Постанова № 15853674, 17.05.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
17.05.2011
Номер справи
2а-269/11/5/0170
Номер документу
15853674
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 травня 2011 р. (12:27) Справа №2а-269/11/5/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Сидоренко Д.В., при секретарі Мородецькій Ю.В., за участю представника відповідача ОСОБА_1, довіреність № б/н від 16.11.2009 року,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АР Крим

до Фізичної особи підприємця ОСОБА_2

про стягнення заборгованості в сумі 3211,92 грн.,

Обставини справи: Управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АР Крим звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 3211,92 грн. заборгованості зі сплати страхових внесків та фінансових санкцій, нарахованих за їх несвоєчасну сплату.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 10.01.2011 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження по справі та справу призначено до судового розгляду.

Позивачем до суду було надано клопотання про розгляд справи за відсутності його представника та підтримання позовних вимог у повному обсязі.

Представник відповідача, присутній у судовому засіданні 17.05.2011 року, позовні вимоги не визнав, зазначив про те, що не заперечує проти нарахування суми страхових внесків, проте вважає необґрунтованим нарахування фінансових санкцій, враховуючи те, що позивачу неодноразово направлялись пропозиції щодо укладення договору, в якому відповідач просив нарахувати йому добровільні страхові внески за встановленими нормативами від мінімальної заробітної плати за всі роки здійснення підприємницької діяльності з 1996 року по 2010 роки, які відповідач зобовязується сплатити протягом 60 місяців з обовязковою сплатою поточних платежів за 2011 рік та наступні роки. У вказаних пропозиціях також було запропоновано позивачу вирішити питання щодо трудового стажу відповідача. Однак, листом від 27.04.2011 року позивачем було повідомлено відповідачу про те, що субєкт підприємницької діяльності не може приймати добровільну участь у системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування. На думку відповідача, така позиція відповідача є необґрунтованою, у звязку з чим просив відмовити у задоволенні адміністративного позову в частині стягнення фінансових санкцій, нарахованих за несвоєчасну сплату страхових внесків.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Приймаючи до уваги, що спірні правовідносини виникли до набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VІ, тобто до 01.01.2011 року, суд вважає за необхідне керуватися нормами, чинними на момент виникнення спірних правовідносин.

Принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування визначені в Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі по тексту - Закон).

Згідно із ст. 1 Закону страхові внески це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Стаття 3 Закону визначає, що суб'єктами системи пенсійного забезпечення в Україні є, зокрема застраховані особи, а в окремих випадках, визначених цим Законом, - члени їхніх сімей та інші особи та Пенсійний фонд.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 11 Закону загальнообовязковому державному пенсійному страхуванню підлягають фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, зокрема застраховані особи, зазначені в пунктах 3 і 4 статті 11 та частині першій статті 12 цього Закону.

Частиною 3 статті 15 Закону встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.

Частиною 6 статті 20 Закону встановлено, що страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 днів із дня закінчення цього періоду (ч. 6 ст. 20 Закону).

Згідно з ч. 6 ст. 17 Закону, страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач 06.07.1999 року зареєстрований Красноперекопською міською радою в якості фізичної особи-підприємця, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію від 06.07.1999 року (а.с.16).

На підставі наданої заяви від 06.07.1999 року (а.с.17) відповідач зареєстрований платником збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АР Крим за № 05110470.

Отже, відповідач, який є фізичною особою-підприємцем та відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - платником збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, повинен у визначені законодавством строки нараховувати та сплачувати страхові внески.

Посадовими особами Управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АР Крим 27.05.2010 року було проведено камеральну перевірку про донарахування внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2

За результатами перевірки складено акт № 27 від 27.05.2010 року (а.с.8), в якому зазначено про те, що відповідачем поданий розрахунок страхових внесків не за встановленою формою, в результаті чого занижено суму страхових внесків на 2407,66 грн.

Вказаний акт перевірки був направлений позивачу поштою та отриманий останнім 07.10.2010 року, про що свідчить відмітка на повідомленні про вручення поштового відправлення № 96000 0342671 8.

Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.

Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку. (ч. 3 ст. 106 Закону).

В порядку ст. 106 Закону позивачем на адресу відповідача була направлена вимога про сплату боргу від 02.11.2010 року № Ф-753 (а.с.7), яка отримана останнім 16.11.2010 року, про що свідчить відмітка на повідомленні про вручення поштового відправлення № 96000 0351520 6 (а.с.7).

Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. (ч. 2 ст. 106 Закону).

Ч. 9 ст. 106 Закону передбачено, що виконавчі органи Пенсійного фонду за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, застосовують до страхувальників штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Ч. 13 ст. 106 Закону встановлено, що про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.

Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Відповідно до ч. 14 ст. 106 Закону суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків, зокрема шляхом звернення до суду з позовом про стягнення.

Управлінням Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АР Крим у звязку з несплатою (неперерахуванням) або несвоєчасною сплатою (несвоєчасним перерахуванням) відповідачем страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками чи органом Пенсійного фонду були прийняті рішення:

№ 891 від 03.11.2010 року про застосування 15,00 грн. штрафу та 141,15 грн. пені (а.с.10);

№ 890 від 03.11.2010 року про застосування 170,00 грн. фінансових санкцій (а.с.11);

№ 889 від 03.11.2010 року про застосування 240,77 грн. фінансових санкцій (а.с.13);

№ 367 від 11.05.2010 року про застосування 4,00 грн. штрафу та 29,24 грн. пені (а.с.14);

№ 201 від 18.02.2010 року про застосування 7,70 грн. штрафу та 41,69 грн. пені (а.с.15).

Таким чином, загальна сума застосованих до відповідача фінансових санкцій становить 649,55 грн., у тому числі 437,47 грн. штраф та 212,08 грн. пеня.

Відповідач заперечував проти застосування до нього фінансових санкцій, посилаючись на те, що ним неодноразово до Пенсійного фонду направлялись листи щодо добровільної участі у системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування, проте позивачем було відмовлено в укладенні відповідного договору.

Статтею 16 Закону № 1058 передбачено, що особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до статті 11 цього закону, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України, громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, мають право на добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Зазначені особи можуть брати добровільну участь у солідарній системі або в накопичувальній системі пенсійного страхування, або одночасно в обох системах.

Особи, зазначені в частині першій цієї статті, беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування протягом терміну, визначеного в договорі про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, але не менше одного року.

Особи, зазначені в частині першій цієї статті, подають до територіального органу Пенсійного фонду за місцем проживання відповідну заяву за формою, встановленою правлінням Пенсійного фонду, та документи за затвердженим ним переліком.

Територіальний орган Пенсійного фонду, що отримав заяву про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, має право перевіряти викладені в заяві відомості та вимагати від особи, яка подала заяву, документи, що підтверджують зазначені відомості.

З особою, яка подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, територіальним органом Пенсійного фонду в термін не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - договір про добровільну участь) відповідно до типового договору, що затверджується правлінням Пенсійного фонду.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем дійсно направлялись на адресу позивача пропозиції щодо укладення договору про добровільну участь у системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування, проте вказані листи були направлені вже після проведення 27.05.2010 року камеральної перевірки, якою встановлено суму недоїмки по страховим внескам відповідача, у звязку з чим прийняті рішення про застосування фінансових санкцій (а.с.44-45).

Станом на день розгляду справи договір про добровільну участь у системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування між позивачем та відповідачем не укладений.

На підставі викладеного суд вважає, що позивач правомірно звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 3211,92 грн., у тому числі 2562,37 грн. недоїмки зі сплати страхових внесків та 649,55 грн. фінансових санкцій, у звязку з чим позовні вимоги належить задовольнити у повному обсязі.

У судовому засіданні, яке відбулось 17.05.2011 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Відповідно до вимог ст. 163 КАС України постанову оформлено та підписано 18.05.2011 року.

Керуючись ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2.Стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; відомості про відкриті рахунки в установах банків в матеріалах справи відсутні) на користь Управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі Автономної Республіки Крим (96000, АР Крим, м. Красноперекопськ, вул. Героїв Перекопу,1а; на р/р 25601010046107 в КРУ ВАТ «Державний Ощадний банк України» м. Сімферополь, МФО 324805, ЄДРПОУ 22300375) 3211,92 грн. заборгованості.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Сидоренко Д.В.