Постанова № 15955752, 28.03.2011, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2011
Номер справи
2а-9749/10/10/0170
Номер документу
15955752
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Постанова

Іменем України

Справа № 2а-9749/10/10/0170

28.03.11 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого суддіПривалової А.В.,

суддів Лядової Т.Р. , Курапової З.І. секретар судового засіданняГалайдіна Г.І.

за участю сторін:

представника позивача, Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим- Магомедової ОСОБА_2, довіреність № 21 від 24.01.11

розглянувши апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кудряшова А.М.) від 02.12.10 у справі № 2а-9749/10/10/0170

за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Автономної Республіки Крим (вул. К. Лібкнехта, 3, місто Сімферополь, Автономна Республіка Крим,95000)

до Військового комісаріату Автономної Республіки Крим (вул. Київська, 152, місто Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95493)

про визнання неправомірними дій відповідача в частині видачі довідки, стягнення переплати пенсії

ВСТАНОВИВ:

Головне Управління Пенсійного фонду України в АР Крим звернулось з позовом до Військового комісаріату АР Крим про визнання дій відповідача в частині видачі довідки від 27.02.2008 року неправомірними та стягнення переплати пенсії, яка була нарахована та виплачена ОСОБА_3, який є пенсіонером військовослужбовцем, за період з січня 2008 року по грудень 2009 року включно у розмірі 348,48 гривень.

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02 грудня 2010 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з судовим рішенням позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що судом першої інстанції порушені норми матеріального та процесуального права, а також неповно з'ясовані обставини, що мають істотне значення для справи.

У судовому засіданні представник позивача просив задовольнити апеляційну скаргу за викладеними в ній мотивами.

Відповідач у судове засідання явку свого представника не забезпечив, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив, до початку розгляду справи будь-яких клопотань від відповідача не надходило.

Відповідно до ч.4 ст.196 КАС України судова колегія знаходить можливим апеляційний розгляд справи у відсутність представника відповідача, визнаючи достатніми для розгляду апеляційної скарги наявні в матеріалах справи письмові докази.

Розглянувши справу в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Матеріалами справи встановлено, що у період з січня 2008 року по грудень 2009 року позивачем виплачувалась пенсія ОСОБА_3 у розмірі більшому, ніж вона повинна бути виплачена. Підставою для перерахунку пенсії в більшому розмірі послугувала довідка відповідача №109515 від 27.02.2008 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3, в якій вказано надбавку за класну кваліфікацію 8% в сумі 54,80грн.

Пізніше у грудні 2009 року відповідачем на ту саму особу надана нова довідка за тим же номером, в якій розмір грошового забезпечення вказано у меншому розмірі, ніж у попередньої надбавка за класну кваліфікацію вказана у розмірі 4% в сумі 27,40грн.

Вказаною помилкою позивачу було спричинено шкоду за відповідний період у розмірі 348,48грн.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Згідно пункту 1.1. Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого правлінням Пенсійного фонду України від 25.02.2008 року № 5-5 Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі утворюють систему органів Пенсійного фонду України, який є центральним органом виконавчої влади.

Згідно пункту 5 пункту 2.1 зазначеного Положення основою функцією Управління є здійснення призначення (перерахунку) пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до статті 63 зазначеного Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1522 “Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій по призначенню та виплаті пенсій деяким категоріям громадян” Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Службі безпеки, Державній податковій адміністрації, Державному департаменту з питань виконання покарань та іншим органам, що здійснюють призначення пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, доручено забезпечити проведення інвентаризації пенсійних справ, виплатних та інших документів, необхідних для виконання функцій з призначення і виплати пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, передачу їх до 1 січня 2007 року органам Пенсійного фонду України згідно з актами, складеними за формою, що затверджується органами, зазначеними у цьому пункті, за погодженням з Пенсійним фондом України, та виплату пенсій до визначеного строку.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу” на підставі Наказу Міністерства оборони України від 30.12.2007 року № 707 “Про затвердження посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України” здійснено заміну розмірів посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ”, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерства транспорту та зв'язку України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової адміністрації України, Державного департаменту України з питань виконання покарань (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

Таким державним органом в Автономній Республіці Крим є Військовий комісаріат Автономної Республіки Крим.

Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного вище, державні органи (Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

У зв'язку з набранням чинності з 01.01.2008 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, як рядового так і начальствуючого складу»Військовим комісаріатом Автономної Республіки Крим були надані до позивача довідки про розмір грошового забезпечення на військового пенсіонера ОСОБА_3 (№109515 від 27.02.2008 та №109515 від 15.12.2009).

Судом першої інстанції не було враховано, що переплата пенсії у період з січня 2008 року по грудень 2009 року відбулася саме внаслідок допущеної відповідачем помилки при визначенні військовому пенсіонеру ОСОБА_3 надбавки за класну кваліфікацію, розмір якої (8%) вказаний у первісно поданій довідці від 27.02.2008, не відповідав положенням постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 (50% установленого розміру, тобто 4%), а підставою для зменшення відповідачем надбавки за класну кваліфікацію стало не зміни у законодавстві, а власне рішення про приведення у відповідність зазначеної надбавки за наслідками проведеної перевірки у грудні 2009 року Департаментом фінансів Міністерства оборони України, що зумовило надіслання позивачу нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

Також судом першої інстанції при вирішенні спору не враховано, що позивачем в даній справі є субєкт владних повноважень, на виконання повноважень якого та з приводу реалізації своєї компетенції яким подана позовна заява до адміністративного суду про стягнення з відповідача коштів на відшкодування шкоди, завданої внаслідок незаконнної дії відповідача, а спір, що виник між сторонами у справі, стосується реалізації компетенції сторін у сфері управління, зокрема щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, що призвело до невірного висновку про відсутність підстав для задоволення позову. Оформлення та подання довідки про грошове забезпечення пенсіонера є дією субєкта владних повноважень, що породжує для позивача певні правові наслідки здійснення перерахунку пенсії, а тому може бути оскаржено до суду.

З огляду на викладене судова колегія дійшла висновку, що надаючи до позивача різні довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням надбавок за особливі умови служби та класну кваліфікацію, відповідач діяв невмотивовано з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема, Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, а також постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу”. Зазначення у довідці розміру грошового забезпечення більшого, ніж це передбачено законодавством, призвело до переплати пенсії ОСОБА_3, чим спричинено позивачу шкоду у розмірі 348,48 грн.

Дії відповідача під час надання довідки для перерахунку пенсії із зазначенням більшого розміру грошового забезпечення, ніж передбачено законодавством, не відповідають закону. Військовий комісаріат діяв не у спосіб, що передбачений законом, обставини, що мали значення для прийняття відповідного рішення, ним були залишені поза увагою.

Відповідно до статті 65 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ст. 101 Закону України “Про пенсійне забезпечення” підприємства, організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Разом з тим, судова колегія враховує, що позивач помилково заявив вимогу про визнання дій відповідача неправомірними замість визнання їх протиправними, як це передбачено положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, тому, керуючись ст. 11 КАС України, суд вважає можливим в цій частині вийти за межі позовних вимог.

На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, оскільки постанова суду першої інстанції прийнята при невірному застосуванні норм матеріального та процесуального права, а також при невідповідності висновків суду обставинам справи.

Керуючись статтями 195, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим - задовольнити.

2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02.12.10 у справі № 2а-9749/10/10/0170 - скасувати.

3. Прийняти нове рішення.

Позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим - задовольнити.

Визнати протиправними дії Військового комісаріату Автономної Республіки Крим по видачі довідки від 27.02.08. з недостовірними даними про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3

Стягнути з Військового комісаріату Автономної Республіки Крим (р/р 351219037000262 в Управлінні Держказначейства в АРК м.Сімферполь, МФО 824026, ЗКПО 07785820) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим (р/р 25604701101024, КРУ ВАТ «Державний ощадний банк», МФО 384805, ЗКПО 19003828) суму переплати пенсії в розмірі 348, 48 грн.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення. Постанова може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України у порядку та в строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст судового рішення виготовлений 04 квітня 2011 року

Головуючий суддяпідписА.В.Привалова

Судді підпис Т.Р.Лядова підпис З.І.Курапова З оригіналом згідно

Головуючий суддя А.В.Привалова