ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 квітня 2011 р. № 2а-4419/11/1370
14 год. 30 хв.
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий-суддяКоморний О.І.,
секретар судового засіданняКукса В.А.
від
заявникаЛюдкевич Р.Я.
відповідачаДубас В.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за подання
Державна податкова інспекція у Дрогобицькому районі Львівської області
до ТзОВ "ТК "Мінеральні добрива"
пропро підтвердження обгрунтованості адміністративного арешту майнаплатника податків ,
Обставини справи.
Заявник, Державна податкова інспекція у Дрогобицькому районі Львівської області, звернувся до суду з поданням про визнання правомірним і обґрунтованим рішення від 13.04.2011 року про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «ТК «Мінеральні добрива»адміністративного арешту.
У поданні заявник просить підтвердити обґрунтованість рішення про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «ТК «Мінеральні добрива»адміністративного арешту, прийнятого з підстав відмови відповідача від допуску працівників Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області до проведення документальної планової виїзної перевірки.
Представник заявника вимоги подання підтримав повністю з підстав викладених у поданні, просить подання задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення подання заперечив з підстав пропуску заявником строку звернення до суду, недоведеності факту не допуску до перевірки та спливу на час прийняття судом рішення строку для розгляду подання.
Суд заслухав пояснення представників сторін, дослідив подані докази у їх сукупності, допитав свідків, чиї покази мають істотне значення для справи та
встановив:
Державною податковою інспекцією у Дрогобицькому районі Львівської області, з метою проведення планової виїзної документальної перевірки ТзОВ «ТК «Мінеральні добрива», видано 12 березня 2011 року наказ №282, який з повідомленням №3378/10/23-312 скеровано рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу ТзОВ «ТК «Мінеральні добрива»(м. Стебник майдан Шевченка 1).
З повідомлення про вручення судом встановлено вручення зазначеного листа 16.03.2011 року відповідачу (вручено за довіреністю Сеїт).
Відповідно до наказу №282 від 12.03.2011 року, у відповідача призначено проведення з 30 березня 2011р. документальної виїзної перевірки.
Повідомленням №3378/10/23-312 відповідача зобов'язано забезпечити надання всіх необхідних документів, що підтверджують дані податкових декларацій та розрахунків, пов'язаних із сплатою податків та інших обов'язкових платежів до бюджету та державних цільових фондів.
Для проведення у відповідача на підставі вказаного наказу документальної планової виїзної перевірки тривалістю 10 робочих днів, ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області видано 30.03.2011р. направлення на перевірку №286/17-2, №285/23-1, 284/23-1, 283/23-1.
При виїзді 06.04.2011 року о 11:00 год. на юридичну адресу ТзОВ «ТК «Мінеральні добрива», а саме м. Стебник, м-н. Шевченка,1 на підставі запиту №74 від 31.03.2011 року на встановлення місцезнаходження платника податків та для ознайомлення і підписання направлення на проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «ТК «Мінеральні добрива», направлення від 30.03.2011 року № 283/23-1 на проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «ТК «Мінеральні добрива», старшим оперуповноваженим оперативно-розшукового відділу податкової міліції ДПІ у Дрогобицькому районі ОСОБА_3, головним державним податковим ревізором-інспектором оперативно-розшукового відділу податкової міліції ДПІ у Дрогобицькому районі Лукянченко В.М., головним державним податковим ревізором-інспектором відділу перевірок платників податків ДПІ у Дрогобицькому районі ОСОБА_5 складено акт №54/23-1 від 06.04.2011 року про відмову директора ТзОВ «ТК «Мінеральні добрива»з ознайомленням та підписанням направлення на проведення перевірки.
Вказаним актом зафіксовано відмову директора ТзОВ «ТК «Мінеральні добрива»Середницького Олега Орестовича, який знаходився за адресою м. Стебник, м-н. Шевченка 1, ознайомитись та розписатись в направленні на проведення документальної планової виїзної перевірки.
Також старшим оперуповноваженим оперативно-розшукового відділу податкової міліції ДПІ у Дрогобицькому районі ОСОБА_3, головним державним податковим ревізором-інспектором оперативно-розшукового відділу податкової міліції ДПІ у Дрогобицькому районі Лукянченко В.М., головним державним податковим ревізором-інспектором відділу перевірок платників податків ДПІ у Дрогобицькому районі ОСОБА_5 складено акт №55/23-1 від 06.04.2011 року про відмову директора ТзОВ «ТК «Мінеральні добрива»у допуску посадової (службової) особи ДПІ у Дрогобицькому районі до проведення перевірки ТзОВ «ТК «Мінеральні добрива»(код ЄДРПОУ 36855331), де зафіксовано відмову директора ТзОВ «ТК «Мінеральні добрива»Середницького Олега Орестовича, який перебував в приміщенні за адресою м. Стебник, м-н. Шевченка, 1, розписатись в направленні, надати для перевірки бухгалтерські та первинні документи.
У акті зазначено, що зі слів директора Середницькоґо О.О., він не допускає для проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «ТК «Мінеральні добрива»ревізорів-інспекторів. Будь-які пояснення в письмовій формі Середницький Олег Орестович відмовився надавати. На прохання головного державного податкового ревізора-інспектора ОСОБА_5 про надання місця, для написання акту недопуску до перевірки, директор Середницький Олег Орестович наказав залишити приміщення та повідомив, що відмовляється від підписання акту недопуску або будь-яких інших документів.
На підставі акта №55/23-1 від 06.04.2011 року та розгляду матеріалів старшого оперуповноваженого ВПМ ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області майора податкової міліції Гвоздецького В.М, начальником ВПМ ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області Ланевським Л.М. скеровано 12.04.2011 року керівнику ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області Сачку В.М. звернення про застосування адміністративного арешту майна платника податків ТзОВ «ТК «Мінеральні добрива»(код ЄДРПОУ 36855331).
За результатами розгляду зазначеного звернення, начальником ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області Сачко В.М. прийнято 13 квітня 2011 року о 11:00 год. рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків ТзОВ «ТК «Мінеральні добрива»(код ЄДРПОУ 36855331).
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Юрисдикція адміністративних судів відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Згідно з п.1.1.ст.1 Податкового кодексу України (далі ПК України), відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна), відповідно до ст.94 Податкового кодексу України, є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.
Арешт майна може бути застосовано відповідно до п. п. 94.2.3 п.94.2 ст.94 ПК України, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби.
Відповідно до п. 94.10. ст. 94 Податкового кодексу України арешт на майно може бути накладено рішенням керівника органу державної податкової служби (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.
Наведена норма Податкового кодексу України кореспондує з п. 2 ч. 1 ст. 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якого провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо підтвердження обгрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
Перевірка обґрунтованості накладення адміністративного арешту передбачає встановлення судом наявності підстав для застосування адміністративного арешту, визначених п. 94.2 ст. 94 Податкового кодексу України. Предметом перевірки є відповідність рішення керівника податкового органу (його заступника) про накладення адміністративного арешту на майно платника податків умовам, за яких таке рішення може бути ухвалено.
Як встановлено судом, підставою винесення рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків ТзОВ «ТК «Мінеральні добрива»(код ЄДРПОУ 36855331) є відмова відповідача від проведення документальної перевірки.
Наявність законних підстав для проведення перевірки підтверджується матеріалами справи: наказ №282 12 березня 2011 року, який з повідомленням №3378/10/23-312 скеровано рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу ТзОВ «ТК «Мінеральні добрива»(м. Стебник майдан Шевченка 1), направлення на перевірку №286/17-2, №285/23-1, 284/23-1, 283/23-1.
Суд не бере до уваги посилання відповідача на ту обставину, що про проведення перевірки йому не було відомо, оскільки в матеріалах справи міститься копія поштового повідомлення про вручення рекомендованого листа (яким направлено наказ №282 та повідомлення №3378/10/23-312) на адресу ТзОВ «ТК «Мінеральні добрива».
Лист отримав відповідальний працівник на прізвище «Сеїт», який так само отримав виклик до суду на 18.04.2011р. після чого у судове засідання прибув представник відповідача та свідки, відтак судом встановлено належне повідомлення відповідача про перевірку.
Відмова від проведення документальної перевірки зафіксована актами №54/23-1 від 06.04.2011 року та №55/23-1 від 06.04.2011 року.
Допитані судом свідки ОСОБА_11 та ОСОБА_12 підтвердили присутність працівників ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області 06.04.2011року в приміщенні ТзОВ «ТК «Мінеральні добрива»за адресою м. Стебник, м-н. Шевченка, 1, проте згідно їх показів, у розмові, яка відбувалася між керівником ТзОВ «ТК «Мінеральні добрива»та працівниками ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області, присутність останніх обумовлена необхідністю встановлення місцезнаходження ТзОВ «ТК «Мінеральні добрива».
Свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_3, надали суду покази, ідентичні викладеним у складених ними актах №54/23-1 від 06.04.2011 року та №55/23-1 від 06.04.2011 року, підтвердивши таким чином факти відмови директора ТзОВ «ТК «Мінеральні добрива»Середницького Олега Орестовича ознайомитись та розписатись в направленні на проведення документальної планової виїзної перевірки, відмови надати для перевірки бухгалтерські та первинні документи та відмови від проведення перевірки.
Підтверджені показами свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_3 викладені в актах обставини у суду не викликають сумнівів.
Натомість покази свідків ОСОБА_11 та ОСОБА_12 підтверджують сам факт прибуття працівників заявника на адресу ТзОВ «ТК «Мінеральні добрива», проте викликають сумнів у тому, що такі повідомили відповідача про здійснення заходів по встановленню місцезнаходження відповідача, при наявності направлень на проведення документальної планової виїзної перевірки.
Відповідно до п.16.1.13 п. 16.1 ст. 16 ПК України, платник податків зобов'язаний допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом. Невиконання платником податку цього обовязку є підставою для адміністративного арешту майна платника податків відповідно до ст.94 Податкового кодексу України, як виняткового способу забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.
Судом при розгляді справи встановлено наявність законних підстав для проведення перевірки і відмову відповідача від допуску до перевірки та наданні для перевірки бухгалтерських та первинних документів, а оскільки такі обставини є відповідно до п. п. 94.2.3 п.94.2 ст.94 ПК України підставою для адміністративного арешту майна платника податків як виняткового способу забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом, суд дійшов висновку про правомірність прийнятого відповідачем 13 квітня 2011 року о 11:00 год. рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків ТзОВ «ТК «Мінеральні добрива»(код ЄДРПОУ 36855331).
Відповідно до п.94.10 ст. 94 ПК України, арешт на майно може бути накладено рішенням керівника органу державної податкової служби (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.
Згідно з ч. 2 ст. 183-3 КАС України, підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків здійснюється адміністративним судом на підставі подання органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень, яке подається до суду першої інстанції протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.
Судом з матеріалів справи встановлено прийняття заявником рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків ТзОВ «ТК «Мінеральні добрива»(код ЄДРПОУ 36855331) 13 квітня 2011 року о 11:00 год.
Подання про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків, згідно з відміткою канцелярії суду, подано заявником 14.04.2011 року о 10:55 год., тобто в строк встановлений ч. 2 ст. 183-3 КАС України.
Суд звертає увагу відповідача на помилковість його твердження про пропуск заявником строку звернення до суду з поданням, оскільки обставиною, що зумовлює звернення органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень з поданням до суду є власне прийняте рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків, оскільки підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків судом полягає згідно п.94.10 ст. 94 ПК України у перевірці обґрунтованості протягом 96 годин судом прийнятого органом податкової служби рішення. При цьому чинний ПК України не встановлює будь-яких обмежень у строках для прийняття органом державної податкової служби рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків після виявлення обставин передбачених для його застосування п. 94.2 ПК України, що в свою чергу підтверджує юридичне значення саме рішення органу податкової служби про застосування адміністративного арешту майна платника податків, яке повинно бути за поданим протягом 24 годин поданням податкового органу перевірено протягом 96 годин судом.
Не заслуговує на увагу суду також покликання відповідача на сплив 96-годинного строку розгляду справи, оскільки такий пропущено судом спершу через відкладення розгляду справи, вперше призначеної на 15.04.2011р. на 9:45, задля необхідністю забезпечити, насамперед, процесуальні права відповідача та створити йому умови для захисту своїх прав та інтересів, оскільки станом на 9:45 год. 15.04.2011р. не було належних доказів повідомлення відповідача про розгляд справи. Відповідно до ст..94.10 ПК України, строк, визначений цим пунктом, не включає добові години, що припадають на вихідні та святкові дні (субота 16.04.2011р. неділя 17.04.2011р.).
У подальшому, з метою дотримання закріплено у ч.4 ст. 11 КАС України принципу офіційного зясування всіх обставин у справі, судом 19.04.2011р. оголошувалася перерва до 20.04.2011р. для виклику і допиту свідків, покази яких були необхідні для зясування всіх обставин у справі.
Вищий адміністративний суд України у листі від 02.02.2011 р. № 149/11/13-11 звертає увагу судів, що згідно з пп. 94.19.1 ст. 94 ПК України припинення адміністративного арешту майна платника податків здійснюється у зв'язку з відсутністю протягом строку, зазначеного у п. 94.10 (тобто 96 годин), рішення суду про визнання арешту обґрунтованим. Судам слід мати на увазі, що зазначена норма не може бути застосована в разі, якщо провадження за відповідним поданням податкового органу порушене, але відповідна постанова суду про задоволення вимог щодо визнання адміністративного арешту обґрунтованим не прийнята протягом 96 годин з об'єктивних причин у зв'язку з необхідністю інформувати особу про час і місце відповідного судового засідання. Компетенція адміністративного суду щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту не припиняється зі спливом 96-годинного строку, передбаченого п. 94.10 ПК України.
З урахуванням встановлених судом обставин справи, рішення Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області від 13.04.2011року про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «ТК «Мінеральні добрива»адміністративного арешту майна прийнято з підстав, у порядку та строк передбачений ПК України, тому подане у строки визначені КАС України подання щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту, підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати з сторін не стягуються.
Керуючись ст. ст. 2, 7-14, 50, 71, 86. 143, 158, 160-163, 167,183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
1.Подання задовольнити повністю.
2.Підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна товариства з обмеженою відповідальністю «ТК «Мінеральні добрива»(код ЄДРПОУ 36855331, місцезнаходження: м. Стебник, майдан Шевченка, буд. 1), застосованого на підставі рішення Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області від 13 квітня 2011 року.
3.Судові витрати з сторін не стягуються.
Відповідно до ст. 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 22.04.2011 р. о 12:00 год.
Суддя Коморний О.І.