Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 травня 2011 року Справа № 2а-1861/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Кисельової Є.О.,
при секретарі: Гришиній О.Ю.
в присутності сторін:
представник позивача: Королько Л.О.,
представника відповідача: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області до державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Групова збагачувальна фабрика «Слов'яносербська» про стягнення коштів в загальній сумі 84907, 59 грн. за податковим боргом, який виник із земельного податку,-
ВСТАНОВИВ:
02 березня 2011 року державна податкова інспекція в Лутугинському районі Луганської області звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до державного підприємства «Групова збагачувальна фабрика «Слов'яносербська» про стягнення коштів в загальній сумі 84907, 59 грн. за податковим боргом, який виник із земельного податку.
В обґрунтування позову позивачем зазначено наступне.
Державне підприємство «Групова збагачувальна фабрика «Слов'яносерська» зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності Слов'яносербською районною державною адміністрацією 29.01.2009, про що зроблено запис в обліку реєстрації за номером 13751360000000528 та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України за №36090220, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію №479057 від 29.01.2009 та довідкою обласного управління статистики від 03.02.2009 №230766. Державне підприємство «Групова збагачувальна фабрика «Слов'яносерська» (далі ДП «ГЗФ «Слов'яносербська») знаходиться на податковому обліку в Державній податковій інспекції в Лутугинському районі Луганської області як платник окремих податків, а саме земельного податку.
У зв'язку з несплатою грошового зобов'язання із земельного податку ДП «ГЗФ «Слов'яносербська» станом на 28.02.2011 року має податковий борг в загальній сумі 84907, 59 грн. ДПІ в Лутугинському районі відповідно до норм п. п. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України №2181-ІІІ, який діяв на час виникнення податкового боргу, до ДП «ГЗФ «Слов'яносербська» застосовані відповідні заходи щодо стягнення податкового боргу а саме направлені перша від 05.08.2004 №1/75 та друга від 27.09.2004 №2/88 вимоги. На підставі викладеного позивач просить стягнути з Державного підприємства «Групова збагачувальна фабрика «Слов'яносербська» кошти в загальній сумі 84907, 59 грн. за податковим боргом, який виник із земельного податку з розрахункових рахунків обслуговуючих боржника.
12 квітня 2011 року ухвалою Луганського окружного адміністративного суду було задоволено клопотання представника позивача та допущено заміну первинного відповідача Державне підприємство «Групова збагачувальна фабрика «Слов'яносербська» належним відповідачем Державне підприємство «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Групова збагачувальна фабрика «Слов'яносербська».
12 квітня 2011 року в судовому засіданні представником було надано уточнений адміністративний позов, відповідно до якого просив стягнути з Державного підприємств «Луганськвугілля» кошти в загальній сумі 84907, 59 грн. за податковим боргом який виник із земельного податку з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих платника.
Представник позивача уточненні позовні вимоги підтримав, надав пояснення анологічні викладеним у позову та просив задовольнити позов.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.(а.с. 51, 52).
Відповідно до ч. 4. ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень. Тому, суд враховуючи належне повідомлення відповідача двічі вважає за можливе розглянути справу за даною явкою.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Статтею 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на органи державної податкової служби покладено обов'язки щодо здійснення контролю за додержанням податкового законодавства.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст. З КАС України).
Як зазначено в п. 1 ч. 1 ст. З КАС України справа адміністративної юрисдикції - публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
З урахуванням викладеного, зазначена справа відносяться до юрисдикції адміністративних судів, оскільки учасником спору є суб'єкт владних повноважень (орган державної податкової служби, наділений публічно-владними повноваженнями).
Відповідач Державне підприємство «Луганськвугіля» в особі відокремленого підрозділу «Групова збагачувальна фабрика «Слов'яносерська». Відокремлений підрозділ «Групова збагачувальна фабрика «Слов'яносерська» створений шляхом реорганізації ДП «ГЗФ «Слов'яносербська» та приєднання його до складу Державного підприємства «Луганськвугілля», про що свідчить довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, відповідно до якої зроблено запис 10.03.2011 №1375112 0006 000528 щодо державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення.(а.с.34-36). Та відповідно до повідомлення про включення платника податків до категорії платників окремих податків ВП «ГЗФ «Слов'яносербська» включено до категорії платників окремих податків у ДПІ в Лутугинському районі.(а.с.40).
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” втратив чинність.
Проте, у звязку з тим, що правовідносини, щодо наслідків несплати податкового боргу виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, суд приходить до висновку, що в даному випадку слід застосовувати саме норми Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Згідно преамбули ЗУ “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”від 21.12.2000 року № 2181 (далі - ЗУ №2181) цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до п.1.12 ст.1 ЗУ №2181 контролюючий орган - державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу. Вичерпний перелік контролюючих органів визначається статтею 2 цього Закону
Підпункт 2.1.4 пункту 2.1. ст.2 ЗУ № 2181 визначає, що податкові органи є контролюючим органом стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпунктах підпунктах 2.1.1-2.1.3 цього пункту.
Згідно статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. Відповідно до ст. 2 ЗУ “Про плату за землю”№ 2535 від 03.07.92 ( далі ЗУ № 2535) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Відповідно до ст.14 ЗУ № 2535 платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
У відповідності зі ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181- III (зі змінами та доповненнями) передбачено: п.1.3 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно до положень п. 5.1 ст. 5 ЗУ №2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно до положень п. п. 5. 3. 1 п. 5.3 ст. 5 ЗУ №2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п. п 5.4.1 .п. 5.4 ст.5 Закону №2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Підпунктом 16.1.1. пункту 16.1 ст.16 вищезазначеного Закону України передбачено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Підпунктами 16.4.1 та 16.4.2 підпункту 16.4 вищезазначеної статті Закону передбачено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1. ст. 17 ЗУ №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1- 17.1.6 цього пункту, чи ні.
Судом встановлено, що відповідач є платником земельного податку, з якого має заборгованість в розмірі 84907, 59 грн., яка складається з основного боргу, самостійно визначеного відповідачем у податкових розрахунках № 629 від 25.01.2008 на суму 22486, 65 грн. (а.с.9), №681 від 26.01.2009 на суму 25907, 26 грн.(а.с.10), №1804 від 30.01.2010 на суму 27433, 22 грн. (а.с.11), штрафних санкцій в сумі 5910, 32 грн. нарахованих ДПІ в Лутугинському районі Луганської області на підставі ст. 17 ЗУ №2181-ІІІ, про що свідчить податкове повідомлення-рішення №0001971501/0 від 14 липня 2009, та пені в сумі 3170, 14 грн., нарахованої органом державної податкової служби відповідно до вимог ст.. 16 ЗУ №2181, що підтверджується розрахунком пені зі сплати земельного податку станом на 28.02.2011.(а.с.54).
Згідно статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" , у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Так Державною податковою інспекцією в Лутугинському районі Луганської області було винесено та направлено на адресу відповідача - першу податкова вимогу № 1/75 від 05.08.2004 на суму 93124, 88 грн.; - другу податкову вимогу № 2/88 від 27.09.2004 на суму 82013, 79 грн.(а.с.13, 14).
Перша податкова вимога була отримана 27.08.2004 уповноваженою особою ВПП «ГЗФ «Слов'яносерська», про що свідчить відмітка у поштовому повідомлення про вручення відправлення.(а.с.13). Докази отримання другої податкової вимоги позивачем не надано.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем вживалися передбачені законодавством заходи щодо погашення податкового боргу про те, вони не призвели до повного погашення відповідачем податкового боргу.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
Внаслідок того, що державне підприємство «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Групова збагачувальна фабрика «Слов'яносербська» станом на дату розгляду та вирішення справи податковий борг в сумі 84907, 59 грн. не сплатило, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, так як позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 4 Декрету Кабінета Міністрів України “Про державне мито”від 21.01.1993 року .
Керуючись ст.ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163, 167, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Уточнений адміністративний позов державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області до державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Групова збагачувальна фабрика «Слов'яносербська» про стягнення коштів в загальній сумі 84907, 59 грн. за податковим боргом, який виник із земельного податку задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Державного підприємства «Луганськвугілля» (код ЄДРПОУ 32473323, місцезнаходження: м. Луганськ, вул. Лєрмонтова, 1-в), кошти в загальній сумі 84907 грн. 59 коп. за податковим боргом, який виник із земельного податку, з наступних розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих боржника:
-№ 2600630285085, № 2600630287807, №2600730187807, № 2600833387807, №2604330987807 в Філії ПАТ ПІБ, м. Луганськ, МФО 304308;
-№ 260000253902, № 260030253901 в ПАТ «Конверсбанк», МФО 339339;
-№ 26000119220410, № 26003019220410 в Луганській Філії АТ "БРОКБІЗНЕСБАНК", м. Луганськ, МФО 304632 ; -№ 26002682 в Філія ПАТ «Кредитпромбанк», м. Луганськ, МФО 364382; -№26001301730, №2600830101730 в Філія-Лутугинське відділення ВАТ «Ощадбанк» № 7901, МФО 364296; -№ 37126020011206 ГУДКУ у Луганській області, м. Луганськ;
-№ 26009001330001 в Філії ВАТ КБ "НАДРА" м. Луганськ, МФО 304193;
-№ 2600001004520 в Філії АТ "УКРЕКСІМБАНК", м. Луганськ, МФО 304289 ;
-№ 2600330584767, №2600530384767, №2600430484767, №2600630284767, 2600834484767, №2604031384767, №2600730184767 в Філії ПАТ ПІБ, м. Луганськ, МФО 304308; -№ 26000019041410, № 26045019040410, № 26000019041410, №26000019041410,
№26001019040410, №26008119040410 в Луганській Філії АТ "БРОКБІЗНЕСБАНК", м. Луганськ, МФО 304632 ;
-№ 260003019190, № 26047301919, № 260093029190, № 260083039190, № 260223019190 в Філія - Луганське обласне ВАТ «Ощадний банк», м. Луганськ, МФО 304665;
-№ 2600012100762, № 2604412100762 в АБ "УКРКОМУНБАНК", м. Луганськ, МФО 304988;
-№ 26009006570001 в АТ КБ "ТК КРЕДИТ", МФО 322830;
- № 260009800478 в Ясинуватській філії ПАТ "АКБ "КАПІТАЛ", МФО 335656; - № 26002010301687 в ДФ ПАТ "АКБ Банк", МФО 335764; - № 260000237902, № 260070237903, № 260030237901 в ПАТ "КОНВЕРСБАНК", МФО 339339;
-№26001672, № 26045672 в ФІЛІЇ ПАТ "КРЕДИТПРОМБАНК", м. ЛУГАНСЬК, МФО 364382;
-№ 35247037001867, № 35235027001867, № 35248036001867, № 35249035001867, №37122020011200, №37125234031200, № 37129108011200, № 35237025001867, №35240034001867 в ГУДКУ у Луганській області, м. Луганськ, МФО 804013;
-№ 26008020720410 в Луганській Філії АТ "БРОКБІЗНЕСБАНК", м. Луганськ,
МФО 304632;
-№ 2600518980 в ЛОДАТ „РАЙФФАЙЗЕН БАНК Аваль", м. Луганськ, МФО 304007;
-№ 2600012100850 в „УКРКОМУНБАНК", МФО 304988.
Кошти за податковим боргом стягнути до місцевого бюджету Юріївської селищної ради на розрахунковий рахунок № 33216811700179 в ГУДКУ в Луганській області , МФО 804013, код одержувача 23487074.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 17 травня 2011 року.
СуддяЄ.О. Кисельова