Постанова № 15910751, 23.05.2011, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2011
Номер справи
2а/2370/3637/2011
Номер документу
15910751
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2011 року Справа № 2а/2370/3637/2011

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Чалої А.С.,

при секретарі судового засідання Журавлі В.В.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2 - за довіреностями,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси адміністративну справу за позовом кредитної спілки «Добросвіт»до державної податкової інспекції у місті Черкаси про визнання нечинним та скасування в частині податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулася кредитна спілка «Добросвіт», в якій з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у місті Черкаси від 27.04.2011 року № 0001311504 в частині визначення грошового зобовязання за основним платежем в сумі 276 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 69 грн.

Представник позивача в судове засідання зявився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та пояснив, що нарахування позивачу податку з власників транспортних засобів здійснено відповідачем неправомірно, оскільки позивач зняв з обліку транспортний засіб, в звязку з чим ним подано уточнюючий розрахунок та на підставі частини 5 ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»позивач не повинен сплачувати зазначений податок.

Представник відповідача в судове засідання прибув та заперечив проти позову з тих мотивів, що позивач хоча і зняв транспортний засіб з обліку, проте цей ТЗ є власністю позивача до сих пір та знаходиться на його балансі, в звязку з чим позивач повинен сплачувати податок з власників транспортних засобів.

Вислухавши доводи сторін по справі, розглянувши матеріали та дослідивши докази, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Судом встановлено, що в період з 21.03.2011 року по 15.04.2011 року посадовими особами відповідача проведено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 року по 31.12.2010 року.

За результатами перевірки податковим органом складено акт від 19.04.2011 року № 20/22-0/33018140, в якому встановлено порушення вимог ст. 3, 5, 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», в результаті чого позивачем занижено суму податку з власників транспортних засобів на придбаний та зареєстрований в органах ДАІ автотранспорт ASIA MOTORS на суму 276 грн. та несвоєчасно подано до ДПІ у м. Черкаси розрахунок суми податку з власників транспортних засобів на придбаний та зареєстрований в органах ДАІ автомобіль PEUGCOT.

На підставі акту перевірки державною податковою інспекцією у місті Черкаси прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.04.2011 року № 0001311504, яким позивачу збільшено суму грошового зобовязання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за основним платежем на суму 276 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 239 грн.

Дане рішення позивач оспорює в частині визначення зобовязання за основним платежем на суму 276 грн. та штрафних (фінансових) санкцій на суму 69 грн. Штрафні (фінансові) санкції у розмірі 170 грн., що застосовані до відповідача за несвоєчасне подання розрахунку суми податку з власників транспортних засобів на придбаний та зареєстрований в органах ДАІ автомобіль PEUGCOT, позивач не оспорює.

Судом встановлено, що 04 червня 2010 року позивачем в Черкаському ВРЕР ДАІ УМВС України в Черкаській області зареєстровано транспортний засіб автобус ASIA MOTORS н.з. СА 3172 ВВ.

В звязку з реєстрацією даного транспортного засобу позивачем подано розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, в якому він визначив суму податку у розмірі 323 грн.

17 червня 2010 року зазначений транспортний засіб позивачем знято з обліку для реалізації в межах України протягом 2-х місяців.

В звязку зі зняттям з обліку автобуса ASIA MOTORS н.з. СА 3172 ВВ, позивачем подано уточнюючий розрахунок суми податку з власників транспортних засобів від 10.06.2010 року, в якому він визначив суму податку у розмірі 47 грн. та довідку від 22.06.2010 року про суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, в якій позивач вказав про зменшення свого податкового зобовязання по зазначеному податку на 276 грн.

Позивачем транспортний засіб не реалізовано, на даний час позивач є власником цього транспортного засобу та останній перебуває на балансі позивача.

Згідно статті 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин, платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.

Стаття 5 цього Закону визначає строки сплати податку.

Так, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

За придбані протягом року юридичними особами транспортні засоби, крім тих, що вперше реєструються в Україні, податок сплачується перед їх реєстрацією за місяці, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу. Розрахунок суми податку за такі транспортні засоби в 10-денний термін після їх реєстрації подається до відповідного податкового органу.

За транспортні засоби, зняті юридичними особами протягом року з реєстрації (перереєстровані), здійснюється перерахунок розміру податку, крім податку, сплаченого при першій реєстрації в Україні. Розмір податку перераховується перед зняттям їх з реєстрації (перереєстрацією) за місяці, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, наступного за тим, в якому транспортний засіб знято з реєстрації (перереєстровано).

Згідно статті 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.

За транспортні засоби, придбані протягом року, крім тих, що вперше реєструються в Україні, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.

Органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов'язані щомісячно повідомляти податкові органи про транспортні засоби, зареєстровані або зняті з реєстрації протягом попереднього місяця, за формою, затвердженою центральним податковим органом України, та їх власників.

Аналізуючи наведені норми Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», суд приходить до висновку, що визначення поняття платника цього податку та періоду, за який платник податку повинен сплачувати податок з власників транспортних засобів, Закон повязує саме з фактом державної реєстрації транспортного засобу та зняттям його з обліку, а не з набуттям або відчуженням права власності на транспортний засіб.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у місті Черкаси від 27.04.2011 року № 0001311504 є протиправним та підлягає частковому скасуванню.

Керуючись ст.ст. 17, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у місті Черкаси від 27.04.2011 року № 0001311504 в частині визначення грошового зобовязання за основним платежем в сумі 276 (двісті сімдесят шість) грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 69 (шістдесят девять) грн.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд за правилами, встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.С. Чала