Ухвала суду № 15928817, 30.05.2011, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
30.05.2011
Номер справи
29/54/2011
Номер документу
15928817
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

______ УХВАЛА

30.05.11 Справа № 29/54/2011

За позовом: Луганської обласної ради,

м. Луганськ;

до відповідача:Товариства з обмеженою

відповідальністю "Луганськвода",

м. Луганськ;

про стягнення 43 727 039 грн. 05 коп.

Суддя Якушенко Р.Є.;

секретар судового засідання: Скрипник М.С.;

в присутності представників

сторін:

від прокуратури:Шидлаускас П.С., прокурор відділу

представництва інтересів громадян та

держави в судах, посвідчення № 129

від 09.10.2006;

від позивача: ОСОБА_1, заступник завідуючого

юридичним відділом, довіреність

1/10-945 від 17.05.2011;

ОСОБА_2., завідувач відділом з

управління майном, довіреність

№ 1/10-799 від 18.04.2011;

від відповідача: ОСОБА_3, начальник юридичного

відділу, довіреність б/н від 30.08.2010;

ОСОБА_4, представник за

довіреністю № 479 від 25.04.2011.

Відповідно до статей 44, 811 Господарського процесуального кодексу України до початку розгляду справи не заявлено вимоги про фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Згідно статті 77 Господарського процесуального кодексу України дана справа розглядалась у судовому засіданні 10.05.2011 було оголошено перерву на 30.05.2011 о 12 год. 00 хвил.

До початку судового засідання 30.05.2011 заступник прокурора Луганської області, посилаючись положення статті 121 Конституції України, статей 2, 29 ГПК України, статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру», подав заяву про вступ до справи від 23.05.2011 № 05-569вих11, в якій повідомив господарський суд про свою участь у справі № 29/54/2011 у якості представника інтересів держави в особі позивача Луганської обласної ради, оскільки предметом позову є стягнення значної суми коштів, яка має суттєве значення для виконання Луганською обласною радою програм соціального та економічного розвитку регіону.

Суть спору: 25.03.2011 Луганська обласна рада (далі позивач у справі) звернулася до господарського суду Луганської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганськвода" (далі ТОВ "Луганськвода", відповідача у справі) 43727039 грн. 05 коп., що складаються:

- 24199857 грн. 73 коп. заборгованість по сплаті концесійних платежів;

- 4077181 грн. 32 коп. заборгованість по сплаті пені за порушення строків внесення концесійних платежів;

- 15450000 грн. 00 коп. заборгованість по сплаті штрафу за несвоєчасне внесення інвестицій.

Позивач з посиланням на норми статей 16, 509, 525, 526, частину 1 статті 530, статей 546, 547, 549, 610, 611, 612, 624, 625 Цивільного кодексу України (далі ЦК України), статей 173, 193, 198 Господарського кодексу України (далі ГК України), Закону України «Про концесії», умови концесійного договору № 4 від 21.03.2008 обґрунтовує позовні вимоги порушенням відповідачем зобовязань по внесенню концесійних платежів та інвестицій.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Луганськвода" (далі ТОВ "Луганськвода") відповідач у справі, проти заявлених вимог заперечує з підстав викладених у відзиві на позов б/н від 14.04.2011 та додаткових поясненнях до відзиву на позов від 10.05.2011 (а.с.39-44,т.2) та від 27.05.2011, в яких, зокрема, вказав наступне.

1. Звертаючись з такими позовними вимогами позивачем не враховано ту обставину, що рішенням господарського суду м. Києва від 21.09.2010 у справі № 45/189 пункт 10 Концесійного договору від 21.03.2008 № 4 доповнено пунктом 10.1, згідно якого концесієдавець надає пільгу концесіонеру у вигляді відстрочки оплати концесійних платежів шляхом перенесення термінів їх оплати до моменту досягнення підприємством позитивного результату від господарської діяльності (прибутку), але не більше ніж два роки з моменту набрання рішенням законної сили.

Вказане рішення місцевого господарського суду залишено без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 15.11.2010 № 45/189.

Враховуючи те, що станом на сьогодні відповідачем не досягнуто позитивного результату від господарської діяльності (докази додаються), то відповідно строк сплати концесійних платежів не настав.

2. Оскільки строк виконання зобовязань по оплаті концесійних платежів не настав, відсутні підстави для застосування відповідальності у вигляді пені за порушення строків внесення концесійних платежів.

Крім того, відповідач вказав, що розрахунок пені не відповідає чинному законодавству. Позивачем не враховано положення частини 6 статті 232 ГК України та пункту 1 частини 2 статті 258 ЦК України, відповідно до яких до вимог про стягнення неустойки застосовується позовна давність в один рік.

3. Щодо стягнення штрафу за несвоєчасне внесення інвестицій відповідач зазначив, зокрема, таке.

Позивачем не враховано ту обставину, що рішенням господарського суду м. Києва від 21.09.2010 у справі № 45/189 були внесені зміни в Концесійний договір від 21.03.2008 № 4 в частині термінів внесення інвестицій в обєкт концесії.

Згідно пункту 3.1 Концесійного договору (в редакції рішення господарського суду м. Києва від 21.09.2010 у справі № 45/189) на момент звернення позивача до господарського суду відповідач зобовязаний був внести в обєкт концесії інвестицій на суму 99,4 млн.грн.

У відповідності до абзацу 2 пункту 8.3 Концесійного договору цінності, передбачені у розділі Терміни (поняття інвестиції в обєкт концесії) цього договору набирають статут інвестиції (інвестиційних вкладень) в обєкт концесії лише у випадку затвердження актів виконаних робіт (наданих послуг), перелік придбаного рухомого і нерухомого майна, обладнання, матеріалів Концесієдателем або уповноваженими ним органом.

Уповноваженим органом Концесієдавця згідно рішення Луганської обласної ради від 30.12.2010 № 2/45 є тимчасова контрольна комісія Обласної ради з питань виконання концесіонером ТОВ «Луганськвода»умов Концесійного договору від 21.03.2008 № 4 (далі контрольна комісія).

На виконання умов Концесійного договору відповідачем було надано на розгляд вказаної Комісії акти виконаних робіт (наданих послуг), перелік придбаного майна, обладнання, матеріалів на загальну суму 76303506 грн. 23 коп. На засіданні Контрольної комісії 28.03.2011 було розглянуто та затверджено надані ТОВ «Луганськвода»документи, якими підтверджено внесені концесіонером інвестиції на загальну суму 76303506 грн. 23 коп.

Відтак, загальна сума невиконаних концесіонером зобовязань по внесенню інвестицій на момент звернення позивача до суду складає 23096493 грн. 77 коп. (99400000 грн. 00 коп. - 76303506 грн. 23 коп.), наслідком чого може бути застосування до концесіонера згідно положення пункту 32.2 Концесійного договору штрафу в розмірі 1616754 грн. 56коп.

Крім того, відповідач посилаючись на умови пункту 32.3 Концесійного договору вказав, що відповідальність у вигляді штрафних санкцій за несвоєчасне внесення концесійних платежів та інвестиційних вкладень не застосовується, якщо економічно обґрунтовані тарифи не затверджуються уповноваженими органами протягом 3 місяців з моменту звернення концесіонера за їх затвердженням та наданням їм усіх необхідних для цього матеріалів.

В силу положень пункту 5.6 Концесійного договору позивач зобовязувався своєчасно затверджувати та сприяти своєчасному затвердженню економічно обґрунтованих тарифів. Також, згідно пункту 23 цього договору затвердження економічно обґрунтованих тарифів для концесіонера є обовязком концесієдавця.

На разі для концесіонера так і не було затверджено економічно обґрунтовані тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, та діють тарифи, що були затверджені в травні 2008 року. Підтвердження того, що діючі тарифи не є економічно обґрунтованими, а також те, що діяльність відповідача є неприбутковою, є свідоцтво Луганської торгово промислової палати про настання факту суттєвих змін обставин від 25.05.2010 № 25.15-382, Аналіз фінансового стану ТОВ «Луганськвода»за період з 01.10.2008 по 30.06.2010, проведеного спеціалістами Луганськ Аудит Консалтинг М (копії документів додаються). Той факт, що вказані тарифи на даний час не є економічно обґрунтованими також було встановлено рішенням господарського суду м. Києва від 21.09.2010 у справі № 45/189 про внесення змін до Концесійного договору.

В серпні 2009 року ТОВ «Луганськвода»звернулося до Луганської обласної ради з проханням розглянути та затвердити нові тарифи на послуги водопостачання та водовідведення (листи від 19.08.2009 вих.№ 02/2477, від 26.10.2009 № 02/3213, від 19.11.2009 № 02/3498 додаються). До звернення відповідачем було надано всі необхідні документи для того, щоб розпочати процедуру розгляду тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, зокрема:

- позитивні висновки Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області від 07.08.2009 №№ 303, 304;

- розрахунок запропонованих тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.

Вказані розрахунки та висновки Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області були підготовлені та отримані на виконання Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 № 959.

Листом від 01.12.2009 Луганська обласна рада повернула надані ТОВ «Луганськвода»матеріали у звязку з тим, що ці матеріали не містять інформацію про оприлюднення та обговорення даного проекту регуляторного акту, що є порушенням статті 9 Закону України «Про засади державної регуляторної політики сфері господарської діяльності».

Затвердження економічно обґрунтованих тарифів на житлово комунальні послуги, в тому числі тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, відносилось до виключної компетенції органів місцевого самоврядування. Отже, розробка та прийняття відповідного рішення також відноситься до компетенції органів місцевого самоврядування.

Таким чином, Луганська обласна рада не виконала взяті на себе зобовязання за Концесійним договором щодо своєчасного затвердження економічно обґрунтованих тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення, що, в свою чергу, призвело до неможливості ТОВ «Луганськвода»своєчасно та у повному обсязі виконати свої зобовязання по сплаті концесійних платежів та внесенню інвестицій в обєкт концесії.

Луганська обласна рада, позивач у справі, надав додаткові пояснення від 27.05.2011 № 10/10-1136, в яких проти доводів відповідача заперечує, зокрема, посилаючись на наступне.

1. Положення пункту 10.1 Концесійного договору про відстрочку оплати концесійних платежів шляхом перенесення термінів їх оплати до моменту досягнення підприємством позитивного результату від господарської діяльності (прибутку), але не більше ніж два роки з моменту набрання рішенням законної сили, набрали чинності з 15.11.2010. До цієї дати відповідної умови у Концесійному договорі не було, тому відповідні умови і поширюються на концесійні платежі, що підлягають сплаті після 15.11.2010, а не на «всі концесійні платежі»(як це безпідставно, всупереч пункту 10.1 Концесійного договору зазначив відповідач).

Таким чином, враховуючи положення пункту 10.1 Концесійного договору, на сьогодні ще не настав строк сплати тих концесійних платежів, які підлягають сплаті після 15.11.2010.

Станом на дату подання позову, з урахуванням змін до Концесійного договору, внесених рішенням господарського суду м. Києва від 21.09.2010 у справі № 45/189 (набрало законної сили 15.11.2010), борг ТОВ «Луганськвода»зі сплати концесійних платежів складає 24199857 грн. 73 коп.

2. Щодо стягнення пені за прострочення концесійних платежів позивач зазначив, що відповідачем прострочено:

1)за II квартал 2008 року (перший квартал, що наступає після укладення договору концесії) прострочено виконання зобов'язання зі сплати концесійних платежів у розмірі 644683 грн. 05 коп. (строк сплати у розмірі 644683 грн. 05 коп. - до 06.12.2008). Прострочення виконання даного зобов'язання становить: з 07.12.2008 по 21.08.2009, тобто 258 днів (двісті п'ятдесят вісім днів). 2)за III квартал 2008 року прострочено виконання зобов'язання зі сплати концесійних платежів у розмірі 3357411 грн. 66 коп. (строк сплати у розмірі 3357411 грн. 66 коп. - до 30.10.2008). Прострочення виконання даного зобов'язання становить: з 31.10.2008по 21.08.2009, тобто 295 дня (двісті дев'яносто п'ять дня). 3)за IV квартал 2008 року прострочено виконання зобов'язання зі сплати концесійних платежів у розмірі 3538376 грн. 15 коп. (строк сплати у розмірі 3538376 грн. 15 коп. - до 02.03.2009). Прострочення виконання даного зобов'язання становить: з 03.03.2009по 21.08.2009, тобто 172 дня (сто сімдесят два дня).

4)за І квартал 2009 року прострочено виконання зобов'язання зі сплати концесійних платежів у розмірі 3747140 грн. 34 коп. (строк сплати у розмірі 3747140 грн. 34 коп. - до 30.04.2009). Прострочення виконання даного зобов'язання в повному обсязі становить: з 01.05.2009 по 14.11.2010, тобто 563 дня (п'ятсот шістдесят три дня) (щодо суми концесійного платежу у розмірі 1287987 грн. 82 коп.), в тому числі з 01.05.2009 по 21.08.2009, тобто 113 днів (сто тринадцять днів) (щодо повної суми концесійного платежу 3747140 грн. 34 коп.). 5)за II квартал 2009 року прострочено виконання зобов'язання зі сплати концесійних платежів у розмірі 3840818 грн. 85 коп. (строк сплати у розмірі 3840818 грн. 85 коп. - до 30.07.2009). Прострочення виконання даного зобов'язання становить: з 31.07.2009 по 14.11.2010, тобто 472 дня (чотириста сімдесят два дня). 6)за III квартал 2009 року прострочено виконання зобов'язання зі сплати концесійних платежів у розмірі 3860022,94 грн. (строк сплати у розмірі 3860022 грн. 94 коп. - до 30.10.2009). Прострочення виконання даного зобов'язання становить: з 30.10.2009по 14.11.2010, тобто 381 день (триста вісімдесят один день).

7)за IV квартал 2009 року прострочено виконання зобов'язання зі сплати концесійних платежів у розмірі 3971963 грн. 61 коп. (строк сплати у розмірі 3971963 грн. 61 коп. - до 02.03.2010). Прострочення виконання даного зобов'язання становить: з 03.03.2010по 14.11.2010, тобто 257 днів (двісті п'ятдесят сім днів).

8)за І квартал 2010 року прострочено виконання зобов'язання зі сплати концесійних платежів у розмірі 4158645 грн. 89 коп. (строк сплати у розмірі 4158645 грн. 89 коп. - до 30.04.2009). Прострочення виконання даного зобов'язання становить: з 01.05.2010 по 14.11.2010, тобто 198 днів (сто дев'яносто вісім днів). 9)за II квартал 2010 року прострочено виконання зобов'язання зі сплати концесійних платежів у розмірі 4104583,50 грн. (строк сплати у розмірі 4104583 грн. 50 коп. - до 30.07.2010). Прострочення виконання даного зобов'язання становить: з 31.07.2010 по 14.11.2010, тобто 106 днів (сто шість днів). 10)за III квартал 2010 року прострочено виконання зобов'язання зі сплати концесійних платежів у розмірі 4264662 грн. 25 коп. (строк сплати у розмірі 4264662 грн. 25 коп. - до 30.10.2010). Прострочення виконання даного зобов'язання становить: з 31.10.2010 по 14.11.2010, тобто 15 днів (п'ятнадцять днів). Пеня за прострочення концесійних платежів складає 4077181 грн. 32 коп. (розрахунок позивачем наведений).

Посилаючись на пункт 3.2.2 Концесійного договору позивач вважає, що нарахування пені здійснюється до припинення прострочення внесення концесійних платежів, частина 6 статті 232 ГК України застосуванню не підлягає.

3. Щодо стягнення штрафу за несвоєчасне внесення інвестицій позивач, зокрема, вказав, що підпункт 3.1 пункту 3 Концесійного договору (у редакції до 15.11.2010) встановлював, що суми інвестиційних вкладень складають 756,7 млн.грн. (сімсот п'ятдесят шість мільйонів сімсот тисяч гривень), з яких:

-500 (п'ятсот) млн.грн. повинні бути внесені протягом перших п'яти років після укладення концесійного договору з урахуванням індексу інфляції, з них протягом перших двох років сума вкладень повинна складати не менш 30 відсотків від 500 (п'ятисот) млн.грн., а 70 відсотків, що залишилися, - рівними частками протягом наступних трьох років;

-256,7 млн.грн. (двісті п'ятдесят шість мільйонів сімсот тисяч гривень) - до 2032 року.

Рішенням господарського суду м. Києва від 21.09.2010 у справі № 45/189 (набрало законної сили 15.11.2010) були змінені інвестиційні періоди, строки та суми таким чином, що за інвестиційний період з 01.01.2010 по 31.12.2010 повинні бути внесені інвестиційні вкладення у розмірі 99400000,00 грн. (дев'яносто дев'ять мільйонів чотириста тисяч гривень 00 коп.), у тому числі:

- з 01.01.2010 по 31.04.2010 19400000 грн. 00 коп. (дев'ятнадцять мільйонів чотириста тисяч гривень 00 коп.); - з 01.05.2010 по 31.12.2010 80000000 грн. 00 коп. (вісімдесят мільйонів гривень 00 коп.).

В той же час, у період з 21.03.2008 по 15.11.2010 Концесіонером не було внесено жодних інвестицій в об'єкт концесії, чим порушено пункт 3.1 та пункт 8.3 Концесійного договору.

У звязку з простроченням внесення інвестицій позивачем нараховано штрафи таким чином:

1)За інвестиційний період з 21.03.2008 по 21.03.2009 порушено строки внесення інвестицій у розмірі 10400000 грн. 00 коп. Відповідно до пункту 32.3 Концесійного договору в даному випадку нарахований штраф у розмірі 728000 грн. 00 коп. (сімсот двадцять вісім тисяч гривень 00 коп.):

10400000,00 грн. (сума інвестицій) х 7 % (розмір штрафу) = 728000,00 грн.

2) За інвестиційний період з 21.03.2009 по 21.03.2010 порушено строки внесення інвестицій у розмірі 151100000 грн. 00 коп. Відповідно до п. 32.3 Концесійного договору в даному випадку нарахований штраф у розмірі 10577000 грн. 00 коп. (десять мільйонів п'ятсот сімдесят сім тисяч гривень 00 коп.):

151100000,00 грн. (сума інвестицій) х 7% (розмір штрафу) = 10577000,00 грн.

3) За інвестиційний період з 01.01.2010 по 30.04.2010 порушено строки внесення інвестицій у розмірі 19400000 грн. 00 коп. Відповідно до пункту 32.3 Концесійного договору в даному випадку нарахований штраф у розмірі 1358000 грн. 00 коп. (один мільйон триста п'ятдесят вісім тисяч гривень 00 коп.):

19400000,00 грн. (сума інвестицій) х 7% (розмір штрафу) = 1358000,00 грн.

4) За інвестиційний період 01.05.2010 по 31.12.2010 порушено строки внесення інвестицій у розмірі 80000000 грн. 00 коп. Відповідно до пункту 32.3 Концесійного договору в даному випадку нарахований штраф у розмірі 5600000 грн. 00 коп. (п'ять мільйонів шістсот тисяч гривень 00 коп.):

80000000,00 грн. (сума інвестицій) х 7% (розмір штрафу) = 5600000,00 грн.

Таким чином, заборгованість ТОВ «Луганськвода»зі сплати штрафів за порушення строків внесення інвестицій без урахування індексу інфляції складає разом 18263000 грн. 00 коп. (вісімнадцять мільйонів двісті шістдесят три тисячі гривень 00 коп.).

З урахуванням індексу інфляції заборгованість ТОВ «Луганськвода»зі сплати штрафу за порушення строків внесення інвестицій складає:

1)728000,00 х 1,181 (індекс інфляції за період з 21.03.2008 по

21.03.2009)= 859768,00 грн.

2)10577000,00 х 1,097 (індекс інфляції за період з 21.03.2009 по 21.03.2010)= 11602969,00 грн.

3)1358000,00 х 1,007 (індекс інфляції за період 01.01.2010 по

30.04.2010)=1367506,00 грн.

4)5600000,00 х 1,062 (індекс інфляції за період 01.05.2010 по 31.12.2011) = 5947200,00 грн.

Таким чином, загальна сума заборгованості ТОВ «Луганськвода»по сплаті штрафу за порушення строків внесення інвестицій складає 19777443 грн. 00 коп. (дев'ятнадцять мільйонів сімсот сімдесят сім тисяч чотириста сорок три гривні 00 коп.).

Позивач подав заяву від 27.05.2011 № 10/10-1135 про збільшення розміру позовних вимог, згідно якої просить стягнути з відповідача 48054482 грн. 05 коп., з яких:

- 24199857 грн. 73 коп. заборгованість по сплаті концесійних платежів;

- 4077181 грн. 32 коп. заборгованість по сплаті пені за порушення строків внесення концесійних платежів;

- 19777443 грн. 00 коп. заборгованість по сплаті штрафу за несвоєчасне внесення інвестицій.

Відповідач заяву про збільшення позовних вимог не отримав, у звязку з чим позбавлений можливості подати свої заперечення, що є підставою для відкладення розгляду справи.

У звязку із закінченням 01.06.2011 встановленого статтею 69 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) строку розгляду справи, позивачем подано заяву про його продовження строком на 15 днів.

Враховуючи зазначене, заява позивача про продовження розгляду справи на 15 днів задовольняється господарським судом, строк розгляду справи слід продовжити до 15.06.2011 включно.

З метою повного з'ясування всіх обставин, що мають значення для справи, суд відкладає розгляд даної справи.

Керуючись статями 29, 77, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

1. . Строк розгляду справи № 29/54/2011 продовжити на 15 днів до 15.06.2011 включно.

2. Розгляд справи № 29/54/2011 відкласти на 14.06.2011 о 14 год. 30 хвил.

3. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду в каб. 325.

4. Прокурору надати: письмові висновки по суті спору заявлених вимог, нормативне їх обґрунтування; забезпечити участь повноважного представника у судове засідання.

5. Зобовязати позивача надати: нормативне обґрунтування нарахування інфляції на штрафні санкції; письмові пояснення щодо порядку встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення ТОВ «Луганськвода», нормативне їх обґрунтування; забезпечити участь повноважного представника у судове засідання.

6. Зобовязати відповідача надати: письмові пояснення на заяву про збільшення позовних вимог, нормативне обґрунтування та документальні підтвердження викладених доводів; письмові пояснення щодо порядку встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення ТОВ «Луганськвода», нормативне їх обґрунтування; забезпечити участь повноважного представника у судове засідання.

Суд вважає за необхідне попередити сторони, що за ухилення від вчинення дій, покладених господарським судом на сторони цією ухвалою, на підставі пункту 5 статті 83 Господарського процесуального кодексу України, суд має право з винної сторони стягнути в доход Державного бюджету України штраф у розмірі до 1700 грн.

СуддяР.Є. Якушенко