Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 травня 2011 року Справа № 2а-2304/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Кисельової Є.О.,
при секретарі: Гришиній О.Ю.,
в присутності сторін:
прокурор заявник: Сайтарли І.М.
представник позивача: Меркулова М.В.
представник відповідача: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Прокурора м. Алчевська в Луганській області в інтересах держави в особі Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Перевальська будівельно-індустріальна компанія» про стягнення податкового боргу по податку на додану вартість та податку на прибуток в сумі 4864, 79 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
18 березня 2011 року Прокурора м. Алчевська в Луганській області в інтересах держави в особі Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області (далі позивач) звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Перевальська будівельно-індустріальна компанія» (далі відповідач) про стягнення податкового боргу по податку на додану вартість та податку на прибуток в сумі 4864, 79 грн.
В обгрунтування позову позивачем зазначено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Перевальська будівельно-індустріальна компанія» зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Перевальської районної ради 16.06.2006 за реєстраційним номером 13731020000000402 та посталено на подаковий облік в Перевальському відділенні Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції як платника податків 16.06.2006 №126. Станом на 12.03.2011 по особовим рахункам платника податків значиться загальний податковий борг в сумі 4864, 79 грн., у тому числі борг по податку на прибуток в сумі 2971, 14 грн., борг по податку на додану вартість в сумі 1893, 65 грн. Грошові зобов'язання платника податків є безпірними та підтверджуються обліковими картками станом на 12.02.2011, довідкою Алчевської ОДПІ в Луганській області станом на 12.03.2011 та податковими деклараціями за 2010-2011 роки. У зв'язку з тим, що платник податків не сплатив узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені законодавством строки Алчевською ОДПІ на підставі Закону України «Про порялок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв на момент виникнення податкового боргу, на адресу платника податків направлені перша податкова вимога №1/35 від 24.02.2010 та друга податкові вимога №2/64 від 28.04.2010, які відповідач не оскаржував. В зв'язку з наявністю несплаченого подактового боргу, не здійснення боржником належних та максимально можливих заходів щодо погашення податкового боргу та відсутності можливості його погашення ОДПІ не інакше як шляхом стягнення коштів, прокурор м. Алчевська в інтересах держави в особі Алчевською ОДПІ в Луганській області просить стягнути кошти в сумі 4864, 79 грн. податкового боргу з суб'єкта підприємницької діяльності - Товариства з обмеженою відповідальністю «Перевальська будівельно-індустріальна компанія» з рахунків у банках платника податків.
Прокурор - заявник у судовому засіданні надав заяву про уточнення позовних вимог, в якому просив стягнути з ТОВ «Перевальська будівельно-індустріальна компанія» суму податкового боргу у розмірі 4864, 79 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові та просив задовольнити позов.
Представник позивача у судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові та просив задовольнити позов.
Представник відповідача не з'явився. Ухвала про відкриття провадження в адміністративній справі від 21 березня 2011 року та повістка направлялись відповідачу за адресою: вул.. Леніна, 58, м. Перевальськ, Луганська область 91000, котра зазначена в довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та у свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи. Однак поштове відправлення повернулось до суду з відміткою відділення поштового звязку за закінченням терміну зберігання, тобто ухвала та повістка не вручені адресату з незалежних від суду причин, а тому відповідно до частини 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що відповідач належним чином був повідомлений про розгляд справи. Тому суд вважає можливим вирішення справи на підставі наявних в ній доказів.
Заслухавши пояснення прокурора заявника та представника позивача, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Статтею 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на органи державної податкової служби покладено обов'язки щодо здійснення контролю за додержанням податкового законодавства.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст. З КАС України).
Як зазначено в п. 1 ч. 1 ст. З КАС України справа адміністративної юрисдикції - публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
З урахуванням викладеного, зазначена справа відносяться до юрисдикції адміністративних судів, оскільки учасником спору є суб'єкт владних повноважень (орган державної податкової служби, наділений публічно-владними повноваженнями).
Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Перевальська будівельно-індустріальна компанія», ідентифікаційний код 34069400 зареєстроване Перевальською районною державною адміністрацією Луганської області, взято на облік як платника податків Алчевською ОДПІ в Луганській області 16.06.2006 за №126 та зареєстровано як платника податку на додану вартість за індивідуальним податковим номером 340694012255 ( а.с.27, 33, 34).
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”втратив чинність.
Проте, у звязку з тим, що правовідносини, щодо наслідків несплати податкового боргу виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, суд приходить до висновку, що в даному випадку слід застосовувати саме норми Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Згідно преамбули ЗУ “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”від 21.12.2000 року № 2181 (далі - ЗУ №2181) цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до п.1.12 ст.1 ЗУ №2181 контролюючий орган - державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу. Вичерпний перелік контролюючих органів визначається статтею 2 цього Закону
Підпункт 2.1.4 пункту 2.1. ст.2 ЗУ № 2181 визначає, що податкові органи є контролюючим органом стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпунктах підпунктах 2.1.1-2.1.3 цього пункту.
У відповідності зі ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181- III (зі змінами та доповненнями) передбачено: п.1.3 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до п.1 ст.11 ЗУ “Про державну податкову службу в Україні”від 04.12.1990 № 509 органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
Згідно із положенням п. п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 ЗУ №2181 податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Відповідно до положень п. п. 7.8.1. п. 7. 8 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 №168/97-ВР податковим періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Законом, календарний квартал, з урахуванням того, що:
якщо особа реєструється платником податку з дня іншого, ніж перший день календарного місяця, першим податковим періодом є період, який розпочинається від дня такої реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця;
якщо податкова реєстрація особи анулюється у день інший, ніж останній день календарного місяця, то останнім податковим періодом є період, який розпочинається з першого дня такого місяця та закінчується днем такого анулювання.
Відповідно до абзацу «а» п. п 4.2.2 п. 4.2 ст.4 ЗУ №2181 контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо, платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.
Відповідно до п.п. 17.1.1 п. 17.1. ст. 17 ЗУ №2181 платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Згідно до положень п. 5.1 ст. 5 ЗУ №2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно до положень п. п. 5. 3. 1 п. 5.3 ст. 5 ЗУ №2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п. п 5.4.1 .п. 5.4 ст.5 Закону №2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Підпунктом 16.1.1. пункту 16.1 ст.16 вищезазначеного Закону України передбачено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Підпунктами 16.4.1 та 16.4.2 підпункту 16.4 вищезазначеної статті Закону передбачено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Судом встановлено, що за Товариством з обмеженою відповідальністю «Перевальська будівельно-індустріальна компанія» рахується загальний податковий борг в сумі 4864, 79 грн., який складається з податкового боргу з податку на прибуток в сумі 2 971, 14 грн. та з податкового боргу по податку на додану вартість в сумі 1893, 65 грн.
Податковий борг з податку на прибуток в сумі 2 971, 14 грн. підтверджується податковими деклараціями з податку на прибуток №19196 від 09.02.2010, №6482 від 11.05.2010, якими платник податків самостійно визначив податкові зобов'язання в розмірі 2774, 05 грн. та зворотнім боком облікової картки, що підтверджує нарахування пені на підставі положень ст.. 16 ЗУ №2181 (а.с.13-16, 6-10).
Податковий борг з податку на додану вартість в сумі 1893, 65 грн. підтверджується податковими деклараціями з податку на додану вартість №2881 від 04.03.2010, №2387 від 21.02.2011, якими платник податків самостійно визначив податкові зобов'язання в розмірі 1480, 18 грн., податковим повідомленням рішенням №0000131610/0 від 16 березня 2010 року, податковим повідомленням рішенням №0000131610/0 від 25 червня 2010 року, якими Алчевською ОДПІ в Луганській області визначено суми податкового зобов'язання з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій відповідно до абзацу «а» п. п 4.2.2 п. 4.2 ст.4 ЗУ №2181 в загальному розмірі 340 грн., та зворотнім боком облікової картки, що підтверджує нарахування пені на підставі положень ст.. 16 ЗУ №2181 (а.с.11-12, 17-18, 19, 62, 6-10).
Податкове повідомлення-рішення №0000131610/0 від 16 березня 2010 року було отримано 16.03.2010, а податкове повідомлення рішення №0000131610/0 від 25 червня 2010 року 05.07.2010 директором ТОВ «Перевальська будівельно-індустріальна компанія» Хомусько А.В., про що свідчить його особистий підпис у корінцях повідомлень.(а.с.19, 63).
Відповідно до положень п. п. 5.2.1 п. 5. 2 ст. 5 ЗУ №2181 податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2. та 4.3 ст. 4 Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Відповідно до п. п. 5. 3. 1 п. 5.3 ст. 5 ЗУ №2181 у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідно до матеріалів справи сума податкового зобов'язання нарахована Алчевською ОДПІ в Луганській області вищезазначеними податковими повідомленнями рішеннями в загальній сумі 340 грн. відповідачем у адміністративному та судовому порядку оскаржено не було, тому відповідно до п.п.5.2.1 п. 5.2. ст.. 5 ЗУ №2181 вважається узгодженою.
Відповідно до довідки про суми податкового боргу ( а.с.5) та зворотнього боку облікової картки (а.с.6-10) станом на день подання заяви до суду за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 4864, 79 грн.
Згідно статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" , у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
- перша податкова вимога № 1/35 від 24.02.2010;
- друга податкова вимога № 2/64 від 28.04.2010.
Перша податкова вимога 1/35 від 24.02.2010 була отримана 26.03.2010 директором ТОВ «Перевальська будівельно-індустріальна компанія» Хомусько А.В., про що свідчить його особистий підпис у корінці вимоги.(а.с.21).
Друга податкова вимога № 2/64 від 28.04.2010 була направлена на адресу відповідача, однак повернулась до Алчевської ОДПІ в Луганській області з відміткою поштвоого відділення за закінченням терміну зберігання. (а.с.23).
Відповідно до рішення №57/24-073 від 14 грудня 2009 року про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу заступником начальника ДПП в м. Сєвєродонецьку було вирішено згідно положень ЗУ №2181 здійснити стягнення коштів та продаж інших активів, що перебувають у власності платника податків.(а.с.17). Відповідно до вимог ст.. 6 ЗУ №2181 друга податкова вимога була розміщена на дошці податкових оголошень, про що складено акт №7 від 01.06.2010.(а.с.24).
Також заступником начальника Алчевської ОДПІ в Луганській області з метою повного погашення податкового боргу відповідачем було прийнято рішення №24078/240 від 29 червня 2010 року про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.(а.с.26).
З матеріалів справи вбачається, що позивачем вживалися передбачені законодавством заходи щодо погашення податкового боргу про те, вони не призвели до повного погашення відповідачем податкового боргу.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
Внаслідок того, що ТОВ «Перевальська будівельно-індустріальна компанія» станом на дату розгляду та вирішення справи податковий борг в сумі 4864, 79 грн. не сплатило, що підтверджується довідкою про суми податкового боргу та зворотнім боком облікової картки, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, так як позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 4 Декрету Кабінета Міністрів України “Про державне мито”від 21.01.1993 року .
Керуючись ст.ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163, 167, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Прокурора м. Алчевська в Луганській області в інтересах держави в особі Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Перевальська будівельно-індустріальна компанія» про стягнення податкового боргу по податку на додану вартість та податку на прибуток в сумі 4864, 79 грн. задовольнити.
Стягнути податковий борг в сумі 4 864 (чотири тисячі вісімсот шістдесят чотири гривні) 79 коп. з товариства з обмеженою відповідальністю «Перевальська будівельно-індустріальна компанія» з рахунків у банках обслуговуючих платника податків, а саме:
-АКІБ «УкрСиббанк», Харків, р/р 26001049856600, МФО 351005;
-АКІБ «УкрСиббанк», Харків, р/р 26054049856602, МФО 351005;
-АКІБ «УкрСиббанк», Харків, р/р 26055049856601, МФО 351005;
-АКІБ «УкрСиббанк», Харків, р/р 26056049856600, МФО 351005.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 15 травня 2011 року.
СуддяЄ.О. Кисельова