Постанова № 15934369, 28.04.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2011
Номер справи
2а/0570/3076/2011
Номер документу
15934369
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 квітня 2011 р. справа № 2а/0570/3076/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12-20

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Соколової О.А.

при секретаріФедорової А.О.

представника позивача - Бабійчук В.В.,

представника відповідача Закутній О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державного підприємства «Добропіллявугілля» в інтересах відокремленого підрозділу «Управління матеріально-технічного постачання» до управління Пенсійного фонду України в м.Добропілля про визнання недійсною вимогу № Ю-5 від 04.02.11 та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2011 року позивач звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Добропілля про визнання недійсною вимогу № Ю-5 від 04.02.11 та зобовязання вчинити певні дії, позов вмотивовано тим, що 11 лютого 2011 року до позивача надійшла вимога №Ю-5 від 04.02.11 про сплату боргу, згідно якої відповідач вимагає сплатити суму боргу зі страхових внесків на загальнообовязкове пенсійне страхування в сумі 5944,02 грн. Згідно повідомлення про списання УПФУ відповідно до ст. 57 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» та Порядку списання заборгованості Пенсійного фонду України за позиками, наданими з єдиного казначейського рахунка, на суму списаної заборгованості вугле- та торфодобувним підприємствам (затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 484 від 23.06.2010р.) за рішенням 24 від 16 липня 2010р. було списано заборгованість ВП «УМТП» ДП «Добропіллявугілля» по страховим внескам та фінансовим санкціям в сумі 478996,75 грн. (350848,80 грн. - загальний борг 128 147,95 грн. - штрафні санкції). Однак при прийнятті рішення 24 від 16 липня 2010р. не була врахована сума штрафу (1145,40 грн.) що суперечить вимогам ст. 57 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» та Порядку списання заборгованості Пенсійного фонду України за позиками, наданими з єдиного казначейського рахунка, на суму списаної заборгованості вугле- та торфодобувним підприємствам. Просить суд визнати недійсною вимогу про сплату боргу №Ю-5 від 04.02.11.

Представник позивача у судовому засіданні надав заяву про збільшення розміру позовних вимог, а саме списати заборгованість відповідно до ст.57 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» та Порядку списання сум заборгованості зі штрафів та пені вугле-та торфодобувним підприємствам, що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України №27-2 від 23.11.10 в сумі 7628,76 грн.

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволені позову, надавши заперечення, в якому зазначив, що згідно пункту 14 Прикінцевих положень ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (№1058), встановлено, що у 2007 році гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Згідно норм п.2 ст.106 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми страхових внесків не нараховані або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 Закону України № 1058 вважаються простроченою заборгованість із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Відповідно ст.106 Закону України № 1058 виконавчі органи Пенсійного фонду України застосовують до страхувальників санкцію за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, у вигляді штрафу залежно від строку затримки платежу. Одночасно на суми своєчасно не сплачених страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсоток зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу. Розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника. Згідно ст.57 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» органи Пенсійного фонду України визначають суму заборгованості підприємств за даними карток особових рахунків платників. Списанню підлягають недоїмка із сплати страхових внесків, борг по відшкодуванню пільгових пенсій та боргу з фінансових санкцій і пені, непогашених станом на 1 березня 2010 року.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та перевіривши надані суду докази суд встановив наступне.

Позивач державне підприємство «Добропіллявугілля», зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Добропільської міської ради, 27.08.04 (а.с.7), діє на підставі статуту затвердженого Міністром вугільної промисловості 16.10.06. (а.с.9-14). Управління матеріально-технічного постачання є відокремленим підрозділом державного підприємства без статусу юридичної особи, включено до ЄДРПОУ та має ідентифікаційний код 26319420, діє на підставі положення (а.с.16-20).Відповідно до Закону №1058, є платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, несе обвязки з нарахування, обчислення в сплати страхових внесків в установлені строки в повному обсязі.

Відповідно до п. 2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року №8-2, основними завданнями Управління є: 1) облік платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; 2) збирання та акумулювання в районі (місті) внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення, ведення їх обліку; 3) призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати; 4) забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством; 5) ефективне та цільове використання коштів Фонду, інших коштів, призначених для виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів, призначених для пенсійного забезпечення; 6) забезпечення функціонування в районі (місті) системи персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідач в своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007 року №1261, постановами правління, наказами Фонду, наказами та розпорядженнями регіональних управлінь, іншими нормативно-правовими актами, а також вище вказаним Положенням.

Пунктом 6 ч. 2 ст. 17 Закону № 1058 передбачено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 14 Закону № 1058 визначено, що страхувальниками відповідно до цього Закону, зокрема, є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами).

Відповідно до ч. ч. 5 та 6 ст. 20 Закону № 1058 страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.

Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

У судовому засіданні встановлено, що 31.08.10 рішенням № 180/14 до позивача застосовані штрафні санкції та нараховано пеню на загальну суму 6483,36 грн. (а.с. 29), яке не було оскаржено.

Відповідно даних картки особливого рахунку страхувальника - управління матеріально-технічного постачання, станом на 14.02.11 є заборгованість у розмірі 7628,76 грн., з якої 1684,74 грн. борг по 2 % та 5944,02 грн. борг по 33,2 %.

Зазначена сума боргу у розмірі 7628,76 грн. увійшла до оскарженої вимоги про сплату боргу № Ю-5 від 04.02.11.

Факт визнання заборгованості страхувальником у розмірі 7628,76 грн., піддержується актом звірки від 03.01.11, який підписано страхувальником - управлінням матеріально-технічного постачання та відповідачем.

Щодо застосування Порядку списання сум заборгованості зі штрафів та пені вугле-та торфодобувним підприємствам, що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №27-2 від 23.11.10, суд зазначає наступне.

Відповідно п.3 Порядку списанню підлягають: суми накладених (нарахованих) та не сплачених штрафів та пені, а також суми штрафів та пені, які підлягають накладенню (нарахуванню) станом на 12.10.10; суми штрафів та пені, які були розстрочені, відповідно до п. 14-1 Розділу 15 «Прикінцеві положення» ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; суми штрафів та пені, не узгоджені з платниками, за якими вимоги щодо їх сплати та рішення про їх застосування прийняті до 12.10.10; суми штрафів та пені, які були предметом судового розгляду.

Як зазначено вище сума боргу у розмірі 7628,76 грн. є недоїмкою зі сплати страхових внесків, та не може бути списано згідно п.3 Порядку.

Отже, враховуючи вищевикладене суд прийшов до висновку щодо необґрунтованості заявлених позовних вимог, а тому у задоволені позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені позовних вимог державного підприємства «Добропіллявугілля» в інтересах відокремленого підрозділу «Управління матеріально-технічного постачання» до управління Пенсійного фонду України в м.Добропілля про визнання недійсною вимогу № Ю-5 від 04.02.11 та зобовязання вчинити певні дії відмовити повністю.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 28 квітня 2011 року в присутності сторін.

Постанова виготовлена в повному обсязі 4 травня 2011 року.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення через Донецький окружний адміністративний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Соколова О. А.