Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
09.06.11р.Справа № 10/5005/5940/2011 За позовом Дніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради ( м. Дніпропетровськ )
до Колективного підприємства Дніпропетровського торгівельно-виробничого центру "Зодчий" ( м. Дніпропетровськ )
про зміну Договору оренди земельної ділянки державної власності від 23.01.2006 року
Суддя Кощеєв І.М.
Представники:
Від прокурора:Рижик С.О. - пом. прокурора (посв. № 04 від 14.01.10р.)
Від позивача: Герасимчук С.С. - представник (посв.№74 від 28.04.11р.)
Від відповідача: ОСОБА_1. - представник (дов. від 10.02.11р.)
СУТЬ СПОРУ:
Дніпропетровський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Позивача звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Відповідача та просить суд змінити п. 4.1. договору оренди земельної ділянки від 23.01.2006 р., укладений між Дніпропетровською міською радою та колективним підприємством Дніпропетровський торгівельно-виробничий центр „Зодчий", виклавши його в наступній редакції: "4.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011року за № 216/8 мінімальному розміру орендної плати, визначеному Податковим кодексом України".
Свої вимоги Прокурор обґрунтовує змінами чинного законодавства щодо розмірів орендної плати.
За клопотанням представника Відповідача по справі оголошувалась перерва з 02.06.2011 року по 09.06.2011року.
Позивач підтримав позовні вимоги Прокурора у повному обсязі.
Відповідач проти задоволення позовних вимог Прокурора заперечує, зазначаючи у відзиві на позов на необґрунтованості та безпідставності позовних вимог, оскільки КП ДТВЦ "Зодчий" в теперішній час знаходиться в тяжкому фінансовому стані і не зможе сплачувати орендну плату, у розмірі, визначеному Податковим кодексом України.
Клопотання про застосування засобів технічної фіксації судового процесу ( аудіо запис ) представниками сторін не заявлялося.
В судовому засіданні проголошено судом вступну та резолютивну частини судового рішення.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
На підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 18.12.2002 р. № 142/5 та від 23.12.2005 року № 202/32. - 23.01.2006 р. між Дніпропетровською міською радою ( Орендодавець ) та колективним підприємством Дніпропетровський торгівельно-виробничий центр „Зодчий" ( Орендар ) укладено Договір оренди земельної ділянки державної власності, загальною площею 1,5881 га, яка знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Ленінський район, вул. Комунарівська, 257 ( кадастровий номер1210100000:08:538:0018 ).
Договір діє до 18.12.2012 року.
Відповідно до пунктів 1.1 та 2 договору Орендар прийняв в користування земельну ділянку, для оптової торгівлі та складського господарства .
Згідно п. 4.1. договору, річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 1 % від нормативної грошової оцінки та дорівнює розміру земельного податку.
Згідно п. 4.7 розмір орендної плати переглядається щорічно, або у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; змін у цільовому використанні земельної ділянки; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до розділу 12 Договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди вирішуються у судовому порядку.
У п. 2.18. постанови № 6 від 17.05.2011 р. Пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин” ( далі постанова Пленуму ) зазначається, що вирішення спорів про внесення змін до договору пов'язане із застосуванням положення частини першої ст. 626 ЦК України, відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього. Отже, зацікавлена сторона у випадках, передбачених законом, може просити суд про внесення зміни до договору згідно з рішенням суду, а не про зобов'язання відповідача внести такі зміни до договору.
Згідно зі ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. Оскільки відповідно до частини першої статті 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного цією статтею ГК України. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору ( п. 2.19. постанови Пленуму )..
Закон України “Про плату за землю” втратив чинність 01.01.2011 р. разом із набранням чинності Податковим кодексом України
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” у зв`язку із прийняттям Податкового кодексу України” були внесені зміни до ст. 21 Закону України “Про оренду землі”, а саме: у частині другій слова “до Закону України “Про плату за землю” замінено словами “до Податкового кодексу України”, а частину четверту, п`яту і сьому, якими встановлювався розмір орендної плати для різних категорій земель, виключено.
Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України річна сума платежу за орендну плату не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній та комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Зміна законодавства щодо розміру орендної плати є тією істотною обставиною, що зумовлює обовязкове внесення змін в договір оренди земельної ділянки. З огляду на це, Прокурор правомірно вимагає внесення змін в спірний договір відповідно до чинного законодавства.
Згідно з ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобовязання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили, тобто вказані зміни в договір набирають чинності з моменту набрання цим рішенням законної сили.
З врахуванням встановлених обставин, вимоги Прокурора обґрунтовані, доведені матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.
За таких обставин, заперечення Відповідача відхиляються судом як необґрунтовані та такі, що не відповідають нормам чинного законодавства.
Керуючись ст. ст. 22, 33, 44, 49, 82 - 85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Прокурора задовольнити.
Зміни до п. 4.1 договору оренди земельної ділянки від 23.01.2006 р., укладеного між Дніпропетровською міською радою та колективним підприємством Дніпропетровський торгівельно-виробничий центр „Зодчий", виклавши його в наступній редакції: "п. 4.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 року за № 216/8 мінімальному розміру орендної плати, визначеному Податковим кодексом України".
Стягнути з Колективного підприємства Дніпропетровського торгівельно-виробничого центру "Зодчий" на користь Державного бюджету в особі Відділення Державного казначейства в Жовтневому районі м. Дніпропетровськ ( рахунок № 31118095700005 в УДКУ Дніпропетровській обл., МФО 805012, відділення банку УДКУ Дніпропетровській області, код 22090200, ЄДРПОУ 24246786 ) - 85 грн. витрат по сплаті державного мита, про що видати наказ.
Стягнути з Колективного підприємства Дніпропетровського торгівельно-виробничого центру "Зодчий" на користь Державного бюджету в особі Відділення Державного казначейства в Жовтневому районі м. Дніпропетровськ ( рахунок № 31 217264700005 відділення банку ГУДКУ Дніпропетровській області , МФО 805012, код 22050003, ЗКПО 24246786 ) - 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, про що видати наказ.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
СуддяІ.М. Кощеєв Повне рішення складено 09.06.2011р.