Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 3389/10/1570
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 травня 2011 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бутенко А.В.,
за участю секретаря - Рачкова О.І.,
за участю сторін:
представник позивача - ОСОБА_1 (по довіреності)
представник відповідача - ОСОБА_2 (по довіреності)
представник відповідача - ОСОБА_3 (по довіреності)
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «ОДЕСА-АВТО»до Балтської міжрайонної державної податкової інспекції в Одеській області про скасування рішення №0000562300 від 17.03.2010 року про застосування штрафних санкцій,
В С Т А Н О В И В:
З позовом до суду звернулось публічне акціонерне товариство «ОДЕСА-АВТО»до Балтської міжрайонної державної податкової інспекції в Одеській області про скасування рішення №0000562300 від 17.03.2010 року про застосування штрафних санкцій.
У судовому засіданні 16.05.2011 року представник позивача підтримав позовні вимоги, зазначивши, що Балтською МДПІ Одеської області була проведена виїзна планова перевірка, за результатами якої складено Акт №6/2300/35050935/37 від 02.03.2010 року. На підставі зазначеного акту, винесено рішення про застосування штрафних санкцій №0000562300 від 17.03.2010 року за порушення вимог п.2.8 п.2 «Положення про порядок ведення касових операцій в національній валюті України», затвердженого Постановою НБУ №637 від 15.12.2004 року, на підставі п.11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та згідно зі ст.1 Указа Президента України від 12.06.1995 року №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» до філії «Автоцент-Балтський»ПАТ «ОДЕСА-АВТО». Однак, позивач не погоджується з вищезазначеними рішенням про застосування штрафних санкцій та вважає його протиправним, посилаючись на обставини, які зазначені в позовній заяві та доповненнях до неї (а.с.5-7, 90-94).
Представники відповідача Балтської МДПІ Одеської області позовні вимоги у судовому засіданні не визнали, пояснивши, що вищезазначене рішення про застосування штрафних санкцій прийняте в межах повноважень і на підставі діючого законодавства, а тому є правомірним з підстав, викладених у письмових запереченнях на позов (а.с.79-80). Представники відповідача зазначили, що під час перевірки було встановлено порушення п.2.8 п.2 «Положення про порядок ведення касових операцій в національній валюті України», затвердженого Постановою НБУ №637 від 15.12.2004 року, а саме перевищено встановлений ліміт залишку готівки в касі підприємства в сумі 43120,65 грн., а тому до товариства було застосовано штрафну санкцію у двохкратному розмірі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідача, суд встановив наступне.
Відповідач на підставі ст.1 Закону України «Про державну податкову службу»є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно із ст.ст. 7,10,11 цього ж Закону здійснює повноваження щодо встановлення порушень податкового законодавства, нарахування, стягнення заборгованості з податків та зборів, штрафних санкцій, а тому справи за позовами щодо правомірності рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень відповідно до п.1 ч.2 ст.17, ст.50 КАС України віднесені до юрисдикції адміністративних судів та повинні розглядатись за правилами адміністративного судочинства.
Стаття 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначає підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових та позапланових виїзних перевірок стосовно своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Судом встановлено, що за результатами виїзної планової перевірки філії ПАТ «ОДЕСА-АВТО», 02.03.2010 року Балтською МДПІ Одеської області на підставі направлення №67/2300/30981258/7 від 15.02.2010 року було складено Акт №6-2300/35050935/37 (а.с.31-46). Перевіркою було встановлено: 1) порушення філією «Автоцентр-Балтський»ПАТ «ОДЕСА-АВТО»: ст.6 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»№889-ІV від 22.05.2003 року, п. 4 Порядку (затверджено Постановою КМУ від 26.12.2003 року за №2035) надання документів та їх склад при застосуванні податкової соціальної пільги: «Пільга починає застосовуватися працедавцем з податкового місяця, в якому платник податку подав працедавцю заяву про її застосування з відповідними документами, і зупиняється з податкового місяця, в якому платник податку подав заяву про відмову від пільги або припинив трудові відносини з таким працедавцем». За 2009 рік донараховано податку з доходів фізичних осіб у сумі 81,75 грн. 2) п.п.4.1.4 п.4.1.ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та пунктів 7.1,7.2. ст..7 пункту 9.2. ст.9 Інструкції «Про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища», постанови від 3 грудня 2008 року №1050 «Про внесення змін до порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього середовища і стягнення цього збору філія «Автоцентр-Балтський»ПАТ «ОДЕСА-АВТО»не подавала до Балтської МДПІ податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за 1 квартал 2009 року, 1 півріччя 2009 року; 3) підпункту 2.8 п.2 «Положення про порядок ведення касових операцій в національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління НБУ №637 від 15.12.2004 року за №40/10320 в результаті чого перевищено встановлений ліміт залишку готівки в касі в сумі 43120,65 грн. За перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах застосовується штрафна санкція у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.
З зазначеним актом перевірки та встановленими порушеннями позивач не погодився про що є відмітка на акті перевірки (а.с.46) та 12.03.2010 року на адресу Балтської МДПІ Одеської області було подано заперечення з додатками (а.с.12-30) та відповідно до відповіді на заперечення (а.с.10-11) Балтська МДПІ Одеської області відмовила в задоволенні заперечення.
На підставі акту перевірки від 02.03.2010 року Балтською МДПІ Одеської області 1703.2010 року прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000562300 від 17.03.2010 року (а.с.9), в якому зазначено про порушення позивачем вимог п.п.2.8. п.2 «Положення про порядок ведення касових операцій в національній валюті України», затвердженого Постановою Правління НБУ №637 від 15.12.2004 року Закону України «Про податок на додану вартість»та застосовано суму штрафних санкцій у розмірі 86241,30 грн.
Оцінюючи оскаржене рішення суб`єкта владних повноважень, суд виходить з приписів ч.3 ст.2 КАС України та доходить до висновку про неправомірність прийнятого рішення про застосування штрафних санкцій з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівковою регулюються Положенням про порядок ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженим Постановою Правління НБУ №637 від 15.12.2004 року за №40/10320 (далі - Положення).
Відповідно до п.2.8 Положення №637, підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів.
Відповідач у своїх запереченнях правомірність прийнятого рішення обґрунтовує тим, що філія «Автоцентр-Балтський»ПАТ «ОДЕСА-АВТО»розташована за адресою м. Балта, вул. Ломоносова, 132а, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а тому відповідно до п.5.1. Положення №637, підприємство повинно здавати готівкову виручку щодня. Крім того, позивачем не було надано у період перевірки документальні докази використання коштів, що перевищували ліміт каси на потреби, повязані з діяльністю підприємства.
Пунктом 3.7. Положення передбачено, що приймання одержаної з банку готівки в касу та видача готівки з каси для здавання її до банку оформляються відповідними касовими ордерами (прибутковим або видатковим) з відображенням такої касової операції в касовій книзі. Документом, що свідчить про здавання виручки до банку, є відповідна квитанція до прибуткового документа банку на внесення готівки, засвідчена підписами відповідальних осіб банку та відбитком печатки (штампа) банку. Документом, що свідчить про здавання виручки до банку через інкасаторів, є копія супровідної відомості до сумки з готівковою виручкою (готівкою), засвідчена підписом та відбитком печатки інкасатора-збирача. Документом, що свідчить про приймання готівки програмно-технічним комплексом самообслуговування для подальшого її переказу, є квитанція, яка містить обов'язкові реквізити документа на переказ готівки і підтверджує внесення відповідної суми готівки до цього програмно-технічного комплексу самообслуговування та здійснення ініціювання операції з переказу готівки. Підприємством були надані суд копії видаткових касових ордерів (а.с.95-136).
Згідно з Листом ДПА від 06.07.2009 року №14083/7/23-70117/572 з питань організації та проведення контролю за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій, норм обігу готівки, застосування штрафних санкцій, зокрема в п.2.5.31 зазначено, що відповідно до п. 5.10 положення №637, готівкові кошти не вважаються понадлімітними в день їх надходження, якщо вони були здані в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків не пізніше наступного робочого дня банку або були видані для використання підприємством відповідно до законодавства наступного дня на потреби, які пов'язані з діяльністю підприємства. Отже готівкові кошти, що перевищували встановлений ліміт каси в день їх надходження до каси підприємства, не будуть вважатися понадлімітними, якщо вони були здані до установи банку наступного робочого дня банку навіть у сумі меншій, ніж та, що перевищувала ліміт каси у попередній день, за умови використання підприємством решти коштів (що перевищувала ліміт) на потреби, пов'язані з діяльністю підприємства.
Відповідно до п.5.2. Положення №637 установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі (додаток 8), що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі. Наказом ПАТ «ОДЕСА-АВТО»№257 від 08.09.2008 року ліміт каси філії «Автоцентр-Балтський»ПАТ «ОДЕСА-АВТО»становить 2000 грн. (а.с.28), наказом №78 від 01.04.2009 року ліміт збільшено до 2900 грн. (а.с.29).
Згідно з п.5.1 Положення №637 строки здавання підприємствами готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках визначаються підприємством і встановлюються за погодженням з відповідним банком (у якому відкрито рахунок підприємства, на який зараховуються кошти) відповідно до таких вимог: а) для підприємств, що розташовані в населених пунктах, де є банки, - щодня (у день надходження готівкової виручки (готівки) до їх кас); б) для підприємств, у яких час закінчення робочого дня (зміни), що встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності відповідно до законодавства України, не дає змогу забезпечити здавання готівкової виручки (готівки) в день її надходження, - наступного за днем надходження готівкової виручки (готівки) до каси дня; в) для підприємств, що розташовані в населених пунктах, де немає банків, - не рідше ніж один раз на п'ять робочих днів. Установлені згідно із зазначеними вимогами строки здавання готівкової виручки (готівки) підприємствами узгоджуються з банком і визначаються в договорах банківського рахунку між підприємствами та банками. Якщо підприємство в окремі дні не має перевищення ліміту каси, то таке підприємство може в ці дні не здавати в установлені строки готівку.
З матеріалів справи вбачається, що юридична адреса філії «Автоцентр-Балтський»ПАТ «Одеса-Авто»є м. Балта, вул. Ломоносова,132а, однак, відповідно до довідки №13-13/8 від 04.03.2010 року (а.с.27) та №415 від 09.03.2010 року (а.с.30) філія розташована за межами населеного пункту.
Судом також встановлено, що готівкові кошти отримані від покупців за продані товари філією «Автоцентр-Балтський»(а.с.191-194) на підставі укладеного між ПАТ «Одеса-Авто»та ВАТ «Райффайзен Банк Аваль»договору (а.с.185-186), здаються до Балтського відділення ВАТ «Райффайзен Банк Аваль», операційний час роботи якого становить з 9:00 до 16:00 год. (а.с.135). Однак, відповідно до п.15 наказу по ПАТ «ОДЕСА-АВТО»за №250 від 17.09.2009 року, графік роботи філії «Автоцентр-Балтський» встановлено як шестиденна робоча неділя з 8:00 до 17:00 год. , вихідний день - неділя (а.с.140).
Суд зазначає, що дослідженими доказами по справі беззаперечно встановлений факт, що час закінчення робочого дня філії «Автоцентр-Балтський»не дає змогу забезпечити здавання готівкової виручки (готівки) в день її надходження, що підтверджується часом отримання готівкових коштів, що зазначений у денних звітах РРО (а.с.191-194), тому вказане підтверджує відсутність можливості у підприємства здати виручку до банківської установи безпосередньо у день надходження її до каси.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що філією «Автоцентр-Балтський»ПАТ «ОДЕСА-АВТО»при перевищенні ліміту каси дня, понадлімітні грошові кошти, отримані після закінчення роботи банку на кінець каси дня, були здані до банківської установи наступного банківського дня за днем надходження, що підтверджено видатковими касовими ордерами та квитанціями банку.
Крім того, рішенням відповідача штрафні санкції застосовані до філії «Автоцентр-Балтський»ПАТ «ОДЕСА-АВТО», яка не є відокремленим підрозділом юридичної особи або окремою юридичною особою, що не відповідає ст.1 Указу Президента України від 12.06.1995 року №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».
Положеннями ч.2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. В судовому засіданні представник відповідача не довів суду належними та допустимими в спірних правовідносинах доказами, з посиланням на відповідні положення законодавства, правомірність свого рішенння та необґрунтованість позовних вимог позивача.
Таким чином, рішення Балтської МДПІ Одеської області від 17.03.2010 року за №0000562300 визнається судом неправомірним та підлягає скасуванню.
Також, на підставі положень ч.2, 3 ст.162 КАС України суд вважає за необхідне винести постанову, яка б гарантувала дотримання та захист прав, свобод, інтересів особи, яка звернулась за судовим захистом.
Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов публічного акціонерного товариства «ОДЕСА-АВТО»до Балтської міжрайонної державної податкової інспекції в Одеській області - задовольнити.
2. Скасувати рішення Балтської міжрайонної державної податкової інспекції в Одеській області №0000562300 від 17.03.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 86241(вісімдесят шість тисяч двісті сорок одна) гривня 30 коп.
Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 20 травня 2011 року
Суддя Бутенко А.В.