Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 травня 2011 р. справа № 2а/0570/6821/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11-40 год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чекменьова Г.А.
при секретаріТокмаковій Є.А.
за участю представника позивача Новикової О.І.,
за участю представника відповідача Юсєєвої Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області до Макіївського спеціалізованого управління «Електромонтаж» № 477 Акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» про стягнення заборгованості зі сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, фінансових санкцій та пені у загальному розмірі 266864,84 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Макіївського спеціалізованого управління «Електромонтаж» № 477 Акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» про стягнення недоїмки у розмірі 266864, 84 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач у порушення вимог Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” своєчасно не сплачує страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, в результаті чого має прострочену заборгованість зі сплати цих внесків у розмірі 174435,83 грн., штрафу у розмірі 8976,12 грн. та пені 83 452,89 грн. Просили стягнути з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області заборгованість зі сплати страхових внесків, фінансових санкцій та пені у загальному розмірі 266864,84 грн.
Ухвалою суду від 18 травня 2011 р. первинного відповідача - Макіївське спеціалізоване управління «Електромонтаж» № 477 Акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» замінено належним відповідачем Акціонерним товариством закритого типу «Донбаспромелектромонтаж».
Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила його задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав, не заперечив проти задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Частиною 3 ст. 136 КАС України передбачено, що судове рішення у звязку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України.
Згідно вимог ст. 112 КАС України зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Отже, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову, виходячи при цьому з наступного.
У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Відповідач Акціонерне товариство закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» є страхувальником та платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в Кіровському районів м. Макіївки Донецької області.
Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страхові внески до Пенсійного фонду України є цільовим загальнообовязковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Невиконання цього обовязку платниками страхових внесків проводить до неповного формування коштів Пенсійного фонду України, і як наслідок, до несвоєчасних виплат пенсій пенсіонерам, що є порушенням ст. 46 Конституції України.
Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.
Частиною 6 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем самостійно були нараховані суми страхових внесків за період квітня по грудень 2010 року 196472,04 грн. (а.с.9-25).
Судом встановлено, що відповідачем на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області було частково погашено заборгованість по сплаті страхових внесків у розмірі 22 036,21 грн., що вбачається з розрахунку суми заборгованості по страхових внесках (а.с. 5).
У строки встановлені ст. 20 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-ІV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» страхувальник суму обовязкових страхових внесків не сплатив, внаслідок чого до нього були застосовані фінансові санкції та нарахована пеня рішеннями Управління Пенсійного фонду України у в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області № 177 від 27.04.2010 року на суму 22624,78 грн., № 344 від 30.07.2010 року на суму 32695, 09 грн., № 426 від 30.09.2010 року на суму 2494, 47 грн., № 483 від 29.11.2010 року на суму 29624, 85 грн., № 484 від 29.11.2010 року на суму 22226, 61 грн. (у тому числі: штрафні санкції - 24096, 34 грн., пеня 89356,57 грн.) (а.с. 26-36). В рахунок погашення фінансових санкцій відповідачем було перераховано 17236, 79 грн. Таким чином заборгованість зі сплати фінансових санкцій та пені складає 92429, 01 грн.
Загальна сума простроченої заборгованості складає 266864,84 грн.
Зазначена сума заборгованості представником відповідача визнається, у звязку з чим суд відповідно до вимог ч.3 ст. 72 КАС України вважає ці обставини доведеними як такі, що визнаються сторонами.
Оскільки відповідач своєчасно не сплатив страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, фінансові санкції та пеню, то відповідно до ч.1 ст. 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” зазначені суми підлягають стягненню з відповідача на користь позивача у загальному розмірі 266864,84 грн.
Також представником відповідача у судовому засіданні було надано заяву про розстрочення виконання рішення на 36 місяців, мотивуючи відсутністю достатніх коштів на рахунках підприємства, що підтверджується балансами станом на 31.12.2010 року та 31.03.2011 року, звітами про фінансові результати за 2010 рік та І квартал 2011 року, звітом з праці за січень 2011 року, довідкою про наявність заборгованості перед найманими працівниками (а.с. 63-69). Просив встановити такий порядок його виконання:
- в період з червня 2011 року по травень 2012 року стягнути рівними часткам 10 % від визначеної суми заборгованості (26 686,44 грн.) по 2223, 87 грн. на місяць.;
- в період з червня 2012 року по травень 2013 року стягнути рівними частками 30 % від визначеної суми заборгованості (80059, 32 грн.) по 6671, 61 грн. на місяць;
- в період з червня 2013 року по травень 2014 року стягнути рівними частками 70 % від визначеної суми заборгованості (160118, 46 грн.) по 13343, 21 грн. на місяць (крім травня 2014 року, в якому стягнути 13343, 15 грн).
Представник УПФУ в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області у судовому засіданні заперечив проти розстрочення виконання рішення суду на тривалий термін зазначений відповідачем.
Частиною 2 ст. 263 КАС України передбачено право суду у виняткових випадках відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 КАС України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Враховуючі викладені обставини, суд вважає за можливе розстрочити виконання рішення суду на 24 місяця, тобто стягувати щомісячно з відповідача по 11119,36 починаючи з травня 2011 року, а останнього місяця 11119,56 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 158-163, 167,254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити позов Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області до Акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» про стягнення заборгованості зі сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, фінансових санкцій та пені у загальному розмірі 266864,84 грн.
Стягнути з Акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» (код ЄДРПОУ 01416990) на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області (адреса: 86105, Донецька область, м. Макіївка, вул. Папаніна, 1, розрахункові рахунки №256023122036, № 256013132036 у ДОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 335106, ОКПО 23413928) заборгованість зі сплати страхових внесків, штрафних санкцій та пені за період з квітня по грудень 2010 року у розмірі 266 864 (двісті шістдесят шість тисяч вісімсот шістдесят чотири) грн. 84 коп.
Розстрочити виконання постанови на 24 (двадцять чотири) місяці наступним чином:
- з травня 2011 року по квітень 2013 року включно стягувати щомісяця з Акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» (код ЄДРПОУ 01416990) на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області (адреса: 86105, Донецька область, м. Макіївка, вул. Папаніна, 1, розрахункові рахунки №256023122036, № 256013132036 у ДОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 335106, ОКПО 23413928) заборгованість зі сплати страхових внесків, штрафних санкцій та пені за період з квітня по грудень 2010 року по 11 119 (одинадцять тисяч сто девятнадцять) грн. 36 коп., а останнього місяця 11 119 (одинадцять тисяч сто девятнадцять) грн. 56 коп.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 18 травня 2011 року.
Повний текст постанови складений 23 травня 2011 року.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Чекменьов Г.А.