Рішення № 15852045, 27.05.2011, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
27.05.2011
Номер справи
5004/750/11
Номер документу
15852045
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" травня 2011 р.

Справа № 5004/750/11 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Телемережі України», м.Луцьк, третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ТзОВ "Квант-Ефір"

до Волинської обласної державної телерадіокомпанії, м.Луцьк

третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Волинської філії Концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення

про скасування рішення комітету з конкурсних торгів від 29.03.2011р. про відміну торгів, скасування рішення комітету з конкурсних торгів від 29.03.2011р. про відхилення пропозиції ТзОВ "Квант-Ефір", зобовязання комітету з конкурсних торгів визначити переможця торгів,

Суддя Якушева І.О.

при секретарі Пономаренко О.О.

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_6 директор ТзОВ «Телемережі України», ОСОБА_1 (дов. від 04.05.2011р.)

від третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ТзОВ "Квант-Ефір": н/з

від відповідача: ОСОБА_2. (дов. № 234/14 від 05.05.2011р.), ОСОБА_3 (дов. № 233/14 від 05.05.2011р.)

від третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Волинської філії Концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення: ОСОБА_4. (дов. від 19.10.2010р.)

Суть спору: позивач в позовній заяві просить скасувати рішення комітету з конкурсних торгів Волинської обласної державної телерадіокомпанії від 29.03.2011р. про відміну торгів на закупівлю послуг звязку інші: лот 1 - 24 ТВК, 1,0 кВт - 8760 год.; лот 2-48 ТВК, 1,0 кВт - 8760.; лот 3 - 50 ТВК, 0,2 кВт - 8760; лот 4-34 ТВК, 0,1 кВт - 8760; лот 5 - 107,3 МГц, 1,0 кВт - 8760 год.; лот 6 - 68,48 МГц, 1,0 кВт - 8760 год.; лот 7 - 107,8 МГц, 0,1 кВт - 4410 год.; лот 8 - 100,4 МГц, 0,1 кВт - 4410 год.; лот 9 - 66,02 МГц, 4,0 кВт - 785 год.; лот 10 - канали радіорелейного зв'язку - 9545 год.; скасувати рішення комітету з конкурсних торгів від 29.03.2011р. про відхилення пропозиції ТзОВ "Квант-Ефір"; зобовязати комітет з конкурсних торгів Волинської обласної державної телерадіокомпанії визначити переможця торгів на підставі поданих ТОВ НВП «Квант-Ефір»та ТОВ «Телемережі України»пропозицій конкурсних торгів відповідно до статтей 27, 28 Закону України «Про здійснення державних закупівель»; на підставі ст.27 ГПК України залучити до участі у розгляді справи третьою особою на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ТзОВ "Квант-Ефір", який був одним із учасників конкурсних торгів, оскільки рішення із спору може вплинути на його права і обовязки.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали.

Крім цього, звернулися до суду із заявою про вжиття заходів забезпечення позову шляхом заборони комітету з конкурсних торгів Волинської обласної державної телерадіокомпанії вчиняти будь-які дії та приймати будь-які рішення, (в т.ч. укладати договори) щодо закупівлі послуг з трансляції телебачення, послуг з трансляції радіомовлення, в т.ч. щодо розпочатої згідно оголошення № 031752, опублікованого в Інформаційному бюлетені „Вісник державних закупівель" № 43 (489) від 11.04.2011р. процедури закупівлі за наступними лотами: лот 1-24 ТВК, 1,0 кВт - 8760 год.; лот 3 - 50 ТВК, 0,2 кВт- 8760; лот 4-34 ТВК, 0,1 кВт - 8760; лот 5 - 107,3 МГц, 1,0 кВт - 8760 год.; лот 7 - 107,8 МГц, 0,1 кВт - 4410 год.; лот 8 - 100,4 МГц, 0,1 кВт - 4410 год.

На обґрунтування заяви посилаються на те, що 11 квітня 2011 року Волинською обласною державною телерадіокомпанією в Інформаційному бюлетені „Вісник державних закупівель" №43 (489) від 11.04.2011р. опубліковано оголошення №031752 про проведення відкритих торгів (послуги зв'язку інші). Предметом закупівлі є послуги з трансляції телебачення, послуги з трансляції радіомовлення (лот 1 - 24 ТВК, 1,0 кВт - 8760 год.; лот 2-48 ТВК, 1,0 кВт - 8760.; лот 3-50 ТВК, 0,2 кВт - 8760; лот 4-34 ТВК, 0,1 кВт - 8760; лот 5 - 107,3 МГц, 1,0 кВт - 8760 год.; лот 6 - 68,48 МГц, 1,0 кВт - 8760 год.; лот 7 - 107,8 МГц, 0,1 кВт - 4410 год.; лот 8 - 100,4 МГц, 0,1 кВт - 4410 год.; лот 9 - 66,02 МГц, 4,0 кВт - 129 год.; лот 10 - канали радіорелейного зв'язку - 9545 год.). Розкриття пропозицій конкурсних торгів призначено на 11 травня 2011 року на 11 год. 30 хв.

Відповідач у відзиві №231/19 від 04.05.2011р., представники відповідача в судовому засіданні позовних вимог не визнають, просять у задоволенні позову відмовити, посилаючись на таке:

- до змісту викладеного позивачем на стор.2, абзац 4, рядок 8 позовної заяви.

Комітет з конкурсних торгів Волинської ОДТРК не проводив на стадії розкриття аналіз та вивчення змісту документації, її достовірності, а лише зафіксував наявність чи відсутність документів, що передбачені документацією конкурсних торгів, ( ст.27, п. З Закону України «Про здійснення державних закупівель»), а також оголосив присутнім учасникам (директорові ТзОВ «Телемережі України»ОСОБА_6 та директорові Волинської філії концерну РРТ ОСОБА_5) найменування та місцезнаходження кожного учасника, ціну кожної пропозиції конкурсних торгів або частини предмета закупівлі (лота).

На цій стадії конкурсних торгів, комітет не відхиляє пропозиції учасників. На прохання учасника процедури торгів - директора Волинської філії концерну РРТ ОСОБА_5 до протоколу ним власноручно було внесено зауваження.

Після проведених вищезазначених дій, голова комітету з конкурсних торгів ОСОБА_2. подякував учасникам за участь в процедурі розкриття.

Подальше засідання комітету проходило в закритому режимі.

16березня 2011 року директор Волинської філії концерну РРТ ОСОБА_5, подав до комітету з конкурсних торгів лист з проханням надати йому копію протоколу про розкриття пропозицій конкурсних торгів.

17березня 2011 року директор ТзОВ «Телемережі України»ОСОБА_6 надіслав аналогічне прохання про надання копії протоколу розкриття.

Згідно до Закону такі копії учасникам були надані.

17 березня 2011 року директор Волинської філії концерну РРТ ОСОБА_5. надіслав комітетові з конкурсних торгів звернення з вимогою усунення порушень під час проведення процедури закупівлі. Окрім цього, у зверненні було зазначено, що воно є невід'ємною частиною протоколу розкриття.

Цього ж дня звернення було розглянуте, а комітетом прийняте таке рішення:

1.Не долучати звернення до протоколу розкриття, так як процедура розкриття конкурсних пропозицій була завершена 16 березня 2011 року. Окрім цього, комітет не вбачає у своїх діях ознак порушень при розкритті пропозицій учасників.

2.Членами комітету з конкурсних торгів було зауважено, що представник Волинської філії концерну РРТ - директор філії ОСОБА_5, та представник ТзОВ «Телемережі України»- директор товариства ОСОБА_6 є рідними братами, а отже, було висловлене припущення, що зазначені представники учасників можуть бути пов'язаними особами (п. 6, ст. 17 Закону).

3.Враховуючи важливість об'єктивної оцінки наведених фактів, та для прийняття комітетом з конкурсних торгів правильного рішення при проведенні розгляду та оцінки конкурсних пропозицій голова комітету з конкурсних торгів ОСОБА_2. запропонував провести комплексну юридично-правову оцінку отриманих документів однією з юридичних компаній м. Луцька.

Комітет з конкурсних торгів, маючи сумніви щодо достовірності інформації про відповідність учасників вимогам кваліфікаційних критеріїв, наявності чи відсутності підстав, зазначених у ст. 17 Закону, скористався правом, викладеним у п. 7, ст.28 Закону України «Про здійснення державних закупівель», де зазначено, що замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції.

Волинська ОДТРК листом від 18.03.2011р. № 127/19 звернулася до Адвокатської приватної компанії «Конфідент»з проханням здійснити експертну юридичну оцінку пропозицій конкурсних торгів всіх учасників процедури закупівлі, не тільки за фактом можливих ознак обставин, передбачених статтею 17 Закону, а й на відповідність наданих документів конкурсних пропозицій учасників кваліфікаційним вимогам згідно із статтею 16 Закону та вимогам документації конкурсних торгів.

- до змісту викладеного позивачем на стор. 2, абзац 4 позовної заяви.

Волинська ОДТРК звернулася за експертною юридичною оцінкою до Адвокатської приватної компанії «Конфідент».

Адвокатська приватна компанія «Конфідент»28.03.2011р. надала письмову консультацію щодо порушених Волинською ОДТРК питань, викладених у листі від 18.03.2011 р. №127/19

Комітет з конкурсних торгів Волинської ОДТРК, отримавши 28.03.2011р. письмову консультацію, 29.03.2011 року провів засідання з розгляду документації пропозицій конкурсних торгів учасників процедури.

Таким чином, розгляд документації конкурсних пропозицій учасників торгів відбувся на 9-ий робочий день від дня проведеної процедури розкриття конкурсних пропозицій (ч.8, ст.28 Закону України «Про здійснення державних закупівель»);

- до змісту викладеного позивачем на стор. 2, абзац 5 позовної заяви про те, що в порушення вимог ч.8 ст.28, ч.9 ст.28 Закону України «Про здійснення державних закупівель» замовник не склав протокол оцінки пропозицій та не визначив переможця, а 29 березня 2011 року розмістив у «Віснику державних закупівель»повідомлення «Про відміну торгів або визнання їх такими, що не відбулися», з посиланням на те, що до оцінки допущено пропозиції менше, ніж двох учасників.

Комітет з конкурсних торгів на своєму засіданні 29 березня 2011 року провів розгляд документації конкурсних пропозицій на предмет їх достовірності та відповідності встановленим кваліфікаційним критеріям ( ст.16 Закону), наявності чи відсутності підстав, зазначених у ст.17 Закону, вимогам документації конкурсних торгів.

На засіданні комітету з конкурсних торгів було детально та всебічно проаналізовано надану учасниками торгів документацію з урахуванням рекомендацій Адвокатської приватної компанії «Конфідент»та зауваженнями членів комітету.

По завершенні розгляду наданих учасниками документів було прийняте рішення щодо недопущення до оцінки конкурсних пропозиції учасників торгів - ТзОВ НВП «Квант-Ефір»та концерну РРТ в особі Волинської філії концерну РРТ, як таких, що не відповідають кваліфікаційним критеріям, встановленим у ст.16 Закону, та вимогам документації конкурсних торгів.

У зв'язку із прийнятим рішенням, комітет з конкурсних торгів вирішив не оцінювати пропозицію ТзОВ «Телемережі України», протокол оцінки не складати, а торги відмінити чи визнати їх такими, що не відбулися на підставі ст. 30, п.1, ч.6. Закону.

Відповідно до ст. 29, п.2 та ст.30, п. Закону, всім учасникам конкурсних торгів було надіслано повідомлення про прийняте рішення (для учасників, пропозиції яких відхилено- у вигляді інформації із зазначенням підстави причин відхилення, а для ТзОВ «Телемережі України»- повідомлення про прийняте рішення про відміну торгів або визнання їх такими, що не відбулися);

- до змісту викладеного позивачем на стор. 2, абзац 5 позовної заяви про те, що ТОВ «Телемережі України»вважає такі дії відповідача незаконними, безпідставними, які грубо порушують права товариства як учасника конкурсних торгів.

Як видно із пояснення до змісту позовної заяви (стор. 2, абзац 5), комітет з конкурсних торгів діяв виключно в межах Закону. Права учасника - ТзОВ «Телемережі України»не порушені жодним чином, адже відхилені пропозиції стосувалися інтересів інших учасників;

- до змісту викладеного позивачем на стор. 2, абзац 8 позовної заяви про те, що при з'ясуванні із замовником про причини розміщення вищевказаного повідомлення товариству було роз'яснено, що відповідачем відхилено пропозиції Волинської філії концерну РРТ та пропозицію НВП «Квант-Ефір»... (далі за текстом), що також підтверджується листом замовника на адресу ТОВ НВП «Квант-Ефір»від 01.04.2011 p., №17.

Стосовно роз'яснень, на які посилається позивач, то неофіційні та документально не підтверджені розмови (можливо телефоном) стосовно прийнятого рішення, не можуть бути доказами неправомірних дій комітету з конкурсних торгів.

Відповідно до п.2 ст. 29 Закону учасникам, пропозиції яких було відхилено, надіслана інформація про відхилення, із зазначенням підстав такого рішення. Ця інформація стосувалася лише учасників, чиї пропозиції були відхилені;

- до змісту викладеного позивачем на стор. 2, абзац 9 позовної заяви.

Згідно із статтею 27 Закону комітет з конкурсних торгів на стадії розкриття лише фіксує наявність чи відсутність необхідних документів, не розглядає документи учасників по суті їх змісту, відповідності кваліфікаційним критеріям, вимогам документації конкурсних торгів, тощо. Тому категоричне судження позивача, що пропозиції ТОВ «Телемережі України»та ТОВ НВП «Квант-Ефір»були допущені до оцінки, не відповідають ні дійсності, ні вимогам Закону. Пропозиції допускаються до оцінки лише після їхнього ретельного розгляду;

- до змісту викладеного позивачем на стор. З, абзац 1 позовної заяви.

Комітет з конкурсних торгів не отримував листа № 277 від 05.04.2011p., що підтверджує відсутність його реєстрації у журналі вхідної документації. Просили б позивача надати з цього приводу документальне підтвердження;

- до змісту викладеного позивачем на стор.3, абзац 1 позовної заяви.

Комітет конкурсних торгів допустив до подальшого розгляду та оцінки пропозиції конкурсних торгів усіх учасників;

- до змісту викладеного позивачем на стор. З, абзаци 3, 4 позовної заяви.

Комітет з конкурсних торгів на вбачає порушення ч.2, ст. 2 Закону.

- до змісту викладеного позивачем на стор. З, абзац 5 позовної заяви.

Конкурсну пропозицію ТзОВ «Телемережі України»комітет з конкурсних торгів не оцінював з причин, що зазначені у протоколі розгляду конкурсної документації учасників від 29 березня 2011 року. Тому комітет не приймає твердження позивача, що його пропозиція є найбільш вигідною. Таке твердження справедливе лише після проведення оцінки пропозицій принаймні двох учасників. Дивує також, що позивач акцентує увагу суду фразою «в тому числі, щодо ціни на послуги», адже окрім проведення процедури «Відкриті торги»на закупівлю саме послуг з розповсюдження теле-і радіопрограм (за кодом класифікатора ДК 016-97 64.20 - послуги зв'язку інші) у документації конкурсних торгів не зазначено.

Незрозумілим з точки зору вимог Закону є і застереження позивача, що у разі проведення повторних торгів інші учасники можуть запропонувати нижчі ціни.

У статті 3 Закону України «Про здійснення державних закупівель» викладено принципи здійснення закупівель, одним з яких і є максимальна економія та ефективність.

Комітет з конкурсних торгів, оголосивши повторні відкриті торги, оголошення про які опубліковані у «Віснику державних закупівель»від 11.04.2001 року № 43 (489), проведе процедуру закупівлі послуг з розповсюдження, трансляції програм теле-і радіомовлення на телерадіомережах у Волинській області на принципах суворого дотримання вимог Закону України «Про здійснення державних закупівель»та за умови відсутності підстав для відміни чи визнання торгів такими, що не відбулися, визначить переможця.

Суд, розглянувши заявлені представниками позивача клопотання, заслухавши думку представників відповідача, які проти клопотання про залучення до участі у розгляді справи третьою особою на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ТзОВ "Квант-Ефір" заперечують; проти клопотання про забезпечення позову шляхом заборони комітету з конкурсних торгів Волинської ОДТРК вчиняти будь-які дії та приймати будь-які рішення, (в т.ч. укладати договори) щодо закупівлі послуг за процедурою закупівлі за окремими лотами також заперечують, посилаючись на те, що у випадку призупинення процедури закупівлі, розпочатої відповідачем за оголошенням в Інформаційному бюлетені „Вісник державних закупівель" № 43 (489) від 11.04.2011р., вважають, що закупівля має бути призупинена в цілому, а не за окремими лотами, ухвалою від 05.05.2011р. клопотання позивача про залучення до участі у розгляді справи третьою особою на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ТзОВ "Квант-Ефір" задовольнив; клопотання про вжиття заходів забезпечення позову задовольнив частково: заборонив Волинській обласній державній телерадіокомпанії до вирішення судом спору у справі № 5004/750/11 проводити повторні торги із закупівлі послуг з трансляції телебачення та радіомовлення, призначені на 11.05.2011р.

ТзОВ «НВП "Квант-Ефір" 23.05.2011р. подало до суду письмові пояснення, в яких просить розглядати справу за відсутності його представника; пояснює, що після ознайомлення із документацією конкурсних торгів, затвердженою рішенням комітету з конкурсних торгів Волинської ОДТРК (протокол №4 від 01.02.2011р.), товариство направило свою тендерну пропозицію.

04.04.2001р. отримало повідомлення про відхилення пропозиції ТзОВ «НВП "Квант-Ефір». Відповідно до повідомлення, причиною відхилення пропозиції стала відсутність в її складі документу, що підтверджує досвід виконання аналогічних договорів.

Вказує, що в документації конкурсних торгів замовником не було вказано способу підтвердження наявності досвіду виконання аналогічних договорів, а тому товариство в письмовій формі повідомило про наявність такого досвіду шляхом зазначення цієї інформації у тендерній пропозиції. Зокрема, товариством було зазначено, що товариство є виробником передавального обладнання, здатне власними силами забезпечити повний цикл виробництва, монтажу, налагодження і технічного обслуговування мереж ефірного телерадіомовлення на підставі ліцензії НКРЗ та в зв'язку з цим має досвід виконання договорів з технічного обслуговування радіотелевізійних передавачів.

Звертає увагу суду на те, що конкурсною комісією було перевірено наявність всіх документів, передбачених конкурсною документацією, і не висловлено претензій до пропозицій товариства. На підтвердження цього посилається на протокол розкриття пропозицій конкурсних торгів.

24.05.2011р. ТзОВ «НВП "Квант-Ефір" надіслало до суду заяву №356 від 24.05.2011р., в якій повідомляє, що немає зауважень та претензій до порядку та результатів проведення конкурсних торгів Волинською ОДТРК.

Також 24.05.2011р. Волинська філія Концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення (надалі Волинська філія Концерну РРТ) звернулася до суду з заявою про залучення її до участі у розгляді справи третьою особою на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, посилаючись на те, що вона була одним із учасників торгів, а тому рішення у спорі може вплинути на права і обовязки Концерну РРТ в особі Волинської філії.

Представники позивача у вирішенні заявленого клопотання покладаються на розсуд суду.

Представники відповідача не заперечують проти задоволення клопотання.

Суд, розглянувши клопотання Волинської філії Концерну РРТ, керуючись ст.27 ГПК України, приймаючи до уваги, те що Волинська філія Концерну РРТ як один із учасників приймала участь у конкурсних торгах Волинської ОДТРК, вважає, що клопотання підлягає до задоволення, а Волинська філія Концерну РРТ залученню до участі у розгляді справи третьою особою на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

В судовому засіданні представник Волинської філії Концерну РРТ пояснила, що Волинська філія Концерну РРТ не має заперечень щодо відхилення рішенням комітету з конкурсних торгів конкурсних пропозицій Волинської філії Концерну РРТ.

Вважає, що відповідачем дотримано процедури розкриття пропозицій конкурсних торгів та оформлення результатів торгів.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, третіх осіб господарський суд

в с т а н о в и в:

14 лютого 2011 року в офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель «Віснику державних закупівель»№19 (465) Волинською обласною державною телерадіокомпанією було оприлюднене оголошення №18836 про проведення процедури закупівлі - відкритих торгів (предмет закупівлі: послуги зв'язку інші 64.20.2) на закупівлю послуг з трансляції телебачення, послуг з трансляції радіомовлення.

Згідно з документацією конкурсних торгів, затвердженої рішенням комітету з конкурсних торгів Волинської обласної державної телерадіокомпанії (протокол №4 від 01.02.2011 року), кінцевий термін надання пропозицій конкурсних торгів встановлено - до 11 год. 00 хв. 16.03.2011р.

16.03.2011р. о 10 год. позивач подав пропозицію конкурсних торгів у запечатаному конверті відповідно до вимог статті 25 Закону України «Про здійснення державних закупівель», яка була внесена замовником до реєстру.

16 березня 2011 року об 11 год. 30 хв. відбулось розкриття пропозицій конкурсних торгів учасників процедури закупівлі, про що комітетом з конкурсних торгів було складено протокол.

Як вбачається з протоколу про розкриття пропозицій конкурсних торгів на закупівлю послуг з розповсюдження теле- і радіопрограм ВОДТРК на телерадіомережах у Волинській області, у процедурі закупівлі взяло участь 3 учасники: ТзОВ НВП «Квант-Ефір», ТзОВ «Телемережі України»та Волинська філія Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення.

З протоколу також вбачається, що двома учасниками: ТзОВ НВП «Квант-Ефір»та ТзОВ «Телемережі України»дотримано вимог щодо наявності необхідних документів, які передбачені документацією конкурсних торгів.

Концерном РРТ в особі Волинської філії концерну РРТ не дотримано вимог щодо наявності необхідних документів, встановлено відсутність оригіналу довідки Державного Департаменту з питань банкрутства Міністерства економіки України.

Відповідно до статті 4 Господарського процесуального кодексу України господарський суд вирішує господарські спори у сфері державних закупівель з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про здійснення державних закупівель".

Згідно з ч.2 ст.2 Закону України «Про здійснення державних закупівель»умови, порядок та процедури закупівель товарів, робіт і послуг за рахунок державних коштів встановлюються виключно цим Законом.

Згідно з частинами 4, 5 ст.28 Закону України «Про здійснення державних закупівель»замовник проводить оцінку пропозицій конкурсних торгів, які не було відхилено та визначає переможця торгів з числа учасників, пропозиції яких не було відхилено (у кількості не менше двох), на основі критерії та методики оцінки зазначених у документації конкурсних торгів.

За змістом статті 28 вказаного Закону та розділу 5 документації замовника основним критерієм оцінки є ціна.

Як вбачається з протоколу розкриття пропозицій, ТзОВ «Телемережі України»запропоновано найнижчу ціну по 5 лотах, ніж двома іншими учасниками.

У відповідності із частинами 8, 9 статті 28 Закону України «Про здійснення державних закупівель» за результатом розгляду та оцінки пропозицій конкурсних торгів складається протокол оцінки пропозицій конкурсних торгів за формою, встановленою Уповноваженим органом.

Загальний строк розгляду, оцінки та визначення переможця процедури закупівлі не повинен перевищувати 20 робочих днів з дня розкриття пропозицій конкурсних торгів.

Проте, в порушення зазначених вимог Закону України «Про здійснення державних закупівель» замовник не розглянув пропозицій учасників конкурсних торгів, якими було дотримано вимог щодо наявності необхідних документів, не оцінив їх, за результатами оцінки не склав протоколу оцінки пропозицій та не визначив переможця, а 29.03.2011 року у «Віснику державних закупівель»розмістив повідомлення «Про відміну торгів або визнання їх такими, що не відбулися»з посиланням на те, що до оцінки допущено пропозиції менше, ніж двох учасників.

Згідно з поясненнями представника позивача, це повідомлення позивачем було отримано поштовим зв'язком 04.04.2011р.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про здійснення державних закупівель» конкурсні торги - це здійснення конкурентного відбору учасників з метою визначення переможця торгів (конкурсних торгів) згідно з процедурами, встановленими цим Законом (крім процедури закупівлі в одного учасника).

Як пояснюють представники позивача, при з'ясуванні із відповідачем про причини розміщення вищевказаного повідомлення їм було роз'яснено, що пропозиції Волинської філії Концерну РРТ та ТОВ НВП «Квант-Ефір» відхилено: пропозиція Волинської філії Концерну РРТ відхилена у зв'язку з наданням недостовірної інформації про учасника процедури закупівлі, а пропозиція ТОВ НВП «Квант - Ефір» - у зв'язку з ненаданням будь-яких документів, які б підтверджували наявність досвіду виконання аналогічних договорів».

Відповідно до ч.ч. 3, 7 ст. 26 Закону України «Про здійснення державних закупівель» під час розкриття тендерних пропозицій перевіряється наявність всіх необхідних документів, передбачених тендерною або кваліфікаційною документацією. До оцінки замовник допускає тендерні пропозиції, які не були відхилені згідно з цим Законом. Замовник визначає переможця торгів із числа учасників, тендерні пропозиції яких не було відхилено, на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених у тендерній документації.

Частиною 1 ст. 27 згаданого Закону встановлено, що замовник відхиляє тендерну пропозицію у разі, якщо тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації.

Як вбачається з п.5 протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів, складеним комітетом з конкурсних торгів за результатами розкриття пропозицій учасників процедури закупівлі, і ТзОВ НВП «Квант-Ефір», і ТзОВ «Телемережі України»дотримано вимог щодо наявності необхідних документів, передбачених документацією конкурсних торгів.

Проте 29.03.2011р. комітетом з конкурсних торгів прийнято рішення про відхилення пропозиції конкурсних торгів ТзОВ НВП «Квант-Ефір», допущення до подальшої оцінки конкурсної пропозиції ТзОВ «Телемережі України», відхилення пропозиції конкурсних торгів Концерну РРТ та відміни торгів чи визнання їх такими, що не відбулися у звязку із допущенням до оцінки менше ніж двох учасників згідно з п.6 ч.1 ст.30 Закону України «Про здійснення державних закупівель».

Із змісту протоколу засідання тендерного комітету з конкурсних торгів Волинської ОДТРК від 29.03.2011р. вбачається, що рішення про відхилення пропозиції конкурсних торгів ТзОВ НВП «Квант-Ефір» було прийнято у звязку із: 1) відсутністю в конкурсній документації ліцензії НКРЗ «Надання послуг з технічного обслуговування і експлуатації мереж ефірного радіомовлення на всій території України», ( в протоколі відмічено, що є лише ліцензія НКРЗ «Надання послуг з технічного обслуговування і експлуатації мереж ефірного телемовлення на всій території України»); 2) тим, що пропозиція ТзОВ НВП «Квант-Ефір» не відповідає умовам документації конкурсних торгів. ТзОВ НВП «Квант-Ефір» не відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим ст.16 Закону України «Про здійснення державних закупівель», а саме: відсутні документально підтверджені копії аналогічних договорів з розповсюдження теле- і радіопрограм, укладених учасником з телерадіоорганізаціями, чи листи - відзиви телерадіоорганізацій про надання їм таких послуг.

Рішення про відхилення пропозиції конкурсних торгів Концерну РРТ прийнято у звязку із поданням пропозиції без надання документів, що підтверджують правомочність на укладення договору про закупівлю, не відповідає умовам конкурсної документації, а сам Концерн РРТ не відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим ст. 16 Закону України «Про здійснення державних закупівель».

Рішення комітету з конкурсних торгів оскаржується позивачем в частині відхилення пропозиції ТзОВ НВП «Квант-Ефір», відміни торгів чи визнання торгів такими, що не відбулися, в частині відхилення пропозиції Концерну РРТ не оскаржується.

Відповідачем неправомірно відхилено пропозицію конкурсних торгів ТзОВ НВП «Квант-Ефір».

В п.5 протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів, складеним комітетом з конкурсних торгів за результатами розкриття пропозицій учасників процедури закупівлі, чітко вказано, що ТзОВ НВП «Квант-Ефір» дотримано вимог щодо наявності необхідних документів, передбачених документацією конкурсних торгів.

Разом з цим, в документації конкурсних торгів відповідачем не було вказано, в який спосіб має бути підтверджено наявність досвіду виконання аналогічних договорів, тому, як пояснило ТзОВ НВП «Квант - Ефір» в письмових поясненнях по справі №336 від 16.05.2011р., товариство в письмовій формі повідомило про наявність такого досвіду шляхом зазначення цієї інформації у тендерній пропозиції.

Так, товариством зазначено, що товариство є виробником передавального обладнання, здатне власними силами забезпечити повний цикл виробництва, монтажу, налагодження і технічного обслуговування мереж ефірного телерадіомовлення на підставі ліцензії НКРЗ та в звязку з цим має досвід виконання договорів з технічного обслуговування радіотелевізійних передавачів.

З огляду на викладене, відсутність в складі пропозиції ТзОВ НВП «Квант - Ефір» копій договорів та листів-відгуків не могло бути підставою відхилення його пропозиції.

Згідно з п.1.5. розділу 7 документації конкурсних торгів «Кваліфікаційні критерії до учасників» для документального підтвердження відповідності учасників встановленим критеріям та вимогам замовник вимагав, зокрема, подати копію ліцензії НКРЕ про право на вид господарської діяльності.

Отже, документацією конкурсних торгів чітко не визначено, на який конкретно вид господарської діяльності мала бути подана ліцензія учасником процедури закупівлі.

Як встановлено судом, ТзОВ НВП «Квант-Ефір» було подано ліцензію НКРЗ «Надання послуг з технічного обслуговування і експлуатації мереж ефірного телемовлення на всій території України».

В документації конкурсних торгів чітко не визначено, що мала бути подана ліцензія НКРЗ «Надання послуг з технічного обслуговування і експлуатації мереж ефірного радіомовлення на всій території України».

За таких обставин, відсутність в складі пропозиції ТзОВ НВП «Квант - Ефір» ліцензії НКРЗ «Надання послуг з технічного обслуговування і експлуатації мереж ефірного радіомовлення на всій території України»не могло бути підставою відхилення пропозиції.

Наведені обставини свідчать про те, що відповідачем безпідставно, всупереч вимог ст.ст.28, 29 Закону України «Про здійснення державних закупівель» відхилено пропозиції ТзОВ НВП «Квант - Ефір», не проведено оцінки пропозицій ТзОВ НВП «Квант-Ефір» і ТзОВ «Телемережі України» - двох учасників конкурсних торгів, якими було дотримано вимог щодо наявності необхідних документів.

Відсутність зауважень до поданих ТзОВ НВП «Квант-Ефір» та ТзОВ «Телемережі України» документів після розкриття пропозицій та відсутність обставин, передбачених ст.17 Закону України «Про здійснення державних закупівель», давало відповідачу підстави розглянути та оцінити конкурсні пропозиції ТзОВ НВП «Квант-Ефір» і ТзОВ «Телемережі України» - двох учасників конкурсних торгів, якими було дотримано вимог щодо наявності необхідних документів.

За змістом п.1 ст.30 Закону України «Про здійснення державних закупівель» замовник відміняє торги, зокрема, у разі якщо до оцінки допущено пропозиції менше ніж двох учасників. В даному випадку до оцінки було допущено пропозиції лише одного учасника - ТзОВ «Телемережі України».

Проте підставою для прийняття комітетом з конкурсних торгів такого рішення, а відтак і рішення про відміну торгів, послужило неправомірне відхилення пропозиції ТзОВ НВП «Квант - Ефір».

Враховуючи неправомірне відхилення пропозиції ТзОВ НВП «Квант - Ефір», у відповідача не було правових підстав, визначених ст.30 Закону України «Про здійснення державних закупівель», для прийняття рішення про відміну торгів у звязку із тим, що до оцінки допущено пропозиції менше ніж двох учасників..

У відповідності із ст.1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Рішення комітету з конкурсних торгів Волинської ОДТРК про відхилення конкурсної пропозиції ТзОВ НВП «Квант-Ефір», про відміну торгів порушує права позивача у справі - ТзОВ «Телемережі України», оскільки, як вбачається з протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів від 16.03.2011р., ТзОВ «Телемережі України»на конкурсних торгах було запропоновано найнижчу ціну на послуги, згідно з протоколом розкриття пропозицій фактично були підстави для оцінки пропозицій двох учасників - ТзОВ «Телемережі України» та ТОВ НВП «Квант-Ефір», проте відхилення пропозиції ТзОВ НВП «Квант-Ефір» фактично унеможливило визначення переможця торгів, призвело до порушення прав ТзОВ «Телемережі України», який запропонував найнижчу ціну.

За таких обставин прийняті відповідачем рішення про відхилення конкурсної пропозиції ТзОВ НВП «Квант-Ефір», про відміну торгів на закупівлю послуг звязку не відповідають вимогам частин 4, 5, 8 ст.28, ст. 29, 30 Закону України «Про здійснення державних закупівель», порушують охоронювані законом права позивача у справі, а тому є правові підстави для задоволення вимог позивача - скасування рішення комітету з конкурсних торгів від 29.03.2011р. про відхилення пропозиції ТзОВ "Квант-Ефір", скасування рішення комітету з конкурсних торгів від 29.03.2011р. про відміну торгів та зобов'язання комітету з конкурсних торгів Волинської обласної державної телерадіокомпанії визначити переможця торгів на підставі поданих ТОВ НВП «Квант-Ефір»та ТОВ «Телемережі України»пропозицій конкурсних торгів відповідно до статтей 27 та 28 Закону України «Про здійснення державних закупівель».

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 16, 22, 27, 29, 30 Закону України «Про здійснення державних закупівель», ст.ст. 1, 4, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити.

2. Скасувати рішення комітету з конкурсних торгів Волинської обласної державної телерадіокомпанії від 29.03.2011р. про відхилення пропозиції ТзОВ НВП «Квант-Ефір».

3. Скасувати рішення комітету з конкурсних торгів Волинської обласної державної телерадіокомпанії від 29.03.2011р. про відміну торгів на закупівлю послуг зв'язку інші: лот 1 - 24 ТВК, 1,0 кВт - 8760 год.; лот 2-48 ТВК, 1,0 кВт - 8760.; лот 3 - 50 ТВК, 0,2 кВт - 8760; лот 4-34 ТВК, 0,1 кВт - 8760; лот 5 - 107,3 МГц, 1,0 кВт - 8760 год.; лот 6 - 68,48 МГц, 1,0 кВт - 8760 год.; лот 7 - 107,8 МГц, 0,1 кВт - 4410 год.; лот 8 - 100,4 МГц, 0,1 кВт - 4410 год.; лот 9 - 66,02 МГц, 4,0 кВт - 785 год.; лот 10 - канали радіорелейного зв'язку - 9545 год.

4.Зобов'язати комітет з конкурсних торгів Волинської обласної державної телерадіокомпанії визначити переможця торгів на підставі поданих ТОВ НВП «Квант-Ефір»та ТОВ «Телемережі України»пропозицій конкурсних торгів відповідно до статей 27 та 28 Закону України «Про здійснення державних закупівель».

5. Стягнути з Волинської обласної державної телерадіокомпанії (м.Луцьк, вул.Горького, 12, код ЄДРПОУ 02841376) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Телемережі України» (м.Луцьк, вул.Словацького, 12/30, код ЄДРПОУ 33559741) 85 грн. витрат, повязаних з оплатою держмита, 236 грн. витрат на інформаціно - технічне забезпечення судового процесу.

Суддя І. О. Якушева

Повний текст рішення

складено та підписано

27.05.11