Постанова № 15940978, 26.04.2011, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
26.04.2011
Номер справи
2а-3177/10/2770
Номер документу
15940978
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

26.04.11Справа №2а-3177/10/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі: судді Єфременко О.О.,

при секретарі Авчиян К.Е.,

за участю представників:

позивача ОСОБА_1, довіреність № 26/10-013 від 11.06.2010;

відповідача ОСОБА_2, довіреність № 67/21 від 11.01.2011;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя

до Управління капітального будівництва Севастопольської міської державної адміністрації

про стягнення заборгованості у сумі 4228937,65 грн.,

суть спору:

Державна податкова інспекція у Гагарінському районі міста Севастополя звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління капітального будівництва Севастопольської міської державної адміністрації про стягнення заборгованості з орендної плати за землю у розмірі 4228937,65 грн.

Ухвалою від 12.11.2010 відкрито провадження в адміністративній справі

Ухвалою від 12.11.2010 закінчено підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду.

Відповідно до положень статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України, за клопотанням представників сторін, провадження у справі зупинялося.

В ході судового розгляду в порядку статті 51 Кодексу адміністративного судочинства України представник позивача тричі звертався із заявою про уточнення позовних вимог, заявою від 18.04.2011 просить стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати за землю в сумі 931975,88 грн., з яких: 912500,54 грн. основний платіж, 19475,34 грн. пеня.

Відповідно до положень статті 51 Кодексу адміністративного судочинства України позивач має право зменшити розмір позовних вимог.

Оскільки зменшення розміру позовних вимог є правом позивача і не порушує чиї-небудь права, свободи чи інтереси, суд визнав можливим заявлене клопотання задовольнити.

Представник позивача у судовому засіданні 26.04.2011 зменшені вимоги підтримав, наполягав на їх задоволенні.

Представник відповідача проти позову заперечував, з мотивів, викладених у запереченні проти позову (а.с. 136).

Відповідно до статей 27, 49, 51, 130 Кодексу адміністративного судочинства України представникам сторін розяснені процесуальні права і обовязки.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача сторін, дослідивши інші докази в межах позовних вимог, суд,-

встановив

Управління капітального будівництва Севастопольської міської державної адміністрації (далі УКБ СМДА) включене до категорії платників окремих податків у ДПІ у Гагарінському районі м.Севастополя як платник орендної плати за землю.

Рішенням Севастопольської міської Ради № 2594 від 01.12.2004 УКБ СМДА передана в термінову оренду земельна ділянка площею 10,1 га, для будівництва та обслуговування мікрорайону Омега-2а.

31.05.2005, відповідно до зазначеного рішення, між Севастопольською міською Радою та УКБ СМДА укладений договір оренди земельної ділянки строком на 15 років.

Умовами договору оренди земельної ділянки передбачено, що УКБ СМДА приймає у тимчасове володіння та користування земельну ділянку площею 10,1 га, розташовану у м.Севастополі, мікрорайон Омега-2а.

Рішенням Севастопольської міської Ради № 2422 від 20.10.2005 УКБ СМДА передана в термінову оренду земельна ділянка площею 17,0478 га, для будівництва та обслуговування мікрорайону Омега-2а.

12.12.2005, відповідно до зазначеного рішення, між Севастопольською міською Радою та УКБ СМДА укладений договір оренди земельної ділянки строком на 10 років.

Умовами договору оренди земельної ділянки передбачено, що УКБ СМДА приймає у тимчасове володіння та користування земельну ділянку площею 17,0478 га, розташовану у м.Севастополі, мікрорайон Омега-2а.

26.10.2006 між Севастопольською міською Радою та УКБ СМДА укладений договір оренди земельної ділянки площею 3,4000 га для будівництва та обслуговування 7 черги мікрорайону, строком на 10 років.

Умовами договору оренди земельної ділянки передбачено, що УКБ СМДА приймає у тимчасове володіння та користування земельну ділянку площею 3,4000 га, розташовану у м.Севастополі, по пр. Октябрьської революції.

27.08.2007 між Севастопольською міською Радою та УКБ СМДА укладений договір оренди земельної ділянки площею 0,9800 га для будівництва та обслуговування 7 черги мікрорайону, строком на 10 років, умовами якого передбачено, що УКБ СМДА приймає у тимчасове володіння та користування земельну ділянку площею 0,9800 га, розташовану у м.Севастополі, по пр.Жовтневої революції.

29.12.2008 між Севастопольською міською Радою та УКБ СМДА укладений договір оренди земельної ділянки площею 10,5600 га для будівництва та обслуговування 6 мікрорайону Камишової бухти, строком на 15 років.

Умовами зазначеного договору передбачено, що УКБ СМДА приймає у тимчасове володіння та користування земельну ділянку площею 10,5600 га, розташовану у м.Севастополі, у 6 мікрорайоні Камишової бухти.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про плату за землю»№ 2535-XII від 03.07.1992, з наступними змінами та доповненнями, діючого на час виникнення правовідносин сторін (далі Закон № 2535) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Статтею 5 Закону № 2535 встановлено, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Згідно статті 14 Закону № 2535 платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

На виконання зазначеного, 31.01.2008 відповідачем до ДПІ в Гагарінському районі м.Севастополя подана податкова декларація з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, відповідно до якої сума орендної плати за 2008 рік складає 546287,69 грн., де щомісячний платіж складає 45523,97 грн., а 03.03.2008 була подана уточнююча декларація за 2008 рік й нарахована сума орендної плати, збільшена до 1638863,05 грн., з щомісячним платежем в розмірі 136571,92 грн.

29.01.2009 відповідач надав до інспекції декларацію, у який визначив суму орендної плати за 2009 рік в розмірі 1887970,23 грн., із щомісячним платежем 157330,86 грн., а 30.03.2009 була подана уточнююча декларація за 2009 рік й нарахована сума орендної плати зменшена до 1480168,01 грн., з щомісячним платежем в розмірі 123347,34 грн.

01.02.2010 відповідач надав до інспекції декларацію, у який визначив суму орендної плати за 2010 рік в розмірі 3874844,99 грн., із щомісячним платежем 322903,75 грн.,

03.03.2008 між позивачем та відповідачем був укладений договір розстрочення податкових зобовязань у розмірі 1996818,09 грн. Розстрочення надавалось з 03.03.2008 до 26.12.2008. 25.12.2008 за договором розстрочення виникла заборгованість. З урахуванням часткової сплати в розмірі 65048,78 грн., був нарахований платіж у розмірі 1931769,31 грн., та проценти за користування наданою розстрочкою в розмірі 233420,39 грн.

Підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-Ш від 21.12.2000, з наступними змінами та доповненнями, діючого на час виникнення правовідносин сторін (далі Закон № 2181) передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Пунктом 5.1 статті 5 Закону № 2181 встановлено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону № 2535 податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до підпункту 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону № 2181, якщо узгоджена сума податкового зобов'язання не сплачена платником податків в строк, то вона признається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно статті 13 Закону № 2535 підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до статті 15 Закону № 2535 власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається, при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.

Нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок Державного казначейства України та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань, що передбачено підпункту 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 Податкового кодексу України.

Згідно пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Відповідно до пункту 7.7 статті 7 Закону № 2181 податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

За невчасне погашення суми заборгованості з орендної плати за землю, ДПІ у Гагарінському районі м.Севастополя нарахована пеня у сумі 19475,34 грн.

З матеріалів справи вбачається, що за період 2008 2010 у відповідача, з урахуванням часткової сплати зобовязань з орендної плати за землю, показників уточнюючих декларацій, якими було зменшено самостійно визначені суми податкових зобовязань: від 29.09.2010 за вх. №81725, від 26.10.2010 за вх. №81812 за 2008 рік; від 26.10.2010 за вх. №90988 за 2009 рік; від 29.09.2010 за вх. №52518, від 26.10.2010 за вх. №64131, від 25.11.2010 за вх. №71530, - за 2010 рік; від 12.01.2011 за вх. №81267, від 29.03.2011 за вх. №90451, від 29.03.2011 за вх. №26080, а також показників декларації з орендної плати за землю на 2011 рік (від 31.01.2011) склалася заборгованість перед бюджетом з орендної плати за землю у сумі 931975,88 грн., з яких основний платіж 912500,54 грн., пеня 19475,34 грн.

Розмір зазначеної заборгованості по сплаті орендної плати за землю підтверджується даними картки особового рахунку платника податку - УКБ СМДА станом на 18.04.2011 (а.с.144-148).

Щодо посилань представника відповідача щодо належності права вимоги сплати (стягнення) орендної плати стороні договору Севастопольській міській Раді, виходячи з виникнення спору з договірних відносин, слід зазначити наступне.

Відповідно до статті 27 Закону № 2535 контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

За правилом підпункту 2.1.4 пункту 2.1 статті 2 Закону № 2181 податкові органи є контролюючими органами стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпунктах 2.1.1 - 2.1.3 цього пункту (стосовно акцизного збору та податку на додану вартість коли законом обов'язок з їх стягнення або контролю покладається на митні органи, ввізного та вивізного мита, інших податків і зборів (обов'язкових платежів), які відповідно до законів справляються при ввезенні (пересиланні) товарів і предметів на митну територію України або вивезенні (пересиланні) товарів і предметів з митної території України; стосовно збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; стосовно внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у межах компетенції цих органів, встановленої законом).

Згідно з підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону № 2181 органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу (далі - органи стягнення), є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.

Такі ж норми містяться у підпункті 41.1.1 пункту 41.1, пункті 41.5 статті 41 Податкового кодексу України, що набрав чинності з 01.01.2011.

Отже, органи місцевого самоврядування, зокрема Севастопольська міська Рада, не наділені повноваженнями щодо контролю за справлянням податків та зборів (обовязкових платежів) та стягненню заборгованості за ними.

Відповідно до підпункту 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України державні податкові інспекції в районах, в містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та обєднані державні податкові інспекції подають до судів позови, зокрема про стягнення коштів з платника, який має податковий борг.

Згідно підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону № 2181, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу.

Відповідно до пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Отже, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача суми заборгованості по сплаті заборгованості з орендної плати за землю в сумі 931975,88 грн., з яких: 912500,54 грн. основний платіж, 19475,34 грн. пеня, підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні проголошені тільки вступна та резолютивна частини постанови.

Постанова складена та підписана в порядку частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 04 травня 2011 року о 16-00.

На підставі викладеного, керуючись статтями 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

1.Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Управління капітального будівництва Севастопольської міської державної адміністрації (99011, м.Севастополь, вул. Леніна, 2, код ЄДРПОУ 02498725, р/р 35423038000364 в Головному управлінні державного казначейства України у м. Севастополі, МФО 824509) заборгованість перед бюджетом з орендної плати за землю у сумі 931 975,88 грн. (девятсот тридцять одна тисяча девятсот сімдесят пять грн. 88 коп.) на р/р 33210812700006, код ЕДРПОУ 24035612, код платежу 13050201, одержувач Гагарінський місцевий бюджет, банк одержувача УДК у м.Севастополі, МФО 824509).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя підпис О.О.Єфременко

З оригіналом згідно

Постанова не набрала законної сили.

Суддя О.О.Єфременко