Рішення № 16107222, 10.06.2011, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
10.06.2011
Номер справи
21/5005/6689/2011
Номер документу
16107222
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

09.06.11р.Справа № 21/5005/6689/2011 За позовом Прокурора міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради, м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область

до Товариства з обмеженою відповідальністю "МСС", м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 05.08.03р.

Суддя: Назаренко Н.Г.

Секретар судового засідання: Булана Ю.М.

Представники:

прокурор - не з'явився;

від позивача - ОСОБА_1, дов. № 43-мр від 24.01.11р.

від відповідача - не з'явився.

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області звернувся з позовом до господарського суду в інтересах держави в особі Позивача - Дніпродзержинської міської ради про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 05.08.2003 року, укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "МСС", зареєстрованому в реєстрі від 18.08.03р. № 0992, загальною площею 0,0264 га розташованої за адресою : проспект Аношкіна, 9, м. Дніпродзержинськ.

Позовні вимоги мотивовані зміною розміру орендної плати за землю на законодавчому рівні, у зв'язку з чим виникла необхідність внесення змін у спірний договір оренди землі.

В судове засідання не зявився прокурор, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. Пояснень щодо неможливості участі в судовому процесі суду не надав.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги прокурора підтримав, просив позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання не зявився, направив до суду по факсу заяву № 219 від 08.06.2011 р. , в якій позовні вимоги визнає у повному обсязі та просить суд розглянути справу без участі його представника.

В судовому засіданні 09.06.11р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ :

На підставі рішення сесії міської ради від 30.05.2002р. за № 23-02/XXIV 05 серпня 2003 року між Дніпродзержинською міською радою (далі - Орендодавець, Позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "МСС" (далі - Орендар, Відповідач) був укладений Договір оренди земельної ділянки (далі - Договір) зареєстрованого реєстрі договорів оренди земельної ділянки за № 0992 від 18.08.03р., за яким Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне володіння і користування земельну ділянку площею 0,0264 га, що знаходиться за адресою: проспект Аношкіна, 9, згідно з планом земельної ділянки (кадастрові номери: 1210400000:02:031:0019; 1210400000:02:031:0020), що додається (п.1.1. Договору).

Договір укладається на строк до 13.06.2013р. (п. 2.1. Договору).

Згідно до п.1.2. Договору підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення виконкому міської ради від 13.06.2003р. № 172-06/ХХІУ.

Категорія земельної ділянки: землі роздрібної торгівлі та комерційні послуги (1.11.3) (п.1.3. Договору).

Відповідно до п.1.4. Договору грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення цього договору: 237124 грн.

Пунктом 2.4. Договору передбачено, що умови цього договору зберігають свою чинність на строк його дії у випадках, коли після набуття чинності договором, законодавством встановлені інші правила ніж передбачені договором, крім випадків передбачених п.3.3. Цього договору.

Згідно п.3.1. Договору орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі в розмірі: 2845,49 грн./рік, що становить 237,12 грн./міс, і вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту.

Відповідно до п. 3.2 договору орендна плата сплачується щомісяця до 15 числа наступного місяця і на майбутній період може вноситися на термін не більше одного календарного року.

Сторони дійшли згоди, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, в тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку; інших випадках, передбачених законодавчими актами України (п. 3.1 договору).

Пунктом 3.3. Договору сторони передбачили, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- у тому числі внаслідок інфляційних процесів;

- збільшення розміру ставки земельного податку;

- інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

Згідно п.6.2.3. Договору Орендодавець має право вимагати збільшення розміру орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства розмірів земельного податку та інших мотивів, визначених у пункті 3.3. цього договору.

03.06.2008 року Верховною радою України прийнято Закон України № 309-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав чинності 04.06.08р. Зазначеним Законом частини 4 та 5 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" викладено у такій редакції: "річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній і комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляються і використовуються відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурсних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині".

01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України , питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011р. регулюються виключно Податковим Кодексом України.

Згідно зі статтею 287 Податкового кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Пункт 5 статті 288 цього кодексу встановлює , що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, а річна сума платежу згідно підпункту 288.5.1. не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом ; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюються цим розділом.

Таким чином, розмір річної орендної плати за земельну ділянку, надану в оренду, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України , а спірний договір в цій частині є таким, що суперечить чинному законодавству, внаслідок чого Управлінням земельних відносин Дніпродзержинської міської ради направлявся на адресу відповідача лист від 27.10.09р.р. № 606 з пропозицією внесення змін до Договору оренди земельної ділянки та укладення відповідної додаткової угоди.

Відповіді відповідача щодо зміни умов договору не надходило та відповідну додаткову угоду не підписано (доказів не надано).

Відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", Податковим кодексом України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Умовами договору (п.3.3. Договору) також передбачено перегляд розміру орендної плати у випадках, передбачених законодавством.

Відповідно до п. 3 ст. 173 Господарського кодексу України сторони можуть за взаємною згодою конкретизувати або розширити зміст господарського зобов'язання в процесі його виконання.

За змістом ст. 188 Господарського кодексу України зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається. Сторона, яка вважає за необхідне змінити договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором, а при не досягненні згоди між сторонами щодо змін договору, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Згідно приписів ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доПодаткового Кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Статтею 23 Закону України "Про плату за землю" передбачено, що орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.

Згідно ст.30 Закону України “Про оренду землі” зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Ч.1ст.651 ЦК України передбачає, що Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 288 Податкового Кодексу України встановлено, що:

288.1. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

288.4. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

288.5. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

288.5.1. не може бути меншою:

для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

288.5.2. не може перевищувати:

а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;

б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно приписів ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Приймаючи до уваги викладене, розмір річної орендної плати щодо спірної земельної ділянки не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.

Згідно листа Вищого господарського суду України від 01.01.2010 "Узагальнення судової практики розгляду господарськими судами справ у спорах, пов'язаних із земельними правовідносинами", установивши, що законодавчо змінено розмір орендної плати за землю, про що орендар був повідомлений, але ухилявся від вчинення дій, спрямованих на внесення відповідних змін до договору оренду землі, суди повинні враховувати вказані нормативні акти при вирішенні спорів про внесення змін до договорів у частині зміни орендних ставок.

Статтею 632 ЦК України передбачено, що застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до ст.ст. 116, 121 Бюджетного кодексу України бюджетним правопорушенням визнається недотримання учасником бюджетного процесу встановленого цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами порядку складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету чи звіту про виконання бюджету. Особи, винні у порушенні бюджетного законодавства, несуть цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законами України.

Згідно з частиною 3 статті 653 ЦК України, договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили (Лист Вищого господарського суду України від 01.01.2010 "Узагальнення судової практики розгляду господарськими судами справ у спорах, пов'язаних із земельними правовідносинами").

Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

За статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999 року положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи). Отже, суд не порушував зазначені норми.

Крім того, слід враховувати, що зміни до договору вносяться не з моменту його укладення, а на майбутнє і ці зміни повністю відповідають чинному земельному законодавству України.

За таких обставин, господарський суд зазначає, що встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, позивач вправі був вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін.

Дані висновки узгоджуються з позицією Вищого господарського суду України, викладено в постановах: № 11/14-ПД-10 від 28.09.2010р., № 1/125пд від 15.11.2010р., № 19/132пд від 17.11.2010р., № 54/91-10 від 25.11.2010р., № 11/171-10 від 23.12.2010р.

Відповідно до ст. ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

За таких обставин, Договір вважається зміненим з дня набрання чинності цим рішенням господарського суду.

З врахуванням встановлених обставин, вимоги позивача обґрунтовані, доведені матеріалами справи та не заперечуються відповідачем, підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по справі відносяться на відповідача, оскільки спір доведено до суду з вини відповідача.

Керуючись ст. ст. 33, 34, 44, 49, 75, 82-85, 87, 116 Господарського процесуального кодексу України, на підставі Закону України "Про плату за землю", ст. 288 Податкового кодексу України, ст.ст. 173,188 Господарського кодексу України, ст.ст. 632, 651-653 Цивільного кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Внести зміни до п. 3.1. до договору оренди земельної ділянки від 05.08.2003 року, укладеного між Дніпродзержинською міською радою (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2, код ЄДРПОУ 24604168) та Товариством з обмеженою відповідальністю "МСС" (51900, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Скаліка, буд. 4, код ЄДРПОУ 24999066), зареєстрованому в реєстрі від 18.08.03р. № 0992, загальною площею 0,0264 га розташованої за адресою: проспект Аношкіна, 9, м. Дніпродзержинськ, виклавши його в наступній редакції:

"п.3.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України".

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "МСС" (51900, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Скаліка, буд. 4, код ЄДРПОУ 24999066) в доход державного бюджету України в особі Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31118095700005 в ГУДКУ В Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 24246786, МФО 805012) державного мита у сумі 85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп., про що видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "МСС" (51900, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Скаліка, буд. 4, код ЄДРПОУ 24999066) в доход державного бюджету України в особі Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31217264700005 в ГУДКУ в Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 24246786, КБКД 22050003, МФО 805012) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 (двісті тридцять шість) грн., про що видати наказ.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційної скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

СуддяН.Г. Назаренко Дата підписання рішення, оформленого

відповідно до вимог ст. 84 ГПК України,

- 10.06.2011р.