Постанова № 16046445, 24.05.2011, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
24.05.2011
Номер справи
5013/334/11
Номер документу
16046445
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.05.2011 року Справа № 5013/334/11

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді Білецької Л.М.доповідача

суддів: Тищик І.В., Верхогляд Т.А.

при секретарі судового засідання: Ревкової Г.О.

за участю представників сторін:

Прокурор у судове засідання не з"явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1, представник, довіреність №04-8/1197 від 30.06.09р.;

від відповідача: ОСОБА_2, представник, довіреність №2 від 01.04.11р.;

розглянувши апеляційну скаргу Олександрівського районного комунального Агролісогосподарського підприємства, Кіровоградська область, смт. Олександрівка

на рішення господарського суду Кіровоградської області від 07.04.2011р.

у справі № 5013/334-11

за позовом: Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області, м. Кіровоград

до відповідача: Олександрівського районного комунального Агролісогосподарського підприємства, Кіровоградська область, смт. Олександрівка

про стягнення 18362,94 грн.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 07.04.11р. у справі № 5013/334/11 (суддя Кабакова В.Г.) позовні вимоги задоволено повністю. Стягнуто з Олександрівського районного комунального Агролісогосподарського підприємства на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу в сумі 18362,94 грн. в дохід Олександрійської селищної ради. Стягнуто з Олександрівського районного комунального Агролісогосподарського підприємства в доход Державного бюджету 183,63 грн. держмита. Стягнуто з Олександрівського районного комунального Агролісогосподарського підприємства в доход Держбюджету витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу 236, 00 грн.

Рішення мотивовано тим, що відповідач здійснив самовільну рубку сироростучих дерев без спеціального дозволу в лісополосі біля с. Китайгород квартал 3 виділ 18 та 20 на території Олександрійської селищної ради, чим заподіяно шкоду навколишньому природному середовищу.

Не погодившись з зазначеним рішенням, Олександрівське районне комунальне Агролісогосподарське підприємство, звернулось з апеляційною скаргою до Дніпропетровського апеляційного господарського суду, в якій вважає, що судом першої інстанції неповно зясовано обставини справи, не наведено обставин, що мають значення для справи, які суд визнав встановленими, просив скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог Кіровоградському міжрайонному природоохоронному прокурору в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області.

В обґрунтування своїх вимог скаржник посилається на те, що законність проведення робіт на виділах №№18 та 20 підтверджується лісорубними квитками, однак, дані, які в них зазначені судом не вивчались.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 10.05.11р. апеляційну скаргу призначено до розгляду.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Як видно із матеріалів справи, Державними інспекторами Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області 12.01.2011 проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Олександрівського району у присутності директора та лісника обходу № 2 ОРК "Агролісгосп-П". У ході перевірки виявлено, що лісник обходу № 2 ОРК "Агролісгосп-П" ОСОБА_3 здійснив самовільну рубку сироростучих дерев (непризначених для санітарно-вибіркової рубки, що проводилася) без спеціального дозволу (лісорубного квитка) в лісополосі біля с Китайгород квартал 3 виділ 18 та 20 на території Олександрівської селищної ради. Після натурної комплексної перевірки по обстеженню зелених насаджень комісією встановлено факт вирубки дерев у кількості 14 шт.

За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 12.01.2011 № 9/11-13/11 (а.с. 10-11), у якому зафіксовано факт порушення вимог природоохоронного, лісового законодавства, а саме проведення ОРК "Агролісгосп-П" незаконної рубки дерев за лісорубними квитками - не в такій кількості та не тих дерев, що зазначені в матеріалах відведення; пошкодження сироростучих дерев до ступеня припинення росту.

Стосовно зазначеного правопорушення складено польова перелікова відомість незаконно вирубаних дерев (а.с. 12), в якій зазначено діаметр пня та кількість знесених дерев. Відповідно до польової перелікової відомості середній діаметр пнів зрубаних дерев у корі біля шийки кореня складає від 17,5 см до 30 см.

За знищення захисних лісових насаджень лісника обходу № 2 ОРК "Агролісгосп-П" ОСОБА_3, як посадову особу, притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 65-1 КУпАП. Особа, яка притягнута до адміністративної відповідальності, постанову відповідно до ст.ст. 287-289 КУпАП не оскаржувала, штраф сплачено добровільно, згідно квитанції №ЖШІ453146від 17.01.2011 (а.с, 19).

Як вірно встановлено судом першої інстанції, акт перевірки дотримання відповідачем природоохоронного законодавства від 12.01.2011, польова перелікова відомість від 12.01.2011, протокол про адміністративне правопорушення від 12.01.2011, постанова про накладення адміністративного стягнення від 17.01.2011 підписані посадовими особами ОРК "Агролісгосп-П" без будь-яких зауважень і заперечень.

Водночас господарським судом було встановлено, що шкода, заподіяна лісовому господарству внаслідок незаконної порубки дерев розрахована відповідно до додатку 1 "Такса для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту" до постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу" від 23.07.2008 № 665, згідно з якими за кожне дерево, вирубане або пошкоджене до ступеня припинення росту діаметром до 50 см встановлено фіксований розмір шкоди з урахуванням індексації, а за кожне 1-сантиметрове перевищення 50-сантиметрового діаметра - нараховується 105 грн.

Такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу, які затверджено у 2008 році, відповідно до Порядку проведення індексації такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами, затвердженого згаданою постановою, підлягають індексації станом на 01.01.2011 на коефіцієнт 1,498, який визначається виходячи з добутку коефіцієнтів індексації за 2008 рік - 1,223, 2009 рік - 1,123, 2010 рік-1,091.

Отже, враховуючи середній діаметр пнів зрубаних дерев у корі біля шийки кореня та коефіцієнт індексації такс, розмір шкоди складає 18362,94 грн.

Правилами поліпшення якісного складу лісів, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 724 унормовано (пункт 22, 55), що під час проведення вибіркових санітарних рубок вилученню підлягають сухостійні, всихаючі, дуже ослаблені дерева внаслідок пошкодження шкідниками і хворобами, стихійного лиха, антропогенного та іншого шкідливого впливу, за умови, що їх вирубування не призведе до зменшення повноти (всіх ярусів) нижче ніж 0,5 у пристиглих, стиглих і перестійних деревостанах і нижче ніж 0,4 в інших деревостанах. Для проведення рубок формування і оздоровлення лісів власником лісів або постійним лісокористувачем видається лісорубний квиток в установленому порядку.

Відповідно до ст.ст. 4, 69 Лісового кодексу України до лісового фонду України належать лісові ділянки, в тому числі захисні насадження, використання яких проводиться на підставі спеціального дозволу (лісорубного квитка або ордера), що є обов'язковим документом для здійснення будь-яких видів використання лісових ресурсів. При відсутності спеціального дозволу, рубка дерев є самовільною.

Згідно із статтею 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом (лісорубний квиток, ордер, лісовий квиток). Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства. Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства.

Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 105 Лісового кодексу України встановлено відповідальність за порушення лісового законодавства, що тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону, яку несуть винні особи. За приписами наведеної норми відповідальність настає, зокрема, за незаконне вирубування та пошкодження дерев і чагарників. Підприємства, установи, організації, громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України (стаття 107 Лісового кодексу України).

Отже, відповідно до норм статті 1166 Цивільного кодексу України, статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та статті 105 Лісового кодексу України - майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особи, які нанесли шкоду навколишньому природному середовищу порушенням природоохоронного законодавства несуть цивільну відповідальність і зобов'язані в повному обсязі відшкодувати нанесену ними шкоду.

Відповідно до статті 1172 Цивільного кодексу України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків. Отже, юридична особа - ОРК "Агролісгосп-П" (відповідач у справі) має відшкодовувати шкоду, завдану її працівником, тобто положення вказаної статті покладають обов'язок відшкодувати шкоду на особу, яка сама її не спричиняла.

Згідно з п. З ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, завдання майнової (матеріальної) шкоди іншій особі. Відшкодування збитків є одним із способів захисту цивільних прав (п. 8 ч. 2 ст. 16 ЦК України). Держава в особі уповноважених органів також може бути учасником цивільних відносин (ч. 2 ст. 2 ЦК України), в тому числі відносин відшкодування шкоди.

Згідно п. "з" ч. 1 ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать подання позовів про відшкодування збитків і витрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Доводи скаржника стосовно того, що факт вирубки дерев відсутній, спростовуються дослідженими судом першої інстанції матеріалами справи, зокрема, актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 12.01.2011 р. № 9/11-13/11, польовою переліковою відомістю пнів від 12.01.2011, протоколом про адміністративне правопорушення від 12.01.2011 № 012841, постановою про накладення адміністративного стягнення від 17.01.2011 № 012841, поясненнями лісника обходу № 2 ОРК «Агролісгосп-П»ОСОБА_3 та директора ОРК «Агролісгосп-П»Сабовенка М.В. від 12.01.2011 та розрахунком розміру шкоди заподіяної ОРК «Агролісгосп-П»від 13.01.2011.

Таким чином, апеляційний суд приходить до висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи, дав їм правильну юридичну оцінку, прийняв законне і обґрунтоване рішення, підстави для скасування якого відсутні.

Доводи апеляційної скарги не спростовують рішення суду, а тому її слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст.101, 103-105 ГПК України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Рішення господарського суду Кіровоградської області від 07.04.11р. у справі № 5013/334-11 залишити без змін, а апеляційну скаргу Олександрівського районного комунального Агролісогосподарського підприємства, Кіровоградська область, смт. Олександрівка без задоволення.

Постанова може бути оскаржена до Вищого господарського суду України.

Головуючий суддя Л.М. Білецька

Суддя І.В. Тищик

Суддя Т.А. Верхогляд