Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
12.05.11 місто Севастополь Справа №2а-1044/11/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:
головуючого судді - Прохорчук О.В.,
суддів: Водяхіна С.А.,
Мінько О.В.;
секретар судового засідання - Іванов Д.Б.,
за участю представників:
позивача Білоногов Андрій Сергійович, голова, наказ № 1 від 28.08.2006,
відповідача не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Севастополі справу за адміністративним позовом Кредитної спілки «Алтин»до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про визнання протиправним та скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Кредитна спілка «Алтин»звернулась до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України «Про залишення без розгляду заяви про видачу ліцензії на здійснення діяльності по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки Кредитної спілки «Алтин»від 02.03.2011 № 591-Л та зобовязання прийняти до розгляду заяву Кредитної спілки «Алтин»№ 04ДФП від 08.02.2011 про видачу ліцензії на здійснення діяльності Кредитної спілки «Алтин»по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки.
Позовні вимоги обґрунтовані недотриманням відповідачем норм діючого законодавства, що регулює Ліцензійні умови провадження діяльності кредитних спілок.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 04.04.2011 відкрито провадження у справі. Іншою ухвалою від 04.04.2011 закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав, зазначених у позові.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав заперечення на позов, в якому просить суд у задоволенні позову відмовити, справу розглянути у відсутність представника.
Суд ухвалив розглянути справу у відсутність представника відповідача, враховуючи зазначене клопотання.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно до пункту 1.2 розділу 1 Ліцензійних умов провадження діяльності кредитних спілок з надання фінансових послуг, затверджених розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 02.12.2003 № 146 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.12.2003 за № 1225/8546, ці Ліцензійні умови встановлюють вимоги, які є обов'язковими для виконання заявником та ліцензіатом як на дату подання заяви, так і протягом усього строку її дії. Для залучення внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, використання таких коштів для надання їм кредитів кредитна спілка зобов'язана отримати ліцензію на здійснення діяльності по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки.
Органом ліцензування діяльності кредитних спілок по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки та діяльності з надання фінансових кредитів за рахунок залучених коштів, крім внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, згідно з пунктом 1.5 Ліцензійних умов, є Держфінпослуг.
Судом встановлено, що на виконання зазначених положень Ліцензійних умов 08.02.2011 Кредитною спілкою «Алтин», у звязку з закінченням терміну дії ліцензії, на адресу Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України надіслано заяву № 04ДФП про видачу ліцензії на здійснення діяльності по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки. До заяви позивачем були додані документи згідно з описом.
02.03.2011 відповідачем було прийнято рішення № 591-Л «Про залишення без розгляду заяви про видачу ліцензії на здійснення діяльності по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки Кредитної спілки «Алтин».
Зазначене рішення субєкта владних повноважень обґрунтовано тим, що позивачем подані документи не у повному обсязі, а саме не надано копію документу, що підтверджує ознайомлення під особистий підпис працівників кредитної спілки зі Статутом та внутрішніми положеннями кредитної спілки, що не відповідає підпункту 9 пункту 2.1 розділу 2 Ліцензійних умов.
Закон України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" встановлює загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг.
Відповідно до статті 1 вказаного Закону фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг та яка внесена до відповідного реєстру у порядку, встановленому законом. До фінансових установ належать, зокрема, кредитні спілки.
Статтею 1 Закону України „Про кредитні спілки" визначено, що кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.
Згідно зі статтею 5 вказаного Закону кредитні спілки в Україні діють відповідно до цього Закону, інших законів України та виданих відповідно до них нормативно-правових актів.
Статтею 26 Закону України „Про кредитні спілки" встановлено, що державне регулювання і нагляд за діяльністю кредитних спілок здійснює Уповноважений орган згідно з законодавством України про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг, інші державні органи відповідно до їх компетенції.
Відповідно до статті 21 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється, зокрема, спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг.
Згідно зі статтею 27 Закону до основних завдань уповноваженого органу відноситься здійснення державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг та додержанням законодавства у цій сфері; розроблення і затвердження обов'язкових до виконання нормативно-правових актів з питань, що належать до його компетенції.
Статтею 28 Закону передбачено, що Уповноважений орган у межах своєї компетенції, розробляє і затверджує нормативно-правові акти, обов'язкові до виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, учасниками ринків фінансових послуг, їх об'єднаннями, контролює їх виконання; встановлює обов'язкові нормативи достатності капіталу та інші показники і вимоги, що обмежують ризики по операціях з фінансовими активами.
Пунктами 1, 2 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента України № 292/2003 від 04.04.2003 зазначено, що Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом. Комісія - це спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством. Комісія у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, а також цим Положенням.
Згідно з пунктом 3 Положення основними завданнями Комісії у межах її повноважень є здійснення державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг і додержанням законодавства в цій сфері.
Відповідно до підпунктів 11, 12 пункту 4 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України Держфінпослуг відповідно до покладених на неї завдань видає фінансовим установам відповідно до законів з питань регулювання окремих ринків фінансових послуг відповідні дозволи, а також ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг; затверджує умови провадження діяльності з надання фінансових послуг, для якої необхідно отримання відповідної ліцензії чи дозволу, та порядок здійснення контролю за дотриманням зазначених умов.
Згідно з підпунктом 9 пункту 2.1 розділу 2 Ліцензійних умов провадження діяльності кредитних спілок з надання фінансових послуг для отримання ліцензії на здійснення зазначеного в ній виду діяльності з надання фінансових послуг заявник особисто або через уповноважений ним орган чи особу звертається до відповідного департаменту Держфінпослуг із заявою про видачу ліцензії (додаток 1), до якої додається засвідчена відбитком печатки та підписом керівника кредитної спілки копія документа, що підтверджує ознайомлення під особистий підпис членів органів управління та працівників кредитної спілки зі статутом та внутрішніми положеннями кредитної спілки.
Відповідно до пункту 2.6 Ліцензійних умов заява про видачу ліцензії залишається без розгляду, якщо: заява підписана особою, яка не має на це повноважень, або особою, посада якої не вказана; документи оформлені з порушенням вимог цих Ліцензійних умов; документи подані не в повному обсязі.
Згідно з пунктом 19 опису документів, що надані позивачем для отримання ліцензії на діяльність Кредитної спілки «Алтин»по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки від 08.02.2011, позивачем надано копію реєстру ознайомлення членів органів управління та працівників Кредитної спілки «Алтин»зі статутом та внутрішніми положеннями Кредитної спілки «Алтин»та Порядком розподілу доходу, засвідчена печаткою кредитної спілки та підписом голови правління Кредитної спілки «Алтин».
Фактично позивачем було надано копію реєстру ознайомлення членів органів управління зі статутом та внутрішніми положеннями Кредитної спілки «Алтин»Порядком розподілу доходу, засвідчену печаткою кредитної спілки та підписом голови правління Кредитної спілки «Алтин».
За відомостями, повідомленими представником позивача головою Кредитної спілки «Алтин», працівниками кредитної спілки є члени органів управління спілки, всього 11 чоловік, будь-які інші особи не знаходяться у трудових відносинах з Кредитною спілкою «Алтин».
Крім того, відповідно до положень пункту 2.17 Ліцензійних умов Держфінпослуг має право отримувати від заявника додаткові пояснення для перевірки інформації, що подається ним для отримання ліцензії на здійснення певного виду фінансових послуг.
24.02.2011 відповідачем на адресу позивача за результатами розгляду заяви № 04 ДФП від 08.02.2011 було надіслано повідомлення про надання необхідних пояснень щодо звітних даних у строк до 07.03.2011. Додаткові пояснення щодо ознайомлення працівників Кредитної спілки «Алтин»зі статутом, внутрішніми положеннями та Порядком розподілу доходу Кредитної спілки «Алтин»витребувано не було.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Встановлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову, за умови, що встановлено порушення прав, свобод та інтересів позивача.
Відповідно до частини 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно з частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Доводи позивача не спростовані відповідачем, як того прямо вимагає частина 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись статтями 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В :
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Визнати протиправним та скасувати рішення Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України «Про залишення без розгляду заяви про видачу ліцензії на здійснення діяльності по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки Кредитної спілки «Алтин»від 02.03.2011 № 591-Л.
3.Зобовязати Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України прийняти до розгляду заяву Кредитної спілки «Алтин»№ 04ДФП від 08.02.2011 про видачу ліцензії на здійснення діяльності Кредитної спілки «Алтин»по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки.
4.Повернути з Державного бюджету України Кредитній спілці «Алтин» (99011, місто Севастополь, вул.Ген.Петрова, 2, оф.13, код ЄДРПОУ 34541500) витрати по сплаті судового збору у розмірі 3,40 грн. (три гривні сорок копійок).
Постанова може бути оскаржена у строки і порядку, встановлені частинами 1-2 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Головуючий суддяО.В. Прохорчук Судді: С.А. Водяхін
О.В. Мінько
Постанову складено та підписано в порядку частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 17 травня 2011 року.