Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 квітня 2011 року Справа № 2а-2339/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Захарової О.В.
при секретарі:Білоконі Д.І.
за участю:
прокурора: Сайтарли І.М. (посвідчення №972 від 15.04.2010)
представника позивача:ОСОБА_3.(довіреність від 10.01.2011 №3/01-39)
представник відповідача:не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Прокурора м. Антрацита Луганської області в інтересах держави в особі Антрацитівського міськрайцентру зайнятості до Державного підприємства «Антрацит» про стягнення заборгованості із сплати страхових внесків та пені, -
ВСТАНОВИВ:
21 березня 2011 року Прокурор м. Антрацита Луганської області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави в особі Антрацитівського міськрайцентру зайнятості про стягнення з Державного підприємства «Антрацит» заборгованості Відокремленого підрозділу «Шахта ім. 50 річчя Радянської України» із сплати страхових внесків та пені у сумі 8362,44 грн., з них: прострочена заборгованість 7629,87 грн., пеня 732,57 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що в порушення вимог ч.3 ст.17 ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» ВП «Шахта ім.50 річчя Радянської України» страхові внески до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття сплачував не своєчасно і не в повному обсязі. Відповідно до акту перевірки правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду (акт №18 від 28.02.2011), а також згідно акту звірки взаємних розрахунків станом на 01.01.2011 за ВП «Шахта ім.50 річчя Радянської України» загальна сума заборгованості складає 54635,99 грн.(з них, розмір недоїмки становить 51605,27, пеня 3030,72 грн., де в тому числі 2298,15 грн. пеня, яка нарахована за попереднім актом перевірки). Частково, заборгованість у розмірі 46273,55 грн. вже стягнута за постановою Луганського окружного адміністративного суду від 25.05.2010.
До теперішнього часу вищезазначена сума недоїмки та пені не сплачена. У звязку з чим прокурор просить стягнути з відповідача заборгованість із сплати страхових внесків та пені у сумі 8362,44 грн.
У судовому засіданні прокурор і представник позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі, надали пояснення аналогічні викладеному в позові, просили стягнути з відповідача заборгованість із сплати страхових внесків у сумі 8362,44 грн.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, до суду надіслав письмову заяву про визнання позову в повному обсязі.
Суд вважав можливим розглянути справу без участі представника відповідача, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Визнання адміністративного суду викладено в письмовій заяві, підписаній уповноваженим представником відповідача.
Дії відповідача при визнанні адміністративного позову не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, тому визнання позову відповідачем приймається судом.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Пунктом 7 ч.1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що субєкт владних повноважень це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як вбачається з ч.2 ст.12 ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ (далі Закон України №1533) Антрацитівський міськрайцентр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, в звязку з чим виконує покладені на нього функції, серед яких здійснення обліку та ведення реєстру платників страхових внесків, збір страхових внесків, контроль за правильністю їх нарахування, своєчасністю сплати, представництво інтересів Фонду в судах та інших органах.
Антрацитівський міськрайцентр зайнятості як орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, у розумінні пункту 7 частини першої статті 3 КАС України, є суб'єктом владних повноважень, а спори за участю цих органів та юридичних осіб щодо стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на випадок безробіття, є публічно правовими, оскільки виникають за участю суб'єкта владних повноважень, що реалізує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції, та відповідають визначенню «адміністративної справи».
Отже, у відповідних правовідносинах виконавчі дирекції Фондів соціального страхування, їх робочі органи виступають як суб'єкти владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Судом встановлено, що відповідач Державне підприємство «Антрацит» зареєстроване виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області в якості юридичної особи.
З матеріалів справи (а.с. 4) вбачається, що в Антрацитівському міськрайцентрі зайнятості як страхувальник роботодавець та платник страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття зареєстрований Відокремлений підрозділ «Шахта ім. 50 річчя Радянської України» Державного підприємства «Антрацит».
Згідно довідки №162 Відокремлений підрозділ «Шахта ім.50 річчя Радянської України» Державного підприємства «Антрацит» без права юридичної особи (а.с. 5).
За змістом ч.1, ч.3 ст.95 Цивільного Кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.
Відповідно до ст.96 Цивільного Кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном.
Отже, юридична особа (головне підприємство) є відповідачем в суді і за свої відокремлені підрозділи, самостійно приймає рішення про виконання зобовязань як на Головному підприємстві, так і на своїх відокремлених підрозділах.
Таким чином, відповідальність за несвоєчасне перерахування страхових внесків відокремленим підрозділом «Шахта ім.50 річчя Радянської України»» повинно нести ДП «Антрацит» як юридична особа.
Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ч.2 ст.34 Закону України №1533 Фонд зобов'язаний, зокрема, контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань страхування на випадок безробіття, правильність призначення роботодавцем та виплати застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю.
Згідно із п.2 ст.35 Закону України №1533, роботодавець зобовязаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Відповідно до п.1,2,4 ч.1 ст. 38 цього Закону роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Згідно із ч.2 ст.38 Закону України №1533, строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків регулюється вказаним Законом та Інструкцією про порядок обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі Інструкція) затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.12.2000 №339, зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 16.01.2001 за №30/5221.
Відповідно до п.п.5.6, 5.7 Інструкції перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі, або виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення з цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
У разі нестачі коштів на рахунку платника на виплату заробітної плати та сплату страхових внесків у повному обсязі, видача коштів на оплату праці і перерахування страхових внесків до Фонду проводяться у пропорційних сумах.
Підпунктом 7.1 пункту 7 Інструкції зазначено, що контроль за правильним нарахуванням, своєчасним і повним перерахуванням та надходженням страхових внесків здійснюється центрами зайнятості шляхом проведення планових перевірок.
Згідно п.п.7.4. п.7 Інструкції за результатами перевірки складається акт у двох примірниках і підписується особами, які проводили перевірку, керівником і головним бухгалтером страхувальника. Один примірник акта передається під розписку керівникові або головному бухгалтеру страхувальника, інший залишається в центрі зайнятості, який проводив перевірку.
Згідно висновків акту № 18 від 28.02.2011 планової перевірки (а.с. 6-8), додатку №1 (а.с. 8), розрахунку пені за результатами перевірки (а.с. 8) страхові внески на випадок безробіття у перевіреному періоді перераховувалися не своєчасно та не в повному обсязі, внаслідок чого утворилась прострочена заборгованість (недоїмка) у сумі 7629,87 грн. На суму недоїмки була нарахована пеня у сумі 732,57 грн. На кінець перевірки заборгованість по заробітній платі відсутня (грудень 2010 року заробітна плата виплачена 27.01.2011).
Рішення про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу, приймається керівником робочого органу виконавчої дирекції Фонду чи його заступником за місцезнаходженням (місцем проживанням) платника страхових внесків на підставі акта перевірки.( абз. 5 п.п.7.4. п.7 Інструкції).
28 лютого 2011 року директором Антрацитівського міськрайцентру зайнятості було прийнято рішення про стягнення з Відокремленого підрозділу «Шахта ім.50 річчя Радянської України» Державного підприємства «Антрацит» простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 7629,87 грн. та пені в розмірі 732,57 грн. (а.с. 9).
Відповідно до п.п.7.5.п.7 Інструкції у разі коли роботодавець не згоден з розрахунком суми недоїмки, пені та штрафу, зазначених у рішенні, він має право протягом десяти робочих днів, наступних за днем отримання рішення, звернутися до центру зайнятості, який його прийняв, із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які роботодавець уважає за потрібне надати.
Відповідач рішення від 28.02.2010 не оскаржив, суму заборгованості зі сплати страхових внесків на час розгляду справи не сплатив.
Уповноваженими представниками сторін складено акт звірки взаємних рахунків простроченої заборгованості та страховим внескам та пені (а.с. 11) згідно якого, станом на 01.01.2011 недоїмка становить 60731,31 грн., пеня 3030,72 грн., сума страхових внесків, строк сплати яких не настав 6095,32 грн.(а.с. 11).
Недоїмка у розмірі 43975,40 грн. і пеня 2298,15 грн. стягнуті з Державного підприємства «Антрацит» на користь Анатрацитівського міськрайцентру зайнятості згідно постанови Луганського окружного адміністративного суду від 25.05.2010 (а.с. 12-14).
З абз.1 п.9.7 Інструкції вбачається, що не сплачені в строк страхові внески, пеня і штрафи стягуються в дохід Фонду із страхувальника у судовому порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533 спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
На підставі викладеного, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача суми заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (недоїмки) та пені на загальну суму 8362,44 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
При прийнятті рішення суд керується нормами матеріального права, які діяли на момент виникнення правовідносин та розгляду справи по суті.
Враховуючи, що органи Фонду загальнообовязкового державного страхування України на випадок безробіття відповідно до п.34 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів «Про державне мито» звільнені від сплати судового збору, а також вимоги ч.4 ст.94 КАС України - судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем- фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.35, ст.38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. №1533-ІІІ, ст. ст. 17, 18, 94, 136 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Прокурора м. Антрацита Луганської області в інтересах держави в особі Антрацитівського міськрайцентру зайнятості до Державного підприємства «Антрацит»про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та пені, задовольнити .
Стягнути з Державного підприємства «Антрацит»(і.к. 32226065) на користь Антрацитівського міськрайцентру зайнятості (94611,Луганська область, м. Антрацит, вул. Калініна, 15, р/р 37174971900010 (для недоїмки) р/р 37170975900010 (для пені) Антрацитівське УДК ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, код 25992095) заборгованість Відокремленого підрозділу «Шахта ім. 50 річчя Радянської України»зі сплати страхових внесків та пені до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у сумі 8362,44 грн.(вісім тисяч триста шістдесят дві гривні 44 копійки), з них: прострочена заборгованість становить 7629,87 грн.(сім тисяч шістсот двадцять девять гривень 87 копійок), пеня 732,57 грн.(сімсот тридцять дві гривні 57 копійок).
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
СуддяО.В. Захарова