ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-917/08
“11” лютого 2008 року
Харківський окружний адміністративний суд у складі:Головуючого - судді Зінченко А.В.,
При секретарях - Пономарьової Ю.А., Ус Л.М.
За участі представників сторін
Позивача Зіновьєвої С.М., Лариної Т.М.
Відповідача Титова Р.В., Мажари С.В.
Третьої особиОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Харкові адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Харкова до ВАТ «Харківський домобудівельний комбінат №1», з участю третьої особи на стороні відповідача арбітражного керуючого ОСОБА_1, про надання дозволу на проведення позапланової перевірки, -
встановив :
Державна податкова інспекція в Орджонікідзевському районі м.Харкова звернулася до суду з позовом до ВАТ «Харківський домобудівельний комбінат №1» про зобов'язання відповідача виконати певні дії щодо допуску посадових осіб органів держаної податкової інспекції до проведення позапланової перевірки. В судовому засіданні представник позивача змінив позовні вимоги, і дані зміни були прийняті судом, та прохала суд надати дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки ВАТ „ХДБК №1" з 25.02.2008р. по 29.02.2008р. з питання дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2005р. по 30.06.2007р., перевірку провести головному державному податковому ревізор-інпектору відділу документальних перевірок суб'єктів господарювання - юридичних осіб управління аудиту юридичних осіб Концаренко Є.М. та старшому державному податковому ревізор-інспектору відділу планування проведення перевірок та взаємодії із структурними підрозділами управління аудиту юридичних осіб Храмик С.А.
Свій змінений позов обґрунтувала тим, що однією з функцій, покладених на державні податкові інспекції, згідно до п. 1 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу" від 04.12.1990 р. № 509-ХП із змінами та доповненнями (далі - Закон), є здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Згідно з п. 1 ст. 11 вищевказаного Закону органи державної податкової служби наділені правом здійснювати документальні невиїзні перевірки, а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності , повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Відкрите акціонерне товариство Харківський домобудівельний комбінат №1, код ЄДРПОУ 01270478, знаходиться на податковому обліку в ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Харкова.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 11.05.2004р. по справі №8547/2-23 підприємство визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.
Остання документальна перевірка ВАТ „ХДБК №1" була проведена 22.04.05р. за період з 01.01..2004р. по 31.12.2004р. (акт комплексної документальної перевірки №198/23-01270478 від 22.04.2005р.).
З метою забезпечення повноти надходжень податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів усіх рівнів шляхом охоплення обліком та контролем платників податків Наказом ДПА України від 19.02.1998р. №80, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.98р. за №791/3231, затверджено Порядок обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів).
П.п.8.2. п.8 зазначеного Порядку передбачено, що у зв'язку з проведенням реорганізації чи ліквідації юридичної особи органом державної податкової служби приймається рішення про проведення позапланової виїзної перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі, у разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей): заяви за формою N 8-ОПП (додаток 8) від платника податків; відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про реорганізацію чи ліквідацію юридичної особи; відомостей з Єдиного державного реєстру чи ЄДРПОУ, повідомлення органу державної реєстрації про закриття відокремленого підрозділу; судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податків, порушення справи або прийняття рішення судом про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів платника податків, зміну мети установи, реорганізацію платника податків.
Також п.6 ч.б ст. 11 Закону України „Про державну податкову службу України" від 04.12.1990р. №509-ХП із змінами та доповненнями, зазначено що, у розі коли проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства, органи ДПС мають право на проведення позапланової виїзної перевірки такого підприємства.
З урахуванням того, що остання документальна перевірка ВАТ „ХДБК №1" була проведена 22.04.05р. за період з 01.01.2004р. по 31.12.2004р. (акт комплексної документальної перевірки №198/23-01270478 від 22.04.2005р.) та з метою здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Харкова просить суд надати дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки.
Ухвалою суду до участі у справі був залучений арбітражний керуючий відповідача Кадацький С.Р.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала в повному обсязі та просила суд його задовольнити, пославшись на обставини викладені в зміненій позовній заяві.
В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі та просив відмовити в їх задоволенні надавши суду свої письмові заперечення і в яких зазначив, що відповідач з цим не погоджується, вважає, що підстава для проведення позапланової виїзної перевірки платників податків відсутня та надав до матеріалів справи наступні копії актів документальних податкових перевірок: № 119/23-01270478 від 22.04.2005 року; № 592/23-01270478 від 30.06.2004 року; № 875/23-01270478 від 30.09.2004; а також копію акту камеральної податкової перевірки № 101/15-123-ДСК від 19.08.2005 року; довідку про результати невиїзної документальної перевірки № 103/15-01270478 від 14.07.20006 року. Вважав, що вищенаведені документи підтверджують факт проведення декількох документальних та камеральних перевірок ВАТ „Харківський домобудівельний комбінат № 1" у період після визнання ВАТ „Харківський домобудівельний комбінат № 1" банкрутом.
Представник третьої особи в судовому засіданні проти позову заперечувала, посилаючись на обставини викладені відповідачем.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, установив такі обставини.
Відкрито акціонерне товариство «Харківський домобудівельний комбінат №1» розпорядженням №346 від 30.12.1994 року виконкому Орджонікідзевської районної ради зареєстровано як суб'єкт господарювання та як правонаступника орендного підприємства проектно-промислово-будівельного об'єднання «Харківський домобудівельний комбінат №1» та перебуває на обліку як платник податків в ДПІ Орджонікідзеського району м.Харкова, обліковий №48/2.
Остання комплексна документальна перевірка відповідача була проведена 22.04.05р. за період з 01.01.2004р. по 31.12.2004р. (акт комплексної документальної перевірки №198/23-01270478 від 22.04.2005р.).
Ухвалою господарського суду Харківської області від 11.05.2004 року по справі №8547/2-23 підприємство визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.
Відповідно до статті 19 Конституції України державні органи зобов'язані діяти в межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений законом.
Повноваження та функції органів податкової служби визначені в Законі України «Про державну податкову службу в Україні" № 509-ХІ1 від 04.12.1990 року ( з подальшими змінами та доповненнями).
Підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) визначені статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні".
Відповідно до частини 6 ст. 11-1 вищевказаного Закону позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:
1) за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків законів України про оподаткування, валютного законодавства, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
2) платником податків не подано в установлений строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;
3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту, платник податків подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державної податкової служби під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки, в якій вимагає повного або часткового скасування результатів відповідної перевірки;
5) у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
6) проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства;
7) стосовно платника податків (посадової особи платника податків) у порядку, встановленому законом, податковою міліцією заведено оперативно-розшукову справу, у зв'язку з чим є потреба у проведенні позапланової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності такого платника податків;
8) у разі, коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів), Позапланова виїзна перевірка в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу;
9) платником подано декларацію з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Таким чином у позивача є всі передбачені законом підстави для проведення позапланової виїзної перевірки ВАТ „ХДБК №1" з 25.02.2008р. по 29.02.2008р. з питання дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2005р. по 30.06.2007р.
Також звернення позивача до відповідача містить в собі всі необхідні дані, передбачені ч.8 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", а саме дата її початку і закінчення, склад осіб, які будуть проводити таку перевірку, документи, які відповідно до частини шостої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, інформацію про вид та кількість перевірок, проведених органами державної податково служби щодо суб'єкта господарської діяльності та наслідки таких перевірок за попередні три роки.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Харкова до ВАТ «Харківський домобудівельний комбінат №1», з участю третьої особи на стороні відповідача арбітражного керуючого ОСОБА_1, про надання дозволу на проведення позапланової перевірки - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки ВАТ „ХДБК №1" з 25.02.2008р. по 29.02.2008р. з питання дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2005р. по 30.06.2007р., перевірку провести головному державному податковому ревізор-інпектору відділу документальних перевірок суб'єктів господарювання - юридичних осіб управління аудиту юридичних осіб Концаренко Є.М. та старшому державному податковому ревізор-інспектору відділу планування проведення перевірок та взаємодії із структурними підрозділами управління аудиту
юридичних осіб Храмик С.А.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Суддя А.В. Зінченко