Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" травня 2011 р.Справа № 14/81-08-2655 За позовом: Прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області;
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю „ Автобаза №1”;
про стягнення 7556,75грн.
Суддя Горячук Н.О.
Представники:
Від прокурора: не зявився;
Від позивача: за дов. ОСОБА_1.;
Від відповідача: не зявився;
Суть спору: Прокурор Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області звернувся до господарського суду Одеської області з позовом та уточненням до нього про стягнення з відповідача 7556,75грн. шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу зафіксованої актом перевірки виконання природоохоронного законодавства №60 від 07.05.2008р. Відповідач проти позову заперечує посилаючись на те, що відповідно до припису органів МНС України „Автобаза №1” було зобовязано привести до ладу пожежний виїзд, забезпечити можливість аварійного виїзду з території „Автобаза №1” автомобілів у випадку пожежі у звязку з чим здійснило розчищення вказаної дороги від молодої порослі та кущів, крім того відповідач заперечує проти визначення в акті його дій як самовільним зайняттям ділянки.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
07.05.2008р. Державною екологічною інспекцією в Одеській області проводилася перевірка вимог природоохоронного законодавства про що складений акт перевірки виконання природоохоронного законодавства №-60. Актом перевірки встановлено, що ТОВ „Автобаза №1” здійснює самовільне відсипання території ґрунтом у суміші з будівельними та побутовими відходами на територію, що прилягає до забору автобази на межі зеленої зони парку ім. Ленінського комсомолу обєкту природно заповідного фонду. При здійсненні робіт були знесені зелені насадження. Площа відсипання та діаметри зелених насаджень заміряні 3-х метровою металевою рулеткою, яка перевірена державним підприємством „Одеський регіональний центр стандартизації, метрології та сертифікації”. На дні природної балки, що прилягає до забору автобази виявлені відпрацьовані автомобільні шини у кількості 150шт. на площі 120м. зеленої зони.
Акт перевірки виконання природоохоронного законодавства №-60 від 07.05.2008р. складений та підписаний завідуючим господарством ТОВ „Автобаза №1” Толкачовим М.В., держінспекторами з охорони навколишнього природного середовища Смоляковою В.А. та Єльцовим М.А.
23.05.2008р. Державна екологічна інспекція в Одеській області надіслала на адресу ТОВ „Автобаза №1” претензію №90 з розрахунком збитків заподіяних роботами по засипці території ґрунтом в суміші з будівельними та побутовими відходами на прилеглій території до забору автобази при відсутності документів передбачених ст. 126 Земельного Кодексу України, розрахунок здійснений за „Таксами для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів”, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001р. №1789 на загальну суму 7556,75грн.
Посилання відповідача на те, що використання земельної ділянки без правоустановчих документів не є самовільним заняттям судом до уваги не приймаються, оскільки відповідно до ст. 23 Земельного кодексу України (Кодекс втратив чинність з 01.01.2002 року) на підставі ст. 27 Кодексу N 2768-ІП від 25.10.2001, ВВР, 2002, N І 3-4 визначено, що право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів. Державний акт на право колективної власності на землю видається колективному сільськогосподарському підприємству, сільськогосподарському кооперативу, сільськогосподарському акціонерному товариству із зазначенням розмірів земель, що перебувають у власності підприємства, кооперативу, товариства і у колективній власності громадян. До державного акта додається список цих громадян. Форми державних актів затверджуються Верховною Радою України.
Статтею 125 Земельного кодексу України (що є чинним на сьогоднішній день) встановлено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст. 126 Земельного кодексу України).
Жодного з зазначених вище документів до суду не надано. Крім того підставою стягнення у судовому порядку шкоди у сумі 7556,75грн. є незаконність використання земельної ділянки площею 1156 кв.м., яка знаходиться поряд з підприємством ТОВ „Автобаза №1” і яка використовувалась відповідачем з порушенням законодавства.
Згідно ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси її континентального шельфу, виключеної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування, а відповідно до ст. 16 Конституції України, ст. ст. 1,4,5,11, 16,20,35 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” держава, через уповноваженні державні органи, забезпечує охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини. Також, ч.1 ст. 27 Закону України «Про рослинний світ»зазначено, що підприємства, установи, організації та громадяни, діяльність яких пов'язана з розміщенням, проектуванням, реконструкцією, забудовою населених пунктів, підприємств, споруд та інших об'єктів, а також введенням їх в експлуатацію, повинні передбачати і здійснювати заходи щодо збереження умов місцезростання об'єктів рослинного світу. Пунктом 4.6 «Правил утримання зелених насаджень міст та інших населених пунктів України»вказано, що знесення та пересадка дерев, чагарників, газонів, квітників може здійснюватися лише у разі наявності спеціального дозволу (ордера). Ордер видається на підставі обстеження зелених насаджень, погодженого з місцевими органами Мінприроди України, і рішення місцевого органу державної виконавчої влади.
Ст. 224. ГК України передбачено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Згідно ст 25. Закону України „Про рослинний світ” охорона рослинного світу передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження просторової, видової, популяційної та ценотичної різноманітності і цілісності об'єктів рослинного світу, охорону умов їх місцезростання, збереження від знищення, пошкодження, захист від шкідників і хвороб, а також невиснажливе використання. Охорона рослинного світу здійснюється центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, власниками та користувачами (в тому числі орендарями) земельних ділянок, на яких знаходяться об'єкти рослинного світу, а також користувачами природних рослинних ресурсів.
У п. 1.6. Роз'яснень Вищого Арбітражного суду України "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища" № 02-5/744 від 27.06.2001 року визначено, що вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника (статті 440 та 442 Цивільного кодексу). Отже позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки, відповідач повинен довести, що в його діях відсутня вина у заподіянні шкоди. В свою чергу відповідач не довів, що в його діях відсутня вина у заподіянні шкоди.
Враховуючи викладене позовні вимоги обґрунтовані підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню у сумі 7556,75грн.
Судові витрати покладаються на відповідача згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „ Автобаза №1” (65005, м. Одеса, вул. Дальницька, 39, код ЄДРПОУ 01527637) на користь Державної екологічної інспекції в Одеській області (р/р 33112331700007 фонду охорони навколишнього природного середовища Малиновського району м. Одеси, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23213460, ГУДКУ в Одеській області, одержувач ГУДКУ в Одеській області, код бюджетної класифікації 24062100, символ звітності банку-331, балансовий рахунок 3311) 7556/сім тисяч пятсот пятдесят шість/грн. 75коп. збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „ Автобаза №1” (65005, м. Одеса, вул. Дальницька, 39, код ЄДРПОУ 01527637) до Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095, р/р 31114095700008, банк одержувача ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, одержувач ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460) витрати по сплаті державного мита у сумі 102 /сто дві/грн. 00коп.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „ Автобаза №1” (65005, м. Одеса, вул. Дальницька, 39, код ЄДРПОУ 01527637) до Державного бюджету України (р/р 31213264700008 отримувач ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, банк - ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, символ звітності банку 264, код платежу 22050003) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на суму 236 /двісті тридцять шість/ грн. 00 коп.
Накази видати згідно зі ст. 116 ГПК України.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 85 ГПК України.
Суддя Горячук Н.О.
Повний текст рішення складений та підписаний 30.05.2011р.