Постанова № 16125254, 30.05.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2011
Номер справи
2а/0570/3961/2011
Номер документу
16125254
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 травня 2011 р. справа № 2а/0570/3961/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Зеленова А. С.

при секретаріКобець О.А.

за участю:

представника позивачаЖолоб Я.С.,

представника відповідача Килимник В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державного підприємства «Добропіллявугілля» до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання неправомірними дій Добропільської ОДПІ щодо нарахування в картці особового рахунку пені з податку на додану вартість у розмірі 829317,31 грн., скасування (виключення) з картки особового рахунку пені у розмірі 829317,31 грн. з податку на додану вартість за несвоєчасне погашення податкової заборгованості, зобовязання внести зміни до картки особового рахунку платника податків шляхом скасування з картки особового рахунку пені у розмірі 829317,31 грн. з податку на додану вартість за несвоєчасне погашення податкової заборгованості, як неправомірно нарахованої, -

В С Т А Н О В И В:

15.03.2011 ДП «Добропіллявугілля» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про зобовязання внести зміни до картки особового рахунку платника податків шляхом скасування (виключення) з картки особового рахунку пені з податку на додану вартість за несвоєчасне погашення податкової заборгованості у розмірі 829317,31 грн. як неправомірно нараховану (а.с. 3-5).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Добропільською ОДПІ відповідно до ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 (далі за текстом Закон № 2181) при сплаті позивачем податкових зобовязань з податку на додану вартість була нарахована пеня у розмірі 829317,31 грн. Із нарахування пені у вказаному розмірі позивач не погоджується з таких підстав.

Пеня була нарахована при сплаті розстрочених платежів згідно постанов Донецького окружного адміністративного суду по справах № 2а-9131/10/0570, № 2-в-17154/08/0570, № 2а-6949/07, № 2а-4945/09/0570, № 2-в-164/08, № 2-а-476/09/0570, № 2-а-10113/08, № 2-а-4381/08, № 2-а-14966/08, № 2-а-11595/08, № 2-а-11336/08, № 2-а-19107/08, № 2-а-13951/08, № 2-в-179/09, № 2а-1130/09/0570.

Відповідно до п. 1.4 ст. 1 Закону № 2181, пеня справляється з платника податків у звязку з несвоєчасним погашенням податкового зобовязання. Отже, однією із умов нарахування Добропільською ОДПІ пені за несвоєчасну сплату податкових зобовязань є несвоєчасне погашення платником податків податкового зобовязання. Оскільки ухвалами Донецького окружного адміністративного суду у вказаних вище справах податковий борг був розстрочений, то граничні строки сплати податкових зобовязань були перенесені. Дані ухвали набрали законної сили, тобто граничними термінами сплати є вказані у них строки.

ДП «Добропіллявугілля» виконує постанови суду відповідно до наданих розстрочок, тому вважає нарахування пені Добропільською ОДПІ неправомірним.

Крім того, відповідно до п. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Закону № 2181 пеня нараховується після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового боргу. Оскільки строк, встановлений ухвалами Донецького окружного адміністративного суду по вказаним вище справам не закінчився, тому відсутні правові підставі для нарахування пені.

Оскільки відповідачем помилково застосовано ст. 16 Закону № 2181, то є неправомірним нарахування в картці особового рахунку платника податків пені за несвоєчасне погашення податкової заборгованості у загальному розмірі 829317,31 грн.

Просив зобовязати Добропільську ОДПІ внести зміни до картки особового рахунку платника податків шляхом скасування (виключення) з картки особового рахунку пені з податку на додану вартість за несвоєчасне погашення податкової заборгованості у розмірі 829317,31 грн. як неправомірно нараховану (т. 1 а.с. 3-5).

До початку розгляду справи по суті позивач уточнив позовні вимоги та просив визнати неправомірними дії Добропільської ОДПІ щодо нарахування в картці особового рахунку пені з податку на додану вартість у розмірі 829317,31 грн., скасувати (виключити) з картки особового рахунку пені у розмірі 829317,31 грн. з податку на додану вартість за несвоєчасне погашення податкової заборгованості, зобовязати відповідача вчинити певні дії, а саме внести зміни до картки особового рахунку платника податків ДП «Добропіллявугілля» шляхом скасування з картки особового рахунку пені у розмірі 829317,31 грн. з податку на додану вартість за несвоєчасне погашення податкової заборгованості, як неправомірно нарахованої (т. 2 а.с. 3).

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснивши, що протягом 2009-2010р.р. позивачем були перераховані грошові кошти в рахунок сплати податкового зобовязання з податку на додану вартість. При сплаті податкового зобовязання Добропільською ОДПІ була нарахована пеня. Як вбачається з розрахунку суми пені за 2009, 2010р.р., пеня у розмірі 829317,31 грн. була нарахована на підставі п. 7.7 ст. 7 Закону № 2181, згідно з яким податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення. Тому у картці особового рахунку даним платежем був погашений податковий борг по історії його виникнення та відповідно п.п. 16.4.1 п. 16.4 ст. 16 Закону № 2181 була нарахована пеня у сумі 829317,31 грн.

Сума узгодженого платником податків податкового зобовязання не сплачена у встановлений строк, визнається сумою податкового боргу платника податків (п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону № 2181). Виникнення податкового боргу є юридичним фактом, який пов'язаний із несплатою узгодженої суми податкового зобовязання протягом установленого строку, що підтверджується судовою практикою, де також зазначено, що навіть процедура судового оскарження не змінює статусу податкового боргу. Крім того, наявність боргу підтверджена матеріалами справи (постановами суду). Ухвали про розстрочення податкового боргу не можуть переносити встановлені Законом № 2181 строки сплати податкового боргу. Механізм справляння податків встановлюється виключно законами про оподаткування та не може бути змінений процесуальним кодексом.

Крім того, згідно п. 4.2.4 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 № 276, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за № 843/11123, облікові операції скасування податкових зобовязань, штрафних санкцій та пені здійснюються на підставі рішення керівника (заступника керівника) податкового органу датою прийняття такого рішення. Щодо пені, яку просить скасувати (виключити) позивач, рішення керівника (заступника керівника) податкового органу про її скасування не приймалось. Отже, відсутні законні підстави скасування пені згідно зазначеної Інструкції.

Також представник відповідача надав суду письмові заперечення проти позову, у яких обґрунтував свою позицію нормами діючого законодавства (т. 2 а.с. 56). Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Позивач - державне підприємство „Добропіллявугілля” зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Добропільської міської ради Донецької області 11.03.2003, має ідентифікаційний код юридичної особи 32186934, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 291209 (т. 1 а.с. 9), Довідкою Управління статистики у місті Добропіллі від 05.11.2008 серії АБ № 032584 (т. 1 а.с. 8). Позивач здійснює діяльність відповідно до Статуту, затвердженого у новій редакції наказом Міністра вугільної промисловості України від 25.06.2008 № 278 (т. 1 а.с. 6-7).

Донецьким окружним адміністративним судом були розглянуті справи № 2а-9131/10/0570, № 2-в-17154/08/0570, № 2а-6949/07, № 2а-4945/09/0570, № 2-в-164/08, № 2-а-476/09/0570, № 2-а-10113/08, № 2-а-4381/08, № 2-а-14966/08, № 2-а-11595/08, № 2-а-11336/08, № 2-а-19107/08, № 2-а-13951/08, № 2-в-179/09, № 2а-1130/09/0570 за позовами Добропільської ОДПІ про стягнення з ДП «Добропіллявугілля» податкової заборгованості з податку на додану вартість, виконання постанов по яких було розстрочене наступним чином:

- ухвалою суду від 24.12.2007 було розстрочене виконання постанови від 19.11.2007 у справі № 2-а-6949/07, якою з ДП «Добропіллявугілля» було стягнуто на користь держави суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 16245642 грн., на 120 місяців шляхом сплати заборгованості рівними частинами по 135380,35 грн. щомісяця, починаючи з січня 2008р. (т. 1 а.с. 111);

- ухвалою суду від 31.03.2008 було розстрочене виконання постанови від 13.03.2008 у справі № 2-а-4381/08, якою з ДП «Добропіллявугілля» було стягнуто на користь держави суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 8102175,70 грн., на 120 місяців шляхом сплати заборгованості рівними частинами по 67518,13 грн. щомісяця з 03.05.2008 по 03.05.2018 (т. 1 а.с. 112);

- постановою суду від 10.07.2008 у справі № 2-а-11336/08 з ДП «Добропіллявугілля» було стягнуто на користь держави суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 7488469 грн. та розстрочене виконання постанови на 120 місяців шляхом сплати заборгованості рівними частинами по 62403,91 грн. щомісяця (т. 1 а.с. 113-114);

- ухвалою суду від 15.07.2008 було розстрочене виконання постанови від 14.05.2008 у справі № 2-а-10113/08, якою з ДП «Добропіллявугілля» було стягнуто на користь держави суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 7590077 грн., на 120 місяців шляхом сплати заборгованості рівними частинами по 63250,64 грн. щомісяця, починаючи з липня 2008р. (т. 1 а.с. 115-116);

- ухвалою суду від 24.09.2008 було розстрочене виконання постанови від 24.09.2008 у справі № 2-а-19107/08, якою з ДП «Добропіллявугілля» було стягнуто на користь держави суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 9005636 грн., на 120 місяців шляхом сплати заборгованості рівними частинами по 75046,97 грн. щомісяця протягом 119 місяців, та сплати суми у розмірі 75046,57 грн. на 120 місяць, починаючи з жовтня 2008р. (т. 1 а.с. 119);

- постановою суду від 19.09.2008 у справі № 2-а-14966/08 з ДП «Добропіллявугілля» було стягнуто на користь держави суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 5599487,77 грн. та розстрочене виконання постанови на 120 місяців шляхом сплати заборгованості рівними частинами щомісяця відповідно до графіку погашення сум сплати розстроченого податкового боргу, до 25 числа кожного місяця (т. 1 а.с. 118-119);

- ухвалою суду від 24.10.2008 було розстрочене виконання постанови від 22.07.2008 у справі № 2-а-11595/08, якою з ДП «Добропіллявугілля» було стягнуто на користь держави суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 6493461,00 грн., на 120 місяців шляхом сплати заборгованості рівними частинами по 54112,35 грн. щомісяця з 01.11.2008 по 01.11.2018 (т. 1 а.с. 120);

- ухвалою суду від 30.10.2008 було розстрочене виконання постанови від 17.07.2008 у справі № 2-а-13951/08, якою з ДП «Добропіллявугілля» було стягнуто на користь держави суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 10104462,50 грн., на 120 місяців шляхом сплати заборгованості рівними частинами по 84203,85 грн. щомісяця протягом 119 місяців, та сплати суми у розмірі 84204,35 грн. на 120 місяць, починаючи з листопада 2008р. (т. 1 а.с. 121);

- ухвалою суду від 22.12.2008 у справі № 2-в-164/08 було розстрочене виконання постанови від 11.12.2008, якою з ДП «Добропіллявугілля» було стягнуто на користь держави суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 12344023 грн., на 120 місяців шляхом сплати заборгованості рівними частинами по 102867,00 грн. щомісяця, починаючи з січня 2009р. (т. 1 а.с. 122);

- ухвалою суду від 08.05.2009 у справі № 2-в-179/09/0570 було розстрочене виконання постанови від 16.12.2008, якою з ДП «Добропіллявугілля» було стягнуто на користь держави суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 6627891,98 грн., на 120 місяців шляхом сплати заборгованості рівними частинами згідно з графіком розстрочення (т. 1 а.с. 123);

- ухвалою суду від 23.03.2009 було розстрочене виконання постанови від 25.02.2009 у справі № 2а-1130/09/0570, якою з ДП «Добропіллявугілля» було стягнуто на користь держави суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 26372795,00 грн., на 120 місяців шляхом сплати заборгованості рівними частинами щомісяця з квітня 2009р. по лютий 2012р. по 219774 грн., та з березня 2012р. по березень 2019р. щомісячно по 219773 грн. (т. 1 а.с. 124);

- ухвалою суду від 23.02.2009 у справі № 2-а-476/09/0570 було розстрочене виконання постанови від 09.02.2009, якою з ДП «Добропіллявугілля» було стягнуто на користь держави суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 12399682 грн., на 120 місяців шляхом сплати заборгованості рівними частинами по 103330,68 грн. щомісяця (т. 1 а.с. 125);

- ухвалою суду від 13.05.2009 у справі № 2а-4945/09/0570 було розстрочене виконання постанови від 15.04.2009, якою з ДП «Добропіллявугілля» було стягнуто на користь держави суму податкового боргу з податку на додану вартість на 120 місяців з 25.05.2009 по квітень 2019 включно шляхом щомісячних перерахувань у рахунок погашення заборгованості з травня 2009р. по грудень 2018р. по 122774,00 грн., а з січня 2019р. по квітень 2019р. включно по 122775,00 грн. (т. 1 а.с. 126);

- ухвалою суду від 26.01.2009 у справі № 2-в-17154/08/0570 було розстрочене виконання постанови від 19.09.2008, якою з ДП «Добропіллявугілля» було стягнуто на користь держави суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 5667985,00 грн., на 120 місяців шляхом сплати заборгованості рівними частинами по 47233,21 грн. щомісяця, починаючи з лютого 2009 року (т. 1 а.с. 127);

- ухвалою суду від 21.06.2010 у справі № 2а-9131/10/0570 було розстрочене виконання постанови від 28.04.2010, якою з ДП «Добропіллявугілля» було стягнуто на користь держави суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 6285953,00 грн., на пять років місяців шляхом сплати заборгованості рівними частинами з 15.07.2010 по 15.12.2012 по 30000 грн. щомісяця, з 15.01.2013 по 15.05.2015 по 179531,77 грн. щомісяця, та у червні 2015р. 179531,62 грн. (т. 1 а.с. 128).

Зазначені вище ухвали та постанови суду набрали законної сили, що підтверджується відповідними довідками (т. 2 а.с. 63-79).

Позивач здійснював сплату розстрочених податкових зобовязань платіжними дорученнями (т. 1 а.с. 10-110, т. 2 а.с. 90-100), в яких зазначав у призначенні платежу номер справи, на виконання постанови (ухвали) по якій здійснюється сплата.

Як вбачається зі зворотного боку облікової картки платника податку на додану вартість, Добропільською ОДПІ здійснено нарахування пені на сплачені вказаними вище платіжними дорученнями сум розстрочених податкових зобовязань у загальному розмірі 829317,31 грн. (т. 1 а.с. 135-205, т. 2 а.с. 101-217, т. 3 а.с. 1-191).

Також нарахування пені у вказаній сумі при погашенні позивачем розстрочених податкових зобовязань підтверджується інформацією Добропільської ОДПІ, викладеною у листах від 21.12.2010 № 26631/10/19-013, від 23.09.2010 № 19821/8/19-013, від 21.09.2010 № 19641/8/19-013 (т. 2 а.с. 4-16) та від 17.05.2011 № 129/8/19-013-6 (т. 2 а.с. 59-62).

Не погоджуючись із вказаним нарахуванням пені, позивач 15.03.2011 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із даним позовом.

На підставі ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність своїх дій при нарахуванні пені позивачу.

Так, порядок нарахування пені встановлено ст. 16 Закону № 2181 (який втратив чинність з 01.01.2011, але діяв на момент здійснення нарахування пені позивачу).

Згідно з п.п. 16.1.1, п.п. 16.1.2 п. 16.1 цієї статті після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;

б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

Аналогічні положення містяться у п.п. 3.1-3.2 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 11.06.2003 № 290 (далі Інструкція № 290), яка також втратила чинність, однак діяла на момент виникнення спірних відносин.

Абзацом першим підпункту 16.3.3 пункту 16.3 статті 16 Закону № 2181, визначено, що при частковому погашенні податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку. Податковий борг, що погашається частково, сплачується разом зі сплатою пені, нарахованої відповідно до такої частки, єдиним платіжним документом, в якому суми такого податкового боргу та такої пені визначаються окремо. Платіжні документи, які не містять окремо виділену суму податкового боргу та суму пені, не приймаються до виконання.

Отже, законодавство повязує початок нарахування пені саме із моментом здійснення погашення узгодженого податкового зобовязання.

Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону № 2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Як вбачається з матеріалів справи, платіжними дорученнями, на підставі яких Добропільською ОДПІ було здійснено нарахування пені, позивачем здійснювалася сплата розстрочених податкових зобовязань згідно ухвал та постанов Донецького окружного адміністративного суду в адміністративних справах про стягнення з ДП «Добропіллявугілля» податкового боргу з податку на додану вартість. Тобто, у даному випадку судом вже було стягнуто з позивача суми узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість, які не були сплачені позивачем у встановлені законодавством граничні строки.

Відповідач вважає, що позивачем вказаними вище платіжними дорученнями здійснювалася сплата узгодженого податкового зобовязання із порушенням граничних термінів сплати. Тобто відповідач не враховує те, що ці податкові зобовязання були розстрочені ухвалами та постановами Донецького окружного адміністративного суду.

Також відповідач не враховує, що вимоги абз. 2 п.п. 16.3.3 п. 16.3 ст. 16 Закону № 2181 застосовуються тільки у разі, якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції). У даному ж випадку мала місце сплата позивачем сум розстрочених податкових зобовязань, які вже були стягнуті за рішеннями суду.

Порядок розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань передбачено ст. 14 Закону № 2181.

П.п. 14.1.1 п. 14.1 ст. 14 Закону № 2181 визначено, що розстроченням податкових зобов'язань є надання платнику податків бюджетного кредиту на основну суму його податкових зобов'язань без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 статті 16 цього Закону.

У відповідності до п.п. 14.1.2 цього пункту відстроченням податкових зобов'язань є перенесення сплати основної суми податкових зобов'язань платника податків без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 статті 16 цього Закону, на пізніший термін.

Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 № 276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за № 843/11123 (далі за текстом Інструкція № 276), встановлюється порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства (п. 1.2 Інструкції).

Пунктом 1.4 Інструкції встановлено, що облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, здійснюється органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи, що забезпечує єдиний технологічний процес уведення, контролю інформації обробки документів.

Облік розстрочення і відстрочення податкових зобовязань врегульовано розділом 6 Інструкції.

Так, п.п. 6.1-6.4 Інструкції передбачено, що сума розстрочення (відстрочення) податкових зобов'язань, відсотки за користування розстроченням (відстроченням) податкових зобов'язань та терміни їх сплати відображаються в особовому рахунку платника згідно з Порядком розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань платників податків, затвердженим наказом ДПА України від 18.09.2001 N 378 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.10.2001 за N 912/6103 (який втратив чинність 24.12.2010, однак діяв на момент нарахування відповідачем пені).

Дані щодо розстрочення (відстрочення) податкових зобов'язань у термін не пізніше дати укладання відповідного договору засобами програмного забезпечення вносяться до картки особового рахунку платника з журналу, який ведеться в електронному вигляді підрозділом забезпечення податкових зобов'язань і в якому реєструються рішення та договір про розстрочення (відстрочення).

Облік надходження розстрочених (відстрочених) податкових зобов'язань за платежами до бюджету та процентів за користування відстроченням або розстроченням податкових зобов'язань відображається в особових рахунках платників у загальному порядку обліку податкових зобов'язань, який встановлюється окремо для кожної форми особових рахунків платників, за тими кодами бюджетної класифікації, що й платежі, за якими надано відстрочення або розстрочення податкових зобов'язань.

Відсотки за користування розстроченням (відстроченням) податкових зобов'язань відображаються на зворотному боці картки.

Отже, вказаною Інструкцією не передбачено можливості нараховувати пеню на платежі, сплачені в якості погашення розстроченого або відстроченого податкового зобовязання.

Крім того, як встановлено п.п. 3.11 та 3.11.1 Інструкції № 290, документами, що є підставою для здійснення нарахування пені у картці особового рахунку платника податків, являються акт перевірки з питань правильності нарахування, своєчасності та повноти внесення до бюджету прибуткового податку з громадян; акт перевірки дотримання банком строків перерахування платежів, що надходять до бюджету, встановлених Законом України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні". Документами, що підтверджують суму податкових зобов'язань платника податків та граничний строк їх сплати, є: податкова декларація (у тому числі уточнююча) з позитивною сумою податкових зобов'язань; податкове повідомлення; договір про розстрочення (відстрочення) податкових зобов'язань; рішення суду. У даному випадку граничні строки сплати стягнених з позивача податкових зобовязань були встановлені у відповідних рішеннях суду про розстрочення податкових зобовязань.

Згідно з ч. 2 ст. 14 КАС України, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обовязковими до виконання на всій території України.

Статтею 255 КАС України встановлено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Отже, у даному випадку позивач правомірно здійснював сплату податкових зобовязань у строки, визначені в ухвалах та постановах про розстрочення їх сплати. Відповідач, в свою чергу, необґрунтовано вважав, що позивачем порушені строки сплати узгодженої суми податкових зобовязань, оскільки він не врахував наявність обовязкових для виконання ухвал та постанов суду, що набрали законної сили.

П. 7.7 ст. 7 Закону № 2181, на який посилається представник відповідача, передбачено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях. Тобто, ця норма взагалі не визначає коло осіб, на яких розповсюджується її дія, чи то контролюючі органи, чи платники податків. Зазначена норма не визначає, хто зобовязаний здійснювати погашення у встановленому нею порядку, такий обовязок нею взагалі не визначений. У будь-якому випадку, ця норма не встановлює право чи обовязок саме контролюючого органу (у даному випадку органу державної податкової служби) нараховувати пеню на сплачені суми розстроченого податкового зобовязання. Не передбачено таке право податкового органу і будь-якими іншими нормами Закону № 2181 та іншими законами з питань оподаткування.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що нарахування по обліковій картці платника податку на додану вартість пені на суми сплачених позивачем розстрочених податкових зобовязань здійснено Добропільською ОДПІ з порушенням приписів діючого законодавства. Отже, позовні вимоги у частині визнання протиправними дій Добропільської ОДПІ щодо такого нарахування пені є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Суд вважає за можливе поновити порушені права позивача шляхом зобовязання Добропільської ОДПІ внести зміни до картки особового рахунку позивача з податку на додану вартість шляхом виключення з картки особового рахунку пені у розмірі 829317,31 грн.

Що стосується позовних вимог про скасування (виключення) з картки особового рахунку вказаної суми пені, то суд вже прийшов до висновку про необхідність зобовязання Добропільської ОДПІ внести зміни до картки особового рахунку. Тобто ці позовні вимоги позивача є за своєю суттю тотожними.

Таким чином, суд задовольняє позовні вимоги частково та визнає протиправними дії Добропільської ОДПІ щодо нарахування в картці особового рахунку позивача пені з податку на додану вартість у розмірі 829317,31 грн., і зобовязує Добропільську ОДПІ внести зміни до картки особового рахунку платника податків шляхом виключення з картки особового рахунку пені у розмірі 829317,31 грн. з податку на додану вартість.

У відповідності до ст. 94 КАС України суд стягує з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору пропорційно задоволеним позовним вимогам у розмірі 2,27 грн.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов державного підприємства «Добропіллявугілля» до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання неправомірними дій Добропільської ОДПІ щодо нарахування в картці особового рахунку пені з податку на додану вартість у розмірі 829317,31 грн., скасування (виключення) з картки особового рахунку пені у розмірі 829317,31 грн. з податку на додану вартість за несвоєчасне погашення податкової заборгованості, зобовязання внести зміни до картки особового рахунку платника податків шляхом скасування з картки особового рахунку пені у розмірі 829317,31 грн. з податку на додану вартість за несвоєчасне погашення податкової заборгованості, як неправомірно нарахованої задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Добропільської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області щодо нарахування в картці особового рахунку державного підприємства «Добропіллявугілля» пені з податку на додану вартість у розмірі 829317 (вісімсот двадцять девять тисяч триста сімнадцять) грн. 31 коп.

Зобовязати Добропільську обєднану державну податкову інспекцію Донецької області внести зміни до картки особового рахунку державного підприємства «Добропіллявугілля» шляхом виключення з картки особового рахунку пені у сумі 829317 (вісімсот двадцять девять тисяч триста сімнадцять) грн. 31 коп.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути з державного бюджету України на користь державного підприємства «Добропіллявугілля» витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 (дві) грн. 27 коп.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 30 травня 2011 року. Повний текст постанови складений та підписаний 06 червня 2011 року.

Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Зеленов А. С.