Рішення № 16104526, 24.05.2011, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
24.05.2011
Номер справи
5005/5073/2011
Номер документу
16104526
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

17.05.11р.Справа № 5005/5073/2011 За позовом Криворізького міжрайонного природоохоронного прокурора міста Кривого Рогу в особі Криворізької міської ради Дніпропетровської області, м. Кривий Ріг Дніпропетровська область

доДочірнє підприємство "Дніпропетровський облавтодор" відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія " Автомобільні дороги України", м. Дніпропетровськ

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Філія "Криворізький райавтодор" Дочірнього підприємства "Дніпропетровський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України",

м. Кривий Ріг Дніпропетровська область

про стягнення 7370 грн. 85 коп.

Суддя Кеся Н.Б.

При секретарі судового засідання Онасенко С.Г.

Представники:

Від позивача ОСОБА_1, представник, довіреність № 7/26-632 від 11.11.10р.

Від відповідача ОСОБА_2, представник, довіреність від 07.12.10р.

Третя особа - представник не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Криворізький міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Криворізької міської ради (Позивач) звернувся із позовом до ДП "Дніпропетровський облавтодор" ВАТ Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (Відповідач), в якому просить господарський суд стягнути з відповідача на користь держави в особі Криворізької міської ради, шкоду заподіяну державі наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, в сумі 7370 грн. 85 коп. та судові витрати по справі.

Прокурор обґрунтовує свої вимоги порушенням відповідачем Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та Закону України "Про охорону атмосферного повітря".

Відповідач відзив на позов не надав.

Третя особа в судове засідання не з'явилась.

В судовому засіданні 17.05.11р. оголошено вступну та резолютивну частину судового рішення згідно зі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення позивача, дослідивши надані докази, господарський суд -

встановив:

ДП "Дніпропетровський облавтодор" ВАТ Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" є субєктом, який в процесі своєї господарської діяльності, здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Статтею 153 Господарського кодексу України встановлений обовязок субєктів господарювання здійснювати заходи щодо своєчасного запобігання псуванню, забрудненню, засміченню та виснаженню природних ресурсів.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" відносини в галузі охорони атмосферного повітря регулюються цим Законом, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до вимог ч.3 ст.10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", підприємства, установи і організації, діяльність яких повязана з викидами забруднюючих речовин у атмосферне повітря, шкідливим впливом фізичних та біологічних факторів на нього, зобовязані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання умов і вимог, передбачених у дозволах на викиди забруднюючих речовин та на інший шкідливий вплив; забезпечувати безперебійну ефективну роботу та підтримання у справному стані споруд, устаткування і апаратури для очищення викидів та зменшення рівнів іншого шкідливого впливу.

При перевірці дотримання вимог природоохоронного законодавства філії "Криворізький райавтодор" ДП "Дніпропетровський облавтодор "ВАТ Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" з 07.06.10р. по 15.06.10р. фахівцями державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області встановлено, що на підприємстві відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів - котельні, зварювального поста, резервуару бензину та дизельного палива, колонків паливозаправочних, складу щебеню та транспорту, що є порушенням ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".

Стаття 22 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" встановлює, що для забезпечення охорони атмосферного повітря впроваджуються організаційно-економічні заходи, що передбачають: збір за забруднення навколишнього природного середовища; відшкодування збитків, заподіяних внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря.

Згідно зі статтями 33 і 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" особи, винні у перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, несуть відповідальність згідно з законом, зокрема, зобовязані відшкодувати шкоду, завдану порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, у порядку та розмірах, встановлених законом.

Відповідно до розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, який виконано 15.06.2010 року фахівцями державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області на підставі "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", що затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995 року №38, розмір шкоди заподіяної державі внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря складає 7370 грн. 85 коп.

Відповідно до загальних положень про способи відшкодування шкоди, встановлених в ст. 1192 ЦК України розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

Здійснений фахівцями державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області розрахунок на підставі вищевказаної "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", яким Прокурор і Позивач обґрунтовують свої вимоги, не суперечить загальним положенням про способи відшкодування шкоди, виходячи із специфіки використання такого природного ресурсу, як атмосферне повітря, і принципам розумності, тому приймається судом.

Відповідно до вимог ст. 66 Конституції України та ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", кожен хто заподіяв шкоду навколишньому природному середовищу повинен відшкодувати шкоду у повному обсязі.

Доказів відшкодування вказаної шкоди Відповідач на час розгляду справи не надав.

Інтереси держави у предявлені позовної заяви прокурором в інтересах держави в особі Криворізької міської ради полягають в тому, що згідно до вимог ст. 50 Конституції України, ст. 9 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", кожному громадянину України гарантується право на безпечне для його здоровя та життя навколишнє природне середовище, але неконтрольоване здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря призводить до порушення прав громадян, завдає істотну шкоду довкіллю та інтересам держави у галузі охорони навколишнього природного середовища.

Частинами 1 і 4 статті 148 ГК України встановлено, що відповідно до Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, що знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є обєктами права власності Українського народу. Від імені народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Правовий режим використання окремих видів природних ресурсів (землі, вод, лісів, надр, атмосферне повітря, тваринного світу) встановлюється законами.

Статтею 3 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" встановлено, що державне управління в галузі охорони атмосферного повітря відповідно до закону здійснюють: Кабінет Міністрів України; спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів; спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань охорони здоров'я; Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", забезпечення реалізації екологічної політики України, контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища належить до повноважень місцевих Рад та їх виконавчих органів.

За змістом вищевказаних положень чинного законодавства місцеві ради уповноважені державою здійснювати функції у спірних відносинах в галузі охорони атмосферного повітря, яке не є природним ресурсом, що може належати до державної або комунальної власності, тому Криворізька міська рада є органом, уповноваженим здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, та наділена правом вимагати відшкодування шкоди, що спричинена навколишньому природному середовищу, із зараховуванням цих грошових коштів на відповідний рахунок місцевого бюджету.

На підставі викладеного позовні вимоги Прокурора і Позивача про стягнення з відповідача суми 7370 грн. 85 коп. на відшкодування шкоди, що заподіяна державі наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря - є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Судові витрати у справі покладаються на Відповідача згідно зі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст. ст. 4, 32-33, 36, 43-45, 49, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з Дочірнього підприємства "Дніпропетровський облавтодор" відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (49600, м. Дніпропетровськ, вул. Леніна, 24, р/р 26006305630201 ФАТ "Брокбізнесбанк", код ЄДРПОУ 31950828) на користь Криворізької міської ради (50000, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пл. Радянська, 1, р/р 31415542500019 УДК у Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24230992) шкоду заподіяну державі наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря в сумі 7370 грн. 85 коп.

Стягнути з Дочірнього підприємства "Дніпропетровський облавтодор" відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (49600, м. Дніпропетровськ, вул. Леніна, 24, р/р 26006305630201 ФАТ "Брокбізнесбанк", код ЄДРПОУ 31950828) в доход державного бюджету в особі Відділення Державного казначейства в Жовтневому районі м. Дніпропетровська в УДКУ в Дніпропетровській області (р/р 31118095700005, МФО 805012, ЄДРПОУ 24246786) державне мито у розмірі 102 грн.

Стягнути з Дочірнього підприємства "Дніпропетровський облавтодор" відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (49600, м. Дніпропетровськ, вул. Леніна, 24, р/р 26006305630201 ФАТ "Брокбізнесбанк", код ЄДРПОУ 31950828) на користь Відділення Державного казначейства в Жовтневому районі м. Дніпропетровська в УДКУ в Дніпропетровській області (р/р 31211259700005, МФО 805012, ЄДРПОУ 24246786) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236 грн.

Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

СуддяН.Б. Кеся Повне рішення складено - 23.05.11р.