Постанова № 1595905, 31.07.2007, Господарський суд Полтавської області

Дата ухвалення
31.07.2007
Номер справи
16/205
Номер документу
1595905
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.07.2007 Справа № 16/205

за позовом Полтавського обласного відділення Фонду України соціального захисту інвалідів, м. Полтава, вул. Зигіна, 1

до Приватного підприємця ОСОБА_1, м. Комсомольск

про стягнення 2278,68 грн.

Суддя Киричук Олександр Анатолійович

Представники:

від позивача: Белько І.В.

від відповідача: ОСОБА_1.

Ухвалою заступника голови господарського суду Полтавської області склад суду по справі було змінено і справу передано на розгляд судді Киричуку О.А.

В засіданні 31.07.2007р. судом оголошено вступну та резолютивну частини постанови відповідно до ст.160 КАС України.

Суть спору: Розглядається позов про стягнення 2242,50 грн. штрафних санкцій та 36,18 грн. -пені за не створення 1 робочого місця для працевлаштування інваліда в 2006р.

В судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні позову.

Відповідач відзиву на позов не надав, в судовому засіданні проти позову заперечував посилаючись на те, що в 2006 році відповідач повідомляв Комсомольський міський центр зайнятості про наявність вільного робочого місця для інваліда.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив, що згідно зі статтею 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991р. №875-ХІІ (зі змінами, внесеними згідно Законів від 06.10.2005 року №2602-ІV, від 23.02.2006 року №3483-IV) для підприємств (об'єднань), установ і організацій у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю (далі -роботодавці) установлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до частини 1 статті 20 вказаного Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для роботодавців, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Відповідно даних звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006р. (форма №10-ПІ) середньооблікова чисельність працюючих у нього в 2006р. становила 8 осіб, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів складає 1 місце.

Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою статті 19 Закону, вважається працевлаштування роботодавцем інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

Як вбачається зі звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006 року поданого відповідачем, на підприємстві інваліди в 2006 році фактично не працювали.

Позивач за незабезпечення відповідачем працевлаштування інвалідів у 2006 році в кількості 1 робочого місця нарахував йому штрафні санкції у розмірі 2242,50 грн. (розрахунок у позовній заяві).

Відповідно до статті 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” та Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженим наказом Мінпраці України від 15.05.2007 року №223 передбачено: порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Позивач нарахував відповідачу пеню за період із 16.04.2007р. по 08.06.2006р. в сумі 36,18 грн. (розрахунок у позовній заяві).

Відповідач в судовому засіданні подав суду письмові докази, а саме: Лист-запит до Комсомольського Міського центру зайнятості (вих.№1 від 28.02.07р.), Лист Комсомольського міського центру зайнятості (вих.№225 від 07.03.07р.)з яких вбачається що, відповідач 19.06.2006року інформував про наявність 1 вакантного робочого місця для працевлаштування інвалідів за вакансією “швачка” Комсомольський міський центр зайнятості про що свідчить звіт форми №3ПН від 19.06.2006р.

Згідно з п.5,14 вказаного Положення підприємства інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів, інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.

Відповідно до вимог п. 3 Положення робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда.

Як свідчать докази, надані відповідачем, в зв'язку з відсутністю необхідного працівника вакансія (робоче місце для інваліда) не була укомплектована.

Частиною першою ст.18 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” передбачено, що працевлаштування інвалідів здійснюється органами Міністерства праці України, Міністерства соціального захисту населення України, місцевими радами, громадськими організаціями інвалідів.

Положення вказаного Закону дають підстави для висновку про те, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати й працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов'язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в ч.1 ст.18 цього Закону.

Аналіз наведених положень чинного законодавства справи свідчать про те, що виконанню відповідними органами обов'язку працевлаштувати інвалідів повинно передувати вжиття підприємством необхідних заходів для забезпечення такого працевлаштування, до яких належать, зокрема, створення в установленому порядку робочих місць у межах нормативу та інформування названих органів про наявність вакансій для інвалідів. Як свідчать наведені докази, відповідач з січня по 19 червня 2006р. в порушення вимог статей 18-20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" звіт по формі 3-ПН до міського центру зайнятості не надавав, заходів щодо створення відповідного робочого місця для інвалідів не вживав. Та вжив передбачені законодавством заходи по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів згідно встановленого нормативу лише з 19.06.2006 року.

Отже, адміністративно-господарські санкції можуть нараховуватись відповідачу лише до 19.06.2006 року.

На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог

Керуючись ст.ст.94 (п.3), 160-163, підп.3 п.3 та п.6 розділу VІІ “Перехідні положення” КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1,АДРЕСА_1, код НОМЕР_1:

- на користь Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, р/р 31214230700006,ГУДК в Полтавській області, МФО 831019, код 34698249 - 1121,25 грн. адміністративно-господарські санкції, 18,09 грн. пені.

-в дохід Держаного бюджету України по КБК 22090200, отримувач УДК у м. Полтаві, р/р 31118095700002, банк ГУДКУ у Полтавській області, МФО 831019, код ЗКПО 34698804 - 11,39 грн. судового збору.

3. В іншій частині позову відмовити.

Після набрання цією постановою законної сили, у разі надходження від позивача заяви на видачу виконавчих листів, видати виконавчі листи.

Суддя Киричук О.А.

Примітки :

1. Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 та ч. 3 та ч. 5 ст. 186 КАС України.

2. Наслідки набрання законної сили судовим рішенням зазначені у ст. 255 КАС України.