Постанова № 16125083, 09.06.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
09.06.2011
Номер справи
2а-5698/11/0170/4
Номер документу
16125083
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 червня 2011 р. о 10:56 Справа №2а-5698/11/0170/4 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю., при секретарі судового засідання Шевцовій Г.В., за участі представників сторін:

від позивача - Балбек Ф.У., Мемеджанова Н.О., Сотніченко Н.Б.;

від відповідача - не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Привітненської сільської ради

до Начальника Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі АР Крим Додо Сейрана Усеіновича,Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі АР Крим

про визнання протиправними та скасування рішень

Суть спору: Привітненська сільська рада (далі - позивач) звернулась до Кіровського районного суду АР Крим із позовом до начальника Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі АР Крим (далі - відповідач) Додо Сейрана Усеіновича про визнання протиправними і скасування рішень від 16.03.2011 року №13 і №14.

Позов мотивовано тим, що позивач не є платником внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розумінні Закону України від 09.07.2003 року №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон №1058), санкції, застосовані у спірних рішеннях на підставі ч. 9 ст. 106 вказаного Закону, яка на день прийняття цих рішень втратила чинність.

Ухвалою Кіровського районного суду АР Крим від 27.04.2011 року справу передано до Окружного адміністративного суду АР Крим.

Матеріали справи надійшли до Окружного адміністративного суду АР Крим 18.05.2011 року, справі надано номер 2а-5698/11/0170/4, за результатами автоматичного розподілу передані на розгляд судді Цигановій Г.Ю.

Ухвалою суду від 20.05.2011 року справу прийнято до провадження, залучено до участі у справі у якості співвідповідача Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі АР Крим.

В судовому засіданні представники позивача позов підтримали, надали пояснення по суті спору.

Відповідач повідомлений належним чином про дату, час і місце судового розгляду справи, явку представника в судове засідання не забезпечив, причин неявки не повідомив.

Представником відповідача направлені до суду письмові заперечення на позов, в яких він просить відмовити у його задоволенні, посилаючись на те, що позивач є юридичною особою і зареєстрований у якості платника страхових внесків, за наслідками проведеної відповідачем перевірки встановлено приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески та донараховані суми своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, у зв'язку із чим, на підставі пунктів 3, 4 ч. 9 ст. 106 Закону №1058, пункту 7 розділу VIII "Прикінцеві і перехідні положення" Закону України від 08.07.2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" відповідачем прийняті спірні рішення.

Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, керуючись статтею 122 КАС України, вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача.

Заслухавши представників позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону №1058 страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Позивач є юридичною особою, ідентифікаційний код 04367938, зареєстрований у якості платника внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в Кіровському районі АР Крим, таким чином на нього поширюється дія Закону №1058.

Посадовими особами відповідача проведено планову перевірку відповідача з питань своєчасності, достовірності і повноти нарахування страхових внесків за період з 31.01.2009 року по 01.02.2011 року, за наслідками якої складено акт від 25.02.2011 року №14-Ю.

Перевіркою встановлено приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески (заниження на суми винагород по оплачуваним громадським роботам) та донараховані суми своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків.

Відповідно до пунктів 3, 4 ч. 9 ст. 106 Закону №1058 (у редакції, що діяла до 01.01.2011 року) виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції:

3) за приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, накладається штраф у розмірі всієї суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу), а в разі повторного протягом року такого порушення - штраф у триразовому розмірі суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу);

4) за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.

На підставі вказаних норм прийняті спірні рішення про застосування до Привітненської сільської ради штрафних санкцій на суму 11143,15 грн. та 196,12 грн. відповідно.

Пунктом 10 розділу VIII "Прикінцеві і перехідні положення" Закону України від 08.07.2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (якій набрав чинності з 01.01.2011 року) ч. 9 ст. 106 Закону №1058 визнано такою, що втратила чинність.

Водночас пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Водночас, при застосуванні пункту 7 Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в частині регулювання відповідальності за вчинення порушень щодо сплати страхових внесків, допущених до 01.01.2011 року, суд враховує норми статті 58 Конституції України та дію нормативних актів у часі.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.

Як слідує з Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Відповідно, правомірність поведінки особи, зокрема, дотримання нею норм законодавства про сплату обовязкових страхових внесків, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент вчинення відповідних дій або бездіяльності такої особи.

В свою чергу, заходи відповідальності, які можуть бути застосовані до особи-порушника слід визначати на підставі законодавства, яке є чинним на момент виявлення та застосування відповідних санкцій.

Виходячи з викладеного, якщо певне діяння було правопорушенням на момент його вчинення і за таке діяння до особи було застосовано заходи відповідальності, передбачені чинним на той час нормативним актом, відповідні санкції підлягають стягненню з особи і після втрати чинності нормативним актом, що визначав зміст відповідальності.

В той же час, якщо діяння перестало бути порушенням в звязку зі втратою чинності нормативним актом, що регулював відповідальність за таке порушення, то і санкції, передбачені нечинним нормативним актом, не можуть бути застосовані.

Таким чином, органи пенсійного фонду з 01.01.2011 року не вправі за порушення, вчинені до 01.01.2011 року, нараховувати штрафи та пені, визначені статтею 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», оскільки передбачені відповідними нормами склади правопорушень та санкції втратили чинність, і їх застосування з 01.01.2011 року суперечить статті 58 Конституції України незважаючи на зміст пункту 7 Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Слід зазначити, що санкції, аналогічні за розміром і підставами нарахування тим, які визначалися статтею 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», передбачені статтею 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Наприклад, обома нормативними актами передбачено пеню за несвоєчасну сплату своїх зобовязань у розмірі 0,1 % за кожен день прострочення. Водночас, санкції, передбачені статтею 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» застосовуються виключно до платників єдиного внеску і стосуються порушень правил сплати саме цього обовязкового платежу. Тому ці санкції, хоча і співпадають за змістом із заходами відповідальності до порушників правил сплати страхових внесків з пенсійного страхування, не можуть бути застосовані після 01.01.2011 року. Адже не можна застосувати до порушників правил сплати страхових внесків (які з 01.01.2011 року скасовані) відповідальність за порушення правил сплати іншого платежу, який запроваджений лише з 01.01.2011 року.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що спірні рішення не відповідають положенням ст. 58 Конституції України, а тому їх слід визнати протиправними і скасувати.

Оскільки вказані рішення прийняті саме Управлінням Пенсійного фонду України в Кіровському районі АР Крим, як передбачено пп. 5 п. 2.3 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року №8-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13 березня 2008 року за №209/14900, суд, керуючись ч. 2 ст. 11 КАС України, вважає необхідним вийти за межі позовних вимог, ухваливши рішення про визнання протиправними і скасування рішень Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі АР Крим від 16.03.2011 року №13 і №14 та відмовивши у задоволенні решти позовних вимог.

Враховуючи висновок про задоволення позову суд вважає можливим стягнути на користь позивача судові витрати в порядку, встановленому ст. 94 КАС України.

В судовому засіданні 09.06.2011 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 14.06.2011 року.

Керуючись статтями 11, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним і скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі АР Крим від 16.03.2011 року №13 про застосування до Привітненської сільської ради штрафних санкцій на суму 11143,15 грн.

3. Визнати протиправним і скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі АР Крим від 16.03.2011 року №14 про застосування до Привітненської сільської ради штрафних санкцій на суму 196,12 грн.

4. В задоволенні решти позову відмовити.

5. Стягнути з Державного бюджету України на користь Привітненської сільської ради 3,40 грн. судових витрат.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Циганова Г.Ю.