Постанова № 16039639, 18.04.2011, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
18.04.2011
Номер справи
2а-809/11/2770
Номер документу
16039639
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

18.04.11Справа №2а-809/11/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі: головуючого судді - Плієвої Н.Г.,

при секретарі - Зарапіні О.В.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1, довіреність № 8540/10 від 15.12.2010

представник відповідача - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Севастополі адміністративну справу за позовомДержавної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя

доФермерського господарства ОСОБА_2

про стягнення заборгованості,

Обставини справи:

Державна податкова інспекція у Балаклавському районі м. Севастополязвернулась до суду з адміністративним позовом доФермерського господарства ОСОБА_2про стягнення заборгованості з орендної плати за землю у розмірі 8907,98 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач порушив вимоги Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” .

Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 17.03.2011 відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду на 07.04.2011.

Відповідно до ч. 2 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні оголошувалась перерва.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просить адміністративний позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, у судовому засіданні 07.04.2011 визнав що має заборгованість, але не погодився з сумою, оскільки вважає, що договір оренди земельної ділянки був розірваний у жовтні 2010 року, а тому відповідач не повинен сплачувати орендну плату за листопад та грудень 2010 року.

Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представника відповідача на підставі наявних в ній доказів.

Заслухавши представника позивача, розглянувши матеріали справи та дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Фермерське господарство ОСОБА_2 зареєстровано Балаклавською районною державною адміністрацією м. Севастополя 25.01.1993 як юридична особа та перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя (далі - ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя) як платник орендної плати за землю.

Відповідно до договору оренди земельної ділянки від 20.04.2007, укладеного між Севастопольською міською Радою та відповідачем, Фермерському господарству ОСОБА_2 передана в оренду земельна ділянка площею 25,5886 га, для ведення фермерського господарства, з віднесенням цих земель до категорії земель сільськогосподарського призначення строком на п'ять років. Вказаний договір зареєстрований у Севастопольській міській філії ДП "Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" 29.05.2007 за № 040765800047.

Умовами договору оренди земельної ділянки передбачено, що Фермерське господарство ОСОБА_2 приймає у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 25,5886 га, розташовану у м. Севастополі, с. Передове (в районі 5 км.).

Відповідно до статті 2 Закону України “Про плату за землю ”№ 2535-XII від 03.07.1992, в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин (далі Закон № 2535) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Статтею 5 Закону № 2535, який діяв на час виникнення спірних правовідносин, встановлено, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Згідно з ст. 15 Закону № 2535, який діяв на час виникнення спірних правовідносин, власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 17 Закону № 2535, який діяв на час виникнення спірних правовідносин, податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

На виконання зазначеного 22.01.2010 відповідачем до ДПІ в Балаклавському районі м. Севастополя подана податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, відповідно до якої сума орендної плати за 2010 рік складає 6283,39 грн., де щомісячний платіж складає з січня по листопад 2010 року - 523,62 грн., за грудень - 523,57 грн.

23.06.2010 Фермерське господарство ОСОБА_2 надало до ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя уточнюючу податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, де сума орендної плати була збільшена та загальна річна сума орендної плати на 2010 рік склала 18850,17 грн., де щомісячний платіж складає з січня по листопад 2010 року склав 1570,85 грн., а грудень - 1570,82 грн.

Підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-Ш від 21.12.2000, який діяв на час виникнення заборгованості (далі Закон № 2181) передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Пунктом 5.1 статті 5 Закону № 2181 встановлено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до підпункту 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону № 2181, якщо узгоджена сума податкового зобов'язання не сплачена платником податків в строк, то вона признається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно з п.п. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Закону № 2181, який діяв на час виникнення спірних правовідносин, після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Відповідно до п.п. 16.1.2 п. 16.1 ст. 16 Закону № 2181, який діяв на час виникнення спірних правовідносин, нарахування пені розпочинається при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач сплачував належним чином задекларовані суми податкового зобов'язання з орендної плати за землю до липня 2010 року. За період з липня по грудень 2010 року, з урахуванням переплати, яка малася у відповідача в розмірі 322,56 грн., та суми погашеної заборгованості у розмірі 799,96 грн. заборгованість по сплаті орендної плати за липень склала 448,60 грн., відповідачу було нараховано пеню у розмірі 19,15 грн., яка була погашена у сумі 0,31 грн. Заборгованість по сплаті орендної плати за серпень-листопад склала по 1570,85 грн. у кожному місяці, а в грудні - 1570,82 грн., що разом складає 8321,66 грн. ((448,60грн.+ (19,15 грн. - 0,31 грн.) + (1570,85грн.х4) + 1570,82грн. = 8321,66 грн.).

26.08.2010 Державною податковою інспекцією у Балаклавському районі міста Севастополя було проведено перевірку Фермерського господарства ОСОБА_2 з питання повноти і своєчасності внесення до бюджету орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за травень 2010 року по терміну сплати 30.06.2010, уточнюючий розрахунок по терміну сплати 23.06.2010, за результатами якої складено акт № 129/449/1503/НОМЕР_1 (а.с. 23).

У ході перевірки встановлено порушення п. 17.2 ст. 17 та п.п 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами”, що виразилося у несвоєчасному погашенні узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати за землю.

Відповідно до п.п. 5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону № 2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно з п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами” податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному року, - протягом 60 календарних днів за наступним календарним днем звітного (податкового) року.

Отже, відповідач у встановлений діючим законодавством строк суму податкового зобов`язання не сплатив, допустив прострочу при сплаті.

Згідно з п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Оскільки відповідач не сплатив узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків з орендної плати за 2010 рік, ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя на підставі акту перевірки, було винесено податкове повідомлення - рішення № 0001881503/0 від 26.08.2010 на суму 563,99 грн. та податкове повідомлення рішення № 0001871503/0 від 26.08.2010 на суму 22,33 грн. (а.с. 27). Податкові повідомлення-рішення отримані 31.08.2010 керівником фермерського господарства ОСОБА_2, про що свідчить його підпис на поштовому повідомленні (а.с. 27).

Згідно з п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181 у разі визначення податкового зобовязання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пунктах “а”- “в”підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобовязаний погасити нараховану суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом того строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження. Відповідачем податкове повідомлення-рішення не оскаржено та узгоджена сума податкового зобовязання не сплачена.

На даний час, заборгованість складає 8907,98 грн. (8321,66 грн. + (563,99 грн. + 22,33 грн.).

Відповідно до п.п. 6.2.1 п. 6.2 статті 6 Закону № 2181 у випадку, якщо платник податку не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання у встановлені строки, податковий орган направляє такому платнику податків податкові вимоги.

З матеріалів справи вбачається, що перша податкова вимога від 02.09.2010 №1/138 була надіслана відповідачу рекомендованим листом та отримана їм 14.09.2010 (а.с. 18).

Друга податкова вимога від 18.10.2010 №2/154 отримана відповідачем 18.10.2010, про що свідчить його підпис на корінці податкової вимоги (а.с. 19).

Посилання представника відповідача на те, що між ним та Севастопольською міською Радою договір оренди земельної ділянки від 29.05.2007 розірваний у жовтні 2010 року не приймаються судом до уваги з огляду на наступне.

З відповіді Севастопольської міської Ради від 14.04.2011 за вих. 03-15/1282 19.10.2010 на підставі заяви ОСОБА_2, Севастопольською міською Радою прийнято рішення № 11390 "Про розірвання договору оренди від 20.04.2007, зареєстрованого 29.05.2007 за № 040765800047, земельної ділянки площею 25,5886 га, розташованої за адресою: с. Передове (в районі 5 км.), наданого для ведення фермерського господарства, укладеного між Севастопольською міською Радою та громадянином ОСОБА_2 24.09.2010 на адресу міської Ради надійшла заява громадянина ОСОБА_2 та громадян-членів фермерського господарства ОСОБА_2 про передачу в приватну власність орендованої земельної ділянки, на підставі чого був підготовлений проект рішення "Про внесення змін в рішення міської Ради від 19.10.2010 № 11390 "Про розірвання договору оренди від 20.04.2007, зареєстрованого 29.05.2007 за № 040765800047..." Таким чином, рішення Севастопольської міської Ради від 19.10.2010 № 11390 не було виконано, договір оренди земельної ділянки від 29.05.2007 розірваний не був.

Відповідачем до суду не надано доказів щодо сплати заборгованості у розмірі 8907,98 грн.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. СевастополядоФермерського господарства ОСОБА_2про стягнення заборгованості з орендної плати за землю у розмірі 8907,98 грн. підлягають задоволенню.

Відповідно до пункту 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Відповідно до ч. 2 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні проголошені тільки вступна та резолютивна частини постанови

Постанова складена та підписана в порядку ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 26.04.2011 о 17-30 годин.

На підставі викладеного, керуючись статтями 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Фермерського господарства ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ЄДРПОУ НОМЕР_1) в дохід Орлинівського місцевого бюджету (р/р 33212812700004, код платежу 13050200, в УДК м. Севастополя, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035629) - стягувач (отримувач) - Державна податкова інспекція у Балаклавському районі м. Севастополя (99042, м. Севастополь, вул. 7 Листопада, 3, ЄДРПОУ 25750481) заборгованість з орендної плати за землю у розмірі 8907,98 грн. (вісім тисяч дев'ятсот сім грн. 98 коп.)

Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Для суб'єкта владних повноважень 10 денний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту повідомлення його про можливість отримання копії постанови безпосередньо у суді.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Суддя Н.Г. Плієва