Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
26.05.11
о 12 год. 32 хв.
каб. № 3Справа №2а-1276/11/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі колегії суддів:
головуючого судді Єфременко О.О.
суддів Водяхіна С.А., Кириленко О.О.
при секретарі Авчиян К.Е.,
за участю представників:
позивача ОСОБА_1, довіреність б/н від 25.02.2011;
Косачева Анатолія Леонідовича, директор, паспорт серія НОМЕР_1, виданий Ленінським РВ УМВС України в Запорізькій області 25.04.2011;
відповідача ОСОБА_3, довіреність № 41/1-8-121п від 16.02.2011;
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Приватного підприємства «Анклав»
до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в місті Севастополі, Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України
про визнання протиправними та скасування постанов про застосування фінансових санкцій,
суть спору:
Приватне підприємство «Анклав»звернулось до суду з адміністративним позовом до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в місті Севастополі про визнання протиправним та скасування постанов про застосування фінансових санкцій від 22.03.2011 №044076, 0444077, 044078, 044079, 044080, 044082, 044083.
Позовні вимоги обґрунтовуються порушенням відповідачем вимог діючого законодавства при застосуванні фінансових санкцій, оскільки підприємство здійснює регулярні спеціальні перевезення у м.Севастополі за маршрутом № 12 «Максимова дача центр міста», під час перевірки були надані усі необхідні документи.
Ухвалою від 20.04.2011 відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою від 05.05.2011 закінчено підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду.
Ухвалою від 05.05.2011, зясував відсутність можливості врегулювання спору між сторонами, закінчено підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду.
Цією же ухвалою в порядку статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України до участі у справі як другий відповідач залучена Головна державна інспекція на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України.
Відповідно до частини другої статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні оголошувалась перерва з 19.05.2011 по 26.05.2011.
В ході судового розгляду представники позивача на заявлених позовних вимогах наполягали, просили їх задовольнити.
Представник відповідача з заявленими вимогами не погодився, надав суду письмові заперечення (вх.№ 4303 від 19.05.2011), з яких вбачається, що їх дії під час проведення перевірки є правомірними, тому постанови про застосування штрафних санкцій є обґрунтованими, підстави для визнання їх протиправними та скасування відсутні.
Відповідно до статей 27, 49, 130 Кодексу адміністративного судочинства України представникам позивача та відповідача розяснені процесуальні права і обовязки.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши інші докази в межах позовних вимог, суд
встановив
Приватне підприємство «Анклав»зареєстровано як юридична особа Нахімовською районною державною адміністрацією у місті Севастополі 18.03.2002, ідентифікаційний код 31935003.
Головною державною інспекцією на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України Приватному підприємству «Анклав»видана ліцензія на надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування (крім надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі). Строк дії ліцензії з 09.12.2006 по 08.12.2011 (а.с.31).
23.12.2009 між позивачем та Комітетом мікрорайону «Максимова дача»Ленінського району м. Севастополя (Замовник) та приватним підприємством «Анклав» (перевізник) був укладений договір на перевезення пасажирів автомобільним транспортом по регулярним спеціальним маршрутам, відповідно до умов якого зазначений договір укладений на перевезення робітників та службовців комітету, підприємств та організацій, що знаходяться на адміністративній території Замовника, учнів, студентів, військовослужбовців та інших, а також організованих груп пасажирів, які мають відношення до Замовника (а.с.32-36).
Пунктом 1.3 цього договору передбачено, що Замовник за узгодженням з Перевізником присвоїв регулярному спеціальному маршруту наступний № 12 «Максимова дача Центр міста».
Регулярні спеціальні перевезення здійснюються на підставі цього договору відповідно до розкладу руху та умов, встановлених паспортом маршруту, затвердженому Відділом Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі, що встановленого пунктом 1.4 цього договору.
Пунктом 1 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 встановлено, що цей Порядок визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб'єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень.
На виконання зазначеного Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в місті Севастополі були проведені рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів автомобільним транспортом, зокрема, транспортних засобів, на яких здійснювались перевезення пасажирів за маршрутом № 12 «Максимова дача-центр міста»у м.Севастополі.
24.02.2011 посадовими особами Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в місті Севастополі проведено перевірку транспортного засобу позивача з державними номерами НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, на площі Нахімова, у м. Севастополі, за результатами якої складений Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Перевіркою встановлено, що позивачем здійснюється надання послуг з регулярних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме, без схеми маршруту, розкладу руху. Згідно запису в акті перевірки водій транспортного засобу від пояснень та підпису Акта перевірки відмовився.
На підставі Актів перевірки від 24.02.2011 відповідачем стосовно позивача прийняти постанови від 22.03.2011 №044080, №044082, №044083 про застосування фінансових санкцій відповідно до абзацу 1 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»у розмірі 1700,00 грн. кожний.
02.03.2011 посадовими особами Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в місті Севастополі проведено перевірку транспортного засобу позивача з державними номерами НОМЕР_5, НОМЕР_6 зупинка 5-й км. Балаклавського шосе, у м.Севастополі, за результатами якої складений Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Перевіркою встановлено, що позивачем здійснюється надання послуг з регулярних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме, без схеми маршруту, розкладу руху, квітково-облікового листа. Акт перевірки підписаний водієм транспортного засобу без зауважень та заперечень.
На підставі Актів перевірки від 02.03.2011 відповідачем стосовно позивача прийняти постанови від 22.03.2011 №044078, №044079 про застосування фінансових санкцій відповідно до абзацу 1 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»у розмірі 1700,00 грн. кожний.
14.03.2011 посадовими особами Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в місті Севастополі проведено перевірку транспортного засобу позивача з державним номером НОМЕР_7, на вул. Леніна, 1, у м. Севастополі, за результатами якої складений Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Перевіркою встановлено, що позивачем здійснюється надання послуг з регулярних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме, без схеми маршруту, розкладу руху, квітково-облікового листа. Згідно запису в акті перевірки водій транспортного засобу від пояснень та підпису Акта перевірки відмовився.
На підставі Акта перевірки від 14.03.2011 відповідачем стосовно позивача прийнята постанова від 22.03.2011 №044077 про застосування фінансових санкцій відповідно до абзацу 1 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»у розмірі 1700,00 грн.
11.03.2011 посадовими особами Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в місті Севастополі проведено перевірку транспортного засобу позивача з державним номером НОМЕР_8, на вул. Леніна, 2, у м. Севастополі, за результатами якої складений Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Перевіркою встановлено, що позивачем здійснюється надання послуг з регулярних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме, без схеми маршруту, розкладу руху, квітково-облікового листа. Акт перевірки підписаний водієм транспортного засобу без зауважень та заперечень.
На підставі Акта перевірки від 14.03.2011 відповідачем стосовно позивача прийнята постанова від 22.03.2011 №044076 про застосування фінансових санкцій відповідно до абзацу 1 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»у розмірі 1700,00 грн.
Позивач вважає, що вказані вище постанови прийняти протиправно, оскільки всі передбачені статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт»документи, необхідні для здійснення пасажирських перевезень, на час перевірок у нього були наявні.
Відповідно до положень статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України, провівши оцінку представленим доказам, судова колегія вважає вимоги позивача такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт»автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документи для регулярних пасажирських перевезень, зокрема, для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на той факт, що під час перевірки були у наявності схема маршруту, розклад руху, визначені в паспорті регулярного спеціального автобусного маршруту, враховуючи наступне.
Розпорядженням Севастопольської міської державної адміністрації № 328-р від 12.05.2008, на виконання рішення Господарського суду м.Київа від 23.10.2007 щодо видачі тимчасових дозволів на маршрут № 12 «Максимова дача центр міста», Приватному підприємству «Анклав»видані тимчасові дозволи строком на 3 місяці на перевезення пасажирів по маршруту № 12 «Максимова дача центр міста». Пунктом 2 цього розпорядження передбачено, що з 15.08.2008 ліквідований маршрут № 12 «Максимова дача центр міста»(а.с.66).
Розпорядженням Севастопольської міської державної адміністрації № 496-р від 03.07.2008 внесені зміни до розпорядження № 328-р від 12.05.2008, пункт 2 розпорядження № 328-р від 12.05.2008 викладений у наступній редакції: «з 2 вересня 2008 ліквідований маршрут № 12 «Максимова дача центр міста» (а.с.67).
Постановою господарського суду міста Севастополя від 21.07.2009, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2011 у справі №5020-12/491-7/027-12/025 відмовлено у задоволенні позову Комітету мікрорайону «Максимова дача»Ленінського району м. Севастополя до Севастопольської міської державної адміністрації, треті особи Приватне підприємство «Анклав», Товариство з обмеженою відповідальністю «Сім Сіті Транс»про визнання незаконним та скасування пункту 2 Розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації від 12.05.2008 р. № 328-р.
Крім того, ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2011 встановлений факт того, що рішенням Севастопольської міської Ради № 4110 від 13.12.2005 прийнято рішення «Про регіональну програму «Транспорт», відповідно до якої, затверджено маршрут автобусу №12-а, та не передбачено маршруту №12. Крім того, 12.03.2008 Севастопольською міською Радою прийнято рішення № 3861 «Про затвердження автобусних міських та приміських маршрутів загального користування, перевезення на яких здійснюється в загальному режимі.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Статтею 14 Закону України «Про автомобільний транспорт»передбачено, що відповідно до програм розвитку та вдосконалення транспорту Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні та Київська і Севастопольська міські рада затверджують регіональні програми розвитку автомобільного транспорту, які визначають розвиток мережі автобусних маршрутів загального користування на відповідній території та її інфраструктури, оновлення та поповнення парку автобусів, будівництво автомобільних доріг, перелік сільських населених пунктів, що будуть забезпечені автобусним сполученням з районними центрами, кошти на покриття збитків автомобільних перевізників, які обслуговують збиткові маршрути загального користування , а також заходи з безпеки перевезень.
Статтею 6 Закону України «Про автомобільний транспорт»зазначено, що загальне державне регулювання діяльності автомобільного транспорту здійснює Кабінет міністрів України відповідно до своїх повноважень, а органи місцевого самоврядування формують мережу міських автобусних маршрутів загального користування і здійснюють контроль за виконанням транспортного законодавства на відповідній території згідно з повноваженнями, визначеними законами України.
Відповідно до пунктів 14-18 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 176 від 18.02.1997 регулярні перевезення організують відповідні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування (далі замовники регулярних перевезень) згідно з програмами розвитку автомобільного транспорту та відповідній території з метою задоволення потреби населення у перевезеннях з урахуванням пропозицій громадян, підприємств, установ, організацій і перевізників. Замовники регулярних перевезень визначають умови їх організації на відповідній території. Автобусний маршрут загального користування (далі маршрут) відкривають: Укравтотранс міжобласний та міжнародний; Рада міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрації внутрішньо обласний; виконавчі органи сільських, селищних і міських рад міський. Відкриття та закриття маршруту проводиться за рішенням замовника регулярних перевезень з одночасним внесенням змін до реєстру маршрутів. Припинення перевезень за маршрутом проводиться за рішенням замовника регулярних перевезень, яке приймається не пізніше ніж за 15 днів до припинення перевезень, а у разі настання обставин непереборної сили невідкладно.
Відповідно до пункту 2.14 Порядку розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 278 від 07.05.2010, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.06.2010 за № 408/17703 (далі Порядок), затвердження паспорта маршруту регулярних перевезень здійснюється відповідним організатором перевезень залежно від виду сполучення; затвердження паспорта маршруту регулярних спеціальних перевезень здійснюється замовником послуг за погодженням із організатором перевезень на відповідній території (в частині маршруту та графіка руху).
Організатор перевезень - урядовий орган державного управління з питань регулювання діяльності автомобільного транспорту, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, які забезпечують відповідно до статті 7 Закону України "Про автомобільний транспорт" організацію перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування відповідних сполучень (абзац 4 пункту 1.2 Порядку).
З доданої позивачем до матеріалів справи копії паспорту регулярного спеціального автобусного маршруту Максимова дача Центр міста, вбачається, що даний Паспорт не затверджений організатором перевезень, як того вимагають норми Порядку.
За таких обставин, наданий паспорт регулярного спеціального автобусного маршруту не є належним паспортом автобусного маршруту у розумінні діючого законодавства.
Крім того, як вбачається з фотознімків транспортних засобів, які належать позивачеві, та приєднані до кожного з зазначених вище Актів перевірок, на всіх відповідних транспортних засобах зазначений номер саме регулярного автобусного маршруту - №12, який розпорядженням Севастопольської міської державної адміністрації № 328-р від 12.05.2008 ліквідований з 02.09.2008, з урахуванням розпорядження № 496-р від 03.07.2008. Натомість зазначення про спеціальний автобусний маршрут, на передньому трафареті транспортних засобів позивача відсутнє.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, дослідивши та оцінивши докази у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги та викладені в позовній заяві доводи є необґрунтованими, тому адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Відповідно до частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні проголошені тільки вступна та резолютивна частини постанови.
Постанова складена та підписана в порядку частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 31 травня 2011 року о 16-00.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
У задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
СуддяО.О. Єфременко