Постанова № 15939633, 29.04.2011, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.04.2011
Номер справи
2а-1870/969/11
Номер документу
15939633
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 квітня 2011 р. Справа № 2а-1870/969/11

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевченко І.Г.

за участю секретаря судового засідання - Сахно М.В.,

представника позивача - Кліпікова Р.Б.,

представника відповідача - Латіпова Р.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Статутного територіально-галузевого обєднання "Південна залізниця" в особі Сумської дистанції колії Південної залізниці до Державної податкової інспекції в місті Суми про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень ,-

В С Т А Н О В И В:

Статутне територіально-галузеве обєднання «Південна залізниця» в особі Сумської дистанції колії Південної залізниці (далі позивач, СТГО «Південна залізниця» в особі Сумської дистанції колії ПЗ) звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в місті Суми (далі відповідач, ДПІ в м. Суми), в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 24.12.2010р. за №0001372312/0/98210 та від 31.01.2011р. та №0001372312/1, якими відповідачу з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій визначено суму податкового зобовязання за платежем «податок на прибуток» в загальному розмірі 34470,00грн.

- відшкодувати СТГО «Південна залізниця» в особі Сумської дистанції колії ПЗ витрати по сплаті судового збору у розмірі 3,40 грн.

Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що вказані податкові повідомлення-рішення прийняті з порушенням норм Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». Позивач вважає, що Сумська дистанція колії ПЗ, яка є відокремленим підрозділом юридичної особи статутного територіально-галузевого обєднання «Південна залізниця» та не є юридичною особою, в розумінні припису ст. 2 вказаного закону не є платником податку на прибуток підприємств. Сумська дистанція колії ПЗ не відноситься до категорії підприємств залізничного транспорту або їх структурних підрозділів, а відповідно і не може бути самостійним платником податку на прибуток. Враховуючи, те, що Сумська дистанція колії ПЗ не є платником податку на прибуток підприємств, позивач вважає, що у ДПІ в м. Суми не було правових підстав визначати податкове зобовязання з даного податку для даного структурного підрозділу залізниці та застосовувати штрафні санкції.

Відповідач, ДПІ в м. Суми, проти позову заперечував. Правомірність прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень обґрунтовував тим, що Сумська дистанція колії ПЗ є відокремленим структурним підрозділом юридичної особи - статутного територіально-галузевого об'єднання «Південна залізниця», однак взятий на податковий облік в органах державної податкової служби, станом на 16.12.10року перебуває на обліку в ДПІ м. Суми. Відповідач вважає, що оскільки, позивач одержує прибуток від наданні послуг з оренди державного майна, рекламних послуг та реалізації щебеню, що є прибутком, одержаним не від господарської діяльності залізничного транспорту, згідно пп. 2.2.2 п. 2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», позивач самостійно повинен сплачувати податок за своїм місцем реєстрації в ДПІ, в якій він перебуває на обліку (т.1, а.с.84-85).

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги з підстав, викладених у позові підтримав. Доповнив, що крім іншого 17.02.2011р. Ковпаківським районним судом м. Суми було розглянуто матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності головного бухгалтера позивача, складених за результатами цієї ж перевірки за порушення ведення податкового обліку та заниження податку на прибутку в розмірі 24423,00грн. При цьому постановою від 17.02.2011р. провадження у справі було закрито за відсутності складу правопорушення (т.1, а.с.112). Просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, з підстав, викладених у письмових запереченнях (т.1, а.с.84-85, т.2, а.с.23-25). Просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи, та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що Сумська дистанція колії ПЗ зареєстрована без права юридичної особи (код ЄДРПОУ 01073320), та діє на підставі Положення. Головним підприємством є Південна залізниця (м. Харків, вул. Червоноармійська, 7). Сумська дистанція колії ПЗ 06.10.1994р. взята на податковий облік в ДПІ в м. Суми. Вказані обставини підтверджуються копією довідки про включення до ЄДРПОУ №164 (т.1, а.с.13), копією наказу про затвердження Положення про Сумську дистанцію колії ПЗ від 03.10.2006р. за №399/4 (т.1, а.с.14), копією Положення Сумської дистанції колії ПЗ (т.1, а.с.14-18), копією статуту Південної залізниці (т.1, а.с.19-21).

У період з 30.09.2010р. по 03.12.2010р. ДПІ в м. Суми було проведено планову виїзну перевірку Сумської дистанції колії ПЗ з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.01.2009р. по 30.06.2010р.

Під час перевірки, результати якої були зафіксовані в акті від 08.12.2010р. за №10122/2312/01073320/93к (т.1, а.с.22-38), ДПІ в м. Суми було встановлено, зокрема, порушення пп.. 5.2.1 п. 5.2 ст.5, пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4, пп.2.2.2 п.2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (тут і далі по тексту постанови закон в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин між сторонами), в результаті чого було занижено податок на прибуток в деклараціях, поданих до ДПІ в м. Суми всього в сумі 24423,00грн.

За результатами перевірки ДПІ в м. Суми 24.12.2010р. було прийнято податкове повідомлення-рішення за №0001372312/0/98210, яким визначено позивачу податкове зобовязання з податку на прибуток в загальному розмірі 34470,00грн., в т.ч. за основним платежем 24423,00грн., та штрафних (фінансових) санкцій 10047,00грн. (т.1, а.с.43).

Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням позивач подав скаргу до ДПІ в м. Суми (т.1, а.с.44-45). Однак, рішенням від 31.01.2011р. за №5229/10/25-010/132ск (т.1, а.с.47-48), вказане податкове повідомлення-рішення було залишено без змін, а скарга без задоволення. За наслідками оскарження відповідачем 31.01.2011року було прийнято податкове повідомлення-рішення №0001372312/1 (т.1, а.с.49).

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.

Як вбачається з акта перевірки (т.1,а.с.22-38) підставою для прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень стало те, що позивач, отримуючи прибуток від наданні послуг з оренди державного майна, рекламних послуг та реалізації щебеню (т.1,а.с.114-250, т.2, а.с.1-9), який є прибутком, одержаним не від господарської діяльності ЗАЛІЗНИЧНОГО ТРАНСПОРТУ, тобто від операцій, які не повязані з перевезенням вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу, пошти, тощо, в порушення вимог пп. 2.2.2 п. 2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», не нараховував та не сплачував до ДПІ в м. Суми податкове зобовязання з податку на прибуток.

Постановою Кабінету Міністрів України № 173 від 16 лютого 1998 року «Про перелік робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту, та Порядок розподілу доходних надходжень від основної діяльності залізничного транспорту» (що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) (далі Постанова КМУ №173), було визначено перелік робіт, що належить до основної діяльності залізничного транспорту. Відповідно до примітки основна діяльність залізничного транспорту є складовою частиною загальної господарської діяльності і означає діяльність усіх взаємопов'язаних підприємств та структурних підрозділів галузі, спрямовану на виконання єдиного перевізного процесу. Основна діяльність залізниць - діяльність усіх взаємопов'язаних відокремлених підрозділів, що входять до складу залізниць, спрямована на виконання і обслуговування єдиного перевізного процесу, тобто експлуатаційна (перевізна) та підсобно-допоміжна діяльність, пов'язана з обслуговуванням експлуатаційної діяльності.

Відповідно до, пп. 2.2.1, 2.2.2 п. 2.2 ст.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України. Доходи залізниць, одержані від господарської діяльності залізничного транспорту, визначаються у межах доходних надходжень, перерозподілених між залізницями у порядку, затверджуваному Кабінетом Міністрів України. Платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.

Аналіз вказаних норм свідчить, що управління залізниць, в тому числі і Південної залізниці (але не їх структурні підрозділи), сплачують податок на прибуток з доходу, отриманого від виконання робіт, перелік яких наведений в Постанові № 173. При цьому податок одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту повинні сплачуваним підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи за місцем своєї реєстрації.

В свою чергу слід відрізняти поняття «підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи» та поняття «структурні підрозділи залізниці». Так відповідно до ст.ст.1, 4 Закону України «Про залізничний транспорт» ЗАЛІЗНИЧНИЙ ТРАНСПОРТ - ЦЕ виробничо-технологічний комплекс організацій і підприємств залізничного транспорту загального користування, призначений для забезпечення потреб суспільного виробництва і населення країни в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях та надання інших транспортних послуг усім споживачам без обмежень за ознаками форми власності та видів діяльності тощо. Основною організаційною ланкою на залізничному транспорті є ЗАЛІЗНИЦЯ - статутне територіально-галузеве об'єднання, до складу якого входять підприємства, установи та організації залізничного транспорту і яке, при централізованому управлінні, здійснює перевезення пасажирів та вантажів у визначеному регіоні транспортної мережі. Повноваження, права та обов'язки залізниць визначаються цим Законом, їх статутами. Затвердження статутів залізниць здійснюється центральним органом виконавчої влади в галузі транспорту за погодженням з центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики та Антимонопольним комітетом України.

Згідно статті 5 вищезазначеного Закону визначено, що майно, закріплене за залізницями, підприємствами, установами та організаціями залізничного транспорту загального користування, є загальнодержавною власністю і управління ним здійснюється Укрзалізницею в межах повноважень, визначених чинним законодавством України. Рішення про закріплення транспортних засобів та їх безоплатну передачу однією залізницею або підприємством залізничного транспорту загального користування іншим залізницям та підприємствам без зміни форми власності приймаються Укрзалізницею. Передача в оренду, обмін та надання в тимчасове користування, а також виведення з експлуатації рухомого складу і контейнерів, що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюються залізницями та підприємствами залізничного транспорту загального користування за погодженням з Укрзалізницею.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.1996р. № 262, визначено, що до сфери управління Укрзалізниці входять Донецька, Львівська, Одеська, Південна, Південно-Західна та Придніпровська залізниці, а також інші об'єднання, підприємства, установи і організації залізничного транспорту (далі - підприємства) за переліком, визначеним Мінтрансзвязку.

Отже поняття «підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи» не є тотожним з поняттям «структурні підрозділи залізниці» та є різними.

Також варто зазначити, що відповідно до пп.1.32 п.1 ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» господарська діяльність це будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.

Згідно з ч.ч. 1,3,4 ст.62 Господарського кодексу України, підприємство - це самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами. Підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту та є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.

Зі змісту Положення «Про Сумську дистанцію колії Статутного територіально-галузевого обєднання Південна залізниця» слідує, що Сумська дистанція колії Південної залізниці є відокремленим структурним підрозділом Залізниці без права юридичної особи, що підпорядковується службі колії Залізниці. (а.с.15-18).

Таким чином Сумська дистанція колії Південної залізниці не відповідає ознакам встановленим законодавством для підприємства, оскільки не являється юридичною особою, діє на підставі Положення, а не Статуту (а.с.15-21).

Беручи до уваги вищевикладене, суд приходить до висновку, що Сумська дистанція колії Південної залізниці не підпадає під ознаки підприємства залізничного транспорту або їх структурних підрозділів в розумінні пп.2.2.2 п.2.2. ст.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та є відокремленим підрозділом (без права юридичної особи) залізниці. А оскільки в пп.2.2.2 п.2.2. ст.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» йдеться саме про підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, а не про підрозділи управління залізниці, відокремлений структурний підрозділ залізниці Сумська дистанція колії не може бути самостійним платником податку на прибуток.

При цьому варто зазначити, що головне підприємство позивача - СТГО «Південна залізниця» є платником податку у Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові.

На підставі наказу начальника Південної залізниці № 51/н від 15.03.2005 року, з метою здійснення централізованої сплати податку на прибуток підприємств структурні підрозділи Південної залізниці, у тому числі Сумська дистанція колії Південної залізниці, щоквартально звітують управлінню залізниці. На підставі поданих даних формується зведена загальна декларація і Південна залізниця централізовано сплачує податок на прибуток підприємств (т.1, а.с.54-55)..

Як вбачається з листа Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові від 25.02.2011р. за №2420/10/46-044 за період з 01.01.2009р. по 30.06.2010р. СТГО «Південна залізниця» подавало до податкової інспекції в м. Харкові зведені декларації з податку на прибуток, до складу яких зокрема входили показники Сумської дистанції колії. При цьому податкове зобов'язання з податку на прибуток, отриманий від діяльності Сумської дистанції колії, був задекларований СТГО «Південна залізниця» та в повному обсязі сплачений до бюджету, що підтверджується довідкою про відсутність заборгованості Південної залізниці з податків і зборів (обовязкових платежів), що контролюються Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Харкові від 25.03.2011р. (т.1, а.с.113). А тому висновки відповідача про заниження позивачем валового доходу, та у звязку з чим - нарахування податкового зобовязання є безпідставними та не знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, доказів та пояснень на підтвердження своєї позиції щодо фактично подвійного нарахування зобовязання нарахованого на дохід позивача, сплаченого до бюджету СТГО «Південна залізниця», представник відповідача в судовому засіданні не надав.

Відповідно до пп.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі Закон №2181), чинних на час виникнення спірних правовідносин, штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. Згідно пп.17.1.3 п.17.1 ст. 17 Закону №2181 у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Враховуючи, що в судовому засіданні не було встановлено порушення позивачем норм Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», факт не нарахування та не сплати до бюджету суми податкового зобовязання, нарахованого на дохід отриманого позивачем, не знайшов своє підтвердження в судовому засіданні, дане зобовязання було у повному обсязі сплаченим головним підприємством позивача Південною залізницею, нарахування санкцій оскаржуваним податковим-повідомленням від 24.12.2010р. за №0001372312/0/98210 є безпідставним.

З огляду на встановлені в судовому засіданні обставини справи та досліджені докази, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення від 24.12.2010р. за №0001372312/0/98210 суперечить вимогам чинного законодавства, нормам Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» є необґрунтованим, прийняте з порушенням вимог ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України, а тому підлягає скасуванню.

Разом з тим позовні вимоги в частині скасування податкового повідомлення-рішення від 31.01.2011р. та №0001372312/1 не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Похідні повідомлення-рішення формуються на підставі рішень про розгляд скарги платника податків, і не є окремими актами індивідуальної дії.

Правова природа таких повідомлень-рішень визначена «Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій», затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 21 червня 2001 року №253, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06 липня 2001 р. за №567/5758, чинного на час виникнення спірних правовідносин.

Так, пунктом 5.3 вищезгаданого Порядку №253 встановлено, що з метою доведення до платника податків граничного строку сплати податкового зобов'язання, зазначеного в раніше надісланому податковому повідомленні (у разі, якщо сума податкового зобов'язання за результатами розгляду скарги збільшується або залишається без змін, а раніше надіслане податкове повідомлення не відкликається), податковим органом складається та надсилається (вручається) платнику податків податкове повідомлення, яке має номер первинного податкового повідомлення, при цьому через дріб проставляється номер скарги, щодо якої воно складене (1 - для першої, 2 - для другої тощо), крім того, таке податкове повідомлення містить новий граничний термін сплати податкового зобов'язання.

Аналогічні дії здійснюються у разі подання платником податків повторної скарги.

Відповідно до абз. 2 п. 5.3 зазначеного вище порядку, після закінчення розгляду скарги структурний підрозділ, який склав таке податкове повідомлення, підшиває другий примірник вмотивованого рішення за скаргою платника податків, у тому числі рішення про продовження терміну розгляду скарги, або рішення про податковий компроміс до справи платника податків поряд з корінцем податкового повідомлення, що оскаржувалося, та:

а) у разі часткового скасування раніше прийнятого рішення про нарахування суми податкового зобов'язання складає та направляє платнику податків згідно із зазначеним Порядком нове податкове повідомлення, при цьому раніше надіслане податкове повідомлення вважається відкликаним;

б) у разі збільшення податковим органом суми податкового зобов'язання за результатами розгляду скарги платника податків складає та направляє платнику податків згідно із зазначеним Порядком окреме податкове повідомлення на суму збільшення податкового зобов'язання, при цьому раніше надіслане податкове повідомлення не відкликається.

Отже, похідні повідомлення-рішення, формуються на підставі рішень про розгляд скарги платника податків і призначені лише для доведення нових термінів сплати раніше встановленого зобов'язання.

Враховуючи, що загальний розмір санкцій змінено не було дане податкове повідомлення-рішення не впливає на права позивача, а тому в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 94 КАС України за рахунок Державного бюджету України підлягає відшкодуванню судовий збір в розмірі 1грн.70 коп., пропорційно задоволеним вимогам, сплачений позивачем при поданні позову до суду.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Статутного територіально-галузевого обєднання "Південна залізниця" в особі Сумської дистанції колії Південної залізниці до Державної податкової інспекції в місті Суми про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 24.12.2010року №0001372312/0/98210.

Стягнути з Державного бюджету України (р/р31112095700002, ГУДКУ у Сумській області) на користь Статутного територіально-галузевого обєднання "Південна залізниця" в особі Сумської дистанції колії Південної залізниці (код ЄДРПОУ 01073320) в рахунок повернення сплаченого при подачі позову до суду судовий збір в розмірі 1грн.70коп.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя (підпис) І.Г. Шевченко

З оригіналом згідно

Суддя І.Г. Шевченко

Повний текст постанови складено 05.05.2011року.