Постанова № 15909605, 20.05.2011, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2011
Номер справи
636/11/2170
Номер документу
15909605
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2011 р. Справа № 2-а-636/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого судді: Василяки Д.К.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

Херсонського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про повернення коштів матеріального забезпечення отриманих обманним шляхом,

встановив:

Херсонський міський центр зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі відповідач), в якому просить стягнути з відповідача 4881,98 грн. В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач перебував на обліку у Херсонському міському центрі зайнятості та йому надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю у періоди з 05.09.05 року по 25.01.06 року та з 19.09.08 року по 25.11.08 року. За результатами перевірки достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" акт № 401/П від 22.10.2010р, встановлено, що відповідач в період перебування на обліку у Херсонському міському центрі зайнятості як безробітний з 04.02.1993 року був зареєстрований як фізична особа підприємець. У звязку з чим відшкодуванню підлягає сума отриманої допомоги з дня надання відповідачу статусу безробітного, яка складає 4881,98 грн.

Позивач надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Відповідач заявив клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, проти позову заперечував. Відповідно до письмових заперечень, відповідач посилається на те, що позивачем до матеріалів справи не додано жодного доказу, який підтверджує факт реєстрації субєктом підприємницької діяльності, згідно наданого витягу з ЄДР не можливо встановити дату реєстрації. Також відповідач вказує, що посилання позивача на абз1 пп.1 п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою КМУ від 14.02.07р. №219 є необґрунтованим, так як вказаний порядок не діяв на час виникнення правовідносин з відповідачем.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив: відповідно до Положення про Херсонський міський центр зайнятості, затвердженого директором обласного центру зайнятості від 28.08.2007 року, Херсонський міський центр зайнятості є місцевим органом виконавчої влади та робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, підпорядковується Херсонському обласному центру зайнятості.

Відповідно до частини 1 статті 18 Закону України «Про зайнятість населення», для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України (вищим органом виконавчої влади), створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що у Дніпровському районному центрі зайнятості правонаступником, якого є Херсонський міський центр зайнятості з 05.09.05 року, перебував на обліку ОСОБА_1, на підставі наказу № НТ050905 Дніпровський районним центром зайнятості йому було надано статус безробітного та призначено і розпочато виплату допомоги по безробіттю. Дана виплата здійсненна на підставі заяви ОСОБА_1, про надання допомоги бо безробіттю, в якій зокрема зазначено, що відповідач не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності. З правами та обовязками відповідача ознайомлено на інформаційному семінарі 30.08.05 року. Згідно наказу від 27.01.06 року № НТ060127 ОСОБА_1, знято з обліку і виплата допомоги по безробіттю припинена з 24.01.06 року, у звязку з працевлаштуванням.

12.09.08 року до Херсонського міського центру зайнятості повторно звернувся ОСОБА_1, якому 19.09.08 року, наказом №НТ080919 присвоєно статус безробітного та призначено і розпочато виплату допомоги по безробіттю. На підставі поданої відповідачем заяви від 19.09.08 року, в якій зокрема зазначено, що відповідач не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності.

Наказом Херсонського міського центру зайнятості 25.11.08 року № НТ081125 ОСОБА_1, знято з обліку і виплата допомоги по безробіттю припинена, у звязку з працевлаштуванням.

Відповідно до акта перевірки достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 401/П від 22.10.10р., встановлено, що згідно довідки з ЄДР НОМЕР_2 від 08.10.10р. ОСОБА_1, зареєстрований як фізична особа підприємець з 04.02.1993 року та водночас двічі перебував на обліку в центрі зайнятості як безробітний.

Таким чином відповідач приховав факт реєстрації субєктом підприємницької діяльності та відношення до зайнятого населення на момент набуття статусу безробітного.

19.11.10 року директором Херсонського міського центру зайнятості прийнято наказ № НТ101119, щодо повернення коштів наданих ОСОБА_1, як допомога по безробіттю у період 05.09.2005 по 24.01.06 роки та з 19.09.08 по 24.11.08 роки в сумі 4881,98 грн. Листом від 22.11.10 року за № 11-11/5605 Херсонським міським центром зайнятості було запропоновано відповідачу добровільно повернути кошти, даний лист відповідач отримав, але на день розгляду справ суму боргу у добровільному порядку не сплатив.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення», зайнятість - це діяльність громадян, повязана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі. Статтею 2 цього ж Закону встановлено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

У п.1 ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» зазначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Відповідач перебуваючи на обліку в центрі зайнятості порушив вимоги ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» - не надав до центру зайнятості відомості про свою реєстрацію як субєкта підприємницької діяльності. Згідно з п. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» - особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до абзацу 2 пп. 1 п. 20 «Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 219 від 14.02.2007 року громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування, в тому числі на сезонні або загальнодержавні оплачувані громадські роботи, державної реєстрації фізичної особи - підприємця, укладення цивільно-правового договору, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг.

Відповідач був попереджений, що в разі отримання допомоги по безробіттю незаконним шляхом (отримання заробітку, доходу, пенсії, проходження очного курсу навчання в навчальному закладу; приховування факту працевлаштування та в інших випадках) і відмови від добровільного повернення службі зайнятості суми незаконно отриманої допомоги по безробіттю цю суму буде стягнено в судовому порядку.

Згідно ч.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Вивчивши матеріали справи, враховуючи те, що доказів погашення відповідачем зазначеної суми станом на день розгляду цього спору не надав, суд встановив, що заборгованість ОСОБА_1 перед Херсонським міським центром зайнятості складає 4881,98 грн.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 17, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1 р/н., ідентифікаційних номер НОМЕР_1) на користь Херсонського міського центру зайнятості (73027, м. Херсон, вул. Р.Люксембург 7-а, р/р 37173001004936, ГУДКУ у Херсонській області, МФО 852010, код 35219574) заборгованість в сумі 4881 (чотири тисячі вісімсот вісімдесят одну) грн. 98 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Василяка Д.К.

кат. 10.2.3