Постанова № 15952810, 26.04.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2011
Номер справи
2а/0570/673/2011
Номер документу
15952810
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 квітня 2011 р. справа № 2а/0570/673/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 14 год.50 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Наумової К.Г.

при секретаріЧухляк О.О.

Постановлена у нарадчій кімнаті об 14 год. 50 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Наумової К.Г.,

при секретарі судового засідання Чухляк О.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні суду адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька

до Управління державної реєстрації Донецької міської ради (м. Донецьк)

Державного реєстратора відділу реєстрації субєктів підприємницької діяльності

держадміністрації Дніпровського району м. Києва Бондаренко Ірини Павлівни (м.Київ)

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Товариства з обмеженою відповідальністю «Віп-АС-трейд» (м.Донецьк)

Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва

про визнання протиправними дій, визнання неправомірним запис, зобовязання вчинити певні дії

за участю:

представника позивача: ОСОБА_3 за дов., ОСОБА_4 за довір., ОСОБА_5 за довір.

представника відповідача: ОСОБА_6за довір.

представника відповідача: не зявився

представника третьої особи: не зявився

представника третьої особи: не зявився

Державна податкова інспекція у Ворошиловському районі м. Донецька звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління державної реєстрації Донецької міської ради, Державного реєстратора відділу реєстрації субєктів підприємницької діяльності держадміністрації Дніпровського району м.Києва Бондаренко Ірини Павлівни про визнання протиправними дій Управління державної реєстрації Донецької міської ради стосовно невизнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Віп-АС-трейд» за адресою: 83086, м. Донецьк, пр. Павших Комунарів, буд. 7, не скасування реєстраційних дій, не внесення до Єдиного державного реєстру запису про місцезнаходження підприємства за попередньою адресою, не повернення реєстраційної справи підприємства до державного реєстратора за місцезнаходженням; визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Віп-АС-трейд» (ЄДРПОУ 35181844) за адресою: 83086, м. Донецьк, пр. Павших Комунарів, буд. 7; зобовязання Управління державної реєстрації Донецької міської ради скасувати реєстраційні дії від 28 квітня 2009 року за №10671070002011198 щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу Товариства з обмеженою відповідальністю «Віп-АС-трейд»; зобовязання Управління державної реєстрації Донецької міської ради внести до Єдиного державного реєстру запис про місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Віп-АС-трейд» (ЄДРПОУ 35181844) за адресою: м.Київ, вул..Каунська, буд.13; зобовязання Управління державної реєстрації Донецької міської ради повернути реєстраційну справу Товариства з обмеженою відповідальністю «Віп-АС-трейд» (ЄДРПОУ 35181844) до державного реєстратора відділу реєстрації субєктів підприємницької діяльності держадміністрації Дніпровського району м.Києва Бондаренко Ірини Павлівни.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги наступним.

Держреєстратором Бондаренко І.П. було внесені зміни до відомостей Єдиного державного реєстру щодо зміни місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю підприємства «Віп-АС-трейд» із зазначенням нової адреси 83086, м.Донецьк, пр.Павших Комунарів, буд.7. На підставі реєстраційної картки на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, у реєстраційній справі вказаного підприємства внесені зміни щодо місцезнаходження юридичної особи та керівництва. Вказані зміни не відповідають дійсності, тобто підприємство за даною адресою не знаходиться . Таким чином, відомості ЄДР стосовно місцезнаходження підприємства є недостовірними, а реєстраційні діє мають бути скасовані. Крім цього, облікова справа платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Віп-АС-трейд», яка знаходиться у ДПІ Ворошиловському районі м.Донецька, повинна бути направлена до ДПІ у Дніпровському районі м.Києва.

Відповідач - Управління державної реєстрації Донецької міської ради проти позову заперечує з посиланням на ті обставини, що порушень Закону та протиправних дій з боку державних реєстраторів Управління державної реєстрації Донецької міської ради при проведенні постановки на облік реєстраційної справи юридичної особи, яка пов»язана зі зміною місцезнаходження юридичної особи, не було припущено.

Відповідач - Державний реєстратор відділу реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації Бондаренко Ірина Павлівна надіслала до суду письмові заперечення, у яких зазначила, що всі реєстраційні дії, виконані нею, відповідають вимогам чинного законодавства , та надала клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Віп-АС-трейд» до суду не з»явилась, але до суду повернувся поштовий конверт з відміткою поштового відділення “не розшуканий ”, тобто відповідно до п.11 ст.35 Кодексу адміністративного судочинства України третя особа повідомлена належним чином про час і місце проведення судового засідання.

Третя особа - Державна податкова інспекція у Дніпровському районі м. Києва заперечення на адміністративний позов не надала, до суду не з»явилась, відповідно до п.11 ст.35 Кодексу адміністративного судочинства України третя особа повідомлена належним чином про час і місце проведення судового засідання.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Віп-АС-трейд» зареєстроване як юридична особа Дніпровською районною у м. Києві державною адміністрацією 14 червня 2007 року, номер запису 10671020000011198, включене до ЄДРПОУ за номером 35181844, місцезнаходження: м. Київ, вул..Каунська, буд.13.

Товариством з обмеженою відповідальністю «Віп-АС-трейд» подано реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 22 квітня 2009 року, на підставі якої Державним реєстратором відділу реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації Бондаренко Іриною Павлівною здійснено державну реєстрацію змін відомостей про юридичну особу стосовно місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Віп-АС-трейд» за адресою: 83086, м. Донецьк, пр. Павших Комунарів, буд. 7.

Відповідно до листа від 28 квітня 2009 року №674/34 зазначений Державний реєстратор надіслала до Виконавчого комітету Донецької міської ради реєстраційну справу Товариства з обмеженою відповідальністю «Віп-АС-трейд» у звязку зі зміною місцезнаходження юридичної особи за адресою: 83086, м.Донецьк, вул..Полеглих Комунарів,7.З обліку в Дніпровській РДА юридичну особу знято 28.04.2009р.

28.04.2009р. Державним реєстратором відділу реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації Бондаренко Іриною Павлівною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зроблено запис під номером №10671070002011198 внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов»язані зі змінами в установчих документах.

З акту виходу за юридичною адресою Товариства з обмеженою відповідальністю «Віп-АС-трейд» Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька від 16 серпня 2010 року № 854/23-2 вбачається, що по факту виходу за юридичною адресою 83086, м.Донецьк, пр. Павших Комунарів, буд. 7 встановлено, що підприємство за даною адресою не знаходиться.

12 листопада 2010 року позивачем до Управління державної реєстрації Донецької міської ради надіслано лист про внесення змін до відомостей юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Віп-АС-трейд» та повернення реєстраційної справи до Державного реєстратора відділу реєстрації субєктів підприємницької діяльності держадміністрації Дніпровського району м.Києва Бондаренко Ірини Павлівни.

На зазначений лист Управління державної реєстрації Донецької міської ради надіслало відповідь, у якому зазначило, що порушень Закону про реєстрацію державним реєстратором при проведенні дій щодо зміни місцезнаходження юридичної особи, зазначеної в цьому листі, не було, тому проведені дії не підлягають скасуванню.

Відповідно до статті 2 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”, далі за текстом Закон, відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Частиною 1 статті 1 Закону визначено, що місцезнаходженням юридичної особи вважається адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

У відповідності до частини 1 статті 4 Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Частиною 3 статті 4 Закону передбачено, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Згідно з частиною 1 статті 16 цього Закону єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

З частини 1 статті 17 Закону вбачається, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Відповідно до частини 2 статті 17 Закону в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи, зокрема, відомості щодо місцезнаходження юридичної особи.

Відповідно до частини 3 статті 8 Закону установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Відповідно до частини 1 статті 29 Закону для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

Згідно частини 7 статті 29 Закону державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.

Відповідно до статті 30 Закону державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.

Частиною 1 статті 27 Закону передбачено, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів. Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.

Стаття 14 Закону регулює порядок передачі реєстраційних справ, а саме передача реєстраційних справ здійснюється в разі, зокрема, зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці.

Таким чином, державний реєстратор під час реєстраційних дій, а саме зміни місцезнаходження не має права перевіряти подані відомості та вимагати інші документи, ніж ті, що передбачені чинним законодавством.

Відповідно до акту виходу за юридичною адресою підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Віп-АС-трейд» Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька від 16 серпня 2010 року № 854/23-2 підприємство за юридичною адресою 83086, м. Донецьк, пр. Павших Комунарів, буд. 7 не знаходиться.

Відповідно до частини 2 статті 38 Закону підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Пунктом 17 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Таким чином, відсутність юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Віп-АС-трейд» за місцезнаходженням не тягне скасування або визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження юридичної особи. Відсутність юридичної особи за місцезнаходженням є підставою для внесення таких відомостей до Єдиного державного реєстру та постановлення судового рішення про припинення юридичної особи.

Крім цього, закон не містить в собі норми, яка передбачає право реєстратора визнати неправомірним запис стосовно місцезнаходження юридичною особи, тому реєстратор не має права самостійно визнавати запис про реєстраційні дії стосовно місцезнаходження неправомірним та скасовувати його.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд зазначає, що позивач не навів жодної норми діючого законодавства, яка б свідчила, що державні реєстратори повинні були відмовити у проведенні державної реєстрації змін щодо адреси юридичної особи, порушили порядок передачі реєстраційної справи, повинні були не прийняти до обліку реєстраційну справу та повернути її у зв'язку із встановленням податковим органом фактичної відсутності підприємства за юридичною адресою, а також визнати неправомірним запис щодо місцезнаходження підприємства. Кожен субєкт владних повноважень повинен діяти суворо дотримуючись норм діючого законодавства в межах своїх повноважень та у спосіб, встановлений законом. Закон України № 755 не передбачає такого повноваження державного реєстратора як перевірка фактичного місцезнаходження юридичної особи за її юридичною адресою, так само Закон не передбачає права чи обов'язку державного реєстратора при встановленні податковим органом факту незнаходження підприємства за юридичною адресою, відповідно при зміні ним адреси, скасовувати попередні реєстраційні дії та повертати реєстраційну справу до державного реєстратора за попередньою адресою.

Таким чином, позовні вимоги Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька задоволенню не підлягають.

На підставі наведеного, керуючись Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»,

ст. ст. 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м.Донецька до Управління державної реєстрації Донецької міської ради, Державного реєстратора відділу реєстрації субєктів підприємницької діяльності держадміністрації Дніпровського району м.Києва Бондаренко Ірини Павлівни про визнання протиправними дій Управління державної реєстрації Донецької міської ради стосовно невизнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Віп-АС-трейд» за адресою: 83086, м. Донецьк, пр. Павших Комунарів, буд. 7, не скасування реєстраційних дій, не внесення до Єдиного державного реєстру запису про місцезнаходження підприємства за попередньою адресою, не повернення реєстраційної справи підприємства до державного реєстратора за місцезнаходженням; визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Віп-АС-трейд» (ЄДРПОУ 35181844) за адресою: 83086, м. Донецьк, пр. Павших Комунарів, буд. 7; зобовязання Управління державної реєстрації Донецької міської ради скасувати реєстраційні дії від 28 квітня 2009 року за №10671070002011198 щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу Товариства з обмеженою відповідальністю «Віп-АС-трейд»; зобовязання Управління державної реєстрації Донецької міської ради внести до Єдиного державного реєстру запис про місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Віп-АС-трейд» (ЄДРПОУ 35181844) за адресою: м.Київ, вул..Каунська, буд.13; зобовязання Управління державної реєстрації Донецької міської ради повернути реєстраційну справу Товариства з обмеженою відповідальністю «Віп-АС-трейд» (ЄДРПОУ 35181844) до державного реєстратора відділу реєстрації субєктів підприємницької діяльності держадміністрації Дніпровського району м.Києва Бондаренко Ірини Павлівни - відмовити.

Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Скарга подається на імя Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 04 травня 2011 року.

Суддя Наумова К.Г.