Cправа № 2а-0770/518/11
Ряд стат. звіту № 3.2.6
Код - 07
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2011 року місто Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд в особі:
головуючої-судді - Калинич Я. М.
при секретарі судового засідання - Красновій О.Р.
за участі:
представника позивача повторно не зявився
представника відповідача Борсенко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ужгороді адміністративну справу за позовною заявою Виробничо-комерційного підприємства «Кристал»до Мукачівської обєднаної державної податкової інспекції Закарпатської області про скасування податкових повідомлень рішень,
ВСТАНОВИВ:
Виробничо-комерційне підприємство «Кристал»звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Мукачівської обєднаної державної податкової інспекції Закарпатської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Мукачівської ОДПІ №6203211540/0 від 09.08.2010 року про донарахування 61141,25 грн. зобовязання по податку на прибуток підприємств та застосування 3057,06 грн. штрафних санкцій, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Мукачівської ОДПІ №6203211540/1 від 15.10.2010 року про донарахування 61141,25 грн. зобовязання по податку на прибуток підприємств та застосування 3057,06 грн. штрафних санкцій, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення Мукачівської ОДПІ № 6203211540/2 від 14.12.2010 року про донарахування 61141,25 грн. зобовязання по податку на прибуток підприємств та застосування 3057,06 грн. штрафних санкцій, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення Мукачівської ОДПІ №6206571540/0/2 від 14.12.2010 року про донарахування 7526,5 грн. зобовязання по податку на прибуток підприємств та застосування 376,33 грн. штрафних санкцій.
Позивач свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що оскаржувані податкові повідомлення рішення є субєктивними, необґрунтованими, такими, що суперечать чинному законодавству України і протиправно обмежують право ВКП «Кристал»користуватись наданою та гарантованою Законом України пільгою по сплаті податку на прибуток підприємств. При цьому право на таку пільгу по звільненні від сплати податку на прибуток Позивач мотивує ст. ст. 2, 20 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»№ 3551-XII від 22.10.1993, який є чинним та не скасований, а також посилається на рішення Конституційного суду України №5-рп/2002 від 20.03.2002 року, в якому вказано на недопустимість обмежень, ревізування пільг, компенсацій і гарантій певним соціальним категоріям громадян, зокрема ветеранам війни, захист яких гарантується Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту».
Відповідач надав суду заперечення проти позову, з яких слідує, що позивач скористався пільгою зі сплати податку на прибуток підприємств неправомірно, адже така пільга не передбачена податковим законодавством України та, крім того, така правова позиції підтримується судовою практикою Вищого адміністративного суду України, а тому, з огляду на це позовні вимоги ВКП «Кристал»відхиляє та вважає їх такими, що не підлягають задоволенню.
В судове засідання позивач повторно не зявився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду. 28.04.2011 року направив суду телеграму, у якій просив суд відкласти розгляд справи у звязку із терміновим виїздом за межі України а, у випадку неможливості відкладення розгляду справи, просив розглянути справу за його відсутності в порядку письмового провадження. При цьому позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
У судовому засіданні представник відповідача просив відмовити позивачу в задоволенні адміністративного позову з мотивів, що наведені у письмових запереченнях.
У судовому засіданні досліджено наявні у судовій справі матеріали, зокрема Акт №1567/15-40/13587840 від 30 липня 2010 року про результати камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток з додатками, податкове повідомлення-рішення Мукачівської ОДПІ від 09.08.2010 року №620321540/0, скаргу директора ВКП «Кристал»від 18.08.2010 року №20/01-02, рішення Мукачівської ОДПІ про результати розгляду скарги від 14.10.2010 року № 19969/10/25-007, податкове повідомлення рішення Мукачівської ОДПІ від 15.10.2010 року № 6203211540/1, повторну скаргу ВКП «Кристал»від 02.11.2010 року № 27/01-02, рішення ДПА у Закарпатській області № 2098/10/25-055 від 19.11.2010 року про продовження строку розгляду скарги, рішення ДПА у Закарпатській області №2226/10/25-055 від 08.12.2010 року про результати розгляду скарги, податкові повідомлення-рішення Мукачівської ОДПІ від 14.12.2010 року №6206571540/0/2 та №6203211540/2, повторну скаргу ВКП «Кристал»від 23.12.2010 року № 30/01-02, рішення ДПА України № 894/6/25-0515 від 21.01.2011 про залишення повторної скарги без розгляду, та інші матеріали справи.
На підставі п.1.ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 року № 509-12 та абз. «в»п.п. 4.2.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року №2181, головним державним податковим ревізором інспектором відділу адміністрування податку на прибуток УОЮО Мукачівської ОДПІ у Закарпатській області Шпеник Є.А. проведена камеральна податкова перевірка Виробничо-комерційного підприємства «Кристал»(код ЄДРПОУ 13587840, Мукачівський район, с. Зняцьово, вул. Леніна, 68 В) щодо правильності нарахування та сплати до бюджету сум податку на прибуток підприємства за звітні періоди 2007 та 2008 років. Перевірка проводилася у липні 2010 року у приміщенні Мукачівської ОДПІ. За результатами камеральної податкової перевірки ВКП «Кристал»щодо правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку на прибуток підприємств за період з 01.01.2007 року по 31.12.2008 року складено Акт перевірки №1567/15-40/13587840 від 30.07.2010 року.
У Акті перевірки №1567/15-40/13587840 від 30.07.2010 року вказано, що згідно з поданих декларацій з податку на прибуток за перше півріччя 2007 року, 9 місяців 2007 року, 11 місяців 2007 року, 2007 рік, перший квартал 2008 року, перше півріччя 2008 року, 9 місяців 2008 року, 11 місяців 2008 року та 2008 рік ВКП «Кристал» задекларувало позитивний обєкт оподаткування рядок 08. Платником до поданих декларацій подавався додаток К5 до рядка 10 декларацій (прибуток звільнений від оподаткування), згідно якого підставою для застосування пільги є ст. 20 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу». Як встановлено у Акті перевірки №1567/15-40/13587840 від 30.07.2010 року, ВКП «Кристал», на порушення ст. 10, 15 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94-ВР, занизив податкове зобовязання з податку на прибуток по періодам: згідно поданих платником декларацій з податку на прибуток за період з 01.04.2007 року по 31.12.2007 року задекларовано обєкт оподаткування 79992 грн.* 25 % = 19998 грн., згідно з декларацій за 2008 рік задекларовано 164573 грн.*25% = 41143, 25 грн. Тобто, як визначено у Акті перевірки, податкове зобовязання з податку на прибуток складає відповідно 61141,25 грн.
На підставі вищенаведеного Акту Мукачівська ОДПІ прийняла податкове повідомлення-рішення №6203211540/0 від 09.08.2010 року про донарахування ВКП «Кристал»суму 61141,25 грн. зобовязання по податку на прибуток підприємств та застосування суми 3057,06 грн. штрафної санкції.
Податкове повідомлення рішення Мукачівської ОДПІ №6203211540/0 від 09.08.2010 року було оскаржено Позивачем в порядку адміністративного оскарження до Начальника Мукачівської ОДПІ (скарга від 18.08.2010 року №20/01-02.). За результатами розгляду скарги Позивача Мукачівська ОДПІ прийняла рішення від 14.10.2010 року №19969/10/25-007 про залишення податкового повідомлення рішення №6203211540/0 від 09.08.2010 року без змін, а скарги Позивача без задоволення. Також за результатами розгляду скарги Позивача Відповідач направив Позивачу податкове повідомлення-рішення №6203211540/1 від 15.10.2010 року, яким підтвердив Позивачу суму 61141, 25 грн. зобовязання по сплаті податку на прибуток та суму 3057,06 грн. штрафних санкцій та встановив нові строки оплати вказаних зобовязань.
На рішення Мукачівської ОДПІ від 14.10.2010 року № 19969/10/25-007 Позивач направив скаргу від 02.11.2010 року № 27/01-02 до Державної податкової адміністрації у Закарпатській області.
19.11.2010 року ДПА у Закарпатській області прийняла рішення №2098/10/25-055 про продовження строків розгляду скарги Позивача.
08.12.2010 року за №2226/10/25-055 ДПА у Закарпатській області прийняла рішення, яким у задоволенні скарги ВКП «Кристал»від 02.11.2010 року №27/01-02 відмовила, і додатково донарахувала Позивачу суму податку на прибуток підприємств у розмірі 7526,50 грн. та суму штрафних санкцій у розмірі 376,33 грн.
За наслідками розгляду скарги Позивача ДПА у Закарпатській області, Відповідач направив Позивачу податкове повідомлення рішення № 6203211540/2 від 14.12.2010 року, яким підтвердив суму донарахованого податку на прибуток підприємств 61141,25 грн. та суму штрафних санкцій 3057,06 грн., і встановив нові строки їх сплати, а також направив Позивачу податкове повідомлення рішення № 6206571540/02 від 14.12.2010 року, яким донарахував Позивачу зобовязання по сплаті податку на прибуток підприємств в сумі 7526,5 грн. та суму штрафних санкцій 376,33 грн.
23.12.2010 року Позивач направив повторну скаргу за № 30/01-02 до Державної податкової служби України, в якій просив скасувати податкове повідомлення рішення від 09.08.2010 року №6203211540/0 та рішення ДПА у Закарпатській області від 08.12.2010 року №2226/10/25-055 про відмову у задоволенні скарги Позивача.
21.01.2011 року ДПА Україна винесла рішення №894/6/25-0515, яким скаргу Позивача залишила без розгляду з мотивів пропуску строків оскарження, передбачених законодавством України.
Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням зібрані докази кожен окремо та в їх сукупності, виходячи з їх належності та допустимості, суд приходить до наступних висновків.
На момент проведення перевірки та прийняття оскаржуваних актів, статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності встановлювались Законом України «Про державну податкову службу в Україні»№509-12 від 04.12.1990 року. Відповідно до ст. 3 цього Закону органи державної податкової служби в Україні у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради АР Крим і Ради міністрів АР Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень.
Згідно з п.3 ст. 20 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»№3551-12 від 22.10.1993 року, підприємства ветеранів війни, на яких не менше ніж 60 процентів від середньоспискової чисельності працюючих становлять учасники бойових дій та учасники війни, звільняються від сплати податку на прибуток.
Водночас, у статті 14 Закону України «Про систему оподаткування»№1251-12 від 25.06.1991 року вказано, що до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів) належить, зокрема, податок на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними корпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про систему оподаткування»встановлення і скасування податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також пільг їх платникам здійснюються Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим і сільськими, селищними, міськими радами відповідно до цього Закону, інших законів України про оподаткування. Ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.
Ст. 1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх спеціального захисту»визначено, що цей Закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом створення належних умов для підтримання здоров'я та активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров'я. Тобто, даний Закон не є спеціальним законом з питань оподаткування, а лише визначає правовий статус ветеранів війни та забезпечує їх належні соціально-економічні та культурні умови.
Спеціальним законом з питань оподаткування підприємств податком на прибуток є Закон України від 28.12.1994 року №334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств». Оскільки Законом №334/94-ВР не передбачено пільги зі сплати податку на прибуток підприємствами, на яких не менше ніж 60 процентів від середньоспискової чисельності працюючих становлять учасники бойових дій та учасники війни, то Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»не є чинним та не підлягає застосуванню у частині, що суперечить спеціальному Закону №334/94-ВР.
З огляду на викладене, суд вважає, що камеральна податкова перевірка, оформлена Актом №1567/15-40/13587840 від 30.07.2010 року, проведена органом податкової служби із дотриманням порядку, передбаченого законодавством України; висновки, викладені у Акті №1567/15-40/13587840 від 30.07.2010 року є підставними, а відтак оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 09.08.2010 року №620321540/0, від 15.10.2010 року №6203211540/1, від 14.12.2010 року №6206571540/0/2 та №6203211540/2 є також підставними та правомірними.
За таких обставин суд приходить до висновку, що адміністративний позов ВКП «Кристал» до Мукачівської обєднаної державної податкової інспекції Закарпатської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Мукачівської ОДПІ №6203211540/0 від 09.08.2010 року про донарахування 61141,25 грн. зобовязання по податку на прибуток підприємств та застосування 3057,06 грн. штрафних санкцій; про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Мукачівської ОДПІ №6203211540/1 від 15.10.2010 року про донарахування 61141,25 грн. зобовязання по податку на прибуток підприємств та застосування 3057,06 грн. штрафних санкцій; про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення Мукачівської ОДПІ № 6203211540/2 від 14.12.2010 року про донарахування 61141,25 грн. зобовязання по податку на прибуток підприємств та застосування 3057,06 грн. штрафних санкцій; про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення Мукачівської ОДПІ №6206571540/0/2 від 14.12.2010 року про донарахування 7526,5 грн. зобовязання по податку на прибуток підприємств та застосування 376,33 грн. штрафних санкцій не підлягає до задоволення.
Відповідно до частини 3 статті 160 КАС України 29.04.2011 року було проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 04.05.2011 року.
Керуючись статтями 11, 70, 86, 94, 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ВКП «Кристал»до Мукачівської обєднаної державної податкової інспекції Закарпатської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Мукачівської ОДПІ №6203211540/0 від 09.08.2010 року про донарахування 61141,25 грн. зобовязання по податку на прибуток підприємств та застосування 3057,06 грн. штрафних санкцій; про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Мукачівської ОДПІ №6203211540/1 від 15.10.2010 року про донарахування 61141,25 грн. зобовязання по податку на прибуток підприємств та застосування 3057,06 грн. штрафних санкцій; про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення Мукачівської ОДПІ № 6203211540/2 від 14.12.2010 року про донарахування 61141,25 грн. зобовязання по податку на прибуток підприємств та застосування 3057,06 грн. штрафних санкцій; про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення Мукачівської ОДПІ №6206571540/0/2 від 14.12.2010 року про донарахування 7526,5 грн. зобовязання по податку на прибуток підприємств та застосування 376,33 грн. штрафних санкцій відмовити повністю.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Я.М. Калинич