Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 червня 2011 р. Справа № 2а/0470/2529/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кучми К.С. при секретаріГоробець Ю.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Західно-Донбаська ОДПІ до Приватного підприємства фірми «Каско» про надання дозволу на погашення податкового боргу, - ВСТАНОВИВ: Позивач на виконання своїх владних повноважень звернувся до суду із вищезазначеним адміністративним позовом. В обґрунтування позову зазначив, що податковий борг утворився внаслідок незабезпечення повної щомісячної орендної плати з юридичних осіб, порушення порядку проведення розрахунків за товар (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій у звязку з чим податковий борг перед державним бюджетом становить 3748, 47 грн. За таких обставин, позивач просив суд: прийняти рішення про стягнення коштів з ПП фірми «Каско» у розмірі податкового боргу в сумі 3748, 47 грн., з рахунків відповідача, у обслуговуючих банках, та за рахунок готівки, що належить відповідачу, а також шляхом надання дозволу Західно-Донбаській ОДПІ у Дніпропетровській області на погашення усієї суми податковою боргу відповідача за рахунок його майна, що перебуває в податковій заставі. Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили позов задовольнити з викладених в ньому підстав. Відповідач в судове засідання в черговий раз свого представника не направив, про день та час його проведення був повідомлений належним чином, про що в справі є докази. Суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності відповідача, оскільки кореспонденція направлена за адресою, вказаною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, відповідно до вимог ч.4 ст.33 та ч.8 ст.35 КАС України. Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що Приватне підприємство фірма «Каско» зареєстроване як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Павлоградської міської ради 15 липня 1998 року, є платником податків та обовязкових платежів та знаходиться на обліку у Західно-Донбаській обєднаній державній податковій інспекції у Дніпропетровській області.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 року №161-ХІV орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.
13 січня 2009 року Павлоградською міською радою та Приватним підприємством фірма «Каско» укладено договір земельної ділянки, тобто орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування будівельних споруд по фактичному розміщенню обєктів, яка знаходиться за адресою: вул.Дніпровська, буд.2а, м.Павлоград. Загальна площа складає 0, 3970 га. Даний договір укладено на три роки. Згідно п.8, 10 даного Договору орендна плата вноситься орендарем щомісячно, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного періоду.
Згідно статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно з п.1.3. ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.
Відповідно до п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 цього Закону податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до п.п.4.2 та 4.3 ст.4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених п.п.5.2.2 цього пункту.
Відповідно до ст.5 п.5.1, п.5.4 п.п.5.4.1 Закону України «Про погашення зобовязання платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податкове зобовязання, самостійне визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, вважається сумою податкового боргу платника податків.
Податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.
Активи платників податків - кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання (п.1.7 цього Закону).
Відповідно до п.3.1.1. ст.3 Закону України «Про погашення зобовязання платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» активи платників податків можуть бути примусово стягненні в рахунок погашення його податкового боргу виключено за рішенням суду.
Статтею 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Відповідачем на підставі п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року №2181, до податкового органу подана податкова декларація з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, в яких самостійно визначено суми податкових зобовязань:
від 27 січня 2009 року №775 на суму 40289, 64 грн. (з помісячною сплатою 3357, 47 грн.);
від 27 січня 2010 року №1796 на суму 263304, 34 грн. (з помісячною сплатою 21942, 03 грн.).
Відповідачем з серпня 2009 року не забезпечено щомісячну сплату орендної плати з юридичних осіб, у звязку з чим була проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності сплати за землю в ході якої встановлені порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами» (який діяв до 01.01.2011) та ст.14 Закону України від 03 липня 1992 року №2535-ХІІ «Про плату за землю» від 03 липня 1992 року №2535-ХІІ (який діяв на час правовідносин), платником плати за землю несвоєчасно сплачено орендну плату за землю. За наслідками перевірки було складено акт №123/153/15-321/21923795 від 14 серпня 2009 року.
Так судом встановлено, що за результатами перевірки Західно-Донбаською ОДПІ прийнято рішення про стягнення коштів від 31 серпня 2009 року №0001531543/0, яким визначено суму штрафних санкцій в розмірі 229, 18 грн., яке вручено особисто директору під підпис 31 серпня 2009 року.
В ході невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати за землю встановлені порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами» та ст.14 Закону України «Про плату за землю», платником плати за землю несвоєчасно сплачено орендну плату за землю. За наслідками перевірки було складено акт №143/153/15-321/21923795 від 17 вересня 2009 року.
За результатами перевірки Західно-Донбаською обєднаною державною податковою інспекцією прийнято рішення про стягнення коштів від 17 вересня 2009 року №143/153/15-321/21923795, яким визначено суму штрафних санкцій в розмірі 1282, 01 грн., яке вручено директору особисто під підпис 17 вересня 2009.
В ході невиїзної документальної перевірки встановлено порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами» та ст.14 Закону України «Про плату за землю», платником плати за землю несвоєчасно сплачено орендну плату за землю. За наслідками перевірки було складено акт №166/153/15-321/21923795 від 20 жовтня 2009 року.
За результатами перевірки Західно-Донбаською ОДПІ у Дніпропетровській області прийнято рішення про стягнення коштів від 20 жовтня 2009 року №0002111543/0, яким визначено суму штрафних санкцій в розмірі 502, 09 грн., яке вручено директору особисто під підпис 20 жовтня 2009 року.
В ході невиїзної документальної перевірки встановлено порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами» та ст.14 Закону України «Про плату за землю», платником плати за землю несвоєчасно сплачено орендну плату за землю. За наслідками перевірки було складено акт №182/153/15-32121923795 від 18 листопада 2009 року.
За результатами перевірки Західно-Донбаською ОДПІ у Дніпропетровській області прийнято рішення про стягнення коштів від 18 листопада 2009 року №0002291543/0, яким визначено суму штрафних санкцій в розмірі 128, 27 грн., яке вручено директору особисто під підпис 18 листопада 2009 року.
В ході невиїзної документальної перевірки встановлено порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами» та ст.14 Закону України «Про плату за землю», платником плати за землю несвоєчасно сплачено орендну плату за землю. За наслідками перевірки було складено акт №18/153/15-321/21923795 від 11 березня 2010 року.
За результатами перевірки Західно-Донбаською ОДПІ у Дніпропетровській області прийнято рішення про стягнення коштів від 11 березня 201 року №0000201543/0, яким визначено суму штрафних санкцій в розмірі 59, 36 грн., яке вручено директору особисто під підпис 11 березня 2009 року.
Співробітниками Податкового органу проведена перевірка щодо дотримання відповідачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, господарської одиниці кафе, що розташоване за адресою: м. Павлоград, вул. Дніпровська, буд. 2а.
Перевірка проведена згідно наказу Західно-Донбаської ОДПІ та направлень про проведення перевірки від 05 листопада 2009 року №979, 978, з метою здійснення контролю за додержанням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), наявністю свідоцтва про державну реєстрацію, торгових патентів та ліцензій.
З результатами перевірки Західно-Донбаської ОДПІ складено акт №0390/04/10/23/21923795 від 13 листопада 2009 року, в якому встановлені порушення п.1, 9, 13 ст.3 Закону України від 06 липня 1995 року №265/95 ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», на підставі якого винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0005312343 від 26 листопада 2009 року, яке вручено директору особисто під підпис 26 листопада 2009 року.
Співробітниками Податкового органу проведена перевірка щодо дотримання відповідачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, господарської одиниці кафе, що розташоване за адресою: м. Павлоград, вул. Дніпровська, буд. 2а.
З результатами перевірки Західно-Донбаської ОДПІ складено акт №0069/04/10/23/21923795 від 28 лютого 2010 року, в якому встановлені порушення п.1, 9, 13 ст.3 Закону України від 06 липня 1995 року №265/95 ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», на підставі якого винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №000192343 від 12 березня 2010 року, яке вручено директору особисто під підпис 12 березня 2010 року.
Вищезазначені податкові повідомлення-рішення платником податків ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржувались, тому є чинними.
В судовому засіданні встановлено, що в звязку з несвоєчасною сплатою боржником податкових зобовязань, на підставі ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», була нарахована пеня: 31 серпня 2009 року 1, 6 грн.; 02 вересня 2009 року 6, 86 грн.; 07 вересня 2009 року 12, 32 грн.; 08 вересня 2009 року 7, 49 грн.; 09 вересня 2009 року 17, 70 грн.; 10 вересня 2009 року 10, 23 грн.; 11 вересня 2009 року 8, 57 грн.; 15 вересня 2009 року 5, 00 грн.; 16 вересня 2009 року 3, 40 грн.; 18 вересня 2009 року 7, 08 грн.; 21 вересня 2009 року 5, 62 грн.; 23 вересня 2009 року 5, 83 грн.; 24 вересня 2009 року 3, 95 грн.; 02 жовтня 2009 року 6, 85 грн.; 09 жовтня 2009 року 7, 60 грн.; 15 жовтня 2009 року 5, 49 грн.; 19 жовтня 2009 року 8, 65 грн.; 28 жовтня 2009 року 9, 61 грн.; 09 листопад 2009 року 10, 40 грн.; 17 листопада 2009 року 7, 78 грн.; 23 листопада 2009 року 16, 76 грн.
Згідно пункту 2.3.1. статті 2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», органом стягнення податкового боргу з Приватного підприємства фірма «Каско» є Західно-Донбаська ОДПІ у Дніпропетровській області.
Так судом встановлено, що позивачем з метою погашення податкового боргу було направлено на адресу відповідача податкові вимоги:
- перша податкова вимога від 05 травня 2009 року №1/211 про сплату боргу в сумі 2 689, 34 грн. (податкова вимога була вручена 06 травня 2009 року, про що свідчить підпис бухгалтера);
- друга податкова вимога від 05 червня 2009 року №2/259 про сплату боргу в сумі 4851, 79 грн. (податкова вимога була вручена відповідачу 11 червня 2009 року, про що свідчить підпис бухгалтера).
Відповідно до ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (чинної на момент виникнення правовідносин) органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядок встановлений законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством, а також стягувати до державного бюджету суми заборгованості суб'єктів господарювання за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, та нарахованої на неї пені у порядку, передбаченому Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до п.8.1 ст.8 даного Закону з метою захисту інтересів бюджетних споживачів, активи платника податків, що має податковий борг, передаються у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно із законом та не потребує письмового оформлення.
Згідно п.п.8.2.2 п.8.2 ст.8 Закону право податкової застави поширюється на будь-які види активів платника податків, які перебували у його власності (повному господарському віданні) у день виникнення такого права, а також на будь-які інші активи, на які платник податків набуде прав власності у майбутньому, до моменту погашення його податкових зобовязань або податкового боргу.
У судовому засіданні встановлено, що 12 червня 2009 року позивачем проведений опис активів позивача, на які поширюється право податкової застави, за наслідками проведення якого складений акт №13683 (диван 4 шт.).
18.06.2009 р. в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна внесено публічне обтяження податкову заставу на активи платника податків згідно з актом опису №13683 від 12.06.2009 р., з терміном дії по 18.06.2014 р.
10.07.2009 р. Першим заступником начальника Західно-Донбаської ОДПІ прийнято рішення №15938/10/24 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу, яке отримано платником особисто 17.08.2009 р.
10.09.2009 р. податковим керуючим Західно-Донбаській ОДПІ та в присутності директора підприємства Феденко Л.І. і понятих складено акт опису активів, на які поширюється право податкової застави № 21163/10/24-039 (нерухоме майно: закусочна «А» та прибудова «В»).
21.09.2009 р. в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна внесено публічне обтяження податкову заставу на активи платника податків згідно з актом опису №21163/10/24-039 від 10.09.2009 р., з терміном дії по 21.09.2014 р.
Незважаючи на те, що за відповідачем існує податковий борг, а також наявне майно, що перебуває у податковій заставі, суд приходить до висновку, що позовна вимога про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна відповідача, що перебуває у податковій заставі, стягнення коштів, у рахунок погашення податкового боргу, за рахунок готівки задоволенню не підлягає, з огляду на таке.
Постановами Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2010 року по справі №2а-12794/10/0470; від 20 жовтня 2010 року по справі №2а-8421/10/0470; від 05 квітня 2011 року по справі №2а/0470/2046/11 було стягнуто з Приватного підприємства фірми «Каско» податковий борг на загальну суму 69337, 37 грн., що підтверджується їх копіями та відповідною заявою позивача. За таких обставин, ухвалою суду від 07 червня 2011 року було закрито провадження за позовом в цій частині, оскільки дана сума вже стягнута на користь держави та додаткового стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків та стягнення коштів, у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна не потрібно. За даними постановами суду стягнення податкового боргу здійснюється державними виконавцями відповідних територіальних відділів ДВС, що підтверджується заявою позивача.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обовязки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, яким врегульовано відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Пунктом 95.1 статті 95 ПК України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 ст.95 ПК України).
Відповідно до п.95.3 ст.95 ПК України орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
З урахуванням вищевикладеного, а також того, що позивачем до суду не надано відомостей щодо відсутності у відповідача коштів на рахунках у банку, обслуговуючого такого платника податків, а також готівки, що належить такому платнику податків, а надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, можливо тільки за умови недостатності коштів, які перебувають у власності такого платника податків, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.
Таким чином, позивачем вибрані всі можливі матеріально-правові способи захисту порушеного права, передбачені ст.95 Податкового кодексу України, що суд вважає необґрунтованим.
В силу ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до п.4 ч.2 ст.162 КАС України, суд в порядку адміністративного судочинства може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів.
Оцінюючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд вважає правомірним стягнення з рахунків у банках відповідача на користь державного бюджету, кошти в розмірі податкового боргу на суму 3748, 47 грн. (73085, 84 грн. 69337, 37 грн.), а у задоволенні решти позову слід відмовити, з викладених вище підстав.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 69, 71, 94, 122, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Приватне підприємство фірма «Каско» (ЄДРПОУ 21923795) кошти в розмірі податкового боргу в сумі 3748, 47 грн. /три тисячі сімсот сорок вісім грн. 47 коп./.
У задоволенні решти позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Повний текст постанови складений 14 червня 2011 року.
Суддя К.С. Кучма