ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" квітня 2011 р. Справа № 2a-1008/11/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Суддя Остап’юк С.В.
за участю секретаря Хоми О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську до приватного підприємства «Франківськ-Центр-Буд» про стягнення заборгованості в розмірі 10695,95 гривень, -
ВСТАНОВИВ:
24.03.2011 року державна податкова інспекція в м. Івано-Франківську (далі – позивач) звернулася в суд з адміністративним позовом до приватного підприємства «Франківськ-Центр-Буд» (далі – відповідач) про стягнення податкового боргу з сплати податку на додану вартість, комунального податку, податку на прибуток приватних підприємств, застосованих штрафних (фінансових) санкцій та пені в загальному розмірі – 10695,95 гривень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно в порушені Закону України "Про систему оподаткування", Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" не виконав податкові зобов’язання з сплати податку на додану вартість в розмірі 8059,50 гривень, застосованих штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1020,00 гривень та нарахованої пені в розмірі 886,07 гривень; заборгованість з сплати комунального податку в розмірі 1,37 гривень, нарахованої пені в розмірі 0,10 гривень та податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 678,47 гривень, нарахованої пені в розмірі 50,44 гривень. Загальна сума податкового боргу відповідач, яка ним не сплачена, становить 10695,95 гривень.
Представник позивача направив на адресу суду клопотання про розгляд справи без його участі, зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач, в судове засідання не з’явився повторно без поважних причин та без повідомлення про причини неприбуття хоча, про дату, час та місце судового розгляду справи був належним чином повідомлений. Правом подання заперечень проти заявленого позову не скористався.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити.
Судом встановлено, що 25.06.2008 року виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради проведено державну реєстрацію юридичної особи – приватного підприємства «Франківськ-Центр-Буд» та Державною податковою інспекцією в м. Івано-Франківську відповідача взято на податковий облік, як платника податків і зборів.
Закон України "Про систему оподаткування" визначає принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників.
Стаття 4 Закону України "Про систему оподаткування" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) визначала, що платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 9 Закону України "Про систему оподаткування" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Пунктом 16.1.4 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов’язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи, чинного на момент звернення позивача з вказаними позовними вимогами.
Згідно частини 1 статті 14 Закону України "Про систему оподаткування" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкові платежі) належать податок на додану вартість, податок на прибуток.
Відповідно пункту 2 частини 1 статті 15 Закону України "Про систему оподаткування" комунальний податок належить до місцевих податків.
Відповідачем сума зобов’язань з сплати податку на додану вартість за період з березня до червня 2009 року самостійно задекларована та вважається узгодженою в розмірі 8066,00 гривень, з яких не сплачено 8059,50 гривень.
Також судом встановлено, що 23.04.2009 року, 19.06.2009 року, 03.09.2009 року, 01.12.2009 року, 10.03.2010 року позивачем проведено планові невиїзні документальні перевірки приватного підприємства «Франківськ-Центр-Буд» з питань своєчасності подання податкової звітності з податку на прибуток. Перевіркою встановлено порушення відповідачем підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4, пункту 16.4 статті 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), підпункту 17.1.1. пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин). Вказані порушення зафіксовані в атах про результати планової невиїзної документальної перевірки з питань своєчасності подання податкової звітності з податку на прибуток, відповідно: за № 5250/15-1/35915394 від 23.04.2009 року, № 7312/15-1/35915394 від 19.06.2009 року, № 10765/15-1/35915394 від 03.09.2009 року, № 19743/15-1/35915394 від 01.12.2009 року, № 4398/15-1/35915394 від 10.03.2010року (а. с. 9 – 13).
Позивачем за наслідками розгляду вказаних актів податковими повідомленнями-рішеннями, відповідно: за № 0008531501/0 від 15.05.2009 року, № 0011401501/0 від 24.06.2009 року, № 0014871501/0 від 21.09.2009 року, № 0018021501/0 від 01.12.2009 року та № 0009041501/0 від 15.03.2010 року визначено відповідачу зобов’язання сплатити застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 678,47 гривень та нараховану пеню в розмірі 50,44 гривень з податку на прибуток приватних підприємств.
Також судом встановлено, що 30.09.2009 року, 06.11.2009 року, 01.12.2009 року та 22.12.2009 року позивачем проведено планові невиїзні перевірки приватного підприємства «Франківськ-Центр-Буд» з питань неподання або несвоєчасного подання податкової декларації з податку на додану вартість. Перевіркою встановлено порушення відповідачем пункту «а» підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», підпункту 17.1.1. пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Вказані порушення зафіксовані в атах про результати планової невиїзної документальної перевірки з питань своєчасності подання податкової звітності з податку на прибуток, відповідно: за № 12604/152/35915394 від 30.09.2009 року, № 16156/152/35915394 від 06.11.2009 року, № 18985/152/35915394 від 01.12.2009 року та № 21827/152/35915394 від 22.12.2009 року (а. с. 14 – 16).
Позивачем за наслідками розгляду вказаних актів податковими повідомленнями-рішеннями, відповідно: за № 0007461502/0 від 30.09.2009 року, № 0008901502/0 від 09.11.2009 року, № 0009621502/0 від 01.12.2009 року та № 0010171502/0 від 22.12.2009 року позивачем визначено податкові зобов’язання з податку на додану вартість в розмірі 8059,50 гривень, застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1698,47 та нарахована пеня в розмірі 886,07 гривень.
Як наслідок загальна сума зобов’язань, які утворюють собою податковий борг, з податку на прибуток приватних підприємств, податку на додану вартість, застосованих (штрафних) фінансових санкцій, нарахованої пені та самостійно розрахованого комунального податку становить 10695,95 гривень.
Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно підпункту 5.2.1. пункту 5.2. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом та визначене в податкових вимогах, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2. цього пункту, який передбачає процедуру апеляційного узгодження даного зобов'язання, шляхом подання скарг до вищестоящих за підпорядкуванням контролюючих органів та звернення до суду.
Стаття 57.1 Податкового кодексу України встановлює, що платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно абзацу другого підпункту 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Статтею 57.3 Податкового кодексу України передбачено, що у разі визначення грошового зобов’язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.154.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов’язаний сплатити нараховану суму грошового зобов’язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що податкові зобов'язання відповідача нараховані контролюючим органом з сплати податку на додану вартість, податку на прибуток приватних підприємств, застосованих штрафних (фінансових) санкцій, є узгодженими.
Відповідач в порушення обов’язків покладених на нього підпунктом 1.1. пункту 1 статті 1, абзацом другим підпункту 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) не сплачено в повному обсязі вищевказані податкові зобов’язання в розмірі 10695,95 гривень, що визначені вказаними вище податковими повідомленнями рішеннями.
Згідно підпункту 5.4.1. пункту 5.4 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до статті 14.1.175 Податкового кодексу України податковий борг сума грошового зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов’язання.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що несплачені податкові зобов’язання з сплати комунального податку, податку на прибуток приватних підприємств, податку на додану вартість та застосованих (штрафних) фінансових санкцій в загальному розмірі 10695,95 гривень є податковим боргом відповідача, який ним не сплачений.
Пунктом 6.1.1 пункту 6.1 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Відповідно до пункту 1.4. статті 1 зазначеного Закону, пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання, обов'язок сплати якої передбачено підпунктом 1.1. пункту 1 статті 1 зазначеного Закону.
Стаття 129.1.1 Податкового кодексу України передбачає, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов’язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Судом встановлено, що позивачем у відповідності до пункту 6.1.1 пункту 6.1 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) на суму вказаного податкового боргу з сплати вказаних податкових зобов’язань нараховано пеню в розмірі 936,61 гривень, яка відповідачем не сплачена та яка у відповідності підпункту 5.4.1. пункту 5.4 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" є податковим богом відповідача.
Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2. статті 6 зазначеного Закону передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Згідно статті 59.1 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов’язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Судом встановлено, що позивачем відповідно до підпункту 6.2.3. пункту 6.2. статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" було надіслано відповідачу першу податкову вимогу від 06 травня 2009 року та другу податкову вимогу від 11 червня 2009 року, які відповідач залишив без реагування.
Стаття 87.2 Податкового кодексу України встановлює, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний погасити податковий борг з сплати комунального податку, податку на додану вартість, податку на прибуток приватних підприємств, застосованих штрафних (фінансових) санкцій та пені визначених зазначеними вище податковими повідомленнями-рішеннями в загальному розмірі 10695,95 гривень. Наявність такого обов'язку у відповідача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, даний обов'язок забезпечується Конституцією України, стаття 67 якої передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватного підприємства «Франківськ-Центр-Буд» (індекс 76000, вул. Сахарова, 23, м. Івано-Франківськ, ідентифікаційний номер 35915394) в доход державного бюджету податковий борг в розмірі 10695 (десяти тисяч шестисот дев’яносто п’яти) гривень 95 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Остап'юк С.В.
Постанова складена в повному обсязі 26.04.2011 року.