Постанова № 16039360, 12.05.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2011
Номер справи
532/11/2070
Номер документу
16039360
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 травня 2011 р. Справа № 2-а- 532/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Котеньова О.Г., при секретарі судового засідання Бондаренко Ю.В.,

за участю сторін:

представника позивача - Котляр І.М.,

представника відповідача - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про відшкодування матеріальних збитків, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Фонд загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2, в якому просить суд, стягнути з відповідача вартість матеріального забезпечення в сумі 5946,41 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що громадянка ОСОБА_2 04.02.2008 року був зареєстрований як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки НОМЕР_1 в Харківському міському центрі зайнятості. Відповідачу було надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю. Харківському міським центром зайнятості проведена перевірка, в результаті якої було виявлено, що в період перебування на обліку, відповідач належав до категорії зайнятого населення, в звязку з чим, незаконно отримав матеріальне забезпечення за період з 11.02.2008 року по 04.02.2009 року в сумі 5946,41 грн., про що складено акт №393 від 08.09.2010 року. Відповідачу було направлено претензію про повернення коштів, однак до теперішнього часу, допомога по безробіттю відповідачем не повернута.

В судовому засіданні представник позивача повністю підтримав позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні викладеним в позові обставинам, та просив позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач, повідомлений належним чином у відповідності до ст.35 КАС України про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не зявився, причини неявки суду не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутності не надав. Відповідно до вимог ст.128 КАС України, суд розглянув справу за відсутності відповідача.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 звернулась 30.01.2008 року за сприянням у працевлаштуванні до центру зайнятості, де була зареєстрована як така, що шукає роботу з відкриттям персональної картки НОМЕР_1.

Відповідно до ст.12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №1533-ІІІ від 02.03.2000 року функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття покладаються на органи державної служби зайнятості, які мають право діяти від імені Фонду. Статтею 16 вище вказаного Закону передбачено, що кошти Фонду використовуються на виплату забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених цим Законом. Харківський обласний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду.

Згідно вимог до ст.22 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" мають право на отримання допомоги по безробіттю застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.

Пунктом 1 статті 23 зазначеного Закону встановлено, що застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.

Наказом Харківського МЦЗ від 06.02.2008 року №НТ080206 ОСОБА_2 було надано статус безробітного і призначено допомогу по безробіттю з 06.02.2008 року по 30.01.2009 року відповідно до п.п.1, 3, 4 ст.22 та п.1 ст.23 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.2.1 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності".

У звязку із звільненням відповідача з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин відповідно до пп.1 п.5 ст.31 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та пп.1 п.5.3 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" виплату матеріального забезпечення скорочено до 90 календарних днів з 06.02.2008 року по 05.05.2008 року. Таким чином виплата допомоги по безробіттю фактично розпочато з 06.05.2008 року.

Відповідно до Наказу №НТ081212 від 12.12.2008 року Харківським МЦЗ знято відповідача з обліку відповідно до п.20 "Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних" у зв`язку з працевлаштуванням безробітного відповідно до абзацу 2 пп.1 п.20 Порядку.

Згідно вимог "Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року №60/62, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття у разі, коли подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості.

У відповідності до вимог, вище зазначеного Порядку 08.09.2010 року Харківським МЦЗ було проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", а саме здійснено співставлення даних отриманих Державного реєстратора, та встановлено, що відповідачем не було повідомлено позивача про те, що він зареєстрований як фізична особа-підприємець з 29.09.1999 року відповідно до даних ЄІАС, тобто належав до категорії зайнятого населення відповідно до пп."б" п.3 ст.1 Закону України "Про зайнятість населення", згідно якого в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України "Про особисте селянське господарство", про що було складено акт №393 від 08.09.2010 року.

Суд зазначає, що у разі встановлення центром зайнятості відповідно до вище зазначеного Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку, а саме Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти. Рішення центру зайнятості щодо повернення коштів може бути оскаржено в центрі зайнятості вищого рівня або в судовому порядку.

Відповідно до абз.1 ч.3 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

За період з 06.05.2008 року по 12.12.2008 року позивачем було нарахована та сплачена відповідачу допомога по безробіттю на загальну суму 5946,41 грн.

Директором Харківського МЦЗ 08.09.2010 року прийнято наказ про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_2 за №758, та сформований лист-претензія №12197 від 10.09.2010 року про необхідність повернення суми допомоги в розмірі 5946,41 грн. протягом 15 календарних днів з дня отримання претензії, який надісланий відповідачу поштою.

Рішення Харківського МЦЗ зайнятості щодо повернення коштів оскаржене не було, та на час розгляду справи судом, відповідачем кошти у сумі 5946,41 грн. не повернуті до центру зайнятості.

Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення в примусовому порядку з відповідача незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 5946,41 грн., а тому позовні вимоги Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості підлягають задоволенню.

На підставі викладеного керуючись ст.ст. 9, 71, 94, 159, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про відшкодування матеріальних збитків - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1 АДРЕСА_1) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137 А р/р 37177300802007 в ГУДКУ у Харківській області МФО 851011, ОКПО 36224721) вартість матеріального забезпечення у сумі 5946.41 грн. (п'ять тисяч дев'ятсот сорок шість гривень сорок одна копійка).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова в повному обсязі виготовлена 19 травня 2011 року.

Суддя Котеньов О.Г.