Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №6.6.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 грудня 2010 року Справа № 2а-9712/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Секірської А.Г.
за участю секретаря Кулигіна А.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в Артемівському районі у місті Луганську до Публічного акціонерного товариства «Групова збагачувальна фабрика «Луганська» про стягнення заборгованості в розмірі 114013,05 грн., -
В С Т А Н О В И В:
13 грудня 2010 року позивач ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з даним позовом, в обґрунтування якого послався на наступне.
У звязку з несвоєчасною сплатою податкових зобовязань у відповідача ЗАТ «ГЗФ «Луганська» станом на 07.12.2010 виник податковий борг перед бюджетом у сумі 114013,05 грн., а саме: з комунального податку у розмірі 618,94 грн., в тому числі податкові зобовязання у сумі 582,88 грн., пеня, що обліковується по особовому рахунку у сумі 36,06 грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 113394,11 грн., у тому числі податкові зобовязання 85509,80 грн., штрафні санкції у сумі 23946,75 грн. та пеня, що обліковується по особовому рахунку у розмірі 3937,56 грн. Відповідачем на підставі діючого законодавства до ДПІ надавалися податкові декларації, податкові розрахунки та визначались суми податкових зобовязань. Згідно з абзацом 1 п.5.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації. Відповідачеві позивачем згідно п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону було визначено податкове зобовязання, яке в адміністративному та судовому порядку оскаржено не було і вважається узгодженим. У звязку з несплатою податкових зобовязань позивачем на адресу відповідача були надіслані перша від 26.05.2009 № 1/398 та друга від 03.07.2009 № 2/525 податкові вимоги. Відповідно до ст.3 Закону № 2181, активи платника податків можуть бути примусово стягнуті за рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
На підставі викладеного позивач просить суд стягнути з відповідача суму комунального податку в розмірі 618,94 грн. та збір за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 113394,11 грн. на користь державного бюджету, звернувши стягнення на активи платника податків.
Ухвалою суду від 22.12.2010 замінено неналежного відповідача Закрите акціонерне товариства «ГЗФ «Луганська» на належного відповідача Публічне акціонерне товариство «ГЗФ «Луганська».
Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, дав пояснення, аналогічні викладеному в позові.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному обсязі, просив розстрочити виконання рішення суду протягом 2 років шляхом сплати щомісячних сум боргу з 31.01.2001 по 28.12.2012 рівним частинами відповідно до наданого графіку.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Позивач ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську, у розумінні пункту 7 частини першої статті 3 КАС України, є суб'єктом владних повноважень, а спори за участю цих органів та фізичних осіб-підприємців щодо стягнення податкового боргу є публічно - правовими, оскільки виникають за участю суб'єкта владних повноважень, що реалізує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції, та відповідають визначенню «адміністративної справи».
Частиною 1 ст.10 ЗУ «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 №509 (далі - Закон України № 509) передбачено функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об`єднаних державних податкових інспекцій, серед яких, п.11 закріплено - подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до п. 11 ч.1 ст.11 ЗУ від 04.12.1990 №509 органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Законом України «Про систему оподаткування» визначено, що під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі. Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181- III (зі змінами та доповненнями) (далі Закон № 2181) визначений порядок погашення податкового боргу платника податків та порядок звернення стягнення на активи платника податків, який відповідно до ввідної частини є спеціальним законом з питань оподаткування, та встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобов'язання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобов'язання.
У відповідності зі ст. 1 Закону № 2181 передбачено: п.1.3 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно п.5.1 ст. 5 Закону № 2181, податкове зобов'язання (зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки визначені цим Законом або іншими законами України), самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п. п 5.4.1 .п. 5.4 ст.5 Закону № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до статті 16 Закону № 2181, після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;
б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.
Нарахування пені закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати суми податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку.
У разі погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів або відчуження інших активів боржника у порядку, передбаченому цим Законом, нарахування пені зупиняється у день такого стягнення або відчуження активів з права власності (повного господарського відання) боржника в рахунок погашення, незалежно від строків оплати вартості таких активів їх покупцем.
Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Судом встановлено, що відповідач ПАТ «ГЗФ «Луганська» зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності юридична особа Лутугинською районною державною адміністрацією Луганської області 26.05.2004, у звязку зі зміною найменування юридичної особи 28.05.2010 видане нове свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №651755 (а.с.26), та взятий на облік в ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську.
Відповідно до пункту 9 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 березня 1999 року № 303, базовий податковий (звітний) період збору дорівнює календарному кварталу. Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, дев'ять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів; за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів; за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення.
Платники збору згідно із пунктом 10 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 березня 1999 року № 303, протягом десяти календарних днів, що настають після граничного строку подання податкового розрахунку, сплачують збір: за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів; за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів; за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення.
Згідно із пунктом 15 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 березня 1999 року № 303, контроль за своєчасністю та повнотою сплати збору здійснюється органами державної податкової служби.
Відповідач є платником збору за забруднення навколишнього природного середовища, має заборгованість в сумі 113394,11 грн., яка складається з самостійно визначених відповідачем в податкових розрахунках збору за забруднення навколишнього природного середовища № 9003138274 від 06.08.2010 на суму 48819,72 грн. (сплачено 13009,14 грн., непогашено борг в сумі 35810,58 грн.) (а.с.13) та № 9004230573 від 15.10.2010 на суму 49699,22 грн. (а.с.15), та боргу зі штрафних санкцій в розмірі 23946,75 грн., що виник на підставі прийнятого органом державної податкової служби податкового повідомлення рішення від 12.10.2010 № 0006111510/0 (а.с.12), яке було отримане відповідачем, не оскаржено та не скасовано у встановленому законом порядку. Також по особовому рахунку відповідача обліковується пеня в сумі 3937,56 грн.
Статтею 15 Закону №1251 встановлено, що до місцевих податків і зборів належить і комунальний податок. Загальні норми та обєкт оподаткування податком, платники, граничні розміри ставок визначено Декретом Кабінету Міністрів України від 20.05.93 р. №56-93 «Про місцеві податки і збори».
Також відповідач є платником комунального податку, з якого має заборгованість в розмірі 619,94 грн., що складається з податкового зобовязання, самостійно визначеного відповідачем в податковому розрахунку комунального податку № 9004105962 від 07.10.2010 на суму 2555,10 грн. (сплачено 1972,22 грн., непогашено борг в сумі 582,88 грн.) (а.с.11), та пені, яка обліковується по особовому рахунку відповідача, в розмірі 36,06 грн.
Зазначені обставини підтверджуються розрахунками податкового боргу, довідкою про суми податкового боргу станом на 07.12.2010 (а.с.4), розрахунком суми податкового боргу станом на 07.12.2010 (а.с.4), фактично визнаються відповідачем.
Згідно статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідачу відповідно до цієї статті було направлено першу податкову вимогу №1/398 від 26.05.2009 на суму 34271,65 грн.(а.с.7), другу податкову вимогу за № 2/525 від 03.07.2009 на суму 34271,65 грн. (а.с.8), дані вимоги були отримані відповідачем, що підтверджується підписом уповноваженої особи в графі про отримання податкової вимоги.
Рішенням ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську № 53 від 06.08.2009 вирішено здійснити стягнення коштів та продаж інших активів, що перебувають у власності (повному господарському віданні) платника податків ПАТ «ГЗФ «Луганська», а також тих активів, права власності на які він набуде в майбутньому в рахунок погашення узгодженої суми боргу цього платника податків.
Позивачем вживалися встановлені Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" заходи щодо погашення відповідачем зазначеної заборгованості, однак позитивних результатів не досягнуто.
Таким чином, суд вважає встановленим, що за відповідачем дійсно є податковий борг у зазначеній сумі, про яку він повідомлений, яка ним не оспорена, до теперішнього часу не сплачена.
Оскільки позивач відноситься до субєкта владних повноважень, вказаними вище Законами йому надано право на звернення до суду з позовами у зазначених випадках про стягнення податкового боргу шляхом звернення стягнення на активи боржника, при цьому передбачено, що таке стягнення можливе тільки виключно на підставі рішення суду, тому суд вважає, що виниклі правовідносини носять характер публічно-правових, а тому адміністративний суд має право розглядати такі спори та приймати відповідні рішення з цього приводу.
Суд вважає, що підстави для відмови у задоволенні позову відсутні, тому уточнений адміністративний позов Державної податкової інспекції в Артемівському районі у місті Луганську до Публічного акціонерного товариства «Групова збагачувальна фабрика «Луганська» про стягнення заборгованості підлягає задоволенню.
Крім того, представником відповідача у судовому засіданні надано заяву про розстрочення виплати боргу згідно графіку у зв'язку з важким фінансовим станом.
Представник позивача проти заявленого клопотання не заперечував.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
З урахуванням клопотання відповідача та відсутністю заперечень представника позивача, суд вважає за необхідне відповідно до ч.1 ст.257 КАС України встановити спосіб та порядок виконання судового рішення шляхом розстрочення ПАТ «ГЗФ «Луганська» податкової заборгованості в доход Державного бюджету України строком на строк 2 роки шляхом сплати щомісячних сум боргу з 31.01.2011 по 28.12.2012 рівними частинами відповідно до графіка.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 112, 161, 162, 163, 167, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Державної податкової інспекції в Артемівському районі у місті Луганську до Публічного акціонерного товариства «Групова збагачувальна фабрика «Луганська» про стягнення заборгованості в розмірі 114013,05 грн. задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Групова збагачувальна фабрика «Луганська» (ідентифікаційний код 32441307, Луганська область, Лутугинський район, смт. Білоріченський) заборгованість з комунального податку в розмірі 618,94 (шістсот вісімнадцять гривень 94 коп.) грн. на користь державного бюджету (код платежу 16010200, отримувач УДК у м. Луганську ГУДКУ у Луганській області, код отримувача 24046582, банк ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013, р/р 33212828700003) та заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 113394,11 (сто тринадцять тисяч триста девяносто чотири гривні 11 коп.) грн. на користь державного бюджету (код платежу 50080200, отримувач УДК в м. Луганську ГУДКУ у Луганській області, код отримувача 24046582, банк ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013, р/р 33119329700003), звернувши стягнення на активи боржника.
Розстрочити Публічному акціонерному товариству «Групова збагачувальна фабрика «Луганська» сплату в доход Державного бюджету України з комунального податку в розмірі 618,94 (шістсот вісімнадцять гривень 94 коп.) грн. строком на два роки, шляхом сплати щомісячних сум боргу з 31.01.2011 по 28.12.2012 рівними частинами відповідно до наступного графіку:
Строк сплати: Сума
31.01.2011 25,79 грн.
28.02.2011 25,79 грн.
31.03.2011 25,79 грн.
29.04.2011 25,79 грн.
31.05.2011 25,79 грн.
30.06.2011 25,79 грн.
29.07.2011 25,79 грн.
31.08.2011 25,79 грн.
30.09.2011 25,79 грн.
31.10.2011 25,79 грн.
30.11.2011 25,79 грн.
29.12.2011 25,79 грн.
31.01.2012 25,79 грн.
29.02.2012 25,79 грн.
30.03.2012 25,79 грн.
30.04.2012 25,79 грн.
31.05.2012 25,79 грн.
29.06.2012 25,79 грн.
31.07.2012 25,79 грн.
31.08.2012 25,79 грн.
28.09.2012 25,79 грн.
31.10.2012 25,79 грн.
30.11.2012 25,79 грн.
28.12.2012 25,77 грн.
Розстрочити Публічному акціонерному товариству «Групова збагачувальна фабрика «Луганська» сплату в доход Державного бюджету України зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 113394,11 (сто тринадцять тисяч триста девяносто чотири гривні 11 коп.) грн. строком на два роки, шляхом сплати щомісячних сум боргу з 31.01.2011 по 28.12.2012 рівними частинами відповідно до наступного графіку:
Строк сплати: Сума
31.01.2011 4724,86 грн.
28.02.2011 4724,75 грн.
31.03.2011 4724,75 грн.
29.04.2011 4724,75 грн.
31.05.2011 4724,75 грн.
30.06.2011 4724,75 грн.
29.07.2011 4724,75 грн.
31.08.2011 4724,75 грн.
30.09.2011 4724,75 грн.
31.10.2011 4724,75 грн.
30.11.2011 4724,75 грн.
29.12.2011 4724,75 грн.
31.01.2012 4724,75 грн.
29.02.2012 4724,75 грн.
30.03.2012 4724,75 грн.
30.04.2012 4724,75 грн.
31.05.2012 4724,75 грн.
29.06.2012 4724,75 грн.
31.07.2012 4724,75 грн.
31.08.2012 4724,75 грн.
28.09.2012 4724,75 грн.
31.10.2012 4724,75 грн.
30.11.2012 4724,75 грн.
28.12.2012 4724,75 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанову складено у повному обсязі та підписано 24 грудня 2010 року.
СуддяА.Г. Секірська