Постанова № 15937659, 19.04.2011, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2011
Номер справи
2а-8954/10/1370
Номер документу
15937659
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 квітня 2011 р. № 2а-8954/10/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-суддіКостіва М.В.,

при секретарі Билень Н.С.

за участю представників сторін:

від позивача: Кунащук І.В.,

від відповідачів: Задорожний І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Оскар Інвест Груп”, м. Львів, до Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова, м. Львів, про скасування рішення ДПІ у Личаківському районі м. Львова від 21.04.2010 р. № 0001472380/9066 про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

Позов заявлено товариством з обмеженою відповідальністю “Оскар Інвест Груп”, м. Львів, до Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова, м. Львів, про скасування рішення ДПІ у Личаківському районі м. Львова від 21.04.2010 р. № 0001472380/9066 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 43318,52 грн.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 10.10.2010 р. відкрито провадження у справі та призначено справу на 11.11.2010 р.

В судових засіданнях представник позивача позов підтримав з мотивів, зазначених у позовній заяві. Ствердив, зокрема, що оскаржуване рішення винесено за трьома фактами 20880,26 грн. перевищення ліміту каси 28.08.2008 р., 779 грн. перевищення ліміту каси 24.06.2008 р., 714,07 грн. перевищення ліміту каси 19.01.2009 р.. Рішення по останньому факту було скасовано самим відповідачем. Ствердив, що ордером №7 від 28.08.2008 р. підтверджено видачу 20880,26 грн., а товарним чеком № 0000289595 від 24.06.2008 р. підтверджено сплату коштів. Крім того, відповідно до касових звітів , прибуткових і видаткових касових ордерів переліміту залишку готівки в касі не було. Посилається на сплив строку застосування адміністративно-господарських санкцій, встановлених у ст. 250 ГК України. Просить у позові відмовити.

Клопотанням від 30.09.2010 р. позивач також просить поновити строк на звернення до адміністративного суду, пропущеного внаслідок внесення змін до КАС України від 07.07.2010 р., оскільки на дату набрання чинності такими змінами, встановлений у них місячний строк вже сплив. Враховуючи мотиви клопотання, воно підлягає задоволенню, а пропущений строк поновленню у відповідності до ст. 102 КАС України.

Представник відповідача позов заперечив за безпідставністю з мотивів, зазначених у запереченні. Просить у позові відмовити.

Заслухавши представників сторін, дослідивши надані докази, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Актом від 30.03.2010 р. № 167/23-2/35942742 “Про результати позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю “Оскар Інвест Груп” (ЄДРПОУ 35942742) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 17.05.2008 р. по 31.12.2009 р., валютного та іншого законодавства за період з 17.05.2008 р. по 31.12.2009 р.” було встановлено, зокрема, порушення позивачем п. п. 2.3., 2.8., 3.5. Положення № 637 про ведення касових операцій у національній валюті України, у звязку із чим позивач зберігав у своїй касі готівку понад встановлений ліміт каси на суму 22373,33 грн.. Інші зазначені в акті порушення позивач по цій справі не оскаржував.

З цієї підстави відповідачем було винесено оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.04.2010 р. № 0001472380/9066 на суму 44746,66 грн.. Як вбачається зі змісту акту, відповідач виявив три факти порушення вказаних вимог, а саме, 28.08.2008 р. в сумі 20880,26 грн., 24.06.2008 р. в сумі 779 грн., 19.01.2009 р. в сумі 714,07 грн.. В результаті апеляційного оскарження, сума штрафної санкції з суми 714,07 грн. (з останнього факту) була скасована відповідачем, що підтверджується рішенням від 15.06.2010 р. № 11176/10/75-005/178, з урахуванням чого залишок суми штрафної санкції становить 43318,52 грн..

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу встановлено ліміт каси у розмірі 10000 грн., що підтверджується Постановою Правління Національного банку України від 09.02.2005 р. №32 “Про встановлення граничної суми готівкового розрахунку”.

У відповідності до прибуткового касового ордеру № 4 від 28.08.2008 р. позивач отримав 30000 грн., а у відповідності до видаткового касового ордеру №7 від 28.08.2008 р. позивачем було видано 20880,26 грн.. Товарним чеком № 0000289595 від 24.06.2008 р. підтверджується факт сплати позивачем 10779 грн.. Зазначені обставини сторонами не заперечувались.

У відповідності до п. 2.3. Положення № 637 про ведення касових операцій у національній валюті України, гранична сума готівкового розрахунку одного підприємства (підприємця) з іншим підприємством (підприємцем) протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами встановлюється відповідною постановою Правління Національного банку України. Платежі понад зазначену граничну суму проводяться виключно в безготівковій формі. Враховуючи зміст Постанови Правління Національного банку України від 09.02.2005 р. № 32 “Про встановлення граничної суми готівкового розрахунку”, позивач підставно посилається на помилкове неврахування відповідачем при визначенні розміру перевищення ліміту каси суми 10000 грн..

Відповідно до п. 2.8., 3.5. вказаного положення, підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. У разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа.

Враховуючи ту обставину, що зазначені готівкові кошти перевищують за відповідний день 10000 грн., висновки відповідача про порушення позивачем норм положення є підставними.

Згідно із п. 1 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки”, у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день; за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Згідно із ст. 238 ГК України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами. Згідно із ст. 250 ГК України в редакції, чинній на дату винесення оскаржуваного рішення, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом. З урахуванням наведеного, санкції були застосовані до позивача із пропуском встановленого строку. Відповідно до п. 2 оглядового листа Вищого адміністративного суду України від 24.10.2008 р. № 1776/100/13-08 “Про деякі питання практики вирішення спорів у справах за участю органів державної податкової служби (за матеріалами справ, розглянутих у касаційному порядку Вищим адміністративним судом України)”, фінансові санкції за порушення норм регулювання обігу готівки є адміністративно-господарськими санкціями, які повинні застосовуватись в межах строків, визначених ст. 250 ГК України.

Ст. 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно із ч. 1 ст. 21 ЦК України, ч. 2 ст. 20 ГК України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Згідно із ч. 2 ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. З урахуванням наведеного, враховуючи сплив встановленого законом строку, позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі вищенаведеного, керуючись статтями 69 -71, 86, 98, 158-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2.Скасувати рішення ДПІ у Личаківському районі м. Львова від 21.04.2010 р. № 0001472380/9066 про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

3.Стягнути з Державного бюджету України на користь ТзОВ “Оскар Інвест Груп” (вул. Б. Хмельницького, 176, офіс 326, м. Львів, ідентифікаційний код 35942742) 3 (три) грн. 40 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Костів М.В.

Повний текст постанови виготовлено 26.04.2011 року.