Рішення № 15868675, 16.05.2011, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
16.05.2011
Номер справи
5021/594/2011
Номер документу
15868675
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

16.05.11 Справа № 5021/594/2011. за позовом: Державної екологічної інспекції в Сумській області

до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

про стягнення 11 847 грн. 30 коп.

Суддя Лиховид Б.І.

За участю секретаря судового засідання М.О. Ейсмонт

Представники:

Від позивача: ОСОБА_2, довіреність № 2/-03 від 04.01.2011 р.

Від відповідача: ОСОБА_1

СУТЬ СПОРУ: позивач у позовній заяві просить суд стягнути з відповідача завдану державі шкоду за самовільне використання поверхневих вод в доход місцевого бюджету Миколаївської сільської ради (код бюджету 24062100, р/р 33112331700322, ОКПО 23635184, в ГУДКУ у Сумській області, МФО 837013) у сумі 11847,30 грн. з врахуванням вимог п. 35 ст. 4 та ч. 1 ст. 15 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та п. 7 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України, а саме: 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності зарахувати до Державного бюджету України та 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності зарахувати в доход місцевого бюджету.

Відповідач у судовому засіданні 16.05.2011 р. підтримав позицію, викладену у запереченні, згідно з якою просить відмовити у позові, посилаючись на те, що не здійснював господарську діяльність, повязану з використанням водного обєкту після закінчення терміну дії дозволу на спеціальне водокористування, вважає доводи позивача надуманими, розрахунок незаконними, а обставини, викладені у позові необґрунтованими.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення повноважного представника позивача та відповідача, суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню, виходячи з наступного:

Як зазначає позивач, відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в Сумській області від 19.02.2007 р. за № 55, Інспекція є спеціальним підрозділом Мінприроди, який здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища на території Сумської області.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів і його органів на місцях належать: подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Як вбачається з матеріалів справи, 26.01.2011 р. старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Сумській області Дударем І.І., державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища в Сумській області Шимком О.І., Ярмаком М.А. в присутності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства при використанні поверхневих водних обєктів на території Роменського району..

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в період з 02.08.2007 року по 26 січня 2011 року відповідачем здійснювалось самовільне використання водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням вимог ст. 49 Водного кодексу України, внаслідок чого спричинено шкоду навколишньому природному середовищу на суму 11 847 грн. 30 коп. Даний факт підтверджується актом перевірки вимог природоохоронного законодавства від 26.01.2011 р., протоколом про адміністративне правопорушення № 015584 від 26.01.2011 р., поясненнями, розрахунком розміру збитків, проведеним згідно з Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20 липня 2009 року N 389, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 року за № 767/16783.

Як вбачається з матеріалів справи, в результаті перевірки було встановлено, що відповідачу на підставі договору оренди від 08.05.2008 року, укладеного з Роменською районною державною адміністрацією було передано у строкове платне користування земельну ділянку з водоймою для вирощування риби, яка знаходиться на території Миколаївської сільської ради, загальною площею 4,1 га, в тому числі: під водою 3,2 га.

Термін дії дозволу на спеціальне водокористування, наданого відповідачу Державним управлінням екології та природних ресурсів в Сумській області 14.10.2002 року № УКР-2219 СУМ, закінчився 02.08.2007 року.

Постановою від 26.01.2011 року № 015584 за вчинення адміністративного правопорушення на гр.. ОСОБА_1 було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 102,00 грн.

У поясненні, наданому державному інспектору 26.01.2011 р., відповідач зазначив, що про продовження терміну спеціального водокористування забув, ставок використовував для відпочинку.

Як свідчать матеріали справи, 26.01.2011 р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Шимко О.І.. була винесена постанова про накладення адміністративного стягнення № 015584, пунктом 4 якої відповідачеві запропоновано добровільно відшкодувати заподіяну у результаті адміністративного правопорушення шкоду у розмірі 11 847 грн. 30 коп.

Вказана постанова відповідачем оскаржена не була.

Розрахунок позивачем здійснений згідно з Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20 липня 2009 року N 389, яка відповідно до п. 1.2 встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які обумовлені, зокрема, самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування.

Вказана Методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства (п. 1.4 Методики).

Відповідач у своєму запереченні вважає розрахунок збитків незаконним, однак не наводить жодного доказу на підтвердження вказаних обставин, або обґрунтованого контррозрахунку.

Відповідно до ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Згідно зі ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Дозвіл на спеціальне водокористування видається: державними органами охорони навколишнього природного середовища. Спеціальне водокористування є платним.

Відповідно до ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відповідно до ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

Враховуючи, що матеріалами справи підтверджується, що відповідач є водокористувачем, який здійснює спеціальне водокористування без спеціального дозволу, господарський суд дійшов висновку про наявність вини відповідача в заподіяній шкоді, яка виникла внаслідок порушення ним законодавства про охорону навколишнього природного середовища, дослідивши суму заподіяної шкоди на її відповідність розрахунку розмірів збитків, вважає позовні вимоги правомірними та такими, що підлягають задоволеннію.

Пунктом 35 ст. 4 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» встановлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2011 рік у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Пунктом 1 ст. 20 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» встановлено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2011 році є надходження до спеціального фонду місцевих бюджетів, що визначені частиною другою статті 69 Бюджетного кодексу України.

Згідно з п. 7 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать: 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню із зарахуванням 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності до Державного бюджету України та 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності в доход місцевого бюджету.

Згідно зі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача підлягають стягненню в доход державного бюджету витрати по державному миту в сумі 118 грн. 47 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент. № НОМЕР_1) завдану державі шкоду за самовільне використання поверхневих вод в доход місцевого бюджету Миколаївської сільської ради (код бюджету 24062100, р/р 33112331700322, ОКПО 23635184, в ГУДКУ у Сумській області, МФО 837013) в сумі 11 847 грн. 30 коп. з врахуванням вимог п. 35 ст. 4 та п. 1 ст. 20 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та п. 7 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України, а саме: 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності зарахувати до Державного бюджету України та 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності зарахувати в доход місцевого бюджету.

3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент. № НОМЕР_1) в доход держбюджету (р/р 31112095700002 в ГУДКУ Сумської області, МФО 837013, код бюджетної класифікації 22090200, символ 095, код 23636315) 118 грн. 47 коп. державного мита.

4.Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент. № НОМЕР_1) в доход держбюджету (р/р 31215259700002 в ГУДКУ Сумської області, МФО 837013, код бюджетної класифікації 22090200, символ 095, код 23636315) 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

5. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

СУДДЯБ.І. ЛИХОВИД

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повне рішення складене 20.05.2011 р.