Постанова № 16085250, 19.05.2011, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2011
Номер справи
2а/1770/1059/2011
Номер документу
16085250
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а/1770/1059/2011

19 травня 2011 року 12год. 25хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В. В. за участю секретаря судового засідання Ставер Ю.О. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Качан Т.Г., Жданюк В.М.,

відповідача: представник Сенчук В.П., третьої особи позивача: представник Рощенко О.О., третьої особи відповідача: представник Парфанюк В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Комунальне підприємство "Здолбунівводоканал" третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Здолбунівська міська рада

доРівненська районна державна адміністрація третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Корнинська сільська рада

про визнання рішень суб'єкта владних повноважень нечинними, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач комунальне підприємство «Здолбунівводоканал» звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Рівненської районної державної адміністрації про визнання нечинними п.п. 3, 4 Розпорядження голови Рівненської районної державної адміністрації №9 від 12 січня 2010 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду КП «Здолбунівводоканал» на території Корнинської сільської ради» та розпорядження Голови Рівненської районної державної адміністрації №56 від 27 січня 2011 року «Про внесення змін до розпорядження Голови районної державної адміністрації від 12 січня 2010 року №9».

Позовні вимоги комунальне підприємство «Здолбунівводоканал» обгрунтовує тим, що є юридичною особою, метою діяльності якої є забезпечення абонентів КП «Здолбунівводоканал» житлово-комунальними послугами з водопостачання та водовідведення.

Відведені для передачі в оренду комунальному підприємству «Здолбунівводоканал» земельні ділянки, що розташовані на території Корнинської сільської ради Рівненського району Рівненської області є необхідними для обслуговування обєктів підприємства, а саме 14 та 15 свердловин та будівництва на них трансформаторної підстанції, повітряної лінії електропередач та підводячих трубопроводів.

Згідно підпункту 3.2.9. п.2 ст. 3 Закону України «Про податок на додану вартість», який діяв на момент прийняття оскаржуваного розпорядження №9 від 12 січня 2010 року, п.2 «Порядку безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2003 року N 1253 - обєкти комунального підприємства «Здолбунівводоканал», які знаходяться на балансі підприємства водопровідні та каналізаційні мережі, будівлі та споруди призначені для їх обслуговування, в тому числі і свердловини №14 та №15, в цілому є обєктами соціальної інфраструктури.

Субєкт владних повноважень при виділенні КП «Здолбунівводоканал» земельних ділянок для обслуговування обєктів підприємства (обєктів соціального забезпечення) був зобовязаний звільнити підприємство від відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва відповідно до ч.1 ст. 208 ЗК України.

Присутні у судовому засіданні представники позивача заявлені позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив. При цьому пояснив, що підстав для звільнення позивача від відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва не має. Земельні ділянки загальною площею 1,0237 га., що розташовані на території Корнинської сільської ради Рівненського району Рівненської області відведені для передачі позивачу в оренду строком на 49 років, виділялися останньому для обслуговування обєктів КП «Здолбунівводоканал», а не для здійснення на цих ділянках будівництва таких обєктів. Враховуючи викладене, вважає, що Голова Рівненської районної державної адміністрації цілком правомірно та законно виніс оскаржувані розпорядження, і, підстави для визнання їх нечинними відсутні. Просить суд в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

13 травня 2011 року до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача було залучено його власника Здолбунівську міську раду Здолбунівського району Рівненської області.

Представник Здолбунівської міської ради Рівненської області пояснив суду, що вважає позовні вимоги КП «Здолбунівводоканал» такими, що ґрунтуються на вимогах законодавства. Зазначив про те, що КП «Здолбунівводоканал» створювалося з метою забезпечення мешканців м. Здолбунова Рівненської області житлово-комунальними послугами з водопостачання та водовідведення. Артезіанські свердловини №14 та №15, які розміщені на території Корнинської сільської ради Рівненського району є обєктами соціального забезпечення.

На виконання вимог Закону України «Про Загальнодержавну програму «Питна вода України» на 2006-2020 роки» з метою забезпечення населення м. Здолбунова якісною питною водою у достатній кількості до 2020 року при поступленні з державного бюджету фінансування, передбачено проведення реконструкції артезіанських свердловин, які розміщені на земельних ділянках, які відводяться в оренду позивачу, що зокрема включає в себе виконання робіт із будівництва трансформаторної підстанції; будівництва повітряної лінії електропередач та будівництва підводячих трубопроводів до чотирнадцятої та пятнадцятої свердловин.

Також зазначає, що відповідач не мав правових підстав для затвердження втрат сільськогосподарського виробництва. Умови відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва передбачені ст.207 ЗК України. Такі умови відсутні. А тому просить суд позовні вимоги комунального підприємства «Здолбунівводоканал» задовольнити в повному обсязі.

Представник Корнинської сільської ради Рівненського району Рівненської області позовні вимоги заперечив. Зазначив, що втрати сільськогосподарського виробництва повинні відшкодовуватися. Просить суд в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані сторонами письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити в повному обсязі, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що комунальне підприємство «Здолбунівводоканал» є територіальною власністю м.Здолбунів, прийняте в комунальну власність відповідно до рішення Здолбунівської міської ради Рівненської області №547 від 25 грудня 2003 року.

Засновником та власником підприємства є Здолбунівська міська рада Рівненської області.

Підприємство здійснює свою діяльність відповідно до Статуту комунального підприємства „Здолбунівводоканал”, який затверджений рішенням Здолбунівської міської ради від 25 грудня 2003 року №547 та зареєстрований розпорядженням голови Здолбунівської райдержадміністрації №9 від 14 січня 2004 року.

Відповідно до Статуту КП «Здолбунівводоканал» головною метою діяльності підприємства є забезпечення послугами водопостачання та водовідведення всіх абонентів у м.Здолбунові та в інших населених пунктах на які поширюється діяльність підприємства.

29 листопада 2007 року Корнинською сільською радою Рівненського району Рівненської області прийнято рішення №326 «Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельних ділянок в оренду». Згідно п.1 зазначеного рішення вирішено надати згоду комунальному підприємству «Здолбунівводоканал» на відведення земельних ділянок площею 1,13 га. в оренду терміном на 49 років за рахунок земель запасу водного фонду (відкриті заболочені землі) для обслуговування обєктів підприємства.

08 квітня 2009 року комунальне підприємство «Здолбунівводоканал» звернулося до Рівненської районної державної адміністрації із листом надати дозвіл на виготовлення технічної документації на відведення земельних ділянок в оренду терміном на 49 років, зокрема земельних ділянок площею 1,13 га. за рахунок земель запасу для обслуговування обєктів підприємства на території Корнинської сільської ради.

13 квітня 2009 року Головою Здолбунівської районної державної адміністрації на виконання вимог Закону України «Про Загальнодержавну програму «Питна вода України» на 2006-2020 роки» та доручення заступника голови облдержадміністрації Новака В.М. від 31 липня 2008 року №1860/01-61/08 винесено розпорядження №209 «Про внесення змін та доповнень до програми «Питна вода Здолбунівського району на 2006-2020 роки».

Згідно п.3 Додатку до розпорядження голови адміністрації №209 від 13.04.2009 року Програми «Питна вода Здолбунівського району на 2006-2020 роки», з метою забезпечення населення м.Здолбунова якісною питною водою у достатній кількості передбачено проведення позивачем реконструкції артезіанських свердловин.

Згідно довідки Здолбунівськох міської ради Здолбунівського району Рівненської області №473 від 10 травня 2011 року реконструкція включає в себе виконання таких робіт: будівництво трансформаторної підстанції для запуску в дію свердловини №15, яка станом на 01.05.2011 року є недіючою, знаходиться в стані консервації; будівництво повітряної лінії електропередач для запуску в дію свердловини №15, яка станом на 01.05.2011 року є недіючою, знаходиться в стані консервації; будівництво підводячих трубопроводів до чотирнадцятої та пятнадцятої свердловин для подачі питної води при аваріях на існуючих трубопроводах.

22 травня 2009 року Головою Рівненської районної державної адміністрації винесене розпорядження №346 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду Комунальному підприємству «Здолбунівводоканал» на території Корнинської сільської ради».

12 січня 2010 року Головою Рівненської районної державної адміністрації прийнято розпорядження №9 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду КП «Здолбунівводоканал» на території Корнинської сільської ради».

Пунктом 3 розпорядження Голови Рівненської районної державної адміністрації №9 від 12 січня 2010 року затверджено втрати сільськогосподарського виробництва КП «Здолбунівводоканал», в сумі 99440 грн. 12 коп. на території Корнинської сільської ради, спричинені вилученням пасовища із земель запасу сільськогосподарського призначення для обслуговування обєктів підприємства.

Відповідно до п.4 того ж розпорядження затверджену суму 99 440 грн. 12 коп. втрат сільськогосподарського виробництва в двохмісячний термін перерахувати КП «Здолбунівводоканал» до місцевих бюджетів в установленому порядку.

27 січня 2011 року розпорядженням Голови Рівненської районної державної адміністрації №56 «Про внесення змін до розпорядження Голови районної державної адміністрації від 12 січня 2010 року №9» - внесено зміни до розпорядження Голови районної державної адміністрації від 12 січня 2010 року №9 виклавши п.4 в наступній редакції: «КП «Здолбунівводоканал» затверджену суму 99440,12 грн. втрат сільськогосподарського виробництва в двохмісячний термін перерахувати бюджету Корнинської сільської ради Рівненського району на рахунок №33211848700312, МФО 833017, ЗКПО 22586549 у відділенні Державного казначейства України у Рівненській області».

Позивач намагався врегулювати в досудовому порядку питання щодо звільнення останнього від відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва. 02 лютого 2011 року звернувся до відповідача із письмовим клопотанням про внесення змін до розпорядження Голови Рівненської районної державної адміністрації №9 від 12 січня 2010 року, шляхом виключення з такого розпорядження 3 та 4 пунктів.

Листом № 1076/01-52/11 від 03.03.2011 року позивачу відмовлено у задоволенні зазначеного клопотання, від відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва у розмірі 99440,12 грн. не звільнено, у звязку з чим був змушений звернутися до суду.

Відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва здійснюється на підставі ст.ст.207-209 ЗК України, Постанови КМУ від 17.11.97 р. N 1279 "Про розміри та Порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню".

Відповідно до частин 1-3 ст. 207 ЗК України, втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва включають втрати сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, а також втрати, завдані обмеженням у землекористуванні та погіршенням якості земель. Відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не повязаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом; а також втрати завдані обмеженням прав власників землі і землекористувачів, у тому числі або погіршенням якості угідь внаслідок негативного впливу, спричиненого діяльністю громадян, юридичних осіб, а також у звязку із виключенням сільськогосподарських угідь, лісових земель і чагарників із господарського обігу внаслідок встановлення охоронних, санітарних та інших захисних зон.

Згідно ч. 1 статті 208 Земельного кодексу України від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, зокрема звільняються громадяни та юридичні особи у разі використання земельних ділянок для будівництва обєктів соціального забезпечення.

Відповідно до пп.3.2.9. п.2 ст. 3 Закону України «Про податок на додану вартість», який діяв на момент прийняття оскаржуваного розпорядження №9 від 12 січня 2010 року, п.2 «Порядку безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2003 року N 1253 - до обєктів соціальної інфраструктури віднесено об'єкти житлово-комунального господарства, у тому числі мережі постачання електроенергії, газу, тепла, води та водовідведення; будівлі і споруди, призначені для їх обслуговування (котельні, бойлерні, каналізаційні та водопровідні споруди, колектори та їх обладнання).

Відповідно до зазначених норм законодавства обєкти, які перебувають на балансі комунального підприємства «Здолбунівводоканал» - водопровідні та каналізаційні мережі, будівлі та споруди призначені для їх обслуговування, в тому числі і свердловини №14 та №15, відносяться до обєктів соціального забезпечення.

Судом встановлено, що при прийнятті оскаржуваних розпоряджень відповідачем не враховувалися ті обставини, що всі обєкти, які перебувають на балансі КП «Здолбунівводоканал» є обєктами соціального забезпечення; що з метою забезпечення абонентів КП «Здолбунівводоканал» якісною питною водою у достатній кількості, згідно Програми «Питна вода Здолбунівського району на 2006-2020 роки» передбачено проведення реконструкції артезіанських свердловин, зокрема й свердловин №14 та №15, які розміщені на відведених для передачі в оренду земельних ділянках. Реконструкція артезіанських свердловин повинна проводитися за рахунок фінансування з державного бюджету та включає в себе будівництво ряду обєктів соціального забезпечення, а саме: трансформаторної підстанції для запуску в дію свердловини №15, яка станом на 01.05.2011 року є недіючою, знаходиться в стані консервації; повітряної лінії електропередач для запуску в дію свердловини №15, яка станом на 01.05.2011 року є недіючою, знаходиться в стані консервації; підводячих трубопроводів до чотирнадцятої та пятнадцятої свердловин для подачі питної води при аваріях на існуючих трубопроводах.

Так як обєкти КП «Здолбунівводоканал», які розміщені на земельних ділянках, що підлягають передачі в оренду позивачу (14 та 15 свердловини), а також обєкти, які передбачено збудувати на цих земельних ділянках в майбутньому, відносяться до обєктів соціальної забезпечення, відповідач був зобовязаний звільнити позивача від відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва відповідно до ч.1 ст.208 ЗК України.

Із п.2 оскаржуваного позивачем ропорядження №9 від 12 січня 2010 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду КП «Здолбунівводоканал» на території Корнинської сільської ради» вбачається, що позивачу в оренду підлягають передачі землі сільськогосподарського призначення, які перебувають у запасі. Тобто які не використовуються для вирощування сільськогосподарської продукції.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 ЗК України, земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.

Крім того, ч.1,2 ст. 207 ЗК України передбачено втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва включають втрати сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, а також втрати, завдані обмеженням у землекористуванні та погіршенням якості земель. Відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом.

Кодекс визначає юридичні факти, з настанням яких мають бути відшкодовані зазначені втрати, а також закріплює умови та регулює порядок відшкодування таких втрат, встановлює правові підстави звільнення від відшкодування цих втрат, а також порядок використання одержаних коштів. Зокрема, відшкодування зазначених втрат може здійснюватися лише тоді, коли відповідні органи державної влади чи місцевого самоврядування приймають рішення про примусове вилучення чи викуп земельної ділянки у землекористувачів чи землевласників для суспільних потреб, не пов'язаних із веденням сільськогосподарського чи лісогосподарського виробництва. Крім того, відшкодуванню підлягають також втрати, завдані обмеженням прав власників землі й землекористувачів, у тому числі орендарів.

Однак, земельні ділянки, які відводяться в оренду позивачу у власності або постійному користуванні у будь-яких осіб, не перебували, а тому й не могли бути вилучені чи викуплені; не доведено відповідачем й того факту, що внаслідок господарської діяльності позивача погіршиться якість грунтів, переданих в оренду, що також виключає обовязок позивача відшкодовувати втрати сільськогосподарського виробництва.

Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку про обгрунтованість і законність заявлених вимог у звязку з чим вважає за необхідне визнати нечинними п.п. 3, 4 розпорядження голови Рівненської районної державної адміністрації №9 від 12 січня 2010 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду КП «Здолбунівводоканал» на території Корнинської сільської ради» та розпорядження Голови Рівненської районної державної адміністрації №56 від 27 січня 2011 року «Про внесення змін до розпорядження Голови Рівненської районної державної адміністрації від 12 січня 2010 року №9».

Судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп., сплачений позивачем при поданні позову, присуджується позивачу з Державного бюджету України згідно частини 1 статті 94 КАС України.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати п.п. 3, 4 розпорядження голови Рівненської районної державної адміністрації №9 від 12.01.2010 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду КП "Здолбунівводоканал" на території Корнинської сільської ради" - нечинними з моменту прийняття.

Визнати розпорядження голови Рівненської районної державної адміністрації №56 від 27.01.2010 року "Про внесення змін до розпорядження голови Рівненської районної державної адміністрації від 12 січня 2010 року №9" - нечинними з моменту прийняття.

Присудити на користь позивача Комунальне підприємство "Здолбунівводоканал" із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3,40 грн.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Щербаков В. В.