати питання, які саме зобов’язання вважати сплаченими.

Згідно п.7.7 ст.7 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань,  які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення,  а в разі одночасного його  виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) і у рівних пропорціях.

Вказана норма не позбавляє платника податку права самостійно визначити джерела погашення узгоджених податкових зобов'язань відповідно п.7.1 ст.7 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та від обов'язку самостійно сплатити суму податкового зобов'язання відповідно до п.5.3.1 п.5.3 ст.5 цього ж Закону.

Строки сплати узгодженого податкового зобов'язання визначені у п.5.3. ст.5  Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, відповідно до п.п.5.3.1 якого платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

 Тобто податковий орган при здійсненні перевірки повинен був встановити за якою декларацією виникли податкові зобов’язання та їх суму, строк сплати, термін прострочення.

Як вбачається з акту перевірки податковий орган при перевірці використовував податкові декларації на підставі, яких виникли  у платника податку податкові зобов’язання , рішення керівнику органу ДПС на відстрочку по мировій угоді, уточнюючий розрахунок, податкові повідомлення – рішення, які є підставою виникнення податкових зобов”язань.

Відсутність в акті перевірки опису зазначених документів унеможливлює встановлення узгодженої суми податкових зобов’язань за кожний звітний податковий період, граничні строки їх сплати, кількість днів затримки, розмір штрафу та його суму.

 Оскільки податковий орган у акті перевірки не визначив податкові періоди, строки сплати податкових зобов’язань відповідно вимог Закону “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, такий акт не може бути прийнятий як доказ порушення платником податку встановлених цим законом строків сплати податків.

Крім того, як встановлено апеляційним судом, об’єктом застосування штрафних (фінансових) санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням стала сплата позивачем сум податку на додану вартість згідно постанови Кабінету Міністрів України № 270.

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 березня 2002 року № 270, яка набрала чинності з 2 квітня 2002 року, внесені зміни в постанову Кабінету Міністрів України № 892 від 5 червня 2000 року “Про заходи щодо стабілізації роботи підприємств вугільної промисловості”.

Пунктом 7-1 постанови Кабінету Міністрів України № 892 (в редакції постанови № 270) визначено, що суми податку на додану вартість, отримані від споживачів за поставлену вугільну продукцію, підприємства вугільної промисловості (далі - платник податку) перераховують не пізніше наступного операційного дня на поточний рахунок із спеціальним режимом використання, відкритий у відповідній установі банку, для розрахунків з податку на додану вартість. У міру надходження коштів на зазначений поточний рахунок платник податку спрямовує їх на сплату податку на додану вартість в державний бюджет і на поточні розрахунки з постачальниками за поставлені в поточному місяці товари (роботи, послуги), необхідні для виробництва вугільної продукції, та з іншими кредиторами, визначеними пропорційно частці сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість, належних до сплати в державний бюджет, та сум податку, належних до сплати постачальникам, за підсумками місяця, що передує місяцю, в якому проводився такий розподіл.

Під час проведення розрахунків з податку на додану вартість з постачальниками та іншими кредиторами за поставлені в поточному місяці товари (роботи, послуги), необхідні для виробництва вугільної продукції, в платіжному документі у графі "Призначення платежу" платник податку робить такий запис: "Кошти для розрахунків з бюджетом з податку на додану вартість згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 7 березня 2002 року № 270".

Зазначені кошти перераховуються на відкритий кожному такому постачальнику (іншому кредитору) рахунок у відповідній установі банку.

Під час здійснення платежу в оплату вартості товарів (робіт, послуг) у платіжному документі робиться така відмітка: "Платіж згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 7 березня 2002 р. N 270".

Кошти для розрахунків з податку на додану вартість, зараховані на поточний рахунок із спеціальним режимом використання, використовуються лише в порядку і за напрямами, визначеними у цьому пункті.

Стягнення коштів із зазначеного рахунка може здійснюватися відповідно до вимог пункту 3.2.2 статті 3.2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Відповідальність за цільове використання коштів несе власник зазначеного рахунка відповідно до законодавства.

Зазначеною постановою визначено, що платникам податку необхідно забезпечити відкриття у відповідних установах банку поточних рахунків із спеціальним режимом використання для розрахунків з податку на додану вартість, які відкриваються відповідно до вимог Інструкції про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті, затвердженої постановою Правління "Національного банку від 18 грудня 1998 р. N 527 (зареєстровано в Міністерстві юстиції 24 грудня 1998 р. за N 819/3259).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач здійснив оплату поточних податкових зобов’язання відповідно до зазначеної постанови, тому у будь-якому випадку відповідач не мав права скерувати зазначені кошти в рахунок сплати податкових зобов’язань інших податкових періодів.

  За таких підстав, колегія суддів вважає, що   судом вірно застосовані  норми матеріального права, рішення є законним та обґрунтованим.

На підставі викладеного керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, ст. 4, 5, 7, 17 Закону України “Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ст. 2, ст. 9, ст. 160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, п.1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

          Апеляційну скаргу  Державної податкової інспекції у м. Сніжне Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20.11.2007 року у справі № 2а-4721/07 - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20.11.2007 року у справі № 2а-4721/07 за позовом Державного підприємства “Сніжнеантрацит” до Державної податкової інспекції у м. Сніжне Донецької області про визнання недійснимиподатковихповідомлень– рішень- залишити без змін.

Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду вступає в законну силу з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України   протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

У судовому засіданні 12.03.2008 року проголошений повний текст ухвали.

Головуючий                                                        І.В.Геращенко

        

Судді                                                                    Г.М.Міронова

                                                                            

М.Г.Сухарьок

З оригіналом згідно

головуючий                                                                                                         І.В.Геращенко