Постанова № 16000200, 01.06.2011, Ізюмський міськрайонний суд Харківської області

Дата ухвалення
01.06.2011
Номер справи
2042/2а-5/11
Номер документу
16000200
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

№ 2042/2а-5/11

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2011 року Ізюмський міськрайонний суд Харківської області

у складі: головуючого судді Герцова О. М.

при секретарі Бобриш М. С., судового розпорядника Акішина Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ізюмі справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Харківської обласної митниці про скасування постанови про порушення митних правил, -

в с т а н о в и в:

22 січня 2010 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Харківської обласної митниці про скасування постанови про порушення митних правил. Просить суд скасувати постанову в справі про порушення митних правил №0313/80401/09 від 14.01.2010 року.

Свої позовні вимоги він аргументував тим, що 14 січня 2010 року т.в.о. заступника начальника Купянської митниці винесено постанову в справі про порушення митних правил № 0313/80401/09 якою визнано ОСОБА_2 директора ПП «Золота нива-1», винним у вчиненні порушення митних правил, передбачених ст.342 Митного Кодексу України.

Зазначену постанову винесено на підставі протоколу про порушення митних правил № 0313/80401/09, який складено 17.11.2009 року за ознаками порушення митних правил, передбачених ст..342 Митного Кодексу України. Свідками в протоколі зазначено працівників Купянської митниці.

Факти, встановлені у Постанові та Протоколі не відповідають дійсності.

17 листопада 2009 року близько 9 години ранку посадові особи Купянської митниці головний інспектор сектору ОКР Козир Світлана Миколаївна, головний інспектор оперативного відділу служби БК та ПМП Ревенко Микола Іванович, старший інспектор митного відділу КМВН Афанасєв Олег Володимирович та старший інспектор митного поста «Плетенівка»Лобас Дмитро Іванович прибули в с. Забавне Ізюмського району до приватного підприємства «Золота нива 1»для проведення позапланової перевірки.

На момент прибуття зазначених посадових осіб Купянської митниці директор ПП «Золота нива 1»ОСОБА_2 терміново виїжджав до м. Харкова на виклик до правоохоронних органів.

Про проведення зазначеної перевірки підприємство взагалі не повідомлялося, ніякі посвідчення на проведення перевірки не предявлялися.

Без участі будь яких сторонніх осіб, лише одними працівниками Купянської митниці, протиправно, було складено Акт про відмову в допуску до проведення перевірки стану дотримання ПП «Золота нива 1»законодавства України з питань митної справи від 17.11.2009р. ( копія додається) та Протокол про порушення митних правил № 0313/80401/09 від 17.11.09р.. Зазначений Протокол складено старшим інспектором митного поста «Плетенівка»Лобас Дмитром Івановичем за участю заінтересованих свідків працівників Купянської митниці, за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 342 МК України.

Протокол винесено за відсутності особи, що притягується до відповідальності, його не було ознайомлено з ст. 63 Конституції України, а також не розяснено його права відповідно до ст.ст. 363ч.4 і 366 Митного Кодексу України.

На адресу підприємства не направлялися ніякі повідомлення про проведення перевірок та не предявлялися ніякі посвідчення на право проведення перевірки.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, а посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ст. 342 Митного кодексу України встановлено відповідальність за перешкоджання посадовій особі митного органу під час здійснення нею митного контролю або провадження в справах про контрабанду та порушення митних правил у доступі до товарів, транспортних засобів і документів, а також непредявлення в установлений законодавством строк без поважних причин таких товарів, транспортних засобів і документів.

На момент складання протоколу товари ПП «Золота нива 1»під митним контролем не знаходились та провадження в справах про контрабанду та порушення митних правил не здійснювалось.

У казом Президента України «Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності»( Із змінами, внесеними згідно з Указами Президента N 1011/2000 ( 1011/2000 ) від 22.08.2000 N 576/2004 ( 576/2004 ) від 25.05.2004 ) з метою зменшення втручання державних органів у підприємницьку діяльність встановлено, що органи виконавчої влади, уповноважені від імені держави здійснювати перевірку фінансово-господарської діяльності субєктів підприємницької діяльності (даліконтролюючі органи), проводять планові та позапланові виїзні перевірки.

Позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:

а) за наслідками зустрічних перевірок виявлено факти, які свідчать про порушення субєктом підприємницької діяльності норм законодавства;

б) субєктом підприємницької діяльності не подано в установлений строк документи обовязкової звітності;

в) виявлено недостовірність даних, заявлених у документах обовязкової звітності;

г) субєкт підприємницької діяльності подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами контролюючого органу під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки;

д) у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з субєктом підприємницької діяльності, якщо субєкт підприємницької діяльності не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обовязковий письмовий запит контролюючого органу протягом трьох робочих днів від дня отримання запиту;

е) проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства.

Жодної з зазначених обставин фактично не встановлено.

Працівниками митниці не було предявлено посвідчень на проведення перевірки, наявність яких передбачена пунктом 5 Порядку проведення митними органами на підприємствах перевірок системи звітності та обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2004 р. N 1730, оформлених у встановленому порядку та підписаних керівником митного органу.

Відповідно до Пункту 2.4 Наказу Державної митної служби ві 30.03.2006р. № 254 «Про затвердження Порядку оформлення результатів проведення митними органами на підприємствах перевірок системи звітності та обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України», під час проведення перевірки посадові особи митного органу для отримання документів, пояснень, довідок, копій документів та іншої інформації, наявної на підприємстві, готують письмовий запит на імя керівника або головного бухгалтера, у разі їх відсутностіна імя особи, уповноваженої на підпис фінансових документів, із зазначенням інформації, необхідної для надання до перевірки, та строку, протягом якого необхідно надати запитувані документи (інформацію).

Такий письмовий запит не було надано працівниками Купянської митниці.

Відповідно до ст. 11-1Закону України “Про державну податкову службу в Україні” позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду.

Також Кабінетом Міністрів України 21 травня 2009 року прийнято Постанову № 502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року».

Слід зазначити, що Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2009 року по справі № 2-а-9243/08/2070 (суддя доповідач Водолажська Н.С.) апеляційну скаргу Купянської митниці на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01.04.09р по справі № 2-а-9243/08/2070 залишено без задоволення, а зазначену постанову про визнання не чинним податкового повідомлення рішення та рішень про визначення митної вартості , визнання неправомірності дій , визнання не чинними податкових вимог, стягнення надмірно сплаченого податку на додану вартість залишено без змін.

Ці справи повязані між собою, тому що суть обох справ стосується митного оформлення одних і тих же товарів.

Зазначеною ухвалою встановлено, що Купянською митницею порушено п.2 ст. 19 Конституції України при проведенні камеральної перевірки, та визнано перевірку незаконною.

Також судом визнано, що закінчення митного оформлення означає проведення митним органом усієї сукупності заходів, що здійснюються митним органом в межах його компетенції з метою забезпечення додержання норм Митного кодексу України, законів та інших нормативно-правових актів з питань митної справи. Перелік таких заходів, наведених у ст. 41 МК України, передбачає перевірку документів та відомостей, необхідних для контролю, перевірку своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, які відповідно до законів справляються при переміщенні товарів через митний кордон України.

Харківським апеляційним адміністративним судом зроблено висновок, що наявність оформленої вантажної митної декларації і закінчення митного оформлення свідчить про підтвердження митницею правильності їх оформлення, правомірності ввезення на митну територію України, подання в повному обсязі документів та відомостей, оформлення належним чином ВМД, сплату в повній мірі податків і митних зборів, які стягуються під час імпорту товарів, а також дотримання підприємством вимог чинного законодавства з питань митної справи.

Ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2009 року по справі № 2-а-9243/08/2070 набрала законної сили негайно після її оголошення, тому , відповідно до ст. 72 КАС України, встановлені судом факти не підлягають доказуванню, оскільки сторони є тими ж особами, а ці справи стосуються проведення перевірок Купянською митницею по митному оформленню одних і тих же товарів.

ПП «Золота нива 1»неодноразово вказувалося Купянській митниці на те, що всі документи вже були надані при митному оформленні товарів, тому підстави для проведення перевірки взагалі відсутні, а посилання відповідача на результати камеральної перевірки є безпідставними, оскільки ця перевірка визнана судом незаконною.

Позивачем до Купянської митниці направлялися Клопотання з проханням узгодження дати розгляду справи (копія надається) відповіді на яке не отримано.

Час розгляду протоколу про порушення митних правил №0313/80400/09, не був узгоджений, як це передбачено ст. 390 Митного кодексу України, а розглянутий самостійно 14 січня 2010 року т.в.о. заступника начальника Купянської митниці-начальником БК ТА ПМП Павлович О.В., позивача не було ознайомлено з правами та обовязками, чим порушено вимоги ст. 57 Конституції України та ст. 366 Митного Кодексу України.

Вважає, що Постанова в справі про порушення митних правил №0313/80401/09 від 14.01.2010р. складено з грубим порушенням норм чинного законодавства України, в діях позивача відсутні ознаки порушення митних правил, а фактичні обставини справи не відповідають викладеним у постанові висновкам .

В судове засіданні представник позивача зявився, підтримав позовні вимоги.

Представник відповідача в судове засіданні зявився, проти позову заперечував, надав заперечення.

За змістом заперечень відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову та пояснив, що згідно статті 41 МК України перевірки системи звітності та обліку товарів, що переміщуються через митний кордон України, а також своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, які відповідно до законів справляються при переміщенні товарів через митний кордон України є однією із форм митного контролю.

Згідно статті 42 МК України під час проведення митного контролю митні органи самостійно визначають форму та обсяг контролю, достатні для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи.

Відповідно до статті 66 МК України незастосування будь-яких форм митного контролю, так само як і звільнення від них, не звільняє громадян і підприємства від обовязку дотримання законодавства України з питань митної справи.

Окремою формою митного контролю є перевірка системи звітності та обліку товарів, що переміщуються через митний кордон України. Відповідно до статті 60 МК України це передбачає проведення митними органами на підприємствах дій щодо встановлення відповідності документації про зазначені товари і транспортні засоби вимогам, встановленим цим Кодексом та іншими законами України.

З метою забезпечення завдань із здійснення митної справи митні органи, у разі необхідності, можуть використовувати усі форми митного контролю, передбачені статтею 41 МК України, й проводити такий контроль у повному обсязі, в тому числі й після пропуску товарів і транспортних засобів (стаття 69 МК України).

Проведення перевірок митним органом також регулюється Порядком проведення митними органами на підприємствах перевірок системи звітності та обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.04 №1730.

На підставі “Порядку проведення митними органами на підприємствах перевірок системи звітності та обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України”, затвердженого Постановою КМУ від 23.12.04 № 1730 (далі - Порядок), “Порядку оформлення результатів проведення митними органами на підприємствах перевірок системи звітності та обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України”, затвердженого наказом Держмитслужби України від 30.03.06 № 254 та листа Держмитслужби України від 31.08.09 № 9-2/1074-ЕП “Щодо проведення перевірки”, у звязку з неодноразовим недопуском працівників митниці до проведення планової та позапланової виїзної перевірки (про що були складені протоколи про порушення митних правил, передбачені ст.342 Митного кодексу України) та з метою виявлення порушень митного законодавства України, Купянською митницею була призначена позапланова документальна перевірка стану дотримання законодавства України з питань митної справи субєктом зовнішньоекономічної діяльності ПП “Золота Нива 1” (код ЄДРПОУ 33897138) за період з 01.01.07 по 01.11.09 у звязку з підозрою щодо заниження митної вартості ввезених товарів при здійсненні їх митного оформлення. Наказом Купянської митниці від 16.11.09 № 685 “Про створення робочої групи для проведення позапланової документальної перевірки фінансово-господарської діяльності субєкта зовнішньоекономічної діяльності” створена робоча група для проведення зазначеної перевірки.

Щодо твердження представника позивача про відсутність у ПП «Золота Нива 1»на момент проведення позапланової перевірки будь-яких товарів під митним контролем та відсутністю у звязку з цим підстав для її проведення, то п. 1 вказаного Порядку визначено, що цей Порядок відповідно до ст.ст. 41,60 і 69 Митного кодексу України визначає механізм проведення митними органами на підприємствах перевірок системи звітності та обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, як у процесі митного оформлення товарів і транспортних засобів, так і після його закінчення, в частині дотримання ними вимог законодавства з питань митної справи.

17.11.09 робоча група Купянської митниці у складі: керівника групи головного інспектора сектору ОКР Козир С.М., головного інспектора оперативного відділу служби БК та ПМП Ревенка М.І., старшого інспектора відділу КМВН Афанасьєва О.В., старшого інспектора митного поста “Плетенівка” Лобаса Д.І. прибула для проведення вказаної перевірки до приміщення адмінуправління ПП “Золота Нива 1”, розташованого за адресою: вул.Харківська, буд.1Б, с.Забавне Ізюмського р-ну Харківської області.

Директору ПП “Золота Нива 1” ОСОБА_2 було повідомлено про прибуття членів робочої групи Купянської митниці для проведення позапланової документальної перевірки та предявлено видані Купянською митницею посвідчення на право проведення перевірки від 16.11.09 №30, № 32, № 33, № 34 (копії посвідчень містяться в матеріалах справи), проте він без заявлення мотивів своїх дій відмовив у допуску до проведення позапланової документальної перевірки посадовим особам Купянської митниці, чим створив умови, які виключили можливість виконувати свої обовязки посадовим особам Купянської митниці.

Твердження представника позивача про те, що вказані посвідчення працівниками митниці не предявлялись, не підтверджені жодними письмовими доказами. Не знаходить підтвердження матеріалами справи й висловлювання представника позивача про необхідність термінового відїзду директора ПП «Золота Нива 1»ОСОБА_2 за викликом до правоохоронних органів одразу ж по прибуттю комісії Куп'янської митниці.

В той час як відмова позивача в допуску робочої групи до проведення документальної перевірки зафіксована в Акті про відмову в допуску до проведення перевірки стану дотримання ПП „Золота Нива 1” законодавства України з питань митної справи від 17.11.09 № 5, складеному та підписаному членами робочої групи посадовими особами органу державної влади, уповноваженими на виконання організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій Держави.

У відповідності до пункту 2.10 Порядку № 254 якщо підприємство відмовляє в допуску до проведення перевірки за наявності законних підстав для її проведення, то посадовими особами митного органу складається акт про відмову в допуску до проведення перевірки, участь сторонніх осіб при цьому нормативними документами не передбачена .

Статтею 342 МК України передбачена відповідальність за перешкоджання посадовій особі митного органу під час здійснення нею митного контролю у доступі до документів, а також непредявлення в установлений законодавством строк без поважних причин документів .

Відповідно до статті 363 МК України про кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа митного органу, яка виявила таке порушення, складає протокол.

24.06.09 за фактом перешкоджання посадовим особам митного органу під час здійснення ними митного контролю у доступі до товарів, транспортних засобів і документів, працівниками митниці у відношенні позивача складено протокол про порушення митних правил, передбачене ст. 342 Митного кодексу України.

Згідно статті 363 МК України під час складання протоколу про ПМП, у присутності свідків, позивачу було запропоновано ознайомитися під розпис з правами особи, що притягується до відповідальності, змістом протоколу та отримати його копію. Проте, від підписання протоколу, отримання його копії, а також надання будь-яких письмових пояснень, зауважень чи мотивів відмови від підпису та отримання копії протоколу, він відмовився. Ці факти були зазначені в протоколі та засвідчені підписами свідків.

За вказаним фактом 17.11.09 працівниками Купянської митниці складено протокол про порушення митних правил № 0313/80400/09 у відношенні директора ПП “Золота Нива 1” гр.України ОСОБА_2 за ознаками правопорушення, передбаченого ст.342 Митного кодексу України. При цьому розгляд справи було призначено на 01.12.09 шляхом внесення відповідного запису до вказаного протоколу про порушення митних правил. Від підписання цього протоколу і отримання його копії ОСОБА_2 відмовився. У звязку з цим копію протоколу про порушення митних правил № 0313/80401/09 від 17.11.09 було направлено директору ПП “Золота Нива 1” ОСОБА_2 засобами поштового звязку з супровідним листом від 17.11.09 вих.№ 23/2-4063.

25.11.09 Куп'янською митницею було отримано письмове клопотання директора приватного підприємства “Золота Нива 1” ОСОБА_2 про перенесення розгляду вищевказаної справи про порушення митних правил з 01.12.09 на невизначений строк у звязку з невідкладними виробничими справами. При цьому будь-яких документів, які б підтверджували наявність фактів, що унеможливлювали явку ОСОБА_2 01.12.09 в Купянську митницю, ним надано не було.

26.11.09 на юридичну адресу ПП “Золота Нива 1” Куп'янською митницею було направлено письмове повідомлення № 09/4-2275 директору ПП “Золота Нива 1” ОСОБА_2 про перенесення розгляду вказаної справи на 16.12.09 з пропозицією щодо повідомлення Купянської митниці у відповідному клопотанні про прийнятні для нього дату та час розгляду справи за умови виникнення обставин, що унеможливлюють присутність представника ПП “Золота Нива 1” в Купянській митниці 16.12.09 на розгляді справи про порушення митних правил №0313/80401/09.

11.12.09 Куп'янською митницею було отримано письмове клопотання директора приватного підприємства “Золота Нива 1” ОСОБА_2 про відкладення розгляду справи у звязку з невідкладними сільськогосподарськими роботами з 16.12.09 на невизначений строк без зазначення будь-якої прийнятної для ОСОБА_2 дати розгляду справи, не зважаючи на зміст листа митниці від 27.11.09 № 09/4-2275. При цьому будь-яких документів, які б підтверджували наявність фактів, що унеможливлювали явку ОСОБА_2 16.12.09 в Купянську митницю, знову ним надано не було.

16.12.09 на юридичну адресу ПП “Золота Нива 1” Куп'янською митницею було направлено письмове повідомлення № 09/4-2388 директору ПП “Золота Нива 1” ОСОБА_2 про перенесення розгляду вказаної справи на узгоджену з ним в телефонному режимі дату та час - 23.12.09 о 13 год. 00 хв.. При цьому митницею було наголошено про те, що строк застосування стягнення, передбаченого санкцією ст.342 Митного кодексу України, обмежений і спливає 15.01.10. У звязку з чим було повторно зазначено про необхідність обовязкового визначення ним конкретної прийнятної дати розгляду справи в межах строків, передбачених ч.1 ст.328 Митного кодексу України, безпосередньо в клопотанні про відкладення розгляду справи за умови виникнення обставин, що унеможливлюють явку ОСОБА_2 або його представника о 13 годині 23.12.09 в Купянську митницю.

Відповідно до частини 2 статті 390 МК України митний орган інформує особу, яка притягується до відповідальності за порушення митних правил, про час та місце розгляду справи в митному органі, як правило, відповідним письмовим повідомленням, якщо це не було зроблено під час вручення зазначеній особі копії протоколу про порушення митних правил.

Отже, враховуючи вимоги чинного законодавства України, під час розгляду справи про ПМП митні органи не зобовязані узгоджувати з особою, що притягується до відповідальності, дату та час розгляду справи, як помилково зазначає позивач.

Відповідно до частини 4 статті 390 МК України справа про порушення митних правил може бути розглянута під час відсутності особи, яка притягується до відповідальності, лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

23.12.09 в призначений час директор приватного підприємства “Золота Нива 1” ОСОБА_2 або його представник на розгляд справи про порушення митних правил № 0313/80401/09 до Куп'янської митниці не зявився. Тому 23.12.09 на юридичну адресу ПП “Золота Нива 1” Куп'янською митницею було направлено письмове повідомлення № 09/4-2435 директору ПП “Золота Нива 1” ОСОБА_2 про повторне перенесення розгляду вказаної справи на 13 год. 14.01.10. При цьому митницею було повторно наголошено на те, що строк застосування стягнення, передбаченого санкцією ст.342 Митного кодексу України, обмежений і спливає 15.01.10, тому далі розгляд цієї справи не може бути відкладений.

14.01.10 в призначений час директор приватного підприємства “Золота Нива 1” ОСОБА_2 або його представник на розгляд справи про порушення митних правил № 0313/80401/09 до Куп'янської митниці не зявився і від нього не надходило клопотань про відкладення розгляду справи, отже Куп'янською митницею згідно ст.ст. 386, 391 Митного кодексу України винесено постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 342 МК України і накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши сторони, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

14 січня 2010 року т.в.о. заступника начальника Купянської митниці винесено постанову в справі про порушення митних правил № 0313/80401/09 якою визнано ОСОБА_2 директора ПП «Золота нива-1», винним у вчиненні порушення митних правил, передбачених ст.342 Митного Кодексу України (а.с.4).

В постанові зазначено, що звязку з неодноразовим недопуском працівників митниці до проведення планової та позапланової перевірки та з метою виявлення порушень митного законодавства України була призначена позапланова документальна перевірка стану дотримання законодавства України з питань митної справи ПП «Золота Нива 1».

Наказом Купянської митниці від 16.11.09 № 685 “Про створення робочої групи для проведення позапланової документальної перевірки фінансово-господарської діяльності субєкта зовнішньоекономічної діяльності” створена робоча група для проведення зазначеної перевірки.

17 листопада 2009 року посадові особи Купянської митниці головний інспектор сектору ОКР Козир Світлана Миколаївна, головний інспектор оперативного відділу служби БК та ПМП Ревенко Микола Іванович, старший інспектор митного відділу КМВН Афанасєв Олег Володимирович та старший інспектор митного поста «Плетенівка»Лобас Дмитро Іванович прибули в с. Забавне Ізюмського району до приватного підприємства «Золота нива 1» для проведення позапланової перевірки.

Доказів про повідомлення щодо перевірки відповідачем не надано.

Працівниками Купянської митниці, без залучення сторонніх осіб складено Акт про відмову в допуску до проведення перевірки стану дотримання ПП «Золота нива 1»законодавства України з питань митної справи від 17.11.2009р та Протокол про порушення митних правил № 0313/80401/09 від 17.11.09р.. Зазначений Протокол складено старшим інспектором митного поста «Плетенівка»Лобас Дмитром Івановичем за участю заінтересованих свідків працівників Купянської митниці, за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 342 МК України.

Протокол винесено за відсутності особи, що притягується до відповідальності, його не було ознайомлено з ст. 63 Конституції України, а також не розяснено його права відповідно до ст.ст. 363ч.4 і 366 Митного Кодексу України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, а посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ст. 342 Митного кодексу України встановлено відповідальність за перешкоджання посадовій особі митного органу під час здійснення нею митного контролю або провадження в справах про контрабанду та порушення митних правил у доступі до товарів, транспортних засобів і документів, а також непредявлення в установлений законодавством строк без поважних причин таких товарів, транспортних засобів і документів.

На момент складання протоколу товари ПП «Золота нива 1»під митним контролем не знаходились та провадження в справах про контрабанду та порушення митних правил не здійснювалось.

Позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:

а) за наслідками зустрічних перевірок виявлено факти, які свідчать про порушення субєктом підприємницької діяльності норм законодавства;

б) субєктом підприємницької діяльності не подано в установлений строк документи обовязкової звітності;

в) виявлено недостовірність даних, заявлених у документах обовязкової звітності;

г) субєкт підприємницької діяльності подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами контролюючого органу під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки;

д) у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з субєктом підприємницької діяльності, якщо субєкт підприємницької діяльності не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обовязковий письмовий запит контролюючого органу протягом трьох робочих днів від дня отримання запиту;

е) проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства.

Жодної з зазначених обставин фактично не встановлено.

Відповідно до Пункту 2.4 Наказу Державної митної служби ві 30.03.2006р. № 254 «Про затвердження Порядку оформлення результатів проведення митними органами на підприємствах перевірок системи звітності та обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України», під час проведення перевірки посадові особи митного органу для отримання документів, пояснень, довідок, копій документів та іншої інформації, наявної на підприємстві, готують письмовий запит на імя керівника або головного бухгалтера, у разі їх відсутностіна імя особи, уповноваженої на підпис фінансових документів, із зазначенням інформації, необхідної для надання до перевірки, та строку, протягом якого необхідно надати запитувані документи (інформацію).

Жодних запитів працівниками Купянської митниці щодо отримання інформації не зроблено.

Слід зазначити, що Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2009 року по справі № 2-а-9243/08/2070 (а.с.9-10.) апеляційну скаргу Купянської митниці на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01.04.09р по справі № 2-а-9243/08/2070 залишено без задоволення, а зазначену постанову про визнання не чинним податкового повідомлення рішення та рішень про визначення митної вартості, визнання неправомірності дій, визнання не чинними податкових вимог, стягнення надмірно сплаченого податку на додану вартість залишено без змін.

Ці справи повязані між собою, тому що суть обох справ стосується митного оформлення одних і тих же товарів.

Зазначеною ухвалою встановлено, що Купянською митницею порушено п.2 ст. 19 Конституції України при проведенні камеральної перевірки, та визнано перевірку незаконною. Також судом визнано, що закінчення митного оформлення означає проведення митним органом усієї сукупності заходів, що здійснюються митним органом в межах його компетенції з метою забезпечення додержання норм Митного кодексу України, законів та інших нормативно-правових актів з питань митної справи. Перелік таких заходів, наведених у ст. 41 МК України, передбачає перевірку документів та відомостей, необхідних для контролю, перевірку своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, які відповідно до законів справляються при переміщенні товарів через митний кордон України.

Харківським апеляційним адміністративним судом зроблено висновок, що наявність оформленої вантажної митної декларації і закінчення митного оформлення свідчить про підтвердження митницею правильності їх оформлення, правомірності ввезення на митну територію України, подання в повному обсязі документів та відомостей, оформлення належним чином ВМД, сплату в повній мірі податків і митних зборів, які стягуються під час імпорту товарів, а також дотримання підприємством вимог чинного законодавства з питань митної справи.

Ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2009 року по справі № 2-а-9243/08/2070 набрала законної сили негайно після її оголошення, тому, відповідно до ст. 72 КАС України, встановлені судом факти не підлягають доказуванню, оскільки сторони є тими ж особами, а ці справи стосуються проведення перевірок Купянською митницею по митному оформленню одних і тих же товарів.

ПП «Золота нива 1»неодноразово вказувалося Купянській митниці на те, що всі документи вже були надані при митному оформленні товарів, тому підстави для проведення перевірки взагалі відсутні, а посилання відповідача на результати камеральної перевірки є безпідставними, оскільки ця перевірка визнана судом незаконною.

Таким чином, в діях позивача відсутні ознаки порушення митних правил, а постанова в справі про порушення митних правил №0313/80401/09 від 14.01.2010р. складено з порушенням норм чинного законодавства України.

Керуючись “Порядком проведення митними органами на підприємствах перевірок системи звітності та обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України”, затвердженого Постановою КМУ від 23.12.04 № 1730, “Порядку оформлення результатів проведення митними органами на підприємствах перевірок системи звітності та обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України”, затвердженого наказом Держмитслужби України від 30.03.06 № 254, ст.ст. 41,42,60,66,69,342,363,390 Митного кодексу України, ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративного позов ОСОБА_2 до Харківської обласної митниці про скасування постанови про порушення митних правил задовольнити.

Скасувати постанову від 14 січня 2010 року т.в.о. заступника начальника Купянської митниці-начальника БК ТА ПМП Павлович О.В. в справі про порушення митних правил №0313/80401/09, якою визнано ОСОБА_2 директора ПП «Золота нива 1», винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ст. 342 Митного Кодексу України.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ізюмський міськрайонний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а якщо постанова була проголошена без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копії апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду

Головуючий: суддя О. М. Герцов