ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 травня 2011 року о 10 год. 14 хв. Справа № 2а-0870/1607/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Тєтєрєв В.В., за участю представника позивача Волнової Ю.М., представника відповідача Гревцевої О.О. розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за заявою Приватного підприємства «Комплект»
до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя
про визнання дій відповідача неправомірними, скасування рішення, зобовязання відповідача вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного підприємства «Комплект» (надалі позивач або ПП «Комплект») до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя (надалі відповідач або ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя) про: визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у прийнятті податкової декларації по податку на додану вартість за грудень 2010 року з підстав, викладених у рішенні №860/10/28-213/2 від 21.01.2011; скасування рішення відповідача, оформленого листом-повідомленням №860/10/28-213/2 від 21.01.2011, про відмову у прийнятті податкової декларації по податку на додану вартість за грудень 2010 року; зобовязання відповідача прийняти податкову декларацію по податку на додану вартість за грудень 2010 року у день її фактичного отримання.
У позові позивачем зазначено, що 09.07.2010 ПП «Комплект» зареєстрований платником податку на додану вартість, видано Свідоцтво №100291872 НБ №512168. 14.01.2011 позивачем до ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя разом із супровідним листом №14/01 від 14.01.2011 відправлено податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2010 року разом з відповідними додатками, у тому числі в електронному вигляді, поштою бандероллю з описом вкладення та повідомленням про вручення. 27.01.2011 позивач отримав від ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя рішення про невизнання як податкова звітність податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2010 року. Підставою для невизнання податкової звітності зазначено п.48.3., 48.4 ст.48 та ст.49 Податкового кодексу України (надалі ПК України), а саме: у податковій декларації за грудень 2010 року невірно зазначений обовязковий реквізит номер свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ. Позивач посилаючись на приписи ч.2 ст.17 КАС України, вважає, що оскільки юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори щодо оскарження рішень субєкту владних повноважень, а пп.49.12.2. п.49.12. ст.49 ПК України передбачає право платника податку на оскарження рішення органу державної податкової служби про відмову у прийнятті податкової декларації в порядку, передбаченому ст.56 ПК України, то отримане від ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя повідомлення є актом індивідуальної дії і може бути оскаржене. Позивач наполягає, що податкова декларація з податку на додану вартість за грудень 2010 року складена у повній відповідності до «Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість», затвердженого 30.05.1997 наказом Державної податкової адміністрації України №166, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.06.2005 за №702/10982, а реквізити, передбачені п.48.3., 48.4 ст.48 ПК України заповнені. Таким чином, твердження ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя про порушення позивачем вимог п.48.3 ст.48 ПК України є необґрунтованим та таким, що не базується на вимогах закону.
У судовому засіданні представник позивача на задоволенні позовних вимог наполягав, просив позов задовольнити.
Відповідачем надано письмові заперечення, за якими, відповідно до п.48.1. ст.48 ПК України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями п.46.5. ст.46 ПК України та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обовязкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору. Відповідно до п.48.2. ст.48 ПК України обовязкові реквізити це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків. Згідно з п.48.4. ст.48 ПК України у окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обовязкові реквізити: індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період. Податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті відповідно до п.48.7. ст.48 ПК України не вважається податковою декларацією. Відповідно до п.49.15 ст.49 ПК України податкова декларація, надіслана платником податків або його представником поштою або засобами електронного звязку заповнена з порушенням норм п.48.3. та 48.4. ст.48 ПК України вважається неподаною. При здійсненні перевірки, в порядку встановленому в п.49.8 ст.49 ПК України, декларації з прибутку ПП «Комплект» з податку на додану вартість за грудень 2010 року встановлено, що вона заповнена всупереч правилам, в порушення вимог п.48.4 ст.48 ПК України невірно зазначений індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.
У судовому засіданні представник відповідача заперечував проти адміністративного позову, просив у задоволенні позову відмовити.
У судовому засіданні сторони повідомили, що надали до суду всі необхідні документи для вирішення спору по суті.
Вислухавши пояснення позивача, заперечення відповідача, розглянувши матеріали справи суд зясував наступне.
Згідно Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серії А01 №527191 Приватне підприємство «Комплект» зареєстровано за адресою: 69008, м.Запоріжжя, вул. Зейська, буд.3. Позивач має ідентифікаційний код юридичної особи 25476488.
09.07.2010 ПП «Комплект» видано Свідоцтво №100291872 НБ №512168 про реєстрацію платника податку на додану вартість, присвоєно індивідуальний податковий номер 254764808299.
У Податковій декларації з податку на додану вартість за 12 місяців 2010 року ПП «Комплект» (екземпляр позивача), наданої до суду позивачем, у рядку 05 зазначений індивідуальний податковий номер 254764808299, номер свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ 100291872. У Розшифровках податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів за 12 місяців 2010 року ПП «Комплект» (екземпляр позивача), наданої до суду позивачем, у рядку 05 зазначений індивідуальний податковий номер 254764808299, номер свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ 100291872. Дата подання декларації та розшифровки податкових зобовязань зазначена 14.01.2011.
Представником позивача у судовому засіданні повідомлено, що аналогічні данні містилися у Податковій декларації з податку на додану вартість за 12 місяців 2010 року ПП «Комплект» та Розшифровках податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів за 12 місяців 2010 року ПП «Комплект», надісланих позивачем до ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя.
У повідомленні «Про відмову у прийнятті податкової декларації» ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя від 21.01.2011 за №860/10/28-213/2, надісланому на адресу ПП «Комплект» зазначено наступне: «Державна податкова інспекція у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя повідомляє, що відповідно до п.48.3, п.48.4, ст.48 та ст.49 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VІ «Податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, якщо не зазначені обовязкові реквізити, відсутній підпис керівника платника податків або уповноваженої особи, а також особи, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку, фізичної особи-платника податків або його законного представника. У цьому випадку орган державної податкової служби надає платнику податків письмове повідомлення про відмову в прийнятті його податкової декларації із зазначенням причини такої відмови. Платник податків має право: подати податкову декларацію та сплатити штраф у разі порушення строку її подання; оскаржити рішення органу державної податкової служби у порядку, передбаченому статтею 56 цього Кодексу». У поданій Вами Податковій декларації з податку на додану вартість за грудень 2010 року невірно зазначений обовязковий реквізит номер свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ, у звязку з цим, повідомляємо Вам про відмову у прийняті податкової декларації та пропонуємо надати нову декларацію оформлену належним чином».
Відповідачем надано до суду оригінал, який надійшов до відповідача: Податкової декларації з податку на додану вартість за 12 місяців 2010 року ПП «Комплект» (вх.№1545/10 від 20.01.2011) з позначкою «до відома» у правому верхньому куті. У рядку 05 наданої відповідачем декларації вказано індивідуальний податковий номер 254764808299, номер свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ 00291872. При дослідженні вказаної декларації судом встановлено, що цифрові значення «номер свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ 00291872» мають очевидні ознаки виправлення.
В оригіналі Розшифровки податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів за 12 місяців 2010 року ПП «Комплект», наданої до суду відповідачем, у рядку 05 зазначений індивідуальний податковий номер 254764808299, номер свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ 00291872. При дослідженні вказаної Розшифровки судом встановлено, що цифрові значення «номер свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ 00291872» мають очевидні ознаки виправлення.
Причини розбіжностей цифрових значень у податковій звітності ПП «Комплект» і наявності виправлень представник відповідача пояснити не зміг.
Позовні вимоги підлягають частковому задоволенню виходячи з нижче зазначеного:
1.Відповідно до п.48.1 ст.48 Податкового кодексу України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.
Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків (п.48.2 ст.48 Податкового кодексу України).
У п.48.3 ст.48 Податкового кодексу України зазначено, що податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити:
-тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
-звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;
-звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);
-повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
-код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
-реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
-місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
-найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність;
-дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
-ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків;
-підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Згідно з п.48.4. ст.48 Податкового кодексу України у окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити: відмітка про звітування за спеціальним режимом; код виду економічної діяльності (КВЕД); код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.
Відповідно до п.48.7 ст.48 ПК України податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією.
Згідно з пп.78.1.2 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності такої обставини: платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом.
Оглянуті у судовому засіданні оригінали Податкової декларації з податку на додану вартість за 12 місяців 2010 року ПП «Комплект» (вх.№1545/10 від 20.01.2011), Розшифровки податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів за 12 місяців 2010 року ПП «Комплект» свідчать про зазначення позивачем у цих документах у рядку 05 індивідуального податкового номеру 254764808299, номеру свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ 100291872.
Відсутність обєктивних пояснень відповідача з приводу наявності розбіжностей у податковій звітності ПП «Комплект», не проведення перевірки, передбаченої пп.78.1.2 п.78.1 ст.78 ПК України, неподання до суду документів про результати такої перевірки, свідчать про протиправність дії податкового органу.
Таким чином, посилання відповідача у повідомленні «Про відмову у прийнятті податкової декларації» на невиконання позивачем п.48.3, п.48.4 ст.48 ПК України не підтверджується фактичними обставинами справи.
2.Позовну вимогу ПП «Комплект» про скасування повідомлення відповідача від 21.01.2011 №860/10/28-213/2 «Про відмову у прийнятті податкової декларації», суд вважає, такою, що не ґрунтується на законі і не підлягає задоволенню, оскільки не має реального способу виконання.
Прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають (п.49.8 ст.49 ПК України).
За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби (п.49.9 ст.49 ПК України).
Відповідно до пп.49.11.2 п.49.11 ст.49 ПК України у разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови: у разі отримання такої податкової декларації особисто від платника податку або його представника - протягом трьох робочих днів з дня її отримання.
Згідно з пп.49.12.1, пп.49.12.2 п.49.12 ст.49 ПК України у разі отримання відмови органу державної податкової служби у прийнятті податкової декларації платник податків має право: подати податкову декларацію та сплатити штраф у разі порушення строку її подання; оскаржити рішення органу державної податкової служби у порядку, передбаченому статтею 56 цього Кодексу.
У п.49.13 ст.49 ПК України зазначено, що у разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови органом державної податкової служби (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання органом державної податкової служби.
Відповідно до п.56.1 ст.56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
З урахуванням наведених норм Податкового кодексу України суд вважає, що під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби приймає рішення або про реєстрацію податкової декларації або про відмову у прийнятті податкової декларації. При цьому рішення, в контексті наведених норм Податкового кодексу України, не оформлюється у письмовому вигляді, а виражається у діях (проставленні штемпелю та прийнятті як податкової звітності, або у відмові у вчиненні цих дій). Рішення, яке підлягає оскарженню, у даному випадку втілюється у конкретній дії/діях уповноваженої посадової особи органу державної податкової служби.
Про прийняте рішення про відмову у прийняті податкової декларації орган державної податкової служби надає такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації (відмову у вчиненні дій щодо податкової звітності) із зазначенням причин такої відмови. При цьому повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації не є рішенням.
Таким чином, письмове повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації платника податків із зазначенням причин такої відмови не є рішенням субєкта владних повноважень в розумінні п.1 ч.2 ст.17 КАС України.
Враховуючи наведені приписи п.49.13 ст.49 Податкового кодексу України суд повинен перевірити на відповідність вимогам Закону дію органу державної податкової служби (посадової особи) про відмову у прийнятті податкової декларації.
Як зазначено у п.4.7 «Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України», затверджених Державної податкової адміністрації України від 31.12.2008 №827 (далі «Методичні рекомендації щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України»), якщо за результатами судового або адміністративного оскарження дій службової (посадової) особи щодо відмови у прийнятті податкової звітності задовольняються вимоги платника податків, то:
- на підставі рішення суду, що набрало законної сили, або рішення органу ДПС про результати розгляду скарги в електронних базах податкової звітності податкова звітність проводиться датою надходження таких рішень до підрозділу ведення та захисту податкової звітності та проставляється підстава із зазначенням реєстраційних даних документа;
- в інформаційній системі податкове зобов'язання (зменшення податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування) платника податків проводиться у порядку згідно з розділом 7 Методичних рекомендацій датою надходження відповідних рішень суду або органу державної податкової служби до підрозділу ведення та захисту податкової звітності.
Рішення суду або органу ДПС про оскарження дій службової (посадової) особи щодо відмови у прийнятті податкової звітності розписується на підрозділи оподаткування юридичних або фізичних осіб, ведення та захисту податкової звітності, юридичний підрозділ в день надходження таких рішень до органу ДПС (п.4.7 «Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України»).
З урахуванням зазначених норм, суд вважає, що мають бути визнанні протиправними дії ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя про відмову у прийнятті податкової декларації з податку на додану вартість за 12 місяців 2010 року ПП «Комплект».
Отже, у задоволенні позовної вимоги ПП «Комплект» про скасування повідомлення відповідача від 21.01.2011 №860/10/28-213/2 «Про відмову у прийнятті податкової декларації» має бути відмовлено.
3.У задоволенні позовної вимоги ПП «Комплект» про зобовязання відповідача прийняти Податкову декларацію з податку на додану вартість ПП «Комплект» за грудень 2010 року у день її фактичного отримання також має бути відмовлено, оскільки у п.49.13 ст.49 ПК України зазначено, що у разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови органом державної податкової служби (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання органом державної податкової служби.
Суд вважає, щодо дана позовна вимога позивача є передчасною.
З урахуванням зазначеного, доводи відповідача судом до уваги не прийняті.
З наведених підстав суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11, 17, 71, 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя щодо відмови у прийнятті податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2010 року Приватного підприємства «Комплект» з підстав, викладених у письмовому повідомленні за №860/10/28-213/2 від 21.01.2011 протиправними.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя (підпис) О.О. Прасов
Постанова виготовлена у повному обсязі 19.05.2011.
Постанова не набрала законної сили
Суддя О.О. Прасов