Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 травня 2011 р. справа № 2а/0570/7806/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Христофорова А.Б.
при секретаріМалій С.Ю.
за участю
представника позивача - Колосової Ж.Ю.,
представник відповідача - не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Макіївської обєднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища на суму 287974,88 гривень,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Макіївська обєднана державна податкова інспекція, звернулась до суду з позовною заявою до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища на суму 287974,88 гривень.
В обґрунтування своїх позовних вимог вказала, що за відповідачем станом на момент підписання позову існує податкова заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 287 974,88 гривень.
Заборгованість утворилась у звязку з несплатою відповідачем у встановлені законом строки узгоджених податкових зобовязань правонаступником яких він є.
Зазначає, що відповідач своїми діями порушує інтереси держави, що може призвести до неналежного забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами державної влади. З огляду на вищевказане просить задовольнити позовні вимоги.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
З огляду на зазначені обставини, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутність представника відповідача.
Суд, заслухавши пояснення сторін, що зявилися, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, встановив наступне.
Згідно абз.1-2 ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”,- завданнями органів державної податкової служби є, зокрема здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно п. 1 ч.1 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”,- державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції зокрема виконують такі функції як здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.
Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України,- органи державної податкової служби мають право, зокрема звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.п. 41.1.1. п.4.1 ст.41 Податкового кодексу України,- контролюючими органами є, зокрема органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Відповідно до п.п. 14.1.137 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України,- орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до п.4.15 ст.41 Податкового кодексу України,- органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Таким чином, позивач Макіївська обєднана державна податкова інспекція (Далі за текстом Макіївська ОДПІ), - є субєктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує повноваження надані йому Податковим кодексом та Законом України „Про державну податкову службу в Україні”.
Відповідач, Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (Далі за текстом,- ДП «Донвуглереструктуризація»), (86102, Донецька область м. Макіївка, вул. вул. Успенського, ідентифікаційний код юридичної особи 32442610), - є юридичною особою, з 21.07.2003, перебуває на обліку в Макіївській ОДПІ, як платник податків, здійснює свою діяльність у відповідності до Статуту (у новій редакції), має скорочену назву ДП «Донвуглереструктуризація».
ДП «Донвуглереструктуризація» є правонаступником ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» згідно наказу Міністерства Вугільної промисловості № 99 від 02.04.2010 року та рішення Гірницького відділення Макіївської ОДПІ № 13540/10/5-24-013 від 28.12.2010 року.
Згідно розрахунку податкового боргу, заборгованість відповідача перед бюджетом, утворилась у звязку із несплатою у повному обсязі податкових зобовязань зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища що рахувались за ДП «Укрвуглеторфреструктуризація», правонаступником прав та обовязків якого є ДП «Донвуглереструктуризація».
Заборгованість складає 287974,88 гривень, у т.ч. у вигляді основного платежу 249740,87 гривень, штрафні санкції 27591,98 гривень, пеня 10642,03 гривень.
Сума боргу за основним платежем утворилась у звязку із несплатою податкових зобовязань визначених ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» самостійно згідно поданих розрахунків :
- № 7783 від 12.04.2010 року на суму 69934,02 гривень, несплачена сума 15495,39 гривень (а.с.13);
- № 19838 від 23.07.2010 року на суму 100113,30 гривень, несплачена сума 100113,30 гривень (а.с. 14);
- № 32271 від 08.10.2009 року на суму 182406,91 гривень, несплачена сума 18688,09 гривень (а.с.15).
ДП «Донвуглереструктуризація» самостійно визначено податкові зобовязання згідно поданого розрахунку № 37427 від 17.01.2001 року на суму 115444,00 гривень, несплачена сума 115444,00 гривень (а.с.16).
Сума боргу за штрафними санкціями утворилась у звязку із несплатою податкових зобовязань визначених податковим органом ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» на підставі прийнятих податкових повідомлень-рішень:
№ 000249 від 06.05.2010 року на суму 170,00 гривень (а.с.39)
№ 0006701500 від 23.11.2010 року на суму 8515,08 гривень (а.с.33)
№ 0006691500 від 23.11.2010 року насуму 18906,90 гривень (а.с. 32).
Податковим органом у відповідності до ст. 129 ПКУ відповідачу також визначено пеню на загальну суму 10642,03 гривень (а.с. 12, 47).
Сума заборгованості також підтверджується зворотнім боком облікової картки платника податків та узгоджена відповідним актом звірки заборгованості за платежами до бюджету між ДП «Донвуглереструктуризація» та податковим органом (а.с.48).
Відповідно до абз.3 п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»,- у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідно до пп. 5.4.1 п.5.4 ст.5 ст. 4 Закону України № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»,- узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування”, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Підпунктом 1.3 ст. 1 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України,- платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п.п 14.1.175. п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України,- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України,- платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що станом на момент розгляду справи відповідачем заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 287 974,88 гривень, - не сплачена.
Реалізація повноважень, наданих податковому органу Податковим кодексом України, щодо захисту інтересів держави, можлива, шляхом звернення до суду з вимогами про стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно ч.2 ст.5 КАС України, - провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Приписами п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України передбачено право податкового органу звертатися до суду із позовом щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно ч.1 п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України,- стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Отже, суд, та вважає за можливе задовольнити позовні вимоги шляхом стягнення заборгованості відповідача з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу у розмірі 287 974,88 гривень.
Таким чином, з урахуванням викладених обставин, позов Макіївської обєднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення податкового боргу з збору за забруднення навколишнього природного середовища на суму 287 974,88 гривень, - підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 112, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов Макіївської обєднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища на суму 287 974,88 гривень, задовольнити повністю.
Стягнути кошти Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (86102, Донецька область м. Макіївка, вул. вул. Успенського, ідентифікаційний код юридичної особи 32442610) з рахунків у банках обслуговуючого такого платника, в рахунок погашення частини податкового боргу перед бюджетом зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, у розмірі 287 974,88 гривень (двісті вісімдесят сім тисяч девятсот сімдесят чотири гривні вісімдесят вісім копійок) на користь місцевого бюджету р/р 33116329700065, код платежу 19050200, банк отримувач ГУДКУ у Донецькій області код ОКПО 34686736.
Постанова ухвалена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 30 травня 2011 року.
Повний текст постанови складений 04 червня 2011 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Христофоров А.Б.