Постанова № 16038978, 04.05.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.05.2011
Номер справи
120/11/2070
Номер документу
16038978
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04.05.2011 р. № 2а-120/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мар'єнко Л.М.

при секретарі судового засідання - Макогон Н.О.

за участю сторін: представника позивача - Кошелевої О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківська фабрика напівфабрикатів" про стягнення штрафу, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківська фабрика напівфабрикатів", в якому просить суд стягнути в примусовому порядку з відповідача штраф за порушення вимог п. 5 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" у розмірі 33771 грн. 96 коп. на користь позивача, обґрунтовуючи свої вимоги наступним. За результатами перевірки підприємства відповідача встановлено порушення п. 5 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" в частині не подання до Харківського міського центру зайнятості звітності про заплановане та фактичне вивільнення за п. 1 ст. 40 КЗпП України працівників. У зв'язку з виявленими порушеннями позивачем складено приписи № 23 від 22.10.2010 року та № 26 від 29.10.2010 року про перерахування штрафу, які направлено відповідачу та отримано відповідачем 28.10.2010 року та 05.11.2010 року, відповідно. Виходячи з розміру заробітної плати за 6 місяців кожного з працівників, яка зазначена у довідках про середню заробітну плату, наданих ТОВ "Харківська фабрика напівфабрикатів", загальна сума штрафу складає 33771,96 грн. У добровільному порядку відповідачем штраф не сплачено.

Від представника відповідача - Волкова О.Ю. до суду надійшли письмові заперечення та додаткові пояснення до заперечення, в яких відповідач просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на дію мораторію на здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності органами державної влади, та недоведеність встановлення порушення п.5 ст.20 Закону України "Про зайнятість населення" з боку відповідача, оскільки позивачем не надано підтверджень щодо того, що гр. ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 були звільнені на підставі п.1 ст.40 КЗпП України, на теперішній час на підприємстві позивача працює один директор, через що зайти всі документи про звільнення працівників неможливо, проте директору відомо, що всі працівники звільнені за взаємною згодою, на підставі п. 1 ст. 36 КЗпП України, за таких обставин у відповідача не було обов'язку повідомляти Харківський обласний центр зайнятості про звільнення працівників.

Представник позивача - Кошелева О.О. у судовому засіданні підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити, посилаючись на зазначені у позові обставини.

Представник відповідача Волков О.Ю. у судове засідання повторно не прибув, про дату, час та місце судового засідання належно повідомлений, його повторне неприбуття у судове засідання не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами.

На підставі ч.4 ст.128 КАС України, справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, враховуючи повторне неприбуття у судове засідання відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Харківська фабрика напівфабрикатів" зареєстроване як платник страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в Харківському обласному центрі зайнятості.

Відповідно до ст.12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі Фонд) покладаються на органи державної служби зайнятості, які мають право діяти від імені Фонду. Харківський обласний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції фонду.

Відповідно до абзацу 1 п.5 ст.20 Закону України "Про зайнятість населення" - при вивільненні працівників (у тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів.

Позивач отримав від Харківського міського центру зайнятості повідомлення про неподання відповідачем ТОВ "Харківська фабрика напівфабрикатів" звітів про заплановане вивільнення працівників за формою № 4-ПН (план) та звітів про фактичне вивільнення працівників за формою № 4-ПН (факт) щодо ОСОБА_5, який зареєструвався в ХМЦЗ 13.10.2010 року (а.с.5), ОСОБА_4, який зареєструвався в ХМЦЗ 01.10.2010 року (а.с. 6), ОСОБА_3, яка зареєструвалася в ХРЦЗ (а.с. 4, 7).

Директору ТОВ "Харківська фабрика напівфабрикатів" 08.10.2010 року рекомендованим листом направлено повідомлення щодо проведення перевірки з питань додержання п.5 ст.20 Закону України "Про зайнятість населення", яке було отримане 11.10.2010 року, що підтверджується матеріалами справи (а.с.8-9).

Відповідно до п. 1 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.1991 р. № 47, інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення входить до складу державної служби зайнятості. Інспекція здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями.

Згідно п. 5 зазначеного Положення, основними завданнями інспекції є: здійснення контролю за дотриманням підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями законодавства про зайнятість; забезпечення громадянам прав і гарантій у галузі зайнятості шляхом здійснення заходів щодо запобігання та усунення виявлених порушень законодавства про зайнятість населення.

Відповідно п. 6 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Інспекція відповідно до покладених на неї завдань: проводить перевірку додержання законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями, передусім щодо: подання державній службі зайнятості інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад), про всіх прийнятих працівників, про наступне вивільнення працівників та фактично вивільнених працівників.

Пунктом 8 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення визначено, що інспекції надається право безпосереднього відвідування підприємств, установ та організацій усіх форм власності з метою контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, ознайомлюватись з документами та одержувати від підприємств, установ та організацій копії наказів, розпоряджень, протоколів, дані обліку і звітності та інформацію з питань додержання законодавства про зайнятість населення, інші документи і відомості, необхідні для виконання інспекцією своїх завдань.

З копій трудових книжок ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які були подані до відповідних центрів зайнятості, встановлено, що зазначені особи звільнені 20.09.2010 року за скороченням штатів, відповідно п. 1 ст. 40 КЗпП України, на підставі наказу № 18/ОК від 14.09.2010 року.

Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Харківського обласного центру зайнятості здійснена перевірка ТОВ "Харківська фабрика напівфабрикатів", згідно Закону України "Про зайнятість населення", Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №47 від 24.06.1991 року.

Перевірками Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Харківського обласного центру зайнятості від 22.10.2010 року та 29.10.2010 року встановлено факт порушення п.5 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" в частині неподання до Харківського міського центру зайнятості звітів про заплановане вивільнення працівників за формою 4-ПН (план) та звітів про фактичне вивільнення працівників за формою № 4-ПН (факт) за п.1 ст.40 КЗпП України ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5

За результатами перевірки були складені акти №122 від 22.10.2010 року (а.с. 11-12), №127 від 29.10.2010 року (а.с. 16-17).

З пояснень свідка ОСОБА_6, наданих у судовому засіданні, встановлено, що зазначені перевірки здійснено нею як головним спеціалістом інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість. Перевірку 22.10.2010 року здійснено за місцезнаходженням відповідача, у присутності бухгалтера ОСОБА_7 В ході перевірки на вимогу перевіряючої ОСОБА_6 відповідачем не надано наказ № 18/ОК від 14.09.2010 року про звільнення працівників у зв'язку зі скороченням штату за п. 1 ст. 40 КЗпП України з 20.09.2010 року. Оскільки бухгалтер відмовилася надавати зазначений наказ з посиланням на те, що такого наказу не має, при перевірці 29.10.2010 року перевіряюча не виходила для проведення перевірки на підприємство, а проводила перевірку у приміщенні ХОЦЗ, на підставі наданих документів.

Відповідно до абзацу 2 п.5 ст.20 Закону України "Про зайнятість населення", у разі неподання або порушення строків подання даних щодо вивільнення працівників стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і використовуються для фінансування заходів по працевлаштуванню та соціального захисту вивільнюваних працівників.

За виявленими порушеннями Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Харківського обласного центру зайнятості складено приписи №23 від 22.10.2010 року (а.с. 13), №127 від 29.10.2010 року (а.с. 18), згідно яких відповідача ТОВ "Харківська фабрика напівфабрикатів" зобов'язано усунути порушення чинного законодавства, а саме добровільно перерахувати в 15-денний термін (з моменту отримання) штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного працівника.

Зазначені акти та приписи супровідними листами від 26.10.2010 року №ХОЦЗ-08-4336 та від 01.11.2010 року №ХОЦЗ-08-4460 направлені відповідачу рекомендованими листами з повідомленням та отримані відповідачем 28.10.2010 року та 05.11.2010 року, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 10,14,15,19).

Згідно довідок про середню заробітну плату за 6 місяців ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, які видані відповідачем (а.с. 22,24,26), заробітна плата кожного працівника становить 5628,66 грн., відповідно сума штрафу складає - 33771,96 грн., а саме: по ОСОБА_3 - 11257,32 грн. (5628,00 грн.+5628,00 грн.), по ОСОБА_4 - 11257,32 грн., по ОСОБА_5 - 11257,32 грн.

В добровільному порядку відповідачем штраф сплачений не був, через що позивачем 24.12.2010 року здано на пошту позовну заяву з додатками.

Пунктом 6 статті 20 Закону України "Про зайнятість населення" встановлено, що порядок стягнення та розміри штрафів за невиконання вимог цієї статті з підприємств, установ і організацій встановлюється законодавством України.

Законом України "Про зайнятість населення" визначено правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальні гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю.

Згідно ч. 1 ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Відповідно до ст. 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Адміністративно-господарський штраф є одним із видів адміністративно-господарської санкції, передбаченої ст. 239 ГК України.

Таким чином, встановлений ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" штраф за своєю правовою природою є адміністративно-господарською санкцією, оскільки він встановлений законом, застосовується уповноваженим державним органом до суб'єктів господарювання, за порушення ними правил здійснення господарської діяльності, встановленими законодавчими актами.

Відповідно до ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Враховуючи те, що штраф, встановлений ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" за своєю природою є адміністративно-господарською санкцією, суд зазначає, що позивачем не пропущено строк, встановлений ст. 250 ГК України для його застосування.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Оскільки у судовому засіданні встановлено факт порушення відповідачем п.5 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" в частині неподання до Харківського міського центру зайнятості звітів про заплановане вивільнення працівників за формою 4-ПН (план) та звітів про фактичне вивільнення працівників за формою № 4-ПН (факт) за п.1 ст.40 КЗпП України ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, який виявлено позивачем правомірно, на підставі проведеної в межах компетенції позивача перевірки, суд дійшов висновку про наявність підстав та обґрунтованість прийнятих Харківським районним центром зайнятості приписів №23 від 22.10.2010 року, №127 від 29.10.2010 року про перерахування щтрафу відповідачем.

Суд не бере до уваги доводи відповідача щодо мораторію на здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності органами державної влади відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов ведення бізнесу в Україні" від 15.12.2009 року № 1759-VІ, оскільки відповідачем не оскаржено дії позивача щодо проведення перевірки, не оскаржено винесені за результатами перевірки приписи, а також не надано доказів того, що позивач є суб'єктом малого підприємництва, господарська діяльність якого не віднесена до високого ступеня ризику.

Також суд не бере до уваги доводи відповідача щодо відсутності доказів того, що ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 взагалі працювали на підприємстві позивача, оскільки з належним чином завірених копій трудових книжок зазначених осіб вбачається, що вони мали трудові правовідносини з ТОВ "Харківська фабрика напівфабрикатів" та звільнені саме з цього підприємства на підставі п.1 ст.40 КЗпП України, відповідні записи підписані керівником підприємства за засвідчені печаткою юридичної особи. Надана представником відповідача Волковим О.Ю. до матеріалів справи копія наказу № 18/1/ОК від 20.09.2010 року не є належним доказом та не приймається до уваги судом, оскільки наказ має інший номер та дату видачі, які не відповідають реквізитам наказу, зазначеного у трудових книжках вказаних осіб, у наказі № 18/1/ОК від 20.09.2010 року не зазначені прізвища ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5, тому зазначений наказ не має відношення до предмету спору.

Згідно п. 9.7 та 9.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.12.2000 р. №339, зареєстрованої в Мін'юсті 16.01.2001 р. за №30/5221, із змінами та доповненнями - не сплачені в строк, зокрема, штрафи стягуються в дохід Фонду із страхувальника у судовому порядку відповідно до законодавства. При цьому подавати позовні заяви та представляти інтереси Фонду щодо стягнення штрафів у судах має право Харківський обласний центр зайнятості.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог і задоволення позову у повному обсязі.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 72, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківська фабрика напівфабрикатів" про стягнення штрафу задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківська фабрика напівфабрикатів" (61099, м.Харків, вул.Хабарова, 1, п/р 26007805740160 у ХОФ ПАТ "Укрсоцбанк" код ЄДРПОУ 31432808) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості (61068, м.Харків, вул.Броненосця Потьомкіна, 1-а, р/р 37172300900001 у ГУДК у Харківській області, код 03491277, МФО 851011) штраф за порушення вимог п.5 ст.20 Закону України "Про зайнятість населення" у розмірі 33771.96 грн. (тридцять три тисячі сімсот сімдесят одна гривня 96 копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова у повному обсязі виготовлена 10.05.2011 року.

Суддя Л.М. Мар'єнко