Постанова № 15973798, 30.05.2011, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
30.05.2011
Номер справи
2-а-8379/11
Номер документу
15973798
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2-а-8379-2011

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2011 р. Словянський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Гусинського М.О.,

при секретарі Оганянц О.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Словянську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Словянську про визнання дій Управління пенсійного фонду України в м. Словянську по перерахунку пенсії з 01.02.2011 року неправомірними, зобовязання перерахувати з 01.02.2011 року пенсію виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік, -

В С Т А Н О В И В:

18.05.2011 року ОСОБА_1 звернувся до Словянського міськрайонного суду Донецької області з адміністративним позовом до Управління пенсійного Фонду України в м. Словянську Донецької області про визнання дій Управління пенсійного фонду України в м. Словянську по перерахунку пенсії з 01.02.2011 року неправомірними, зобовязання перерахувати з 01.02.2011 року пенсію виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що він є одержувачем пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування»від 09.07.2003 року №1053 з 08.11.2006 року, що після призначення пенсії за віком він продовжував працювати, у звязку з чим у неї відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування»виникло право на перерахунок пенсії, оскільки передбачено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжує працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу призначення пенсії, обчислення пенсії проводиться за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. 15.02.2011 року він звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії за віком з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік, але відповідач з 01.02.2011 року здійснив перерахунок пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2008 рік, відмовивши йому у здійснені перерахунку за середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік. Вважає, що відмова відповідача у перерахуванні йому пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік суперечить вимогам ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»та Постанові Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», у звязку з чим просить суд зобовязати відповідача провести йому перерахунок призначеної пенсії за віком за період з 01.02.2011 року і по теперішній час з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік

У судове засідання позивач не зявилася, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій наполягав на задоволені позовних вимог.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду повідомлявся належним, проте надав суду заперечення, в яких просив справу розглянути у його відсутність та відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що позивач перебуває на обліку у відділі пенсійного забезпечення УПФУ у м. Словянську. Позивач звертався з заявою про перерахунок пенсії 15.02.2011 року, тому згідно ст. 45 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», перерахунок по стажу був здійснений з 01 лютого 2011 року за стажем. Використати показник за 2010 рік заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні УПФУ у м. Словянську не може за відсутності законних підстав.

Вказує, що відповідно до ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-VI у разі, якщо застрахована особа після призначення йому пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш, як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.

Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до ч.1 ст.28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніш дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.

На час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії не був визначений показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік, тому був застосований показник за 2007 рік..

Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»на час звернення позивача із заявою не містив вимог про застосування при здійсненні перерахунку пенсії середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік.

Відповідно до усього викладеного просили відмовити у задоволені позовних вимог.

Суд, дослідивши надані сторонами докази, приходить до переконання, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав:

Як достовірно встановлено в судовому засіданні, УПФУ м. Словянськ позивачеві була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

15.02.2011 року позивач звертався із заявою до УПФУ м. Словянська про здійснення йому перерахунку пенсії, оскільки після призначення пенсії продовжував працювати.

Такий перерахунок йому було здійснено тільки по стажу з 01.02.2011 року.

28.04.2011 року листом за № 457/С-01-01-03 відповідач відмовив позивачеві у перерахунку пенсії із використанням середньої заробітної плати за 2010 рік, посилаючись на те, що в разі здіснення такого перерахунку середня заробітна плата позивача буде меншою, ніж без цього перерахунку.

Розглядаючи справу суд виходив з наступного:

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Законодавство України передбачає наступний порядок перерахунку пенсії працюючим працівникам:

Відповідно до ст.10 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсійне забезпечення здійснюється органами Пенсійного фонду України. Частиною 2 статті 8 цього Закону передбачено, що Пенсійний фонд України є самостійною фінансово-банківською системою, не входить до складу державного бюджету України, формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами й організаціями, а також коштів державного бюджету України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на пенсійне забезпечення визначені Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон № 1058-IV).

Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком, яка згідно з частиною 1 статті 28 Закону № 1058-ІV встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Враховуючи, що внесені зміни до ст.42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»визнано рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 неконституційним, ч.4 ст.42 вказаного Закону діє у редакції, яка була чинною до змін, внесених Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а саме:

«У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону».

У своїй первинній редакції Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»не містив положення щодо застосування при перерахунку пенсії у звязку зі зміною страхового стажу показника середньої заробітної плати по Україні за рік, який передував даті перерахунку пенсії. Вказана норма закону закріплює право пенсіонера, який продовжує працювати, на перерахунок призначеної пенсії, з урахуванням зміни страхового стажу пенсіонера.

З 22 травня 2008 року і станом на 15.02..2011 року, тобто на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, діяла редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Тобто фактично в постанові Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», на яку посилається відповідач, відтворена редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, яка визнана неконституційною, і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені в п. 3 та п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, не відповідають умовам, викладеним в ст. 40, частині 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.

Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якими є наведена вище постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, згідно до ст. 4 ЦК України, у спірних правовідносинах застосуванню підлягають ст.40 та частина 4 ст.42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, які регулюють умови перерахунку пенсії.

Лист Міністерства праці та соціальної политики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09-039, № 4096/02-01 також не може бути підставою для винесення рішення по справі, так, як до законодавчих документів листи не відносяться, більш того, зазначений лист не був підписаний першими керівниками Міністерства праці та соціальної политики України та Пенсійного фонду України, а їх заступниками.

Як вбачається з ч.2 ст.40 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 р., заробітна плата , з якої відповідно до ч.1 ст.40 зазначеного Закону, обчислюється пенсія, визначається за формулою : Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зпзаробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зссередня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Сксума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз + Кз + Кз +... + Кз);

Ккількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Тобто якщо перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону, здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст.40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до ч.2 ст.40 Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто у цій справі за 2010 рік.

Відповідно до ст.8 Конституції України в державі визнається і діє принцип верховенства права, Конституція має вищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії. Стаття 22 Конституції України встановлює, що конституційні права та свободи гарантуються та не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів або внесенні змін в діючі закони, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приймаючи до уваги викладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік не відповідають вимогам законодавства України та порушують права позивача.

Відповідно до ч.4 ст.45 зазначеного закону, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38 і частиною пятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Таким чином, з урахуванням звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії саме із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузі економіки України за 2010 рік, з заявою про який він звертався 15.02.2011 р., такий перерахунок повинен здійснюватись із 01.02.2011р.

Суд також вважає, що у разі відсутності законодавчого визначення показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік на час звернення заявника до УПФУ у м. Словянську із заявою про перерахунок пенсії, то відповідач повинен був зробити такий перерахунок із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за попередній рік, а після визначення показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік - здійснити новий перерахунок з застосуванням нового показника.

Таким чином, враховуючи викладене, позивачу з урахуванням вищезазначених норм повинен бути проведений перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік, починаючи з 01 лютого 2011 року відповідно до ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV.

Згідно частини 1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Згідно викладеного, керуючись ст.ст. 46, 92 Конституції України, ст.ст. 6, 7, 17-19, 104-106, 159, 161, 162 КАС України, ст. 4 ЦК України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-РП/2008 суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Словянську про визнання дій Управління пенсійного фонду України в м. Словянську по перерахунку пенсії з 01.02.2011 року неправомірними, зобовязання перерахувати з 01.02.2011 року пенсію виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Словянську Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 01.02.2011 року відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 р. № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік, з урахуванням фактично проведених виплат.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в місті Словянську Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії за віком за період з 01 лютого 2011 року і по теперішній час з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік з урахуванням фактично проведених виплат.

Звільнити Управління Пенсійного Фонду України у м. Словянську від сплати судового збору.

Повернути ОСОБА_1 з Місцевого бюджету м. Словянська витрати по сплаті судового збору у сумі 3 грн. 40 коп., які сплачені ним 18.05.2011 року на р/р 31417537700075 у ГУДКУ в Донецької області, МФО 834016, код 22090100, ЗКПО 34686605.

Виконавчий лист видати після набрання, відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постановою законної сили в порядку, визначеному частиною першою статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного Адміністративного суду через Словянський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови або отримання її копії.

Суддя Словянського міськрайонного суду М. О. Гусинський