Єдиний державний реєстр судових рішень ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2011 р. Справа № 2-а-1899/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді: Морської Г.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Прокурора Чаплинського району Херсонської області в інтересах держави в особі Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області до Селянського (фермерського) господарства "Таврія" про стягнення податкового боргу,
встановив:
Прокурор Чаплинського району Херсонської області в інтересах держави в особі Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області (далі позивач) звернувся до Селянського (фермерського) господарства "Таврія" (далі СФГ "Таврія", відповідач) з позовом про стягнення податкового боргу в розмірі 46180,24 грн.
Прокурор та представник позивача надали заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач у судове засідання двічі не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення повісток 05.05.2011 р. та 17.05.2011 р., причини неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи не заявляв.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що згідно картки особових рахунків станом на 23.03.2011р. за відповідачем обліковується податковий борг по земельному податку з юридичних осіб. Відповідно до Законом України „Про систему оподаткування" відповідач є платником податків і зборів та перебуває на обліку в Чаплинській МДПІ як платник податків. Вказана заборгованість відповідачем на момент подачі позову до суду не погашена., тому на думку позивача, підлягає стягненню в судовому порядку.
Суд, вивчивши матеріали справи та дослідивши надані докази, встановив наступні обставини.
Згідно зі Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 665089 Селянське (фермерське) господарство "Таврія" зареєстроване юридичною особою 23.04.2003р. Чаплинською РДА, про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб № 14981200000000269
Відповідно до довідки від 23.03.2011р. № 44 відповідач перебуває на обліку в Чаплинській МДПІ як платник податку з 03.06.2003 р.
СФГ "Таврія" подано до податкової інспекції податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2010 р. в сумі 18961,64, з щомісячною сплатою податку в сумі 1580,14 грн.
За новоукладеними договорами була подана податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2010 р. з річною сплатою в сумі 109092,42 грн., з щомісячною сплатою податку в сумі 11542,20 грн.
Крім того відповідачем подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2011 р. в сумі 18961,64, з щомісячною сплатою податку в сумі 1580,14 грн. та за новоукладеними договорами на 2011 р. - з річною сплатою в сумі 109092,42 грн., з щомісячною сплатою податку в сумі 11542,20 грн.
Наданими деклараціями відповідач самостійно визначив податкові зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2010 - 2011 р.р.
Відповідно до акту про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності від 01.12.2010 р. № 179/15-32505255 відповідачу донараховано штрафні санкції за несвоєчасну сплату податку в сумі 1162 грн.38 коп.
На підставі акту перевірки СФГ "Таврія", у зв'язку із несплатою узгодженої суми податкового зобов'язання в установлені строки, винесено податкове повідомлення-рішення 0005301510/0 від 02.12.2010 р. яке відповідач особисто отримав 02.12.2010 р.
Відповідно до акту про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності від 28.12.2010 р. № 193/15-32505255 відповідачу донараховано штрафні санкції за несвоєчасну сплату податку в сумі 3655 грн.24 коп.
На підставі зазначеного акту перевірки СФГ "Таврія", у зв'язку із несплатою узгодженої суми податкового зобов'язання в установлені строки, винесено податкове повідомлення-рішення 0005501510/0 від 29.12.2010 р. яке відповідач особисто отримав 29.12.2010 р.
Із вищезазначеного слідує, що вказані податкові зобов"язання є узгодженими.
Відповідач сплачував заборгованість частково, але з урахуванням сплати, залишок несплачених податкових зобов"язань складає 46180,24 грн.
Оскільки заборгованість відповідача виникла протягом 2010 - 2011 років, то до спірних правовідносин застосовується законодавство, чинне, на момент їх виникнення.
Відповідно до ст.ст.14,17 Закону України „Про плату за землю " від 03.07.92 № 2535-ХІІ (із змінами і доповненнями), який діяв на момент виникнення заборгованості у відповідача, а також звернення до суду) платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця
Відповідно до ч.3 п.1 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991 р. №1251-ХХІІ платник податків зобов"язаний сплачувати належні суми податків та зборів (обов"язкових платежів) у встановлені законом строки. Однак, даний обов"язок відповідачем у визначені законодавством строки виконаний не був.
Відповідно до п.6.2.1. ст. 6 Закону України № 2181-ІІІ, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Для стягнення податкового боргу відповідачу направлено першу податкову вимогу від 10.01.2009 р. № 1/4, яка відповідно до поштового повідомлення отримана відповідачем особисто 10.12.2009 р. та другу податкову вимогу від 12.03.2009 р. № 2/25, яку 24.03.2009 р. відповідач отримав особисто.
Пунктом 59.5. ст. 59 ПК передбачено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Застосовані податковою інспекцією заходи для погашення податкового боргу не призвели до погашення податкового боргу. На час розгляду справи дана заборгованість відповідачем не погашена.
Підпунктом 175 п. 1 ст. 14 ПК визначено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений Податковим кодексом України строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Підпунктом 20 п. 20.1 ст. 28 ПК передбачено право органів державної податкової служби мають застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ст.17 п.17.1.п.п.17.1.7 Закону України № 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах ; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання ,- у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання ,- у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми боргу.
Згідно розрахунку виникнення податкового боргу за відповідачем станом на 23.03.2011р. за період з 06.12.2010 по 23.03.2011 р. рахується податковий борг по земельному податку з юридичних осіб на загальну сумі 46180 грн. 24 коп. (в тому числі недоїмка 44970 грн. 90 коп., пеня 1209 грн. 34 коп.)
Заперечень стосовно сум заборгованості по податку орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності підприємством не подавалися, тобто сума боргу є узгодженою.
Відповідно до пп.41.1.1. п.41.1 ст.41 Податкового Кодексу України (далі ПК) контролюючим органом є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Згідно п. 41.5. ст. 41 ПК органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Приймаючи до уваги викладені обставини, а також враховуючи, що відповідач не виконав обов'язку платника податку, передбаченого податковим законодавством, не сплатив у добровільному порядку податкову заборгованість зі сплати орендної плати за землю державної та комунальної власності в сумі 46180,24 грн., суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 19, 122, 158, 161- 163, 167 КАС України, суд-
постановив:
Позовні вимоги Прокурора Чаплинського району Херсонської області в інтересах держави в особі Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області до Селянського (фермерського) господарства "Таврія" про стягнення податкового боргу по орендній платі за землю задовольнити повністю.
Стягнути з Селянського (фермерського) господарства "Таврія" (іден. 32505255) заборгованість зі сплати орендної плати за землю державної і комунальної власності в сумі 46180 (сорок шість тисяч сто вісімдесят) грн. 24 коп. на бюджетний рахунок № 33218812700300, код платежу 13050200, банк одержувача -УДК в Херсонській області, МФО 852010, код банка одержувача ОКПО 24103696, одержувач-місцевий бюджет, Чаплинська селищна рада.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Морська Г.М.
кат. 8.1.5