Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
12.05.11 р. Справа № 31/61
Господарський суд Донецької області, у складі судді Ушенко Л.В., при секретарі судового засідання Новікової В.Р.., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовною заявою Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк
до відповідача Державного підприємства „Селидіввугілля” в особі відокремленого підрозділу „шахта „Україна”
про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок порушення водного законодавства у розмірі 1930,84 грн.
В присутності представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - довіреність
від відповідача: ОСОБА_2 довіреність
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція в Донецькій області, м. Донецьк звернулась з позовом до „Селидіввугілля” в особі відокремленого підрозділу „шахта „Україна” про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок порушення водного законодавства у розмірі 1930,84 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що з 08.06.2009р. по 12.06.2009р. Державною екологічною інспекцією в Донецькій області проведено перевірку додержання відокремленим підрозділом „Шахта „Україна” норм природоохоронного законодавства, в результаті якої встановлено, що відповідач 2008р. здійснив скид недостатньо очищених зворотних вод до природного водного обєкту річки Вовча басейну ріки Дніпро, чим заподіяв шкоду навколишньому природному середовищу в розмірі 1930,84 грн. Факт порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства підтверджено Актом № 28 від 08.06.2009р.-12.06.2009р.
Відповідач надав відзив на позов згідно якого з позовними вимогами Державної екологічної інспекції в Донецькій області не згодний. Як вказує відповідач, на момент проведення перевірки у нього наявний дозвіл на спеціальне водокористування, в якому зафіксований факт неналежної якості води в ріці Вовча. Оцінка впливу викидів шахти на якість води не є можливою, так як зворотні води надходять безпосередньо до ставка - відстійника шахти в балці Мемрик і потім надходить до ставків, які використовуються для риборозведення, з яких надходить до річки Вовчої. Також відповідач вважає неправомірним здійснення позивачем розрахунку відповідно до „Методики”, затвердженої наказом Мінприроди України, оскільки, на його думку, правомірним є застосування „Методики”, затвердженої Кабінетом Міністрів України. На даний час така „Методика” розрахунку Кабінетом Міністрів України не приймалася.
Технічна фіксація судового засідання не здійснювалась за узгодженим клопотанням представників сторін.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, присутнього в судовому засіданні, встановив наступне.
Відповідач здійснює господарську діяльність із видобутку камяного вугілля та експлуатації родовищ корисних копалин на території м. Українська Донецької області, здійснює спеціальне водокористування на підставі Дозволу на спеціальне водокористування № Укр.-Дон-2932 від 16.09.2005р. виданим Державним управлінням екології та природних ресурсів в Донецькій області. В даному дозволі встановлено показники гранично допустимих скидів речовин з шахтними водами у водний обєкт (балка Метрик басейну ріки Волча).
З 08.06.200р. по 12.06.2009р. Державною екологічною інспекцією в Донецькій області проведено перевірку додержання відокремленим підрозділом „Шахта”Україна” Державного підприємства „Селидіввугілля” норм природоохоронного законодавства.
Відповідно до Акту № 28 від 25.05 2008- 12.06.2009р., підприємство здійснює скидання недостатньо очищених стічних вод в природний водний обєкт. Згідно даних лабораторного контролю є перевищення по БСК5, залізу загальному, сухому залишку, сульфатам та нафтопродуктам, що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України.
За результатами перевірки видано припис № 26 від 16.06.2009р., яким відповідача зобовязано усунути виявлені порушення природоохоронного законодавства.
Крім того, відносно посадових осіб відокремленого підрозділу „Шахта „Україна” Державного підприємства „Селидіввугілля” складено протокол про адміністративне правопорушення №011310 від 12.06.2009р. та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 17.06.2009р. №48.
Позивачем був зроблений розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі порушенням законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів внаслідок здійснення скиду зворотних вод з перевищенням нормативів ГДС в природний водний обєкт балку Мемрик, басейну річки Вовча з 01.01.2008р. по 31.12.2008р. у відповідності до „Методики розрахунку розміру відшкодування збитків, які нанесені державі в результаті порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів”, затв. Наказом Мінприроди України від 18.05.1995р. № 37, зареєстр. в Мінюсті 01.06.1995р. за № 162/698. Розмір завданих збитків склав 1930,84 грн.
Господарський суд вважає, що вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області щодо стягнення шкоди в сумі 1930,84 грн., заподіяних державі внаслідок здійснення скиду недостатньо очищених зворотних вод з перевищенням нормативів ГДС в природний водний обєкт підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Державна екологічна інспекція в Донецькій області є спеціальним підрозділом Мінприроди, яка в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів (земля, надра, поверхневі води, атмосферне повітря, тваринний та рослинний світ).
Відповідно до п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі” (затвердженого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548, зар. в МЮ України від 13.02.07р. за №120/13387) вона здійснює державний контроль за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, забрудненням навколишнього природного середовища внаслідок викидів та скидів шляхом проведення інструментально-лабораторних вимірювань показників складу та властивостей тощо.
При здійсненні державного контролю, інспекція має право (п.5 Положення про інспекцію) перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; давати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” від 25.06.1991р. № 1264/ХІІ (зі змінами та доповненнями) використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, у якому встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин, що передбачено ст. 49 зазначеного кодексу.
Згідно зі ст. 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.
Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані, зокрема, дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати невідкладні роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води, та надавати необхідні технічні засоби для ліквідації аварій на об'єктах інших водокористувачів у порядку, встановленому законодавством.
Згідно ст. 66 зазначеного кодексу під час користування водними об'єктами для промислових потреб водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених умов спеціального водокористування, екологічних вимог, а також вживати заходів щодо зменшення витрат води (особливо питної) та припинення скидання забруднених зворотних вод шляхом удосконалення виробничих технологій, схем водопостачання та очищення стічних вод.
Усі води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдавати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод (ст. 95 Водного кодексу України).
Статтею 101 Водного кодексу України передбачено, що юридичні та фізичні особи (в тому числі субєкти господарювання) зобовязані забезпечувати охорону вод від забруднення і засмічення внаслідок втрат хімічних, інших забруднюючих речовин.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобовязання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України (ст. 111 Водного кодексу України).
Порядок обчислення збитків за період з 01.01.2008р. по 31.12.2008р. визначений „Методикою розрахунку розміру відшкодування збитків, які нанесені державі в результаті порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів”, затв. Наказом Мінприроди України від 18.05.1995р. № 37, зареєстр. в Мінюсті 01.06.1995р. за № 162/698 (далі „Методика”)
Посилання відповідача на необґрунтованість застосування даної „Методики”, так як вона затверджена Наказом Мінприроди України, а не Постановою Кабінету Міністрів України судом не приймається, оскільки дана Методика була чинною на період здійснення відповідачем порушення водного законодавства, зареєстрована в Мінюсті, була затверджена відповідно до вимог Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та для підвищення економічної відповідальності за нанесені збитки державі внаслідок його порушення (згідно з Преамбулою Наказу). Таким чином, „Методика” є нормативним документом та складовою частиною законодавства України, що регулює правовідносини в сфері охорони навколишнього природного середовища.
Твердження відповідача, що оцінка впливу викидів шахти на якість води не є можливою судом не приймається враховуючи, що Дозволом на спеціальне водокористування від 16.09.2005р. № Укр.-Дон-2932 встановлені гранично-допустимі скиди забруднюючих речовин до водного обєкту та передбачено скид шахтних вод після механічного очищення (відстоювання). Акт Державної екологічної інспекції № 28 від 25.05.2008р.-12.06.2009р. підписаний відповідачем без заперечень, з протоколом про адміністративні правопорушення, складеним за результатами перевірки відносно начальника дільниці стаціонарного обладнання ВП „Щахта”Україна” ОСОБА_3 зазначена посадова особа відповідача була згодна.
Судові витрати у справі покладаються на відповідача відповідно до ст. 49 ГПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, 49, 111 Водного кодексу України, ст.ст. 40, 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 32, 33, 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
Позов Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк до „Селидіввугілля” в особі відокремленого підрозділу „шахта „Україна” про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок порушення водного законодавства у розмірі 1930,84 грн. задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Селидіввугілля» в особі відокремленого підрозділу „Шахта”Україна” (85400, м. Селидове, вул. К.Маркса, 41, ЄДРПОУ 33426253, р/р 2600230162917 у Калінінському відділенні АКБ „Банк Національний Кредит” м. Донецька) на користь спеціального фонду місцевого бюджету Української міської ради шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу внаслідок порушення водного законодавства у сумі 1930, 84 грн.
Стягнути з Державного підприємства «Селидіввугілля» в особі відокремленого підрозділу „Шахта”Україна” (85400, м. Селидове, вул. К.Маркса, 41, ЄДРПОУ 33426253, р/р 2600230162917 у Калінінському відділенні АКБ „Банк Національний Кредит” м. Донецька) на користь Державного бюджету України державне мито у сумі 102 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236,00грн.
Видати наказ після набрання рішенням чинності.
Вступну та резолютивну частини рішення долучити до матеріалів справи.
Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Ушенко Л.В.
Повний текст рішення складено та підписано 16 травня 2011р.