Постанова № 15934242, 27.04.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2011
Номер справи
2а/0570/138/2011
Номер документу
15934242
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 квітня 2011 р. справа № 2а/0570/138/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 15-25 год.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Чекменьова Г.А.

при секретарі Токмакової Є.А.

за участю:

представника позивачаЕллі В.В.

представника відповідачаЧевичелової О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 3716,19 грн. за порушення державної дисципліни цін відповідно рішенню № 450 від 10 листопада 2010 року,

ВСТАНОВИВ:

Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 3716,19 грн. за порушення державної дисципліни цін відповідно рішенню № 450 від 10 листопада 2010 року.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що за наслідками перевірки позивачем було прийнято рішення від 10.11.2010р. № 450 про застосування до відповідача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 3716,19 грн., яку просив стягнути з відповідача.

У судовому засіданні представник позивача просила задовольнити заявлені вимоги з підстав, зазначених у позовній заяві. Зазначила, що Державна інспекція з контролю за цінами в межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів. Відповідно до ст. 1 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Згідно із ст. 16 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.

Кабінет Міністрів України постановою від 21.07.2005 № 630 затвердив Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення. Вказані правила регулюють відносини між субєктами господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг і юридичною особою, яка отримує або має намір отримати послуги (п. 15 Правил).

В порушення п. 15 Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення” № 630 від 21.07.2005 у багатоквартирних будинках, обладнаних будинковими приладами обліку холодної води, Добропільське ВУВКГ розпочало застосовувати норми споживання холодної води через 10 діб за адресою: м. Добропілля, вул. Луганського, 27, та через 19 діб за адресою: м. Добропілля, вул. Саратовська, 36, з дня закінчення терміну попередньої перевірки засобу обліку холодної води. Проте, як слід було застосовувати середньомісячний обсяг споживання холодної води, розрахований виходячи з фактичного споживання холодної води за даними будинкового приладу обліку за три попередні місяці, без урахування обсягів спожитої води за індивідуальними приладами обліку. Актів розпломбування та демонтажу будинкових засобів обліку та іншого документального підтвердження несправності цих засобів обліку до перевірки надано не було у звязку з чим, в ході перевірки був зроблений перерахунок по цим будинкам за серпень вересень 2010 року по середньомісячному обсягу споживання холодної води, зменшеному на обсяг спожитої води за індивідуальними приладами обліку (коригування проведені підприємством у вересні 2010 року). Вказане порушення призвело до необґрунтовано отриманого доходу від надання послуг за нормами споживання мешканцям будинків обладнаних будинковими засобами обліку з 01.08.2010 по 01.10.2010 на суму у розмірі 311,30 грн., з урахуванням відсотка сплати який склав 93,2 % - 290,13 грн.

Щодо правильності застосування норм витрат холодної води вибірковою перевіркою встановлено, що в порушення рішення Олександрівської селищної ради від 23.07.2003 № ІУ 8/91 “Про встановлення тимчасових нормативів споживання питного водопостачання”, рішення виконкому Олександрівської селищної ради від 01.06.2010 № 23 “Про встановлення норм витрат питної води споживачам Добропільський ВУВКГ КП “Компанія “Вода Донбасу”, Добропільським ВУВКГ за період з 01.01.2010 по 01.10.2010 по споживачам с. Іверське невірно застосовувались норми водокористування з водорозбірних вуличних колонок, як для дворових колонок. Вказане порушення призвело до зайво отриманої виручки Добропільським ВУВКГ КП “Компанія “Вода Донбасу” по 7 абонентам на суму у розмірі 1017,81 грн., що з урахуванням відсотка сплати по населенню, який склав 93,2 % становить у розмірі 948,60 грн.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала, зазначила, що Держінспекцією за результатами перевірки Добропільського виробничого управління водопровідного-каналізаційного господарства комунального підприємства “Вода Донбасу”, яке є відокремленим підрозділом без права юридичної особи, було складено Акт № 783 від 03.11.2010 яким встановлено порушення позивачем державної дисципліни цін: застосування тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання, а саме: необґрунтовано отримано дохід від надання послуг за нормами споживання мешканцям будинків обладнаних будинковими засобами обліку з 01.08.2010 по 01.10.2010, невірно застосовувались норми водокористування з водорозбірних вуличних колонок, як для дворових колонок за період з 01.01.2010 по 01.10.2010, що призвело до необґрунтовано отриманої суми виручки у розмірі 1238,73 грн. На підставі зазначеного Акту перевірки заступником начальника Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області 10.11.2010 було прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін до КП “Вода Донбасу” і вилучення безпідставно отриманої виручки в результаті порушення державної дисципліни цін у розмірі 1238,73 грн., а також штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої виручки у розмірі 2477,46 грн. Загальна сума визначена у рішення становить у розмірі 3716,19 грн. Вважає, що спірне рішення прийнято за інші порушення, аніж встановлені у Акті перевірки, а саме: за надання послуг по нормам споживання замість показань приладів обліку з 01.08.2010 по 01.10.2010; стягнення плати за тарифом для водозбірних дворових колонок, замість тарифу для вуличних колонок з 01.01.2010 по 01.10.2010. Також вважає вказане рішення недійсним, оскільки Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області не має права здійснювати перевірку щодо застосування норм питного водопостачання та водовідведення та надаючи правову оцінку застосуванню норм споживання питної води та водовідведення вийшла за межі своєї компетенції, через що просила у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 28 січня 2011 р. провадження у справі № 2а/0570/138/2011 зупинялося до набрання законної сили рішення по адміністративній справі №2а-27803/10/0570 за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про скасування рішення про застосування економічних санкцій від 10.11.2010 року та припису № 608-450 від 10.11.2010 року, яка взаємоповязана з даною адміністративною справою.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що на підставі акту перевірки від 03.11.2010р. № 783 заступником начальника Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області було прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №450 від 10.11.2010р. (а.с.4), яким визначено вилучити у комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” в доход бюджету відповідно до вимог п. 14 ст. 2 розд. ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” від 27.04.2010 безпідставно отриману суму виручки в результаті порушення державної дисципліни цін у розмірі 1238,73 грн., а також штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки у розмірі 2477,46 грн. Загальна сума економічної санкції складає у розмірі 3716,19 грн.

Зазначене рішення №450 від 10.11.2010р. відповідачем оскаржено в судовому порядку. За наслідками оскарження Донецьким окружним адміністративним судом по справі №2а-27803/10/0570 за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про скасування рішення про застосування економічних санкцій від 10.11.2010 року та припису № 608-450 від 10.11.2010 року встановлені наступні обставини.

Державною інспекцією з контрою за цінами в Донецькій області на виконання наказу від 19 жовтня 2010 року № 117 та відповідно до п. 4.1.1 Плану роботи на ІV квартал 2010 року 03 листопада 2010 року була здійснена планова перевірка Добропільського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП “Компанія “Вода Донбасу” з питання дотримання субєктами господарювання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення відповідно до вимог Закону України “Про житлово-комунальні послуги” та постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження порядку формування тарифів на послуги з центрального водопостачання та водовідведення” від 12.07.2010 № 959 за результатами якої складено Акт № 783. За результатами перевірки (моніторингу) порядку формування та застосування цін (тарифів) встановлено: застосування тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання, а саме: необґрунтовано отримано дохід від надання послуг за нормами споживання мешканцям будинків обладнаних будинковими засобами обліку з 01.08.2010 по 01.10.2010, невірно застосовувались норми водокористування з водорозбірних вуличних колонок, як для дворових колонок за період з 01.01.2010 по 01.10.2010, що призвело до необґрунтовано отриманої суми виручки у розмірі 1238,73 грн. Вказане рішення прийнято відповідачем за порушення позивачем вимог п. 15 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. N 630, рішення сесії Олександрівської селищної ради “Про встановлення тимчасових нормативів споживання питного водопостачання” від 23.07.2003 № ІV-8/91, рішення виконкому Олександрівської селищної ради “Про встановлення норм витрат питної води споживачам ВУВКГ КП “Компанія “Вода Донбасу” від 01.06.2010 № 23.

10 листопада 2010 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області було внесено припис про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін № 608-450. Вказаним приписом, за порушення п. 15 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМ України від 21 липня 2005 р. N 630, рішення сесії Олександрівської селищної ради “Про встановлення тимчасових нормативів споживання питного водопостачання” від 23.07.2003 № ІV-8/91, рішення виконкому Олександрівської селищної ради “Про встановлення норм витрат питної води споживачам ВУВКГ КП “Компанія “Вода Донбасу” від 01.06.2010 № 23 зобовязано позивача в місячний термін усунути порушення порядку формування та застосування тарифів на послуги, шляхом приведення їх у відповідність до вимог п. 15 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. N 630, рішення сесії Олександрівської селищної ради “Про встановлення тимчасових нормативів споживання питного водопостачання” від 23.07.2003 № ІV-8/91, рішення виконкому Олександрівської селищної ради “Про встановлення норм витрат питної води споживачам ВУВКГ КП “Компанія “Вода Донбасу” від 01.06.2010 № 23.

Порушення встановлені Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області під час перевірки, закріплені в Акті перевірки, за результатами перевірки (моніторингу) порядку формування та застосування цін (тарифів) також знайшли підтвердження у судовому засіданні. Актом перевірки встановлено, - застосування тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання, а саме: необґрунтовано отримано дохід від надання послуг за нормами споживання мешканцям будинків обладнаних будинковими засобами обліку з 01.08.2010 по 01.10.2010 (у багатоквартирних будинках, обладнаних будинковими приладами обліку холодної води, Добропільське ВУВКГ розпочало застосовувати норми споживання холодної води через 10 діб за адресою: м. Добропілля, вул. Луганського, 27, та через 19 діб за адресою: м. Добропілля, вул. Саратовська, 36, з дня закінчення терміну попередньої перевірки засобу обліку холодної води).

Щодо правильності застосування норм витрат холодної води вибірковою перевіркою встановлено, що в порушення рішення Олександрівської селищної ради “Про встановлення тимчасових нормативів споживання питного водопостачання” від 23.07.2003 № ІУ 8/91, рішення виконкому Олександрівської селищної ради “Про встановлення норм витрат питної води споживачам Добропільський ВУВКГ КП “Компанія “Вода Донбасу” від 01.06.2010 № 23, Добропільським ВУВКГ за період з 01.01.2010 по 01.10.2010 по споживачам с. Іверське невірно застосовувались норми водокористування з водорозбірних вуличних колонок, як для дворових колонок. Невірне, у порушення нормам визначеним згідно із рішенням Олександрівської селищної ради “Про встановлення тимчасових нормативів споживання питного водопостачання” від 23.07.2003 № ІУ 8/91, рішенням виконкому Олександрівської селищної ради “Про встановлення норм витрат питної води споживачам Добропільський ВУВКГ КП “Компанія “Вода Донбасу” від 01.06.2010 № 23 застосування норм водовикористання знайшло своє підтвердження й під час розгляду справи. Вказане порушення призвело до зайво отриманої виручки Добропільським ВУВКГ КП “Компанія “Вода Донбасу” по 7 абонентам на суму у розмірі 1017,81 грн., що з урахуванням відсотка сплати по населенню, який склав 93,2 % становить у розмірі 948,60 грн. З урахуванням наведених обставин, невірне застосовування норм водокористування призвело до необґрунтовано отриманої суми виручки у розмірі 1238,73 грн.

На виконання зазначених норм, Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області було прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін до КП “Вода Донбасу” і вилучення безпідставно отриманої виручки в результаті порушення державної дисципліни цін у розмірі 1238,73 грн., а також штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої виручки у розмірі 2477,46 грн. та внесений припис від 10.11.2010 № 608-450.

За наслідками розгляду справи №2а-27803/10/0570 Донецький окружний адміністративний суд дійшов висновку, що, здійснюючі перевірку Добропільського виробничого управління водопровідного-каналізаційного господарства комунального підприємства “Вода Донбасу” з питань дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, тобто в межах наданої їй компетенції. Постановою від 26 січня 2011 року у задоволенні адміністративного позову комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про встановленні відсутності компетенції щодо перевірки правильності застосування норм витрат питної води, скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 10.11.2010 № 450 на суму 3716,19 грн., скасування припису від 10.11.2010 № 608-450, - відмовлено, постанова набрала чинності згідно ухвалі Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.03.2011р.

Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

За таких обставин суд вважає встановленими обставини правомірності рішення позивача про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 10.11.2010 № 450 на суму 3716,19 грн. Доказів добровільної сплати економічних санкцій відповідачем не надано.

Згідно ч. 1 ст. 14 Закону України “Про ціни і ціноутворення” вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Отже заявлені позовні вимоги відповідають вимогам закону, ґрунтуються на встановлених обставинах та рішенні позивача, яке не визнано нечинним, тому підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 3716,19 грн. за порушення державної дисципліни цін відповідно рішенню № 450 від 10 листопада 2010 року задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», код ЄДРПОУ 00191678, згідно ст. 2 розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” суму економічних санкцій у розмірі 3716 (три тисячі сімсот шістнадцять) грн. 19 коп. в доход бюджету за реквізитами:

д/р №31112106700035 в УДК м. Добропілля Донецької області, одержувач УДК м. Добропілля Донецької області, код ЄДРПОУ 34686542, банк одержувача ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код бюджетної класифікації 21081100.

Вступна та резолютивна частина постанови складена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 27 квітня 2011 року. Постанова у повному обсязі виготовлена 04 травня 2011 року.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Чекменьов Г.А.