Постанова № 15952827, 10.05.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.05.2011
Номер справи
2а/0570/5151/2011
Номер документу
15952827
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 травня 2011 р. справа № 2а/0570/5151/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11-55 год

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Чекменьова Г.А.

при секретаріТокмаковій Є.А.

за участю:

прокурора Ноздрьова С.В.

представника позивача Марущенко В.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Прокурора Володарського району Донецької області в інтересах Державної інспекції з енергозбереження в особі Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області до Комунального підприємства «Володарськ-водомережа» про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 4116 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Володарського району Донецької області звернувся до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах Державної інспекції з енергозбереження в особі Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області з позовом до Комунального підприємства «Володарськ-водомережа» про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 4116 грн.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області за результатами комплексної перевірки Комунального підприємства «Володарськ-водомережа» встановлений факт нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів, був складений акт від 26.11.2010р. За наслідками перевірки відповідачем прийнято постанову про застосування економічних санкцій від 03.12.2010р. № 15-6/103-КП16/М за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів, застосовано підвищену плату на загальну суму 4116 грн. У звязку з ухиленням відповідача від внесення зазначеної плати прокурор просив стягнути її в дохід Державного бюджету.

У судовому засіданні прокурор та представник позивача підтримали заявлений позов з підстав, викладених в позовній заяві. Просили заявлені позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, про причини неявки та своє ставлення до заявленого позову суд не повідомив. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Позивач Державна інспекція з енергозбереження в особі Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області на час проведення перевірки відповідача та прийняття постанови про застосування економічних санкцій від 03.12.2010р. №15-6/103-КП16/М діяло на підставі Положення про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 2000 р. № 1039.

Згідно п. 1 зазначеного Положення Державна інспекція з енергозбереження (далі - Інспекція) є урядовим органом державного управління, що діє у складі НАЕР і йому підпорядковується.

Відповідно п. 3 Положення Інспекція, в тому числі:

у межах своєї компетенції бере участь у реалізації державної політики та здійснює державний контроль у сфері енергозбереження;

виконує відповідно до законодавства контрольно-наглядові функції щодо використання паливно-енергетичних ресурсів та проводить державну експертизу об'єктів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства), перелік яких наведено у додатку до Положення про державну експертизу з енергозбереження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 1998 р. N 1094 "Про державну експертизу з енергозбереження";

здійснює у межах своєї компетенції контроль за додержанням норм законодавства у сфері енергозбереження, узагальнює практику його застосування та розробляє пропозиції щодо вдосконалення цього законодавства;

надає за результатами перевірки підприємств обов'язкові для виконання приписи стосовно усунення порушень і недоліків, зумовлених невиконанням вимог законодавства з енергозбереження щодо ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів та контролює виконання цих приписів;

За приписами п.4 вищезазначеного Положення Інспекція має право:

складати протоколи, акти перевірок та видавати обов'язкові для виконання приписи стосовно усунення порушення норм законодавства у сфері енергозбереження під час видобування, переробки, виробництва, транспортування, зберігання та споживання паливно-енергетичних ресурсів;

застосовувати економічні санкції до підприємств відповідно до законодавства у разі виявлення фактів перевитрати ними зазначених ресурсів унаслідок неефективного (марнотратного) їх використання.

На час розгляду справи Положення про Державну інспекцію з енергозбереження, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 2000 р. № 1039, втратило чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2011 р. № 346, п. 2 якого передбачає установити, що урядові органи, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень відповідним міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади.

Відповідач Комунальне підприємство «Володарськ-водомережа», код ЄДРПОУ 34626588, є юридичною особою, діє на підставі статуту, зареєстрованому 27.07.2007р. (а.с.17-20).

Згідно преамбулі Закону України “Про енергозбереження” від 1 липня 1994 року №74/94-ВР цей Закон визначає правові, економічні, соціальні та екологічні основи енергозбереження для всіх підприємств, об'єднань та організацій, розташованих на території України, а також для громадян.

У цьому Законі вживаються такі поняття:

"енергозбереження" - діяльність (організаційна, наукова, практична, інформаційна), яка спрямована на раціональне використання та економне витрачання первинної та перетвореної енергії і природних енергетичних ресурсів в національному господарстві і яка реалізується з використанням технічних, економічних та правових методів;

марнотратне витрачання паливно-енергетичних ресурсів - систематичне, без виробничої потреби, не зумовлене вимогами технічної безпеки недовантаження або використання на холостому ходу електродвигунів, електропечей та іншого електро- і теплоустаткування; систематична втрата стисненого повітря, води і тепла, спричинена несправністю арматури, трубопроводів, теплоізоляції трубопроводів, печей і тепловикористовуючого устаткування; недотримання вимог нормативної та проектної документації щодо теплоізоляції споруд та інженерних об'єктів, яке призводить до зниження теплового опору огороджувальних конструкцій, вікон, дверей в опалювальний сезон (вид нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів);

нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів - прямі втрати паливно-енергетичних ресурсів, їх марнотратне витрачання та використання паливно-енергетичних ресурсів понад показники питомих витрат, визначених системою стандартів, а до введення в дію системи стандартів - нормами питомих витрат палива та енергії.

Позивачем проведений плановий захід перевірка стану використання паливно-енергетичних ресурсів відповідачем, про що складений акт перевірки № 15-6/89-16М від 26.11.2010р. (а.с.14-16). Примірник акту листом від 30.11.2010р. був направлений на адресу відповідача, про що свідчить поштова квитанція та опис вкладення цінного листа від 01.12.2010р. (а.с.13). Крім того, згідно листу від 03.12.2010р. та поштовій квитанції (а.с.7) на адресу відповідача позивач направляв припис про усунення порушень від 26.11.2010р.

За результатами перевірки позивачем встановлені порушення, зокрема, перевитрати електроенергії внаслідок втрат води при транспортуванні понад затверджений нормативний показник. на підставі даних перевірки позивачем прийнято постанову від 03.12.2010р. № 15-6/103-КП16/М (а.с.10), якою до відповідача застосована підвищена плата за перевитрату електроенергії у подвійній її вартості в обсязі 3 тис. кВт-год./рік, що складає 4116грн. Постанова направлена відповідачу поштою 03.12.2010р. (а.с.12).

Пунктами е), є) ст. 11 Закону України “Про енергозбереження” встановлено, що економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають:

введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами;

застосування економічних санкцій за марнотратне витрачання палива та енергії внаслідок безгосподарної або некомпетентної діяльності працюючих.

Згідно ст. 27 Закону України “Про енергозбереження” порушення законодавства про енергозбереження тягне за собою встановлену цим Законом, а також чинним законодавством України дисциплінарну, адміністративну або цивільну відповідальність.

Відповідальність за порушення законодавства про енергозбереження несуть особи, винні у:

а) невиконанні вимог щодо підтримання та підвищення технічного рівня енерговикористовуючого обладнання та систем енергопостачання;

б) відмові від надання своєчасної повної інформації, а також фальсифікації даних обліку та звітності щодо енергозбереження;

в) порушенні вимог законодавства України під час проведення державної експертизи з енергозбереження, у тому числі у поданні свідомо неправдивих експертних висновків;

г) невиконанні вимог державної експертизи з енергозбереження;

д) фінансуванні, будівництві та впровадженні у виробництво нових технологій та обладнання, які не відповідають вимогам енергетичних стандартів і не мають позитивного висновку державної експертизи з енергозбереження;

е) порушенні встановлених вимог енергозбереження під час проектування, будівництва, реконструкції, введення в дію, експлуатації підприємств, споруд, транспортних засобів та інших об'єктів;

є) використанні паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушенні інших вимог щодо раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів;

ж) порушенні строків внесення платежів за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів;

з) невиконанні розпоряджень органів, які здійснюють державний контроль в галузі енергозбереження, а також у створенні перешкод для нормальної роботи представників цих органів.

Нарахування плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів передбачено постановою КМ України від 02.09.1993 р. № 699 “Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві”, якою визначено з метою забезпечення раціонального і ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві покласти на Державну інспекцію з енергозбереження здійснення державного контролю за раціональним і ефективним використанням газу та інших паливно-енергетичних ресурсів підприємствами (електростанціями). Затвердити розміри плати за газ, що тимчасово споживається на виробничі потреби понад встановлені середньодобові норми з дозволу газозбутових і газотранспортних організацій, а також у разі неефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів підприємствами (електростанціями) згідно з додатком.

Додатком до зазначеної постанови КМ України від 02.09.1993 р. № 699 встановлені розміри плати за газ, що тимчасово споживається на виробничі потреби понад встановлені середньодобові норми, а також у разі неефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів підприємствами (електростанціями). Розділ ІІ “Плата за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у разі неефективного їх використання” зазначеного додатку до постанови КМ України від 02.09.1993 р. № 699, із змінами, внесеними згідно з постановою КМ України № 1071 від 07.07.2000р., передбачає, що за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата.

При цьому, третій абзац розділу ІІ додатку до постанови КМ України від 02.09.1993р. № 699 встановлює, якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними або технологічними картками, відсутність теплоутилізаційного устаткування, систем автоматики), споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження.

Отже, при проведенні перевірки та прийнятті припису від 03.12.2010р. № 15-6/103-КП16/М позивач діяв згідно наявної у нього компетенції відповідно до нормативних актів, що регулюють відповідні правовідносини.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З боку відповідача суду не надано відомостей про наявність заперечень проти висновків проведеної позивачем перевірки, оскарження припису від 03.12.2010р. № 15-6/103-КП16/М, або сплати застосованих зазначеним приписом економічних санкцій.

За наведених обставин заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Прокурора Володарського району Донецької області в інтересах Державної інспекції з енергозбереження в особі Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області до Комунального підприємства «Володарськ-водомережа» про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 4116 грн. задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства «Володарськ-водомережа» (87000, Донецька область, смт. Володарське, вул. Леніна, буд. 134, код ЄДРПОУ 34626588) підвищену плату за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 4116 (чотири тисячі сто шістнадцять) гривень 00 коп. в дохід Державного бюджету України (отримувач Державне казначейство України, код ЄДРПОУ 34686888, р/р 31213202700214, банк ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код платежу 21081200, призначення платежу штрафні санкції за порушення законодавства з питань забезпечення енергетичних ресурсів).

Вступна та резолютивна частина постанови складена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 10 травня 2011 року. Постанова у повному обсязі виготовлена 13 травня 2011 року.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Чекменьов Г.А.