Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 травня 2011 р. справа № 2а/0570/5802/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Грищенка Є.І.
при секретаріЧерніковій О.Є.
за участю сторін:
представника позивача - Глинській О.В,
представника відповідача Радченко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про часткове скасування податкового повідомлення рішення № 0000261322/9333/10/15-16-23/5 від 10.03.2011 року про застосування штрафних санкцій в розмірі 170 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу», звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про визнання дій відповідача по прийняттю податкового повідомлення рішення № 0000261322/9333/10/15-16-23/5 від 10.03.2011 року незаконними та скасування податкового повідомлення рішення № 0000261322/9333/10/15-16-23/5 від 10.03.2011 року про застосування штрафних санкцій в розмірі 170 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що на підставі акту перевірки № 122/15-16-23/5/00191678 від 18.02.2011 р. було встановлено порушення п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України, у звязку з чим прийнято податкове повідомлення рішення № 0000261322/9333/10/15-16-23/5 від 10.03.2011 року, яким нараховані штрафні санкції в сумі 170 грн. Позивач не погоджується із спірним податковим повідомленням рішенням в частині накладення штрафної санкції у розмірі 170 грн., посилається на ч. 7 Підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України та зазначає, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 01.01.2011 року по 30.06.2011 рік застосовуються у розмірі 1 гривні. Позивач вказує, що вчинене ним правопорушення відбулося 21.01.2011 року в момент подачі виправленої декларації та тому, що СДПІ по роботі з великими платниками податків в м. Донецьку в порушення п. 49.10 ст. 49 Податкового кодексу України було відмовлено в прийняті податкової декларації 20.01.2011 з причини, не визначеної даною статтею (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування відємного значення обєктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобовязань тощо), що забороняється, а тому застосування штрафних санкцій та винесення податкового повідомлення рішення № 0000261322/9333/10/15-16-23/5 від 10.03.2011 року є незаконним.
В судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги та просив скасувати податкове повідомлення рішення від 10.03.2011 року № 0000261322/9333/10/15-16-23/5 в частині застосування суми штрафних санкцій у розмірі 169 грн.
Представник відповідача не погодився із адміністративним позовом та надав письмові заперечення де зазначив, що позивачем було порушено граничний термін подання податкової декларації з податку на додану вартість на 1 день. Згідно з приписами п. 203.1. ст. 203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Тобто, граничний термін подання податкової декларації за грудень 2010 року настає 20.01.2011 року. Позивачем подано податкову декларацію 21.01.2011 року та зареєстровано у СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку за вхідним номером 9006457039. Відповідальність за порушення граничних термінів подання податкової звітності передбачена ст. 120 Податкового кодексу України. Згідно з частиною 1 п. 120.1 цієї статті неподання та несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобовязаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання та або несвоєчасне подання. Розмір застосованих штрафних санкцій представник відповідача обґрунтовує листом ДПА України від 03.02.2011 № 2963/7/10-1017/302 «Про застосування штрафних санкцій», згідно якого штрафна санкція, передбачена п. 7 Підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України, застосовується за порушення податкового законодавства виключно при обчисленні податкових зобовязань. У звязку з чим вважає, що оскільки у спірних правовідносинах обчислення податкових зобовязань не відбувало, то штрафна санкція нараховується у повному обсязі. На підстав викладеного, представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, надав пояснення, аналогічні викладеним у письмових запереченнях.
Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив наступне.
Позивач, Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради 03.09.2007 за № 12661450000026990 та є юридичною особою, ідентифікаційний код юридичної особи 00191678 (а.с.18).
18 лютого 2011 року Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку проведена камеральна перевірка КП «Компанія «Вода Донбасу» з питань своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2010 року, за результатами якої складено акт від 18.02.2011 № 122/15-16-23/5/00191678 (а.с.12-14). В зазначеному акті зафіксовані порушення п.203.1 ст. 203 Податкового кодексу України, а саме затримка подання податкової декларації з ПДВ за грудень 2010 року(вх. № 9006501306 від 21.01.2011 року) в один день.
На підставі акту перевірки відповідачем було прийняте податкове повідомлення рішення від 10.03.2011 № 0000261322/9333/10/15-16-23/5 про застосування штрафних санкцій в розмірі 170 грн. (а.с. 15).
Як встановлено у судовому засіданні, КП «Компанія «Вода Донбасу» 20.01.2011 року було подано податкову декларацію з податку на додану вартість, але згідно звіту електронної пошти, документ не було прийнято у звязку із наявними помилками (а.с. 8).
21 січня 2011 року позивачем було направлено виправлену податкову декларацію з усуненими недоліками, яка була зареєстрована Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку (а.с 9-11).
Вказані обставини були визнані сторонами в судовому засіданні, відповідно до матеріалів справи у суду не виникає сумніву щодо їх достовірності, тому відповідно до ч. 3 ст. 72 КАС України зазначені вони доказуванню не підлягають.
Спірною обставиною у даній справі є розмір нарахованої штрафної санкції.
Відповідно до п. 1 Розділу ХІХ Прикінцеві положення Податкового кодексу України, цей кодекс набрав законної сили з 1 січня 2011 року.
Податковий орган при визначенні розміру штрафної санкції, яка підлягає застосуванню до позивача за вказане порушення, виходив із приписів 1 п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України, відповідно до яких, неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобовязаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне.
Суд не погоджує таку позицію Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку, адже відповідно до п. 7 Підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України визначено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
Стосовно посилання відповідача на лист ДПА України від 03.02.2011 № 2963/7/10-1017/302 «Про застосування штрафних санкцій» суд зазначає наступне. Вказаним листом ДПА України було дано розяснення, що штрафна санкція, передбачена п. 7 Підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положеннь Податкового кодексу України, застосовується за порушення податкового законодавства виключно при обчисленні податкових зобовязань. Зазначений лист не мав силу нормативно-правового акту, а тому податковий орган при визначенні розміру штрафних санкцій мав керуватися Податковим кодексом України. Крім того, лист ДПА України від 03.02.2011 № 2963/7/10-1017/302 взагалі втратив чинність, так як був відкликаний листом ДПА України від 23.03.2011 року № 8199/7/10-1017/1114.
Оскільки судом встановлено, що КП «Компанія «Вода Донбасу» було допущено порушення податкового законодавства 21.01.2011, тобто під час подання податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2010 року, то за вказане порушення податковим органом повинна була бути застосована штрафна санкція у розмірі 1 гривня.
Як зазначалося раніше, позивачем не оскаржується сам факт вчинення порушення, а тому суд приходить до висновку що спірне податкове повідомлення рішення № 0000261322/9333/10/15-16-23/5 від 10.03.2011 року підлягає скасуванню в частині застосування штрафної санкції у розмірі 169 грн. (170 1 = 169).
На підставі ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що відповідач не довів правомірність застосування штрафної санкції у розмірі 170 гривень за спірним податковим повідомленням рішенням, а тому позовні вимоги Комунального підприємства «Компані «Вода Донбасу» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про скасування податкового повідомлення рішення № 0000261322/9333/10/15-16-23/5 від 10.03.2011 року про застосування штрафних санкцій в частині 169 гривень підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України суд присуджує здійснені КП «Компанія «Вода Донбасу» документально підтверджені судові витрати у розмірі 3,40 грн з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків м. Донецька про часткове скасування податкового повідомлення рішення № 0000261322/9333/10/15-16-23/5 від 10.03.2011 року про застосування штрафних санкцій в розмірі 170 грн. задовольнити.
Скасувати частково податкове повідомлення рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків м. Донецька № 0000261322/9333/10/15-16-23/5 від 10.03.2011 року в частині накладення штрафної санкції в розмірі 169 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» витрати по сплаті судового збору у розмірі 3,40 грн.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 11 травня 2011 року в присутності представників сторін.
Її повний текст виготовлений 13 травня 2011 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Грищенко Є.І.