Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
12 квітня 2011 р. № 2-а- 921/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волкова Л.М., при секретарі судового засідання Добровольська М.С.
за участю:
представника позивача Геращенко М.І.
представника відповідача 1 ОСОБА_2, діє на підставі доручення № 15-15/26-468 від 17.01.11
представника відповідача 2 - ОСОБА_3, діє на підставі доручення № 11522/10/10-018 від 08.12.10
розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом
Селянського господарства "Світанок"
до Управління державного казначейства у Близнюківському районі Харківської області Головного управління державного казначейства у Харківській області, Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області провизнання дій протиправними, скасування вимоги,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд визнати протиправними дії УДК у Близнюківському районі, спрямовані на складання Подання та надсилання його до Лозівської ОДПІ; визнати недійсним з моменту складання Подання УДК у Близнюківському районі до Лозівської ОДПІ про примусове стягнення з СГ "Світанок" фінансової допомоги, зобов'язати УДК у Близнюківському районі відкликати вказане Подання; визнати протиправними дії Лозівської ОДПІ, спрямовані на прийняття Подання та формування першої податкової вимоги СГ "Світанок", скасувати першу податкову вимогу Лозівської ОДПІ № 1/239 від 30.12.2010р.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, в обґрунтування яких зазначив наступне. Відповідачами зроблено хибний висновок щодо правонаступництва обовязків КСП ім. «Богдана Хмельницького» СГ "Світанок", з огляду на що всі дії, вчинені відповідачами щодо зобовязання сплати боргу позивача за Постановою КМУ від 11.09.1997р. № 1003, є незаконними.
Представник відповідача 1 - УДК у Близнюківському районі ГУДКУ у Харківській області проти задоволення позову заперечував, посилаючись на законність формування відповідачем оскаржуваного Подання вимогам Бюджетного кодексу України.
Представник відповідача 2 - Лозівської ОДПІ у Харківській області проти задоволення позову заперечував, посилаючись на те, що сума податкового боргу є узгодженою, а оскаржувана вимога законною.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача 1 та представника відповідача 2, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Селянське господарство "Світанок" є юридичною особою, яка з 08.02.2000р. зареєстрована Близнюківською РДА Харківської області, що підтверджується копією Свідоцтва про державну реєстрацію (а.с. 32).
УДК у Близнюківському районі ГУДКУ у Харківській області було складено Подання 17.12.2010р. № 40 в порядку п.п. 6.2.1. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.00р. № 2181-ІІІ та надіслано до Лозівською ОДПІ у Харківській області (а.с. 104).
Лозівською ОДПІ у Харківській області була сформована перша податкова вимога від 30.12.20101р. № 1/239, відповідно до якої СГ "Світанок" було зобовязано погасити суму податкового боргу у розмірі 23176.54 грн., який виник на підставі Постанови КМУ від 11.09.1997р. № 1003 (а.с. 42).
Позивач, не погодившись з першою податковою вимогою Лозівської ОДПІ у Харківській області від 30.12.20101р. № 1/239, надіслав до УДК у Близнюківському районі ГУДКУ у Харківській області лист, у якому просив відкликати подання до Лозівської ОДПІ про стягнення з СГ «Світанок» податкового боргу як не обґрунтоване (а.с. 43).
УДК у Близнюківському районі ГУДКУ у Харківській області була надана відповідь СГ "Світанок", відповідно до якої повідомлялось про підстави складання такого Подання як законні, що підтверджується листом № 03-14/12 від 14.01.2011р. (а.с. 44).
Стосовно позовних вимог в частині щодо визнання протиправними дій УДК у Близнюківському районі, спрямовані на складання Подання та надсилання його до Лозівської ОДПІ; визнання недійсним з моменту складання Подання УДК у Близнюківському районі до Лозівської ОДПІ про примусове стягнення з СГ "Світанок" фінансової допомоги, зобов'язання УДК у Близнюківському районі відкликати вказане Подання, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до п. 1. Постанови КМУ "Про фінансову допомогу на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/98 року" від 11.09.1997р. № 1003 було виділено на фінансування заходів з підготовки до роботи в осінньо-зимовий період 1997/98 року, забезпечення збирання та збереження врожаю 1997 року, інші невідкладні потреби Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним державним адміністраціям цільовим призначенням для сільськогосподарських товаровиробників 60 млн. гривень (на умовах повернення їх до 1 жовтня 1998 р.).
Згідно з Договором № 1 про надання фінансової допомоги на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/1998 р.р. від 03.10.1997р., КСП ім. Б.Хмельницького отримало фінансову допомогу 14300грн. (а.с. 65).
Відповідно до Акту розподілу КСП ім. Б.Хмельницького від 17.04.1998р., вказаний субєкт господарювання був розділений на два самостійних субєкта господарювання: КСП ім. Б.Хмельницького та КСП «Світанок» з розподілом майна первинного субєкта відповідно 40% та 60 % (а.с. 75-76), що також підтверджується Витягом протоколу засідання уповноважених членів КСП ім. Б.Хмельницького № 3 від 14.03.1998р. (а.с. 85).
Як вбачається з Актів звірки заборгованості КСП «Світанок» від 14.01.1999р. та 15.11.1999р., вказаний субєкт господарювання має заборгованість з фінансової допомоги у розмірі 8580.00 грн. за Постановою КМУ "Про фінансову допомогу на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/98 року" від 11.09.1997р. № 1003, які були підписані головним бухгалтером без заперечень (а.с. 78, 81).
Як вбачається з Актів звірки заборгованості СГ «Світанок» від 30.05.2000р. та 05.07.2001р., вказаний субєкт господарювання має заборгованість з фінансової допомоги у розмірі 8580.00грн. за Постановою КМУ "Про фінансову допомогу на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/98 року" від 11.09.1997р. № 1003, які були підписані головним бухгалтером без заперечень (а.с. 82, 83).
Відповідно до ч. 1 ст. 43 Бюджетного кодексу України Державне казначейство України, що діє у складі Міністерства фінансів України, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України. Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства тощо.
Згідно з п. 10 Наказу Державного казначейства України/Державної податкової адміністрації "Про затвердження Порядку взаємодії між органами Державного казначейства України та органами державної податкової служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями" від 25.04.2002р. № 74/194 щомісячно, не пізніше 20-го числа місяця, наступного за звітним, органи Державного казначейства України надають у паперовому вигляді відповідним органам державної податкової служби подання щодо: простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками, фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, на суму заборгованості з основного боргу, відсотків та пені, нарахованої на таку заборгованість станом на 1 число поточного місяця, у національній валюті з обов'язковим зазначенням кодів бюджетної класифікації, на які повинні зараховуватись суми простроченої заборгованості за кожним її видом; простроченої заборгованості перед державним бюджетом за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, заборгованості з основного боргу, відсотків, плати за надання гарантій та пені, нарахованої на таку заборгованість станом на 1 число попереднього місяця, у національній валюті з обов'язковим зазначенням кодів бюджетної класифікації, на які повинні зараховуватись суми простроченої заборгованості за кожним її видом. Подання на стягнення заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, готуються органами Державного казначейства України щодо боржників. Щодо заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, яка обліковується за ліквідованими боржниками, органи Державного казначейства України щомісяця до 20-го числа місяця, наступного за звітним, надають у паперовому вигляді відповідним органам державної податкової служби інформацію згідно з пунктом 9 цього Порядку.
В судовому засіданні встановлено, що СГ «Світанок» перебуває на обліку в УДК у Близнюківському районі як субєкт господарювання, який має заборгованість з фінансової допомоги у розмірі 8580.00грн. за Постановою КМУ "Про фінансову допомогу на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/98 року" від 11.09.1997р. № 1003, вказана обставина в судовому засіданні не заперечувалась представниками сторін. Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що складання Подання УДК у Близнюківському районі на виконання п. 10 Наказу Державного казначейства України/Державної податкової адміністрації "Про затвердження Порядку взаємодії між органами Державного казначейства України та органами державної податкової служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями" від 25.04.2002р. № 74/194, вчинено в межах повноважень, наданих відповідачеві та з метою, для досягнення якої вказані повноваження надані.
Крім того, складання Подання УДК у Близнюківському районі, надсилання його до Лозівської ОДПІ, а також саме Подання не тягне виникнення у позивача обовязку сплати зазначеної у поданні суми, а тому жодним чином не порушує будь-яких охоронюваних законом прав та інтересів позивача.
За таких умов, позовні вимоги щодо складання Подання УДК у Близнюківському районі, надсилання його до Лозівської ОДПІ; визнання недійсним Подання з моменту складання, зобов'язання відповідача відкликати вказане Подання, не порушують прав позивача, прийняті в межах повноважень, передбачених актами спеціального законодавства, з огляду на що - задоволенню не підлягають.
Стосовно позовної вимоги позивача скасувати першу податкову вимогу Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області № 1/239 від 30.12.2010р., суд зазначає наступне.
З дослідженої судом першої податкової вимоги Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області № 1/239 від 30.12.2010р. вбачається, що сума у розмірі 23176.54 грн., зазначена ДПІ як сума податкового боргу за узгодженим податковим зобовязанням.
Відповідно до п.п. 1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.00р. № 2181-ІІІ податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно з 1.2. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.00р. № 2181-ІІІ податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Відповідно до п.п. 5.2.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.00р. № 2181-ІІІ податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Згідно з п.п. 4.2.2. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.00р. № 2181-ІІІ контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо: а) платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію; б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях; в) контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання. Камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків; г) згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган.
Відповідно до п.п. 5.4.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.00р. № 2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
З приписів Постанови КМУ "Про фінансову допомогу на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/98 року" від 11.09.1997р. № 1003 вбачається, що сума 23176.54 грн. є фінансовою допомогою, що не заперечувалось в судовому засіданні представником відповідача. Вказана сума фінансової допомоги не є податковим боргом в розумінні п.п. 1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.00р., а є саме заборгованістю з повернення фінансової допомоги.
Таким чином, перша податкова вимога Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області № 1/239 від 30.12.2010р. з визначенням суми фінансової допомоги у розмірі 23176.54 грн., як податкового боргу, яким така допомога не є, підлягає скасуванню.
Дії Лозівської ОДПІ Харківської області, спрямовані на прийняття Подання та формування першої податкової вимоги СГ "Світанок", визнанню протиправними не підлягають, оскільки вчинені відповідачем в межах повноважень, визначених Законом України «Про державну податкову службу України» та спільного Наказу Державного казначейства України та Державної податкової адміністрації "Про затвердження Порядку взаємодії між органами Державного казначейства України та органами державної податкової служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями" від 25.04.2002р. № 74/194.
Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17, 43, 45 Бюджетного кодексу України, Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.00р. № 2181-ІІІ, Постановою КМУ "Про фінансову допомогу на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/98 року" від 11.09.1997р. № 1003, Наказом Державного казначейства України та Державної податкової адміністрації "Про затвердження Порядку взаємодії між органами Державного казначейства України та органами державної податкової служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями" від 25.04.2002р. № 74/194, ст.ст. 9, 71, 72, 94, 160, 161, 163, 167, 186, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Селянського господарства "Світанок" до Управління державного казначейства у Близнюківському районі Харківської області Головного управління державного казначейства у Харківській області, Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області про визнання дій протиправними, скасування вимоги - задовольнити частково.
2. Скасувати першу податкову вимогу Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області № 1/239 від 30.12.2010р.
3. В іншій частині позовних вимог відмовити.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Селянського господарства "Світанок" (місцезнаходження: вул. Б. Хмельницького, 40, с. Лукашівка, Близнюківського району Харківської області, ідентифікаційний номер: 30758534) витрати по сплаті державного миту в розмірі 0.85 (0 грн. 85 коп.) грн.
5. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
6. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 15 квітня 2011 року.
Суддя Волкова Л.М.