Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
16.05.2011 р. № 2а-1392/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Чалого І.С.,
при секретарі судового засідання Елоян Ж.Г.,
за участю представників сторін:
позивача - Полуляхова Ю.Ю.,
відповідача - Маслієва С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Чугуївський завод паливної апаратури" про стягнення суми,-
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області звернулось до суду із позовом, у якому просило стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Чугуївський завод паливної апаратури" заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 9181,32 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Чугуївський завод паливної апаратури" знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області та має заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 прикінцевих положень Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” в частині пенсій, призначених відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення” у сумі 4823,90 грн. та відповідно до п. б”- "з" ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення” у сумі 4357,42 грн. Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області в січні 2011 року направляло до Товариства з обмеженою відповідальністю "Чугуївський завод паливної апаратури" повідомлення про необхідність відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п.п. "а" та "б”- "з" ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення”. Загальний борг становить 9181,32 грн. та є не погашеним.
В судовому засіданні представник позивача повністю підтримала позовні вимоги, надала аналогічні обставинам справи пояснення та просила позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача надала заперечення на позов, в яких виклала свій погляд на обставини справи та просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
В судовому засіданні представник відповідача позов не визнала та просила суд відмовити в задоволені позовних вимог в повному обсязі.
Вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Чугуївський завод паливної апаратури" зареєстровано як платник страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України. Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-IV Товариство з обмеженою відповідальністю "Чугуївський завод паливної апаратури" є страхувальником.
На Товаристві з обмеженою відповідальністю "Чугуївський завод паливної апаратури" працювало 14 працівників, яким було призначено пенсію на пільгових умовах на підставі пунктів "а" ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення” (за списком № 1 ), а саме ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 та 17 працівників, яким було призначено пенсію на пільгових умовах на підставі пунктів „б”- "з" ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення” (за списком № 2), а саме ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками.
Відповідно до вимог ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлений законом.
Відповідно до пункту 2.1 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 8-2 від 30 квітня 2002 року, основними завданнями управління є облік платників страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та збору на обовязкове державне пенсійне страхування, збирання та акумулювання в районі (місті) страхових внесків та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Фонду.
Порядок обчислення і сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування страхувальниками та застрахованими особами до Пенсійного фонду України, а також надходження і витрачання його коштів визначено Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. та Інструкцією «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 19.12.2003р. та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України за № 64/8663 від 16.01.2004р.
Відповідно до п. 2 прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно з абз. 4 п.1 ст. 2 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування», для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону (суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник зборів, територіальної громади), крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до абз. 5 ч. 2 розділу 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р., №1058 до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Порядок відшкодування підприємством витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах встановлено Інструкцією «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України №64/8663 від 16.01.2004 року.
Таким чином, відповідач зобов'язаний відшкодовувати органам Пенсійного фонду суми фактичних витрат на доставку пільгових пенсій.
Відповідно до п. 6.4 зазначеної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 «Прикінцевих положень»Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам.
Згідно з п. 6.5 зазначеної Інструкції повідомлення складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком №8 до Інструкції.
Відповідно до п. 6.8. вказаної вище Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Внаслідок невиконання вимог діючого законодавства щодо відшкодування витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах у відповідача склалась заборгованість перед Пенсійним фондом у розмірі 9181,32 грн.
Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області направляло до відповідача повідомлення від 14.01.2011 р. № 405-03/23 для відшкодування сум фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених відповідно до п.п. «а»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»(список №1) в розмірі 4823,90 грн. та повідомлення від 14.01.2011 р. № 406-03/23 для відшкодування сум фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених відповідно п.п. «б»-«з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»(список №2) в розмірі 4357,42 грн.
Повідомлення отримані відповідачем, але у встановлені законодавством строки Товариство з обмеженою відповідальністю "Чугуївський завод паливної апаратури" не виконало вимоги чинного законодавства щодо перерахування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «а»та «б»- «з»ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення".
При цьому слід зауважити на те, що відповідачем не оскаржувалося в будь-якому порядку надіслане позивачем повідомлення про необхідність сплати сум відшкодування понесених витрат по виплаті пільгових пенсій. Зазначена сума коштів відповідачем на час розгляду справи не сплачена.
Згідно Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій. Одним із основних завдань Пенсійного фонду України є забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій. Пенсійний фонд України має право стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідні витрати Пенсійного фонду є страховими внесками, які відповідач, підпадаючи під коло платників як страхових внесків, так і збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, був зобов'язаний щомісячно до 25-го числа вносити до Пенсійного фонду.
За таких обставин, суд знаходить позов обґрунтованим, доведеним і таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 6-14, 72, 94, 159-163, 167, 186, 254, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Чугуївський завод паливної апаратури" про стягнення суми задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Чугуївський завод паливної апаратури"(63503, Харківська область, м. Чугуїв, вул. Мічуріна, 8, р/р 26006001812001 в "Індекс банк" м. Харків МФО 350619, код 34567376) на користь Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області (63503, Харківська область, м. Чугуїв, вул. Леонова, 4а, р/р 25601302459 у відділенні ВАТ "Державнийощадний банк України" МФО 350222, код 22645269) заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 9181,32 грн. (дев'ять тисяч сто вісімдесят одна гривня 32 коп.).
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 18 травня 2011 року.
Суддя І.С.Чалий